Készült: 2024.04.26.07:03:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 205. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Pénz annyi van, amennyi az Egészségbiztosítási Pénztár kasszájában van - amennyi járulékot a képviselő asszony, mi valamennyien és a munkaadóink befizettek oda. Ehhez jön az az idén körülbelül 50 milliárdos pluszforrás, amely az ágazat működése szempontjából rendkívül fontos.

Már nem opponálom a katasztrófahangulat-keltést, mert látom, hogy emögött olyan stratégia van, amit nem tudok megtörni. Csak jelzem nagyon csendesen, hogy nincs katasztrófahelyzet a magyar egészségügyben, de látom, hogy ez most valamiféle nagy eltökéltség a mögöttem ülő képviselők részéről, hogy valamiféle baj, összeomlás, katasztrófa legyen az egészségügyben.

Azt is szeretném elmondani, de ma már kétszer elmondtam délelőtt is, hogy nincs gyógyszerhiány. A gyógyszerpiac soha nem volt ilyen stabil, mint napjainkban. Az pedig, hogy kiszámolják a fecskendőket, nem baj, az a menedzsment alapvető kötelessége.

A Heim Pál Kórház a magyar egészségügy egyik zászlóshajója, ahol kiváló orvosok, kiváló nővérek dolgoznak. A probléma nem bennük van; a probléma ott van, hogy egészségtelen az a struktúra, azok a kapacitások, amelyek mellett a magyar egészségügy ma működik. A gyermekgyógyászat kapacitása túlzott, ezért a gyermekkórházak és -osztályok ágykihasználtsága viszonylag alacsony. A Heim Pál Kórház esetében ez 50-60 százalék között van, ami a világon sehol nem elég ahhoz, hogy magas szinten lehessen működtetni egy gyermekintézményt. De hát hallom, a fővárosi tulajdonos, a Közgyűlés - hiszen a főváros kórházáról van szó - nemegyszer nyilatkozott már arról, hogy a gyermekellátás szervezetét át kell gondolni a fővárosban, mert ezek az üres kapacitások racionálisan nem működtethetők.

Szeretném azt is elmondani, hogy azért a számadatokra is figyelni kell: a Heim Pál Kórháznak ma egyetlen fillér 60 napon túli tartozása sincs, tehát a drámai hangvétel talán nem indokolt. Ismétlem: kiváló orvosok, kiváló nővérek dolgoznak ott. Pénzt pedig kapott a gyerekellátás területe, hiszen nagyon sokan követelték, hogy javítsuk a működtetési kondícióikat, addig is, amíg a struktúrához nem tudunk hozzányúlni; ezért kapott 800 millió forintot most, július elején a gyermekgyógyászati terület, amelynek 90 százaléka a gyermekellátásban felmerülő leggyakoribb betegségcsoportok finanszírozásának megemelésére szolgál, 10 százaléka pedig a járóbeteg-szakellátásban hasznosul.

A baleseti sebészeti intézetet, vagyis most már az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetet pedig azért támogatjuk, mert a mi kórházunk, a mi intézetünk, mi vagyunk felelősek a fejlesztési, felújítási forrásokért. Amikor összevontuk a Baleseti Intézetet és a Mentőkórházat augusztusban, nem rendelkeztünk azokkal a forrásokkal, bár megállapodtunk már akkor, amelyek a folyamatos működőképesség és az infrastruktúra kiépítéséhez kellenek - ez körülbelül 250 millió forint. Ebből utaltunk át most 61 millió forintot, és napokon belül át fogjuk utalni a többi pénzt is, mert most éppen úgy áll a költségvetésünk, hogy ennek a forrását a fejezeten belül meg tudtuk teremteni.

Az intézmény adósságállománya egyébként radikálisan csökken, szeretném jelezni: év elején még 500 millió körül volt, ma pedig alig 100 millió fölött van; az év végére konszolidáljuk az intézetet, és teljesen helyreáll a működőképessége, ami az év elején még romokban volt. Tehát a helyzet másképp néz ki a számok és adatok fényében.

Szeretném azt is elmondani, hogy a traumatológiai szakma működőképességét is javítani szeretnénk, hiszen elemeztük a helyzetet, és rá kell döbbennünk arra, hogy a baleseti sebészet egyre bonyolultabb technológiákat és eszközöket használ, és a korábbi finanszírozási paraméterek már nehezen fedezik ezek ráfordításait. Éppen ezért tárgyalásban vagyunk a traumatológus szakmával, és meg fogjuk teremteni annak a lehetőségét, hogy javítsuk a működtetés feltételeit. Ehhez pedig többletforrásokat veszünk igénybe, és nem másoktól fogjuk elvenni az ehhez szükséges fedezetet.

Kérem szépen a képviselő asszonyt válaszom elfogadására. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai