Készült: 2024.09.19.07:31:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 98. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy az iménti felszólalását hallgattuk, azt gondolom, olyan érzésünk támadhatott, mintha bő tíz évvel ezelőtti parlamenti ülésen lettünk volna. Amilyen helyzetet ön próbált lefesteni, az valóban helytálló volt Magyarországon, viszont akkor a miniszterelnököt Gyurcsány Ferencnek hívták. Tudja, ő az az ember, akinek a segítségével ön parlamenti mandátumhoz juthatott, s nem tudom, hogy beszélte ezekről a kérdésekről vele, amikor arról tárgyalt, hogy hogyan csúszhatna be a Demokratikus Koalíció farvizén az Országgyűlésbe.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön úgy beszélt, mintha nem lenne ismert ön előtt, hogy a foglalkoztatottak száma meghaladta a 4,5 milliót. Ez a rendszerváltás óta először fordult elő. Ön figyelmen kívül hagyta azt a tényt is, hogy 2010-hez képest, vagyis amióta az ön ideológiai szövetségesei, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon befejezték a ténykedésüket, mintegy 840 ezer emberrel többen dolgoznak Magyarországon. Ezzel szemben, a Gyurcsány-Bajnai-kormányok idején a munkanélküliség folyamatosan nőtt. Tudja, mekkora volt a munkanélküliségi ráta 2010-ben? 12 százalék. Ma mennyi? Rekordalacsony, 3,3 százalék.

Tisztelt Képviselő Úr! A magyar gazdaság 2019-ben majdnem 5 százalékkal nőtt, tavaly az elmúlt húsz év legjelentősebb államadósság-csökkentését sikerült elérnie a kormánynak. A reálkeresetek 83 hónapja nőnek töretlenül. 2019 első 11 hónapjában a versenyszférában 11,5 százalékkal, a közfoglalkoztatottak nélkül számolt közszférában 7,7 százalékkal nőttek a keresetek az előző év azonos időszakához képest. A reálbérek 7,6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakát. Jelentős bérnövekedés volt többek között az egyéb szolgáltatások, a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar, valamint a kereskedelem területén. 2010 óta a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek több mint 90 százalékkal emelkedtek, ami jól mutatja, hogy egyre jobb Magyarországon élni, a családok helyzete pedig folyamatosan javult. A minimálbér és a garantált bérminimum 8-8 százalékos emelése, a munkaerő iránti fokozott kereslet, a régiós bérverseny miatt a keresetek dinamikus növekedése pedig várhatóan 2020-ban is folytatódik.

Tisztelt Képviselő Úr! Amit pedig a munkaadók terheire mondott, az több, mint valótlanság. Ez a kormány az adócsökkentések kormánya, és ha jobban belegondol, akkor ön is pontosan tudja, hogy kik az adóemelés hívei: az ön barátai és szövetségesei. Gazdaságpolitikánk egyik alapvető eleme az adócsökkentés, a kormány az elmúlt években jelentős adócsökkentéseket hajtott végre, ami pedig hozzájárult a magyar gazdaságpolitika sikeréhez. Magyarország jelenleg a legnagyobb adócsökkentő az Európai Unióban. A munkáltatói adót 2017-ben 22 százalékra, 2018-ban 19,5 százalékra, majd 2019 júliusától 17,5 százalékra csökkentettük. Ma tehát a 2010-es 27 százalék helyett 17,5 százalékos munkáltatói adóval kell számolnia a vállalkozásoknak. Rekordalacsonyra, 9 százalékosra csökkentettük a társasági adó kulcsát.

Tudja, képviselő úr, hogy 2010 előtt mekkora volt egy átlagos középvállalat adóterhelése? 52 és 56 százalék között mozgott. Ma ez csupán 36 százalék. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai