Készült: 2024.09.19.09:21:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2001.11.30.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ez az előterjesztés valóban egy komoly hiányosságra hívja fel a figyelmet, méghozzá arra, amit az előterjesztő is elmondott, hogy az országban a középszint, a második szint nincsen rendezve. Nincsen rendezve '96 óta. '96-ban, amikor ez a kettősség eljött, hogy a területszervezés és a területfejlesztés elvált egymástól és egészen más rendszer irányába mozdult el - ami egy picikét a települések fantáziáját is megmozgatta, mondván, hogyan tudnak az életterükön a saját környezetükben minél inkább javítani, szükséges-e ebben a megyében maradniuk vagy át kell menni, esetleg az a megye határos egy régió szélén levő másik régióval, és az ő kapcsolódási pontjuk más irányba mozdítja őket; innentől kezdve ez a mozgás elindult.

Az, hogy az előterjesztő ebben a módosításban népszavazási kötelezettséget ír elő, mindenféleképpen díjazandó, sőt értékelendő, és ehhez jön még az is, hogy milyen alapadatokat kell nekik megismerni ahhoz, hogy felelősségteljes döntést hozzanak. Azonban ez a módosítás csak egy egészen pici kis szelete annak, főleg, ha az európai uniós közigazgatásra próbálunk felkészülni, akkor a jogszabályi hátteret biztosítani kell. Ebben a jogszabályi háttérben nekünk bizony a kistérségekre és a régiókra kell a nagyobb hangsúlyt helyeznünk. A megye mint kialakult intézményrendszer, a jelenlegi határaival sok esetben gátolja azt a fejlődést, amelyben akár közigazgatási vonalon, akár pedig gazdasági vonalon el tudnának indulni az érintett térségek.

Többször fölvetettük '96-ban és '99-ben is, hogy milyen jó lenne, ha a régió kialakításánál nem mechanikusan a megyehatár lenne figyelembe véve, hanem az adott kistérségek, településcsoportok közgazdasági, szociológiai, közigazgatási elkötelezettsége egy-egy terület irányába, amely ezeket a mozgásokat automatikusan részben korlátozná, más részben lehetőséget biztosítana az ott élő embereknek ahhoz, hogy mindazon szolgáltatásokat, mindazon lehetőségeket igénybe tudják venni, ami mondjuk, egy szerencsésebb területi elosztásban a többiek számára adott.

Számtalanszor ülünk itt az Országgyűlésben és figyeljük ezeket a határozati javaslatokat, hogy mely települések melyik megyéhez akarnak átmenni, és ennek az indoka az, hogy ők sem gazdaságilag, sem érzelmileg nem tartják magukat abban a megyében egyenrangú településnek, ezen belül egyenrangú polgároknak, ezért a kínálkozó pillanatnyi előny vagy esetlegesen hosszú távú hasznaik figyelembevételével döntenek - megláttuk ezt a Veszprém és Győr-Sopron megye közötti átcsatolásokban, a Jász-Nagykun-Szolnok megye és Bács-Kiskun megye területszélein elhelyezkedő települések átcsoportosulásában.

Azt javasolnám most már századszor ebben az Országgyűlésben, az előző ciklusban is és most is, hogy próbáljuk már meg ezt az egész területfejlesztési, területrendezési dolgot a közigazgatási távlatokkal együttesen úgy szabályozni, hogy annak egy előzetes, megfelelő felmérése után a településcsoportok már most kialakult gazdasági, szociológiai, államigazgatási kapcsolatrendszerének figyelembevételével úgy kerüljenek létrehozásra, hogy az ilyen jellegű problémáknak a felvetése szinte jelképessé váljon.

Még egyszer mondom, hangsúlyozom, hogy a cél, amit az előterjesztő elénk tesz, az örvendetes és követendő cél, nyilvánvalóan igaza van, de ezt az előterjesztést így önmagában nem hiszem, hogy úgy lehetne értékelni, hogy most megoldottuk a problémát. Álláspontom szerint a következő kormánynak haladéktalanul hozzá kell kezdeni a jövő parlamenti ciklusban ahhoz, hogy egy olyan új területszervezési, területrendezési, területfejlesztési koncepciót alakítson ki, amelyhez aztán majd a közigazgatási másodfokot később hozzá lehet rendelni, és a közigazgatási másodfokkal együttesen kezelve a települések - még egyszer hangsúlyozom - saját problémái, gazdasági és szociológiai helyzete is rendezhető lesz.

A magam részéről még egyszer azt mondom, hogy ennek a módosításnak most így a ciklus végén különösebb értelmét nem látom, feltételezve, még egyszer, hogy az elkövetkező évben az Országgyűlés azzal kezdi majd a fontos és halaszthatatlan törvények felsorolását, hogy a területszervezésben, területfejlesztésben az új rendszer kialakítását az európai uniós normáknak megfelelően elindítja. Köszönöm szépen, elnök úr.

 




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai