Készült: 2024.09.24.03:45:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2005.05.03.), 48. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:16


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Tévénézők, Áldozatok és Lakásmaffiózók! Végre elkezdődik a részletes vitája annak az országgyűlési határozatnak, amelyet tavaly 353 igen szavazattal fogadtunk el ebben a parlamentben, és soha nem látott konszenzus alakult ki ezzel kapcsolatosan. A módosító javaslatot egymagam nyújtottam be, és egyedül is maradtam a módosító indítvánnyal. Engedjék meg, igen rövid a módosító javaslatom, ezért szó szerint felolvassam önöknek, hogy képet kapjunk az első hozzászólásban, hogy miről is folyik ma majd a vita, mert sajnos a legkevésbé fog szólni az áldozatokról és a lakásbűncselekmények felszámolásáról.

“Az Országgyűlés tudomásul veszi az ingatlanokkal, bérlakásokkal kapcsolatosan feltárt visszaélések megakadályozásáról, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorításához szükséges kormányzati intézkedésekről szóló 71/2004. (VI. 22.) országgyűlési határozatban megjelölt feladatok teljesítéséről szóló beszámolót, azzal, hogy a feladatok többsége nem vagy csak részben teljesült. Az Országgyűlés felkéri a kormányt az országgyűlési határozat maradéktalan végrehajtására.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! A beszámoló annyit jelent általában, hogy valaki számot ad a teljesítésről. A tájékoztató - mert Petrétei igazságügy-miniszter úr, aki ezt a beszámolót előterjesztette, maga is tájékoztatónak hívja ezt az 52 oldalas anyagot - gyakorlatilag annyit jelent, hogy mond is valamit, meg nem is, felszínesen esetleg belekap egy-egy témába, hol részletesebben, hol alaposabban, de mindenképpen csak tájékoztat. Ennek a tájékoztatónak van ma a vitája. Az elfogadás, ami a tájékoztatóval kapcsolatos alkotmányügyi bizottsági ajánlás, annyit jelentene, hogy a benne foglaltakkal mindenki egyetért, azt jóváhagyja, azonosul vele. Ez az elfogadás.

Éppen ezért azt javasolom, hogy ne elfogadjuk, csak vegyük tudomásul ezt a beszámolót, ezt a tájékoztatót, mert ez is elégséges ahhoz, hogy a munka tovább folytatódjék, ha a kormányzat egyáltalán folytatni kívánja ezt a munkát. Dr. Vastagh Pál alkotmány- és igazságügyi bizottsági elnök az indokolásában rögzíti azt a tényt, hogy a kormány benyújtotta ezt a beszámolót, első beszámolónak hívja Vastagh úr ezt a tájékoztatót. Ennél többet nem mond, csak az elfogadását javasolja. A parlament egyik legtekintélyesebb bizottsága így honorálja az érkeztető bélyegzőt, a láttamot, a napot. A kormány papírja megérkezett, a tájékoztatót benyújtották, azt pecséttel iktattuk, és ebből az következik, hogy el is fogadjuk tartalmi elemzés nélkül, tisztelt Ház? Részletes értékelést mellőzve?

Óvatosan kellene bánni az alkotmányozással általában, mert ha ezt a példát követnénk, akkor előfordulhatna majd pár év múlva a parlamentben vagy akár a jövő héten is, a száz lépés egyikeként, hogy az Országgyűlés felkéri a kormányt, írja meg az alkotmányt, és azt nyújtsa be. És Petrétei igazságügy-miniszter irodai magányában leülve megírja az alkotmányt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kijavítja benne a helyesírási hibákat, aztán az alkotmányt benyújtják, és ezzel, a mai előterjesztésből az következik, hogy azt el is fogadjuk. Nem vitatkozunk róla, nem tárgyaljuk meg, tudomásul vesszük, hiszen benyújtották. Ez elfogadhatatlan!

Ezt tulajdonképpen jól tudja Vastagh Pál elnök úr is az alkotmányügyi bizottságban, hiszen egy héttel később, április 18-án benyújtott egy másik országgyűlési határozatot a jogi segítségnyújtásról szóló, valamint a közvetítői tevékenységről szóló törvény végrehajtásához szükséges kormányzati intézkedésekről. Kérem szépen, ebből már az igazságügy-miniszter úr tudja, hogy mi a dolga. A benyújtott országgyűlési határozat ugyan nem négy sor, mint amiről most tárgyalunk, hanem hét sor, de érdekes módon már hozzá van fűzve hét oldal részletes indokolás. Ez az indokolás, kérem szépen, a lakásmaffia-határozat mögül hiányzik.

A konszenzussal meghozott határozat érintettjei, tehát akik közreműködtek, akikre vonatkozott a még mindig érvényben lévő határozat, amely feladatot adott az igazságügy-miniszternek, a földművelésügyi miniszternek és a pénzügyminiszternek a végrehajtás oldaláról, ma már le vannak váltva. Gyurcsány úr menesztette mind a hármukat a kormányból. Alkalmatlanságuk deklarálásában, remélem, szerepet játszott az a körülmény is, hogy a lakásmaffia elleni küzdelemben impotensnek mutatkoztak mind a hárman, külön-külön és együttvéve is.

Petrétei úr folytatja elődje negliganciáját, következetesen távol marad a lakásvisszaélések témájától, mindig államtitkár úr van itt, aki lehet, hogy szívén viseli a dolgokat, de az igazságügy-miniszternek - jó, ha visszatekint Bárándy úr sorsára - talán részt kellene vennie e fontos társadalmi kérdés megvitatásában. Tehát ne tartsa távol magát az igazságügy-miniszter a lakásmaffiától, de az áldozatoktól sem, mert az áldozatokról van itt szó. Álságos és valótlan az a magyarázkodás, miszerint a hatályon kívül helyezés nem változtat a dolgok lényegén. Dehogynem változtat, tisztelt parlament! A kormány megszünteti a határidőket, eltörli a felelősöket, a felelősséget, és nyilvánvalóan arra törekszik, hogy ebben a ciklusban már soha többé ez a téma ide, a parlament elé ne kerüljön. Ugyanis jövő ilyenkorra már nem fogunk itt ülésezni. Kampány lesz, sőt a kampány finise lesz, az Országgyűlés már fel lesz oszlatva.

Nagyon jól tudja ezt a kormány, és arra törekszik, hogy ebben a témában a feladatokról soha többet számot adni az ország nyilvánossága előtt és az áldozatok szemébe nézve ne kelljen. Ha egy határidő folyamatos, és ebben a határozatban több folyamatos határidő volt, tudjuk, hogy 37 határidő volt, megszabva tárcák szerint a felelősséget, a határidőt, volt benne folyamatosság is. A folyamatos határidő azt jelenti, hogy a feladat napról napra időszerű és követendő. A folyamatosság azt jelenti, van feladat hétfőre, keddre és a hét többi napjára is. Ha úgy cselekszünk, hogy május elsején lépünk egyet, majd december 31-én megvizsgáljuk, hogy jó irányba léptünk-e, vissza kell-e lépni, vagy beleléptünk-e valamibe, akkor az már késő, az már nem folyamatosság, kérem szépen.

Felhívom a figyelmet arra, hogy a kormány minden folyamatos határidejű feladatot eltörölni akar, és az alkotmányügyi bizottság úgy gondolja, hogy ezt elfogadja. Hát még tudomásul sem szabad venni! Azt mondja a kormány ezzel az országgyűlési határozattal, hogy nem kíván dolgozni. Tisztelt Ház! Kedves Tévénézők, Áldozatok! Teljesen világos, a Gyurcsány-kormány három dologgal szemben harcképtelen. Mondom a három a témát: vereséget szenvedett a kormány a parlagfűtől, a gyapjaslepke hernyóitól és a lakásmaffiától. Ez a három első ballépés, amelyet a Gyurcsány-kormány megtett. Remélem, nem lesz folytatása.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai