Készült: 2024.09.19.11:21:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 32. felszólalás
Felszólaló Perlaki Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PERLAKI JENŐ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló törvény módosításáról, valamint a 2002. évi új induló címzett támogatásokról szóló javaslatokat az önkormányzati és rendészeti bizottság október 9-én tárgyalta meg.

Az általános vitára alkalmasságot megalapozó érvekről fogok szólni. A két törvényjavaslat benyújtását két körülmény tette szükségessé. Az egyik, hogy ha a tárgyévi beruházásokról hamarabb születik döntés, akkor az önkormányzatok hamarabb tudják indítani a beruházásaikat; esetünkben nem a 2002. év végén, hanem az év elején, ennélfogva az árindex változásai kevésbé hatnak a beruházásokra, olcsóbbak lesznek az építkezések. A másik körülmény, ami szükségessé tette a törvényjavaslat benyújtását, az, hogy az új induló beruházások között öt olyan környezetvédelmi fejlesztés is szerepel, amelyek ISPA-támogatásban részesülnek, és a címzett támogatás biztosítja az állami társfinanszírozást. Amennyiben nem születik záros határidőn belül az állami társfinanszírozásról parlamenti döntés, abban az esetben félő, hogy az öt beruházás elveszíti a már jóváhagyott ISPA-támogatást.

A kormány 43 fejlesztést javasol támogatásra, kórház-újjáépítéseket, szociális otthonok beruházásait, oktatási és kulturális beruházásokat, de idén először 1 milliárd feletti, szennyvízzel kapcsolatos és hulladékgazdálkodást érintő beruházásokat is indítványoz. A beruházások teljes bekerülési összege 54,1 milliárd forint, melyből 35,2 milliárd az állami támogatás. Három olyan kórház-újjápítés is van a javaslatban, amelyek folyamatban lévő beruházások módosítását jelentik.

A törvény szövegének a módosítása lehetővé teszi, hogy a kormány a javaslatát a beruházási koncepció alapján tegye meg, és csak később, december 15-ét követően, az igénybejelentésnél kontrollálja az adatokat és a szabályok betartását.

 

(15.40)

 

Természetesen hibás vagy elmaradt igénybejelentés esetén a támogatást nem folyósítja a kormány. Ami az alanyi jogon járó céltámogatások közül a nagy értékű beruházások címzett támogatássá válását illeti, az a gazdaságosság szempontjának érvényesítése érdekében történt az Országgyűlés 2000-es döntése alapján. A támogatások elbírálása során a rangsor felállítása az ágazati minisztériumok javaslatának figyelembevételével történt azzal, hogy valamennyi megyébe jusson támogatás. Így valamennyi megye és a főváros is szerepel a javaslatban, két vagy három beruházással. Cél volt az is, hogy ne határozza meg a következő évek kiadásait túlságos mértékben a javaslat, továbbá az is, hogy a támogatási célok között is arányosságot hozzon létre, ezért nem szerepelhetett a belterületi vízrendezés nagyobb súllyal a célok között.

Az elbírálásnál az önrész vizsgálata fontos szempont volt. Azokban a városokban, amelyek többszörösen részesednek a javaslat szerint a támogatásokból - gondolok Miskolcra és Szegedre -, ott az ISPA támogatási lehetőség a többszöröző tényező. Néhány, 3 milliárdot meghaladó igény az arányosság okán és a következő évekre áthúzódó terhek nagysága miatt szerepel elutasítandóként az indítványban. Szempont a fajlagos költségek vizsgálata is, néhány igényt ezért javasol elutasítani a kormány.

Amikor összehasonlításokat végzünk, akkor el kell kerülnünk a népszerű, sekélyes csúsztatásokat, és le kell venni a pártszemüveget. Az elbírálást az objektív kritériumok alapján végezte el a kormány, másrészt a beruházások éveken és ciklusokon való áthúzódása miatt az adott önkormányzatok vezetésének pártállása is változott, másrészt olyan szabály pedig nincs, hogy a pártarányok szerint kellene kiosztani a támogatásokat, sőt ellenkezőleg: a szükséglet és a helyes tervezés alapozza meg a döntésünket. Egy már-már klasszikusnak ható mondást szeretnék idézni: nincs fideszes kórházi ágy, nincs szocialista színházi szék, nincs kisgazda tornaterem, nincs SZDSZ... Itt abba is hagynám a felsorolást, de annyit még hozzátennék, hogy ellenben vannak indokolt szükségletek az ország minden részében.

Mindezen információk alapján az önkormányzati bizottság 15 igen szavazattal, 8 nem ellenében általános vitára alkalmasnak ítélte a két törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai