Készült: 2024.04.26.10:58:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (1999.03.25.), 200. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyimesi József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány törvényjavaslata az 1991. évi XLI. törvény 1. §-a tekintetében javasolja a bekezdéseket (4) bekezdéssel kiegészíteni.

A törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatok lényegében egyetértenek a kormány javaslatában foglaltakkal, tehát a módosító javaslat változatlan formában tartalmazza, a kormánnyal egyetértve, a (4) bekezdés javasolt szövegét. A módosítás kapcsán azonban lényegében megnyitásra került ez a törvényhely, és ennek figyelmes átvizsgálása során olyan észlelések történtek a részünkről, amelyek miatt szükségesnek tartottuk az eredeti törvényszöveg precízebb megfogalmazását. Nevezetesen az 1991. évi XLI. törvény a közjegyző hatáskörébe tartozó ügyek megjelölésekor úgy fogalmaz, hogy a közjegyző a feleket tanácsadással segíti jogaik gyakorlásában és kötelességeik teljesítésében.

Úgy gondoljuk, egy törvényszöveggel szemben fontos elvárás az, hogy a szöveg értelmezése ne vezethessen eltérő következtetésekre, tehát a törvényszövegnek egyértelműen kell fogalmaznia. Ez nemcsak a szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek, felek igénye, hanem nyilvánvalóan a közjegyzői kar igénye is lehet. Ezért javasoljuk, a felek részére nyújtandó tanácsadást pontosítsuk azzal, hogy a közjegyző a hatáskörébe utalt eljárásokkal kapcsolatban gyakorolja tanácsadási tevékenységét. Ez az egyértelműség azért is fontos, mert a felek és a tanácsadás viszonylatában úgy is fogalmazhatunk, hogy esetleg az válik féllé a közjegyzői eljárásban, aki részére a közjegyző tanácsot ad. Tehát a pontos fogalmazás érdekében mindenképpen - és gondolom, az eredeti törvényhozói szándék is ez volt - szükségessé válik ez a pontosítás.

A módosító javaslat benyújtását követően felvetődött az a kérdés, hogy ez a tanácsadó tevékenység milyen módon történjen akkor, amikor a közjegyzői eljárásban ellenérdekű felekkel kell a közjegyzőnek tárgyalnia. Hadd hivatkozzam talán a klasszikus példára, amikor félként az adott ügyben esetleg a végrendeleti és a törvényes örökös is jelen van.

Nyilvánvaló, nem lenne a közjegyzői eljárás és a közjegyzői minőség pártatlanságával, elfogulatlanságával összeegyeztethető az, ha a közjegyző a feleknek külön tanácsot nyújtana, mert a végrendeleti örökös részére nyújtandó tanács, amely az ő jogainak az érvényesülését elősegíti, vagyis lényegében a végrendelet érvényesülését jelentheti, ellentétes lehet a törvényes örökös érdekeivel és azzal a jogi tanáccsal, amelyet a törvényes örökös részére nyújtani kell. Mindezek kiküszöbölése és az eljáró közjegyzőnek az ilyen félreértésektől való megmentése érdekében majd további módosítás válik szükségessé. Mégpediglen nem többről van szó, mint hogy ennek a tanácsadásnak véleményem és meggyőződésem szerint az eljárásban érdekelt valamennyi fél együttes jelenlétében kell megtörténnie.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai