Készült: 2024.04.26.08:47:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (1999.02.11.),  3-111. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 4:55:42


Felszólalások:   2   3-111  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Bár ki kell fejezzem abbéli kétségeimet, hogy ez ügyrendi hozzászólás volt, de engedje meg valamennyi képviselőtársam, hogy valóban a Ház valamennyi képviselőjének nevében köszönetemet fejezzem ki, s megköszönjem a képviselő úr ez irányú hozzászólását.

Most pedig tényleg rátérünk mai napirendünkre. Soron következik a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/296. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/296/1-6. és 8. számokon kapták kézhez. Először megadom a szót dr. Gógl Árpád egészségügyi miniszter úrnak, a napirendi pont előadójának. Miniszter úr, önt illeti a szó.

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A dohányzás elleni küzdelem azóta folyik, amióta Amerikát felfedezték, és Európába került a dohány. Nicotról elnevezett nikotintartalma az, amelyhez hozzá lehet szokni, s amelynek káros voltát több kutatás, több megalapozott vizsgálat bizonyította.

Kábítószerként indult, majd kábítószerré vált, mert a mai megközelítése az Egyesült Államokban ilyen szintű. Európában a küzdelem elindult - több helyen, több fronton, több menetben. Rendelkezésünkre áll az angol küzdelem húsz éve, amelynek 32 lépcsője volt. Civil kezdeményezések ütköztek az ipari, kereskedelmi érdekekkel, parlamenti döntések ütköztek az ipari, kereskedelmi érdekekkel, majd lassan iterálódott a mai gyakorlattá.

Nálunk is elkezdődött a küzdelem, amely hosszú lesz, hiszen meg kell győzni mindazokat, akik ennek a szenvedélynek rabjai. Meg kell győznünk a döntéshozókat, hogy ipari, kereskedelmi érdekű motíváció nem lehet elégséges ahhoz, hogy ne a legfőbb értéket, az egészséget védjük. Én azt gondolom, nálunk is annyi menete lesz ennek a küzdelemnek, mint Angliában, és lassan fogjuk elérni azt az optimális helyzetet, amikor a dohányzást gyakorlók kiközösítése nem fog megtörténni, de korlátozása igen. Viszont biztosítani fogjuk a nemdohányosok védelmét, és elősegítjük azt, hogy minél kevesebben szokjanak rá erre a nemkívánatos szenvedélyre.

Azt szeretném jelezni, hogy nagyon árnyalt és összetett ez a kérdés, ezért két anyagot eljuttatunk a képviselői postába a döntéshozóknak. Azért juttatjuk el, hogy árnyaltan tudják a javaslatokat, kiegészítéseket a törvényhez megtenni, és rendelkezésükre álljon úgy az összes magyar adat, mint a legutolsó WHO-állásfoglalás is.

Azt hiszem, mindenki számára világos, hogy népegészségügyi katasztrófa szintű a dohányzás. Minden hét halálesetből egy ok-okozati összefüggésbe hozható az aktív vagy passzív dohányzás egészségkárosító hatásával. Minden ezer tonna dohánytermésért ezer ember fog végül az életével fizetni. Magyarországon az egy főre jutó cigarettafogyasztás mértéke messze az európai átlag fölött van. Hazánkban az orvosok, a pedagógusok és a politikusok mintegy egyharmada dohányzik. Ők tehát nem szolgálnak követendő példával a betegek, a gyermekek és a képviseltek számára!

A rendszeres dohányzóvá válás egyre fiatalabb életkorhoz kötődik, a jelenleg 30-34 évesek 18 éves korukban szoktak rá a dohányzásra, míg egy '96-os felmérés szerint ma már 16 éves korra esik a rászokás. Természetesen vannak bíztató jelek is, mert az elmúlt évek egészségnevelési, felvilágosítási és a gonddal szembesülő információi motiválják a közvéleményt. Pécsi felmérés szerint a megkérdezettek 73 százaléka egyetért a dohányzás teljes tiltásával az iskolákban, 69 százalékuk a kórházakban és 65 százalékuk a személyszállító eszközökön. Egyre többször találkozunk a vonatjegy váltásakor nemdohányzó kocsi igénylésével, és a MÁV tájékoztatása szerint megnőtt az igény a nemdohányzó kocsik szaporítására.

Az eddigi tapasztalatok alapján állítható: nagymértékben valószínűtlen, hogy valaki elkezdjen dohányozni, ha serdülőkorában füstmentes környezetben élt.

Tisztelt Ház! Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy a dohányzás általában része a társadalom mindennapi életének.

Tapasztalhatjuk a parlament folyosóján is, hogy a dohánytermékek fogyasztását sem a jog eszközeivel, sem más módon megszüntetni nem lehet, de azt is, hogy a fogyasztás tételes mennyiségi korlátozása is értelmetlen. A nemzetközi tapasztalatok alapján a dohányzás mérséklésére csupán indirekt jogi eszközök - reklámtilalmak, forgalmazási korlátok - bevezetésével és direkt szakmai módszerek - például egészségnevelés - együttes alkalmazásával kerülhet csak sor.

(9.10)

Úgy vélem, hogy a dohányzás okozta veszélyek és károk csökkentése érdekében mindenkinek meg kell tennie minden tőle telhetőt, és mindenkinek a maga helyén kell megtenni mindent. Nyilván a mi feladatunk az, hogy megfelelő szabályozásokat, törvényi, rendeleti szabályozásokat biztosítsunk.

Nem zárkózhat el a jogalkotó, ez esetben mi magunk attól, hogy az alkotmány 70/D. §-ában rögzített, a legmagasabb szintű testi egészséghez fűződő alapjog, valamint a 18. §-ban deklarált, az egészséges környezethez való alapjog védelmére tekintettel, a védelemhez fűződő érdekkel arányos jogi eszközökkel, tilalmakkal, magatartási szabályok felállításával a nemdohányzó többség, a nemdohányzó gyermekek és felnőttek érdekvédelmét biztosítsuk. Ebben az esetben e védelem aktív, jogalkotói eszközökkel történő biztosítása az államnak nem pusztán joga, de egyben kötelezettsége is, azért, hogy egyébként önmagukban ki nem kényszeríthető alapjogok konkrét, érvényesíthető jogosultságokként jelentkezzenek.

A törvényjavaslat készítői tudatában voltak annak, hogy sokan általános személyiségi jogként kezelik az emberi méltósághoz való, alkotmányban biztosított jog részének a dohányzás lehetőségét is. Ezért a törvényjavaslat az egyes konkrét fogyasztási tilalmakhoz minden esetben a dohányzáshoz való jogot szavatoló kötelezettséget is rendel dohányzóhelyek kötelező létesítésével, kijelölésével. E megoldás a társadalmi együttműködés íratlan szabályainak érvényesülését kívánja elősegíteni, sokkal inkább kiegészítő jogi megoldásnak tekinthető, semmint jogot korlátozó szabályozásnak. A tervezet mellőz minden olyan szabályozást, amely sérthetné a - szintén az alkotmányban rögzített - diszkrimináció tilalmával biztosított esélyegyenlőséget a dohányzáshoz való viszony, az egyéni szokások alapján.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat a nemdohányzók védelmét a passzív dohányzás egészségkárosító hatásaitól és a dohányzás visszaszorítását elsődlegesen dohányzási tilalmak előírásával, illetve az azokra vonatkozó pontos szabályok, keretek felállításával kívánja elérni. A kiegyensúlyozott és végrehajtható szabályozás érdekében azonban a tilalmak mellett a törvényjavaslat két irányban is rögzíti az egyoldalú korlátozást mérsékelő szabályokat. Egyrészt a dohányzási tilalmakat a javaslat következetesen összekapcsolja a dohányzóhely kijelölésének kötelezettségével, illetőleg amennyiben nem lehet vagy nem szabad megfelelő helyet elkülöníteni, a dohányzásra szolgáló terület meghatározásának kötelezettségével. Másrészt egyes - egyébként a törvény dohányzást korlátozó rendelkezéseinek hatálya alá tartozó - szórakoztató, vendéglátó-ipari intézményeket e korlátozás alól mentesít. A dohányzóhelyek kijelölésének szakmai feltételeit a javaslat pontosan meghatározza annak érdekében, hogy a kitűzött jogalkotói cél szempontjából ne váljon a törvény egésze diszfunkcionálissá, és ne a jelenlegi szabályozatlan gyakorlat konzerválódjék most már törvényi legitimációban.

A javaslat szabályozási tárgyköre kiterjed bizonyos, a dohánytermékek forgalmazását korlátozó rendelkezésekre is. Ezek a forgalmazást kizárólag meghatározott, életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozott védelmet igénylő személyek érdekében, illetőleg az egészségvédelem szempontjait fokozottan érvényre juttató csomagolási szabályok felállításával érintik. Nem tartalmaz ugyanakkor a törvényjavaslat a dohánytermékek reklámozására vonatkozó szabályokat, bár a jelen tervezet tárgykörébe is illeszthetők lennének. Azért nem, mert ez a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény uniós direktívákkal összhangban lévő, küszöbön álló módosításának lesz a feladata. Tudomásom szerint a tavaszi ülésszak kapcsán szóba kerül.

Az előterjesztett javaslat egészségvédelmi bírság nevesítésével szankciót biztosított a törvényben szabályozott, valamint a munkahelyeket érintő valamennyi dohányzási korlátozás, illetve azzal összefüggő kötelezettség megsértése esetére. A fizetendő pénzbírság konkrét összege a jogsértő magatartás jellege szerint differenciált, felső határa 30 ezer forint és 100 ezer forint között alakul. A befolyt pénzbírság a fogyasztóvédelmi felügyelőségek által az előterjesztett törvénytervezet alapján alkalmazott fogyasztóvédelmi bírság 50 százalékával együtt a központi költségvetésbe, az Egészségügyi Minisztérium fejezet számára nyitott célszámlára kerülne, mely kizárólag a törvényben meghatározott, az egészségügyi ellátás szakmai színvonalát, egyéb egészségpolitikai prioritások megvalósítását ösztönző programok támogatására lenne igénybe vehető.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvénytervezet 1997 júniusában egyszer már benyújtatott, a törvényjavaslat vitájára azonban a választásokat megelőzően nem került sor. A kormány a korábbiakban már egyeztetett és az alapvető egyetértéssel találkozó törvénytervezet tartalmát a lényeges kérdéseket illetően nem változtatta meg. De a mostani törvényjavaslatába olyan új elemek is bekerültek, amelyeket a kormány egészségpolitikai prioritásai, a korábbi törvényjavaslat parlamenti bizottsági vitája, valamint a beérkezett képviselői módosító indítványok indokolttá tettek. Ilyen elem például, hogy az elsőbbséget élvező egészségvédelem fokozott biztosítása érdekében indokolt a 18 éven aluli személyeket nem csupán a dohánytermékekhez való hozzájutásukban, hanem a dohánytermékek fogyasztásában is korlátozni. Vagy az, hogy egységesen 18 éves korhatár alatt a forgalmazás módjától függetlenül korlátozzuk a kiskorúaknak a dohánytermékekhez kereskedelmi forgalomban való hozzájutását.

Az ismételt közigazgatási egyeztetés eredményeként a következő további új elemek kerültek a javaslatba: a dohányzással, a dohánytermékek forgalmazásával összefüggő ellenőrzést, illetőleg hatósági ellenőrzést végző személyeknek az eljárás eredményességét biztosító jogosítványai; a dohányzással, a dohánytermékek forgalmazásával összefüggő tilalmak, korlátozások megtartásának ellenőrzéséért feladatkörükben nem hatóságként felelős személyek mulasztásának jogkövetkezményei; a fiatalkorúak jogi felelősségére vonatkozó részletes, differenciált szabályozás; az egészségvédelmi bírság kiszabására irányuló eljárás során a büntetés korlátlan enyhítésének, illetőleg a felelősségre vonás mellőzésének lehetősége, széles körű mérlegelést biztosítva ezzel az eljáró hatóságok számára a bírság mértékének meghatározására, illetőleg a bírságkiszabás esetleges mellőzésére.

Tisztelt Ház! Meggyőződésem, hogy e törvényjavaslat lehetőséget teremt arra, hogy a dohányzás okozta nagyon kedvezőtlen népegészségügyi tendenciák megálljanak és megforduljanak.

(9.20)

Természetesen tudjuk, hogy a szabályozás hatása a társadalmi folyamatok jellege miatt csak hosszabb időszak elteltével jelentkezik, és számos más tényező is befolyásolja a kedvező hatás előtérbe kerülését.

A törvényjavaslat elfogadásával elsősorban a nemdohányzók nyernek valóban nemcsak jogot, hanem lehetőséget is a füstmentes környezetre. A törvény alapvető célja az, hogy a dohányzás fokozatos visszaszorításával érezhető egészségjavulást érjen el hosszú távon. Tekintettel a folyamatok jellegére, rövid távon várhatóan nem fog jelentkezni lényeges javulás a teljes népességen belül. A külföldi tapasztalatok is azt jelzik, hogy a hetvenes években bevezetett, dohányzást visszaszorító programok társadalmi méretű hatásához minimum 20 év volt szükséges, bár már középtávon is várható bizonyos kedvező tendencia megjelenése.

Tisztelt Ház! A nemzetközi tapasztalatok alapján egyértelmű, megfelelő törvényi szabályozás nélkül a dohányzásra való rászokás megelőzését célzó különböző egészségmegőrzési programok üres frázisok maradhatnak. Tegyük meg hát, ami rajtunk múlik, biztosítsuk a nemdohányzó többség egészséghez, egészséges környezethez való jogát, és óvjuk gyermekeink, unokáink egészségét is! Szeretném jelezni, hogy az anyagainkat használják fel, mérlegeljék, és támogassák azt, hogy az egészség mielőbb érték legyen, és ne a GDP 2 százaléka közvetlen veszteségként, ráfordításként további 1 százaléka - azaz az egészségre fordított mintegy 6 százaléknyi GDP fele jelenjék - meg negatívumként a dohányzás következtében. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az egészségügyi bizottságban, valamint a társadalmi szervezetek bizottságában kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. A házbizottság állásfoglalása szerint a bizottsági előadók felszólalására s a kisebbségi vélemények ismertetésére 5-5 perc áll rendelkezésre.

Először megadom a szót Steinerné Vasvári Éva képviselő asszonynak, az egészségügyi bizottság előadójának. Képviselő asszony, önt illeti a szó.

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves dohányzó és nemdohányzó Képviselőtársaink! Az egészségügyi és szociális bizottság a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló, T/296. számú törvényjavaslatot megtárgyalta, és 12:7 arányban általános vitára alkalmasnak találta. A többségi véleményt megfogalmazó képviselők mindegyike hangsúlyozta, hogy a téma fontossága indokolja, hogy a törvényjavaslatot minél előbb tárgyaljuk, és módosító javaslatokkal javítsuk, néhány ponton szigorítsuk, és minden kibújási lehetőséget megszüntessünk a paragrafusok hatálya alól. Miért szükséges, hogy ebből a törvényjavaslatból minél előbb törvény legyen? Azért, mert mindannyiunknak, a dohányzóknak és a nemdohányzóknak egyformán érdekünk, hogy a társadalom egészségét védjük, felhívjuk a figyelmet a dohányzás ártalmasságára, és csökkentsük, gátat vessünk különösen a fiatal korosztályok dohányzásának.

Magyarországon az elmúlt tíz évben egyre fiatalabb életkorra tolódott a dohányzásra való rászokás. Már nem a felnőttkor környékére, hanem a 15 éves kor tájára vagy az általános iskola felsőbb osztályaira esik. Ha tehát a serdülőkorban, vagyis a 18. életévig nem történik meg a rászokás, akkor remélhetőleg már nem válik erős dohányossá az egyén. A dohányzásra való rászokás szempontjából a legérzékenyebb időszak a serdülőkor, és ezért a serdülőkori dohányzást korlátozni szükséges.

A többségi véleményt megfogalmazó képviselők hangsúlyozták, hogy a törvényi szabályozáson túl szükség van még további eszközökre, mint például az egészségnevelés, különféle, a dohányzás ártalmasságáról szóló rendezvények, és nem utolsósorban a dohányzásról való leszokás támogatása. Hisz a dohányzó emberek nagy része megpróbál leszokni; ha ezt az erőfeszítést honoráljuk, igaz teljesítményként ismerjük el, már sokat tettünk az egészséges, füstmentes környezetért.

Ez a törvényjavaslat a nemdohányzók védelméről, de nem a dohányzók ellen szól. A dohányosokat segíteni kell abban, hogy a szenvedélyükről leszokjanak, hisz a dohányzás is az alkoholhoz és a kábítószerhez hasonlóan a szenvedélybetegségek körébe tartozik, de mivel a dohányos képes ellátni társadalmi feladatait, az alkohol- és a kábítószerfüggő pedig nem, ezért a dohányzás megítélése enyhébb, pedig elterjedtsége nagyságrenddel nagyobb és ebből adódóan veszélyesebb is.

Bizonyított tény, hogy a dohányzás egészségkárosodást okoz és élettartam-veszteséget. A dohányzás okozta károk gazdasági költségei lényegesen magasabbak, mint a dohányipar bevételei. Ezért a dohányzás előretörésének mérséklése pozitív gazdasági eredménnyel jár.

A bizottság többségi véleménye szerint szükséges a reklám kérdésével is foglalkozni és korlátozni azt. Elfogadhatatlan, hogy úton-útfélen találkozunk olyan reklámokkal, amelyek azt sugallják, hogy aki dohányzik, az helyes életmódot folytat.

Különösen károsak azok a reklámok, amelyek a fiatal korosztályokat célozzák meg, és olyan szlogenekkel találják meg őket, mint "légy önmagad, valósítsd meg önmagad, légy szabad", ami bizony nagyon erősen hat fiataljainkra. Tisztelt Ház! A fent említett észrevételek mellett és figyelembevételével a bizottságunk általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot. Köszönöm a meghallgatást. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Béki Gabriella képviselő asszony ismerteti. Képviselő asszony, önt illeti a szó.

BÉKI GABRIELLA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének előadója: Elnök asszony, köszönöm a szót.

Tisztelt Képviselőtársaim! November 11-én, amikor az egészségügyi és szociális bizottság tárgyalta ezt a kérdést, akkor bizottságunkban hosszú vita bontakozott ki, és szeretném hangsúlyozni, hogy nem a dohányzás tartalmát, megítélését, káros voltát illette ez a vita, hanem kifejezetten erre a törvénytervezetre, ennek a törvénytervezetnek a tartalmára vonatkozott. Az egészségügyi bizottságban ugyanis teljes az egyetértés abban, hogy a dohányzás egy olyan káros szokás, amivel kapcsolatban valóban teendőink vannak, az egészségügyi bizottságban kizárólag olyan képviselők ülnek, akik sürgősnek tartják egy ilyen tárgyú törvény megszületését.

A vita mégis nagyon éles lett, és ez abból fakadt, hogy összehasonlították nagyon sokan, ellenzéki képviselők elsősorban, azzal a törvénytervezettel, amiről miniszter úr is szólt az előzőekben, hogy tudniillik '97-ben már benyújtásra került ennek egy korábbi változata. Ellenzéki oldalon az a vélemény fogalmazódott meg, hogy ez a mostani változat lényegesen puhább, sok tekintetben kiüresedett, szóval, hogy kevesebb, szegényebb a tartalma annál, mint amit már valamikor '97-ben a kezünkbe vehettünk, és mindenképpen szükség lenne arra, hogy egy sokkal inkább EU-konform törvény szülessék '99-ben.

Igazán hosszú vita éppen a reklámkérdéssel kapcsolatban alakult ki. Ellenzéki képviselőként mély keserűséggel idéztük föl, hogy amikor '97-ben megszületett a reklámtörvény, akkor az egészségvédő álláspont nem tudott eredményeket elérni, hogy olyan reklámtörvény született, amelyik meghagyta közforgalmú tereken, sajtóban és mindenhol az élet különböző területein a dohányreklám lehetőségét. Fél év sem telt el a reklámtörvényünk megszületését követően, és '97 decemberében az európai uniós országok egészségügyi miniszterei döntöttek arról, hogy az európai uniós országokban frontális támadást nyitnak a reklám alkalmazása kapcsán. Azóta, a tavalyi évben, '98 nyarán valóban meg is születtek azok az európai uniós direktívák, amelyek fokozatosan, néhány év alatt valóban leszedik a reklámot közterületről, sajtóból, sőt még a szponzorálási lehetőséget is megszüntetik.

(9.30)

Mi úgy gondoljuk, ha ez a kedvező külső körülmény ismert számunkra, és úgy gondoljuk, hogy komolyan Európába akarunk tartozni, az unióba akarunk tartozni, akkor abban a fázisban, amikor éppen egy dohányzással kapcsolatos törvény készül, ezeket a tendenciákat nekünk már számításba kell venni.

Az előterjesztő képviselője ugyan folyamatosan hivatkozott arra, hogy a jelenlegi EU-szabályozással konform ez a javaslat, ami a kezünkben van; csakhogy a jelenlegi EU-szabályozás - még egyszer hangsúlyozom - a közeli években változik. Miért kellene nekünk most olyan törvényt alkotni, amely ezt a változási tendenciát nem vagy nem kellő hangsúllyal veszi figyelembe?

Mindezek miatt én magam javaslatot tettem az egészségügyi bizottság ülésén arra, hogy az előterjesztő vonja vissza ezt a tervezetet. Tettem ezt a javaslatot novemberben, amikor a parlament úgyis a költségvetéssel és az adótörvényekkel volt elfogadva, és azt kértem, hogy egy tartalmasabb, kidolgozottabb változatot hozzon majd vissza a Ház elé. Éppen ezért nem egy szavazásra került sor az egészségügyi bizottságban, hanem - még egyszer hangsúlyozom - hosszú vita után, a bizottság elnöke föltette azt a kérdést is, hogy javasoljuk-e az előterjesztőnek egy ilyen, átgondoltabb, új változat kidolgozását, és azt 10-6-4, tehát döntetlen szavazatarányt elérve nem támogatta a bizottság. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ennek a törvénynek az általános vitára való alkalmasságát pedig 12-1-7 arányban fogadta el a kormánypárti többség.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Most pedig megadom a szót Hargitai János képviselő úrnak, az emberi jogi bizottság előadójának. Képviselő úr, önt illeti a szó.

DR. HARGITAI JÁNOS, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság is tárgyalta a törvényt, és sok szempontból más álláspontra helyezkedett, más következtetésekre jutott, mint azt az előző képviselő asszony megfogalmazta.

Az ülés elején ebben a bizottságban is viszonylag élesek voltak a frontok, de a vita végére az ellentétes álláspontok összecsiszolódtak, és ez tükröződött a szavazásból, amit majd ismertetni fogok.

Már a preambulumot is, a törvényt is sokan kritizálták az indulásnál. Ennek kapcsán elmondhatom, hogy a törvény és a preambulum is egyértelműen fogalmaz, amikor azt mondja, hogy a nemdohányzóknak akar védelmet nyújtani, és olyan személyeknek, köröknek, akik életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozott védelmet kell hogy kapjanak. Az ő védelmüket akarja a törvény biztosítani.

Ha az a kérdés, hogy ezt hogyan akarja megtenni, erre a válasz megint csak megfogalmazódik a preambulumban: a dohánytermékek fogyasztását szabályozza ez a jogszabály, és a forgalmazásukkal szemben részleges korlátozásokat állít fel. Lényeges, hogy csak részleges korlátozások vannak itt, mert sokan más jogtárgyak szabályozását is elvárták volna ettől a törvénytől.

Ugyanakkor a preambulum azt is megfogalmazza, hogy az ellentétes érdekekre is tekintettel akart lenni a jogalkotó, tehát tiszteletben tartja azok jogát, akik a dohányzás lehetőségével élni kívánnak. Ha a preambulumot és a törvényt elemezve megnézzük azt, hogy milyen általános céljai lehettek a jogalkotónak, akkor a bizottsági ülésen megfogalmazódott az, hogy az egészséges környezethez való jog az alkotmányban egyértelműen megfogalmazott jog. Ez egy olyan törvénytervezet, ami ennek az alapjognak az érvényesítését akarja direkt módon szolgálni. Közegészségügyi kérdéskör szabályozásáról van szó, és az európai jogharmonizációs tárgyalások során is izgalmas kérdés. Nyilvánvalóan erre is tekintettel akart lenni a jogalkotó.

Amint már mondtam, bizonyos jogtárgyak szabályozását - amit persze fel lehetne vetni a dohányzással összefüggésben - a jogalkotó nem akarta itt megtenni. A bizottság elismerte, és örömmel üdvözölte azt, amire a miniszter úr is utalt, hogy igen gazdag hatáselemzés kísérte ezt a törvénytervezetet. Ezt új képviselőként más törvények kapcsán még nem tapasztaltam a parlamentben.

A mi bizottságunk is vizsgálta azt, hogy hogyan változott a jogszabály ahhoz képest, amit már az előző parlament tárgyalt. Mi nem gondoljuk azt, hogy elszegényedett vagy kiüresedett a törvény, sőt szigorításokat is vélünk felfedezni. Ilyenek: a kiskorúakkal szembeni szabályozás egyértelműen szigorított, a vendéglőket érintő szabályozás egyértelműbb szabályokat fogalmaz meg, a szankciórendszer - ha úgy tetszik - változott, bővült. Nemcsak az elkövetői, az aktív magatartást szankcionálja a törvény, hanem a passzív magatartást is. Gondoljunk egy munkahelyi vezetőre, amikor nem érvényesíti azokat a szabályokat, melyeket a törvény megfogalmaz. A bírság is változott némileg, hisz nemcsak egészségvédelmi bírság kiszabására van lehetőség, hanem fogyasztóvédelmi bírságra is.

Igazán izgalmas vita két területen alakult ki a bizottságban. Magát a közforgalmú intézmény meghatározását kritizálták sokan a bizottsági ülésen. Felvetődött, hogy templomokban - mint egyfajta ilyen intézményben -, börtönökben, honvédelmi létesítményekben hogyan fognak érvényesülni ezek a szabályok. Nagyon sok kritikát kapott a kiskorúakat érintő szabályozás. Sokan úgy fogalmaztak, hogy életszerűtlen ez a szabályozás, amikor a közforgalmú intézményekben a 18 év alattiakra egyértelműen tiltó szabályokat állapítunk meg. Ezt akkor is sokan kritizálták, ha elismerték, és a háttéranyagból láthatták a képviselők, hogy elsősorban a 14-18 éves korosztály az, amely ilyen szempontból veszélyeztetett vagy hajlamos arra, hogy a dohány rabjává váljon.

A bizottság egyértelműen úgy ítélte meg, hogy életszerűtlen az a szabályozás, amikor a bolti eladótól várjuk el, hogy ismerje föl, hogy az illető 18 éves. Úgy fogalmaz a törvény, hogy ha benne kétség merül fel, akkor még igazoltathatja is azt a 18 éven alulit. Csak az az álláspontunk, hogy nem fog benne kétség felmerülni, mert ő abban érdekelt, hogy forgalma legyen, és nem abban, hogy felismerje azt, hogy itt egy 18 éven alulit szolgálna ki. Tehát nem tartottuk szerencsésnek ezt a szabályozási technikát, ugyanakkor persze jobbat a bizottság ülésén sem tudtunk megfogalmazni.

Felvetődött az - volt ilyen álláspont is -, hogy a nemdohányzók jogai nem kellően érvényesülnek a törvényben, de ez egyértelműen csak egy kisebbségi álláspont volt. Végül is a szavazás végeredménye az volt, hogy egy tartózkodás mellett támogatta a bizottság a törvény előterjesztését, és általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Steinerné Vasvári Éva képviselő asszony ismerteti a környezetvédelmi bizottság álláspontját is. Képviselő asszony, önt illeti a szó.

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A környezetvédelmi bizottság, mely bizottságnak feladata is, hatásköre is az egészségkárosító problémákkal való foglalkozás, megtárgyalta a T/296. számú, a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvényjavaslatot.

A bizottság tagjai pártállástól és dohányzó, illetőleg nemdohányzó voltuktól függetlenül a törvényjavaslatot egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találták. A bizottság ülésén minden képviselőtársunk hangsúlyozta a törvényjavaslat fontosságát annak érdekében, hogy a magyar emberek egészségi állapotának romlását lelassítsuk, és az egészségromlást hosszú távon csökkentsük.

Képviselőtársaim megfogalmazták, hogy módosító javaslataik majdan arra fognak irányulni, hogy a leendő törvény elérje a törvényalkotó azon szándékát, hogy biztosítható legyen a dohányfüstmentes, egészséges környezet. Külön szeretnék szólni a bizottságunkban megfogalmazódott azon véleményről, miszerint a parlament történetében egyedülálló teljesítmény, hogy ilyen magas színvonalú háttéranyag álljon rendelkezésünkre egy törvényjavaslathoz. Ez alkalommal is szeretném bizottságunk köszönetét tolmácsolni a tárcának, hogy munkánkat e háttéranyaggal segítették.

Több képviselőtársam foglalkozott a törvényjavaslat azon pontjával, amely az egészségügyi és oktatási intézmények 200 méteres körzetében tiltaná új dohányárusító üzlet létesítését. Volt olyan képviselői vélemény, amely ezt a meglévő dohányárusító helyekre is kiterjesztené, tehát e ponton szigorítaná a törvényjavaslatot. Elhangzott e ponttal kapcsolatban olyan szigorító vélemény is, miszerint - mivel a kizárólag csak dohányt árusító hely ritka - a 200 méteres körzeten belül ne csak a dohányárusító pavilont, hanem minden üzletben és vendéglátó-ipari helyen tiltsuk be a dohánytermékek árusítását.

 

(9.40)

Ugyancsak többen foglalkoztak hozzászólásukban a dohányzási és az alkoholvásárlási tilalom 18, illetőleg 16 évben meghatározott korhatárával és összehangolásuk szükségességével, mert tényleg paradox helyzet az, ha valaki 16 évesen alkoholt vásárolhat, cigarettát viszont nem.

E két ártalmas élvezeti cikkre azonos korlátozó korhatárt javasoltunk megállapítani.

Az éttermekben és szórakozóhelyeken való dohányzás, illetőleg nemdohányzás kérdéskörét több oldalról jártuk körbe. Volt a teljes szigorítás mellett érvelő vélemény, amely mint Amerikában, teljes mértékben tiltaná a dohányzást ezeken a helyeken. Elhangzott olyan vélemény, miszerint a dohányzóhely kialakítása ne csak a melegkonyhás, hanem az éjszakai és az ifjúság által igénybe vett egyéb szórakozóhelyeken is legyen előírás, hisz gyermekeink nem étteremben, hanem diszkóban, biliárdteremben töltik hétvégi estéiket, s nekik hatványozottabban szükségük van a dohányfüstmentes környezetre.

Megfogalmazódott olyan vélemény, miszerint ha csak egy terme van az étteremnek, akkor a bejárati ajtón kelljen feltüntetni, hogy "dohányzóétterem", így a vendég eldöntheti, bemegy-e vagy sem. Többen javasolták, hogy a vendéglátóhelyek füstmentességét ne dohányzási tilalommal, hanem műszaki megoldások útján, megfelelő légcserét biztosító eszközökkel érjék el a vendéglátóhelyek tulajdonosai.

Részletesen foglalkoztunk még a csomagolóanyagon megjelenített információk tartalmával és a betű méretével. Volt, aki a betűk méretével azt az információt kívánta kiemelni, hogy a dohányzás káros az egészségre, és az összetevő mérgező komponensekre kisebb figyelmet javasol fordítani, volt, aki ezt pont fordítva látja szükségesnek.

Elhangzott még az a nagyon fontos észrevétel, hogy a dohányzás ártalmasságával kapcsolatos társadalmi tudatformálással párhuzamosan az egyén érdekeltségét is szükséges megteremteni abban, hogy ne dohányozzon. Az új kiegészítő egészségbiztosítási formáknál a biztosítási díjat úgy kell megállapítani, hogy azzal a személlyel magasabb összegű biztosítást fizettetnek, aki dohányzik, azért, mert dohányzó mivoltából adódóan nagyobb a kockázata a különböző betegségek kialakulására.

Végül szólnék arról, hogy elhangzott olyan vélemény is, hogy a munkahelyi dohányzást is e törvényben, és nem a munkáltatókra bízva kellene szabályozni. A munkahelyeket szigorúbb szabályozásnak kell alávetni, mint bármely közintézményt, azon egyszerű oknál fogva, mert sokkal több időt töltünk ott, mint bármely más közintézményben.

Tisztelt Képviselőtársak! Kérem, véleményük kialakításánál vegyék figyelembe bizottságunk egybehangzó állítását, miszerint a fenti törvényjavaslat általános vitára alkalmas, és módosító javaslataikkal önök is segítsék a törvényjavaslat céljainak beteljesítését.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Megadom a szót Halász János képviselő úrnak, a társadalmi szervezetek bizottsága alelnökének. Képviselő úr, öné a szó.

HALÁSZ JÁNOS, a társadalmi szervezetek bizottságának előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés társadalmi szervezetek bizottsága az 1998. december 16-ai ülésén vitatta meg a most tárgyalt törvényjavaslatot, s azt 10 igen és 3 nem szavazat mellett általános vitára ajánlja a tisztelt Háznak.

Bizottságunk fontos szerepének tartja, hogy a civil szféra és a parlament között kapcsolatot teremtsen. Ez megnyilvánul abban is, hogy bizonyos üléseinkre civil és társadalmi szervezeteket hívunk meg, és kikérjük a véleményüket bizonyos tárgyalt törvényjavaslatokkal kapcsolatban.

A most tárgyalt törvényjavaslatnál is hasonlóan jártunk el, s meghallgattuk az Országos Dohányfüstmentes Egyesületet és a Dohányzás vagy Egészség nevű szervezet képviselőjét.

Egyébként a bizottsági részletes vita során ezt a kört mindenképpen bővíteni szeretnénk, minden ilyen témában jelentkező szervezetet szívesen hallgatunk meg.

A bizottsági általános vita során az említett szervezetek véleménye röviden abban foglalható össze, a szervezetek üdvözölték, hogy a Ház tárgyalja ezt a törvényjavaslatot - hogy végre tárgyalja -, nagyon is szükségesnek tartották ezt a törvényt.

Természetesen a bizottság tagjai is formáltak véleményt. Engedjék meg, hogy nagyon röviden ezt is összefoglaljam. Elhangzott - mint ahogy a miniszter úr is említette - a bizottsági ülésünkön, hogy minden törvényi szabályozásnál többet ér, ha azok, akik befolyással bírnak embertársaikra, felelősségteljesek ez ügyben is, dolgozzanak akár az egészségügy, akár az oktatás területén, legyen szó akár országgyűlési képviselőkről, vagy akár az ország miniszterelnökéről. Tudjuk például, hogy ez ügyben is nagyon pozitív változásról van szó, hisz nemdohányzó miniszterelnökünk van. (Taps a MIÉP, az SZDSZ és az MSZP padsoraiból. - Dr. Takács Imre: Van egy pozitívum!) Persze ezzel együtt nem kerülhető ki a törvényi szabályozás.

A kérdés most az, hogy ez a törvény, amely előttünk van, alkalmas-e általános vitára. A bizottság többsége azt gondolja, azért alkalmas általános vitára ez a törvény, mert valóban a korlátozással és a forgalmazással foglalkozik; azért is alkalmas, mert foglalkozik az egészségügyi figyelmeztetéssel, a munkahelyi dohányzáskorlátozásokkal, és mint nagyon fontos elemmel, a fiatalok dohányzásának megelőzésével is. Ezek mind olyan elemek, amelyeket az Egészségügyi Világszervezet dohányzásellenőrzési bizottsága is megfogalmazott.

Azok az általános elvek, amelyek már meglévő szakmai fórumokon fogalmazódtak meg, tükröződnek ebben a törvényjavaslatban. Természetesen a részletes vita során ez a törvény is javítható - mint a megfogalmazott javaslatok indítványozták -, s ez szükséges is módosító indítványokkal. Annak a vitának, hogy ez hogyan, milyen mértékben szükséges, a részletes vitánál lesz helye.

Tisztelt Ház! A társadalmi szervezetek bizottsága tehát 10 igen és 3 nem szavazattal támogatja és ajánlja önöknek ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági alelnök úr. A bizottságban megfogalmazódott kisebbségi véleményt Hegyi Gyula bizottsági alelnök úr ismerteti. Öné a szó, alelnök úr.

HEGYI GYULA, a társadalmi szervezetek bizottsága kisebbségi véleményének előadója: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Mielőtt elnök asszony instrukciójának megfelelően elmondanám a kisebbségi véleményt, a leghatározottabban szeretnék tiltakozni az ellen, hogy a mai napon nincsen televíziós közvetítés.

Azt gondolom, hogy ez a téma megérdemelné az ország közfigyelmét. Az előző négyéves ciklusban, de tudomásom szerint az az előtti MDF-es négy év alatt sem fordult elő, hogy egy ülésnapon legalább az ülésnap elején ne legyen televíziós közvetítés, különösen amikor ilyen fontos törvényt tárgyalunk, amelynél fontosabb... (Elnök: Képviselő úr, kérem szépen, hogy térjen a tárgyra! Azt hiszem, hogy ezt a megjegyzését.... - Taps a kormányzó pártok padsoraiban.) Köszönöm szépen, elnök asszony.

Úgy érzem, észrevételem jogos és igazságos volt, ilyen módon természetesen a tárgyra térek.

ELNÖK: Képviselő úr, ne hozza kellemetlen helyzetbe az elnököt! Kérem, hogy térjen a tárgyra! Az ön által elmondottakra az előadása után reflektálni fogok.

HEGYI GYULA, a társadalmi szervezetek bizottsága kisebbségi véleményének előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Amikor a kisebbségi véleményt kialakítottuk és megfogalmaztuk, nem azzal a szándékkal tettük természetesen, hogy ellene beszéljünk ennek a törvénynek, hogy megakadályozzuk az elfogadását, hanem azért - amit többek között Béki Gabriella is megfogalmazott már, hiszen a mi bizottságunknak is tagja -, mert úgy éreztük, az előterjesztett törvény az előző változathoz képest sok tekintetben felpuhult, sok tekintetben megengedőbb, sok tekintetben kevéssé szolgálja a kitűzött célt.

A mai kormánypárti képviselők persze mondhatják erre, hogy az előző tervezet viszont nem került a parlament által elfogadásra. Azt szeretnénk, ha olyan jó megoldás születne, amely az előző, szigorúbb törvényt a mai parlament, mai kormány előterjesztésében elfogadná, s akkor a kölcsönös erények jegyében szabályozódna ez a kérdés.

Halász János alelnöktársam elmondta a civil szervezetek részéről megfogalmazott vélemények egy részét. Másrészről ugyanakkor - amit szintén a jelen lévő civil szervezetek képviselő fogalmaztak meg, sőt prezentáltak is a különböző burkolt, a gyerekek figyelmét felkeltő dohányreklámok bemutatásával - óriási nagy üzlet a dohányüzlet, ezért azok, akik a hatalmas profittal rendelkeznek, a legkülönbözőbb, legagyafúrtabb módszerekkel próbálják a kiskorúakat, a gyerekeket, a fiatalokat, az iskolásokat beetetni, rászoktatni a dohányzásra. A kisebbségi vélemény előterjesztői hiszik, hogy ennek a törvénynek sokkal szigorúbban kell fellépnie a burkolt, a megtévesztő, a gyerekeket káros irányba befolyásoló reklám lehetőségével szemben.

A civil szervezetek képviselőin kívül egy orvosprofesszort is meghallgattunk a bizottsági ülésen, aki elmondta, hogy az ő becslése szerint évente bizony 25-30 ezer plusz-, felesleges halálért felelős a dohányzás. Döbbenetes belegondolni abba, hogy a legutóbbi demográfiai adatok szerint egy évben 30 ezer fővel csökken az ország lakossága; ha nem létezne a dohányzás miatti extra halál, a jelenlegi, amúgy sajnálatosan nagyon alacsony születésszám mellett is legalább szinten tudna maradni az ország népessége.

(9.50)

Azt látjuk egyébként, hogy azokban a skandináv országokban, amelyekben a születések száma nem magasabb a magyarországinál, az emberek 10-15 évvel tovább élnek, legalább a népességfogyás különösen tragikus esete nem következik be. Ahogy a miniszter úr mondta - és ezzel természetesen egyetértek -, néhány nap alatt vagy egy-két év alatt a törvény ezen nem változtathat, de úgy gondoljuk, és a kisebbségi véleményt azért fogalmaztuk meg, hogy a törvény szigorításával még inkább elérhető az a cél, amelyben - gondolom - mindannyian osztozunk.

Végül pedig hadd említsem meg röviden - a módosító indítványokról majd hosszabban beszélni fogunk -, hogy megfogalmaztam egy olyan módosító indítványt, amely a törvényjavaslat címét megváltoztatva a "dohányfüstmentes környezetért" címet adná, annak szellemében, hogy ne csak a nemdohányzókat, hanem talán akaratuk ellenére a dohányosokat is védjük ezzel a törvénnyel. A három nem szavazat tehát nem a törvény ellen, hanem a törvény jobbítása, szigorítása érdekében fogalmazódott meg a társadalmi szervezetek bizottságában.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő úrnak volt egy megjegyzése a nyilvánosságot illetően. Azt hiszem, hogy valóban a társadalom valamennyi tagja számára fontos kérdés ez, nemdohányzók és dohányzók számára szintén. A képviselő úr megjegyzését természetesen a házbizottság elé fogom tárni, hiszen erre megvan a megfelelő grémium, amely ezzel foglalkozik, és ott a frakciók döntése alapján, illetőleg az ott megfogalmazottak alapján történik a beosztás. Azt szeretném kérni valamennyi képviselőtársamtól, nem mentendő a televíziós közvetítés hiányát, hogy a rádió folyamatosan közvetíti mai ülésnapunkat.

Ezt követően megkérdezem a mezőgazdasági bizottságot, hogy kíván-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem kíván.

Megadom a szót Katona Bélának, az idegenforgalmi bizottság elnökének, mint a bizottság előadójának. Elnök úr, önt illeti a szó.

DR. KATONA BÉLA, az idegenforgalmi bizottság előadója: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Az idegenforgalmi bizottság 1998. december 16-ai ülésén megtárgyalta a törvényjavaslatot. A bizottság tagjai üdvözölték, hogy ez a társadalom számára rendkívül fontos ügy törvényben is szabályozásra kerül, de többen megjegyezték, az előttem elhangzott bizottsági véleményekkel egybehangzóan, hogy önmagában a törvényi szabályozás természetesen nem fogja megoldani ezt a társadalom számára rendkívül fontos és veszélyes ügyet, ha az összes többi lehetőséget a felvilágosítástól a nevelésig nem tudjuk a jelenleginél hatékonyabban kihasználni.

Most, ahogy Halász képviselő urat hallgattam, rájöttem, hogy a mi bizottságunk - és ebben természetesen az elnöknek komoly szerepe van - elkövetett egy hiányosságot: nem elemezte a jelenlegi és a múltbeli miniszterelnökök dohányzási szokásait, de ezt majd a következő bizottsági ülésen pótoljuk, és mi is ebben az ügyben megpróbálunk kellő módon állást foglalni.

Állást foglalt viszont a bizottság jellegéből adódóan a vendéglátásra vonatkozó szabályok ügyében, és itt többen a bizottság tagjai közül aggályukat fejezték ki. Elsősorban aggályukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy ez a törvény nagyon szűk határidőt szab a vendéglátóhelyek számára a zárt fallal elválasztott külön dohányzó- és nemdohányzó-helyiségek kialakítására 2000. január 1-jén, ami a magyar vendéglátóegységek döntő többsége számára egyrészt fizikailag nem megvalósítható, másrészt tőke hiányában hosszabb távon sem tudnák megvalósítani. Ezért a bizottság úgy gondolja, hogy ezt a határidőt hosszabb tartamban kellene megszabni, és egyben kellene két további olyan lehetőséget adni a vendéglátóhelyek számára, egyrészt valamilyen tőkével, valami alappal segíteni őket abban, hogy megfelelő technikával felszerelhessék a helyiségeiket, másrészt, hogy ne csak egyfajta műszaki megoldás, a fallal való elválasztás legyen a nemdohányzók védelmére használható, hanem egyéb olyan technikai megoldások, amelyek a világ számos helyén ma már működőképesek. Hiszen nemcsak arról van szó, hogy például az Atrium Hyatt éttermeit nagyon nehéz lenne fallal elválasztani egymástól, ha csak a törvény írott betűje szerinti megoldásokat alkalmazhatnánk, hanem a falusi vendéglők többségében ez a megoldás tulajdonképpen a helyiség nagyságából adódóan teljesen alkalmazhatatlan.

Felmerült a bizottsági vitában az az igény is, hogy amennyiben a törvényjavaslatot végső, elfogadott formájában valóban betarthatóra tudjuk alkotni, akkor viszont a szankciókat jobban meg kellene emelni, hiszen semmi értelme nincs olyan törvényeket alkotni, amelyek szankcionálási rendszere tulajdonképpen a mai üzleti világ számára igazából lényegtelen összegeket tartalmaz.

Mindezek ismeretében a bizottság a törvényjavaslatot általános vitára egyhangúlag alkalmasnak tartotta, és a módosító javaslatok elfogadása után elfogadásra is javasolja. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, bizottsági elnök úr. A gazdasági bizottság véleményét Göndör István képviselő úr ismerteti. Képviselő úr, önt illeti a szó.

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság 1998. december 16-án megtárgyalta a T/296. számon a nemdohányzók védelméről, a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvényjavaslatot.

A magyar lakosság egészségi állapotáról nem a legkedvezőbb információkat tudja szolgáltatni a statisztikai rendszerünk. A halálozási okok között a szív- és érrendszerei betegségekben nagyon nagy szerepe van a dohányzás közvetlen és közvetett hatásának. Súlyos gond, hogy a halálokok elsősorban a középkorú korosztályt sújtják, akik - idézőjelben hadd mondjam így - a "vállukon" viszik az országot, akik jelentősen járulhatnak hozzá a gazdaság növekedéséhez.

A kormány az alkotmány 70/D. §-ában foglalt kötelezettségnek tesz eleget, amikor az egészséghez, az egészséges környezethez való jog biztosítását próbálja érvényre juttatni. A bizottságnak az a véleménye, hogy a probléma megoldása nem kizárólag jogi kérdés, jogi eszközökkel nem is megoldható. A törvényjavaslatban a dohányzás korlátozása, a dohányzóhelyek kijelölése, a dohányforgalmazásra vonatkozó előírások és a szankciók egységét próbálják megteremteni. A törvényjavaslatnak nem direkt célja leszoktatni a dohányosokat, és nem kívánja korlátozni a dohányzást, de szabályokat megállapítani szankciókkal a dohányosok számára. A cél a fiatalok és az időskorúak passzív dohányzását kedvező irányba befolyásolni direkt és indirekt eszközökkel egyaránt.

Az a vélemény alakult ki a bizottságban, hogy sajnos Magyarországon is egyre nagyobb számban a fiatal korosztályban szoknak rá a dohányzásra, már az általános iskola felső osztályaiban is egyre jellemzőbb. Aki már dohányzott, az tudja legjobban, hogy aki rászokott, annak számára a leszokás szinte embertelenül nehéz követelményt, feladatot jelent. Ezért gondoljuk azt, hogy a törvényjavaslat a fiatalok rászokását akarja visszaszorítani. Dohányzási korlátozásokat vezet be egyes helyiségekben és helyeken - itt majd pontosabb definíciókra lesz szükség. Arra lenne szükség, hogy a társadalom tagjainak a többsége fogadja el ezt a törvényjavaslatot és tegyen aktívan valamit annak érdekében, hogy ez érvényre is jusson majd.

A bizottsági ülésen szigorítást és enyhítést egyaránt megfogalmaztak a képviselőtársak. Felvetődött, hogy a törvény betartásának nagyon komoly problémája lesz a vendéglátóhelyeken, különösen úgy, ahogy ez az idegenforgalmi bizottságban is megfogalmazódott, falusi környezetben, ahol akár a 200 méteres távolság betartása, vagy a kiskocsmákban, ahol az étkezés, az ivás és a dohányzás hármas egysége együtt valósul meg.

A fiatal nők körében nagyon elterjedt a dohányzás, valamit ennek érdekében is tenni kellene. És a fiatal korosztály védelme érdekében mindenképpen erősíteni kérték a képviselők a szabályokat, különösen középiskolákban és egyetemeken. Bizottságunk javasolja, hogy a vendéglátást érintő szabályokat gondolják újra, és ezt módosító indítványokkal kívánják segíteni.

 

(10.00)

Több időt kellene hagyni a felkészülésre, mert a törvényjavaslatban lévő kicsit rövidnek tűnik.

A forgalmazás taxatív tiltása nagy valószínűséggel a feketegazdaság felé fogja eltolni a kereskedelmet.

Módosításokkal elérhető, hogy a törvényjavaslat a dohányosok, a gazdaság és az egészségügy szereplői számára is elfogadható legyen. Ugyanakkor hangsúlyozzuk azt, hogy a törvény mellett nevelési programokat is ki kellene dolgozni, mert csak így lehetünk eredményesek.

Összefoglalva: a gazdasági bizottság indokoltnak tartotta a törvényjavaslat benyújtását, módosításokkal ezt elfogadhatónak tartjuk. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Most a frakciók vezérszónokainak felszólalása következik, a házbizottság ajánlása alapján 15-15 perces időkeretben. Ezek között természetesen kétperces felszólalásokra nem kerül sor.

Megadom a szót először Surján Lászlónak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek; őt követi majd Vágvölgyi János úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében. Képviselő úr, önt illeti a szó.

DR. SURJÁN LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja ezt a törvénytervezetet 1997-es formájában is támogatta, most is támogatja. Ezzel be is fejezhetném mondanivalómat, de engedjék meg, hogy néhány gondolatot mégiscsak kifejtsek.

Mi változott az egyszer már támogatott és a most kezünkben lévő törvénytervezetben? Ezt azért tartom fontosnak megtárgyalni, hiszen noha az újságok egy része elég világosan megírta, hogy szigorodott a törvénytervezet, akadt olyan publikáció is, amely lényeges puhulásról, magyarán kiüresedésről is beszélt, és mint hallottuk, egyes képviselőtársaink is hasonló véleményen vannak.

Rögtön az elején a cím is megváltozott, régebben "egészségkárosodás megelőzése" szerepelt benne, most pedig "fogyasztás, forgalmazás szabályai" kifejezés. Azt gondolom, minthogy a tartalom érdemben alig változott, a cím pontosabb lett. Nagyon jó lenne egy olyan törvény, amely átfogó módon az egészségkárosodás megelőzésével foglalkozik, de ez a törvény sem akkor, sem most nem az a törvény. Nagyon jó lenne egy hatalmas programot írni, amely a dohányzás visszaszorulásáról szól, de ennek a törvénynek most nem ez a része, ez csak eleme ennek a bizonyos nagyobb és átfogó cselekvési tervnek, amely nem is feltétlenül kell törvényi formát öltsön minden részletében.

Szó szerint azonos a bevezetés, azonosak az értelmező rendelkezések, vannak változások azonban a fogyasztás alapvető szabályai területén. Például bővült azon intézmények sora, ahol dohányzóhelyet nem lehet - törvényi tiltás alapján - kijelölni.

Engedékenyebb lett a vendéglátó-ipari helyek iránt oly tekintetben, hogy a kiskocsmákban, amelyeknek nem fő hivatása az étkeztetés, csak úgy mellesleg lehet némi ennivalóhoz is hozzájutni, ott elvileg megengedi. Hogy ez jó vagy rossz, ezen lehet vitatkozni, mindenesetre végrehajthatóbbá teszi a törvényt, ez nem kétséges. Szigorítás viszont, hogy közforgalmú intézményben, tömegközlekedési eszközön 18 év alatti személy dohányzását megtiltja. Szigorítás, hogy a szabályok megszegése esetén a rendőrhatóság közreműködése is kérhető. A forgalmazás során, a miniszter úr is említette a bevezetésben, ugyancsak megjelent a 18 éves korhatár.

Nem mondja ki ez az új változat viszont, hogy a dohányterméket miért kell elkülöníteni az élelmiszert árusító helyeken, de az elkülönítés szükségességét leírja. Itt én szíves megfontolásul ajánlanám a miniszter úrnak, hogy a régi változatot, amely megmondja, hogy a fogyasztóösztönző hatás elkerülése végett kell elkerülni, érdemes lenne talán visszaemelni, hiszen nyilvánvaló, hogy a jogalkotási szándék nem változott. Elkülöníteni lehet ugyanis úgy a dohányipari termékeket, hogy szembeötlő legyen, hogy kifejezetten fogyasztásra ösztönözzön, jobb lenne kimondani a törvényben, hogy az elkülönítés a fogyasztóösztönző hatás gátlását szolgálja.

Az előző változat előírta, hogy a kátrányt és a nikotintartalmat fel kell sorolni, egyéb károsító anyagokat pedig külön jogszabályi szabályozás esetén. Az új változat nem kíván külön jogszabályt, a kátrány és a nikotin mellett az egyéb károsító anyagok feltüntetését is szükségesnek tartja.

Miért merülhet fel ezek után az, hogy ez a törvény puhább, mint az előző változat? Azt gondolom, elsősorban azért, mert olyan jogalkotási helyzet alakult ki az elmúlt két évben, amely az első törvénytervezet írásakor még nem volt. Így például a fogyasztásvédelemmel kapcsolatos rendelkezések megszülettek, és ezek a kiszabandó bírsággal kapcsolatos részleteket megváltoztatták. Itt először áttekintve a két változatot, én is megijedtem, hiszen ott egy félmilliós maximális összeg szerepelt, most pedig egy 100 ezer forintos összeg szerepel. Igen ám, de 1998. március 1-jétől érvényes a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény, amely olyan büntetéseket helyez kilátásba, melyek egyáltalán nem szorítja korlátok közé a kiszabható bírság összegét, nincs felső határuk, tehát még a félmillió forintnál is nagyobb bírságokat szabhat ki a fogyasztóvédelmi hatóság, nyilvánvalóan indokoltság esetén.

Hasonlóképpen nem kell, nem is lehet ebben a törvényben rendelkezni az automaták felhasználásának tilalmáról, hiszen az 1997. évi CIII. törvény már ezt megtiltja, igaz, átmeneti időszakot szabva 2001. december 31-étől.

Én tehát azt gondolom, hogy lehet hangzatos újságcikkeket írni ennek a törvénynek a felpuhulásáról, lehet számon kérni rajta olyan gondolatokat, amelyek valóban nincsenek benne, de a céljához sem tartoznak hozzá, ez azonban sokkal inkább hangulatkeltés, annak a szellemi polgárháborúnak a része, amely abból a célból folyik, hogy aminek együtt tudnánk örülni, azon inkább együtt keseregjünk. Azt hiszem, hogy ennek nincs értelme.

Vizsgáljuk meg talán azt, hogy a dohányzással kapcsolatban lévő különböző szereplők hogyan viszonyulhatnak magának a dohányzásnak a kérdéséhez, és mit kellene nekik, illetve velük, értük tenni annak érdekében, hogy a dohányzás, amely valóban elképesztő károkat okoz az egész világon, de talán különösen Magyarországon, egy kicsit visszaszoruljon, sőt ne is kicsit, hanem határozottan visszaszoruljon.

Itt vagyunk például a népesség azon csoportjával, akik termesztik a dohányt. Magyarországon nem kevesen vannak, akiknek a megélhetése függ ettől a terméktől, és csak érdekességképpen említem, hogy ezt a törvénytervezetet a Fidesz-Magyar Polgári Párt nevében támogató előző vezérszónok Kósa Lajos képviselő úr volt, aki egy dohánytermelő vidékről származik, illetve annak a képviselője. A dohánytermelők biztos piacot, jövedelmet várnak és kapnak is jelenleg ettől a tevékenységüktől. Velük kapcsolatban több mindenre volna szükség, segíteni kellene egy termékváltást két irányban: szívem szerint abban az irányban elsősorban, hogy ne dohányt termesszenek, de ha már ez nem így van, legalább abba az irányba, hogy ne olyan dohányt termesszenek, amely nem igazán alkalmas arra, hogy alacsonyabb kátrány- és nikotintartalommal rendelkező cigarettákat gyártsanak belőle.

 

(10.10)

Magyarország most abban a helyzetben van, hogy itt még nem érvényesek azok a szigorúbb normák, amelyek az Európai Unióban és más nyugati országokban már érvényesek a dohány károsítóanyag-tartalma dolgában. Elő kellene segíteni, hogy ezen népesség megélhetési gondjait ne veszélyeztesse az, ha ez az áttérés előbb-utóbb - inkább előtt, mint utóbb - bekövetkezik.

A dohányipar, a kereskedelem nyilvánvalóan profitot akar ebből az egészből, kap is, nem is keveset. Velük szemben a dohányzást ellenzők adóemelésben kell hogy gondolkodjanak, már csak azért is, mert ellentétben mindenfajta propagandával, a magyar adókulcs alacsonyabb, mint az európai uniós adókulcs, van még tehát mozgásterünk ezen a téren is. El lehet fogadni, hogy a hirtelen dolgok nem jók, de egy folyamatos adóemelési programmal elő lehetne állni. Én ezt nem számon kérem ezen a törvényen, hanem egy kicsit kitekintek a törvény talajáról abba az irányba, hogy mi mindent lehet még tenni a következő években.

Nyilvánvalóan a fiatalok kérdése a legfontosabb dolog, ahol azt kell elérnünk, hogy ne szokjanak rá. E tekintetben az az egészségvédelmi bírság, amiről a törvény rendelkezik, és amely egy alapot képez az egészségügyi miniszter kezében, nyilván esélyt fog adni arra, hogy olyan propagandaanyagok is készüljenek, amelyek nem peregnek le könnyedén az emberről. Őszintén szólva, ahogy állandóan látom a városban, hogy a dohányzás káros az egészségre, és hallom a rádióban, hogy "ba-ba-ba...", rossz hangsúllyal mondanak el fontos mondatokat, amelyeket a reklámtörvény ír elő különféle dolgokban, nem érzem azt, hogy ezek valójában segítenék az ügyet. Inkább azt érzem, hogy a megszokás következtében egyfajta ellenérzés alakul ki az emberekben.

Mint ahogy nagyon örülök annak, hogy most ebbe a törvénytervezetbe bekerült a fiatalok tilalma. De ha ezt nem támasztjuk alá érvekkel, akkor a fiatalokban azt az érzést fogjuk kelteni, hogy a dohányzás valami felnőttes dolog, és ha majd nagy leszek, akkor milyen jó lesz nekem, mert még dohányozhatok is. Ha az iskola, a propaganda komolyan megmagyarázza, a tananyag részeként is megmagyarázza, hogy ők nem azért nem dohányozhatnak, mert még gyerekek, mert még éretlenek valamire, hanem azért, mert értékesebbek, mint a felnőttek, mert előttük még több életév van, mert nagyobb károkat szenvedhetnek fejlődő szervezetükben, akkor kivédhetjük ezt a lélektani hatást.

Tegnap hallottam egy történetet, ami érintőlegesen ide tartozik. Egy képviselőtársunk első elemista korában kapta élete első kucsmáját, és gyermekei mindig ezt hallották, hogy "amikor én az első kucsmámat kaptam". Amikor egy nyáron az első gyermeket beíratták az ősszel kezdődő iskolába, nagyon követelte, hogy kapja meg a kucsmát.

Így követelheti adott esetben a fiatal a boldog tizennyolcadik évre járó dohányzást. Nem erről van szó! Nagyon fontos az a tilalom, ami a törvényben benne van, félre ne értse senki a mondanivalómat, de mellé kell tenni, és az egészségvédelmi bírság, mondom, anyagi alapot is ad a miniszter kezébe, hogy ezeket az információkat emberbarát, fiatalbarát formában juttassa el az érintett korosztályhoz.

A dohányosok ezzel a témával kapcsolatban nyilvánvalóan azt kívánják, hogy élvezhessék a dohányzás számukra adta örömeit, helyesebben, hogy ne szenvedjék a dohánytól való megfosztás kínjait. Itt, azt hiszem, olyasfajta szemléletváltást indít el ez a törvény, hogy megváltozzon a mai helyzet, ahol bizonyos helyekre ki van írva, hogy dohányozni tilos, ami azt jelenti, hogy az alapeset az, hogy dohányozni szabad, aztán kivételesen valahol megtiltjuk. Fordítva kell majd eljárnunk: egy olyan helyzetet kell teremtenünk, hogy az alapeset az, hogy senki nem dohányzik, és aztán valahol megengedjük, hogy akinek nagyon muszáj, az mégiscsak élvezhesse a maga élvezeteit.

Biztos, hogy sem ez a törvény, sem más akció nem akkor lesz igazán hatásos, hogyha a dohányosok leszoktatását mint egy reménytelen feladatot vállalja magára. A nemdohányosok védelme és a fiatalok távoltartása az az út, amelyen járnunk kell. Persze, ha ez az Egészségvédelmi Alap megnövekszik, akkor lehet, hogy olcsóbban és szélesebb körben nyújthatjuk a segítő eszközöket a leszokni kívánók számára, gondolok itt például azokra a nikotintartalmú tapaszokra, amelyek megkönnyítik a leszokás periódusát, néhány esetben igazán nagyon erős dohányosoknál is sikert értek el.

Mit vár az egészségügy? Hogy csökkenjenek a kiadásai. Mit kap ettől a törvénytől?

Hogy növekednek a bevételei. Ha ez a folyamat elindul, akkor hosszabb távon valóban csökkenni fognak az egészségügyi kiadások.

Tisztelt Ház! Jelenleg sokkal többet költünk a dohányzásra, mintegy háromszor, négyszer annyit, mint amennyi hasznot kapunk a dohányiparból és környékéből. Ezen a helyzeten változtatnunk kell!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig megadom a szót Vágvölgyi János képviselő úrnak, aki a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében kíván felszólalni; őt követi majd Torgyán Józsefné Cseh Mária képviselő asszony, a Független Kisgazdapárt részéről. Képviselő úr, öné a szó.

DR. VÁGVÖLGYI JÁNOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy népegészségügyi szempontból igen jelentős törvénytervezet került most a Ház elé. Többéves, vagy talán több évtizedes mulasztás pótlására kerül sor, amennyiben a tisztelt Ház ezt a törvényt elfogadja.

Miért van jelentősége ennek a törvénynek népegészségügyi szempontból? Mi a fontossága a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény napirendre tűzésének?

Köztudott - azt hiszem, ebben a Házban is többször elhangzott már -, hogy a magyar népesség katasztrofális egészségügyi állapotát olyan adatsor jellemzi, amivel nem lehet kibékülni. Nem kívánom ezeket felsorolni, hiszen ezek mindenki számára hozzáférhetőek. Az egészségi állapot romlásával párhuzamosan természetesen folyamatosan nő a halálozási arányszám, ugyanakkor az élveszületési arányszám társadalmi és gazdasági okokból folyamatosan csökken. E kettő eredőjeként fogyó nemzetté vált a magyar, valamennyiünk erkölcsi kötelessége, hogy e folyamatot megállítsuk, illetve megfordítsuk.

Az egyik lehetőségünk - sok egyéb mellett - a dohányzók számának csökkentése. A haláloki statisztikák elemzése során megállapítható, hogy a világon hárommillió ember haláláért - 40 és 69 éves kor között - a dohányzás tehető felelőssé. Magyarországon ez a szám 28-30 ezerre tehető, és ezek a honfitársaink mintegy húsz évet veszítenek az egyébként lehetséges életükből.

Mi is a dohányzás tulajdonképpen? Szenvedélybetegség, mint az alkoholizmus vagy a drogfogyasztás. Hatóanyaga a nikotin, amely hasonló hatást vált ki az agy sejtjeiben, mint az alkohol vagy például az amfetamin, egyfajta örömérzést okoz. Abban van igazán a dohányzás veszélyessége, például a kábítószer-fogyasztókkal szemben, hogy rendkívül sokan élnek ezzel a lehetőséggel, hiszen a lakosság több mint egyharmada fogyaszt rendszeresen cigarettát.

 

(10.20)

Tulajdonképpen mindhárom szenvedélybetegségben közös az - mert természetesen az alkoholizmust is ide lehet sorolni -, hogy előbb-utóbb fogyasztója halálához vezet. De míg az alkohol és a nikotin lassan ölő méreg, addig a keménydrogosok általában túladagolás következtében nem érik el az öregkort, fiatalon halnak meg. A nikotin mellett számos anyag keletkezik még a dohány égéstermékeként, amelyek közül a kátrány az, amely talán a legveszélyesebb, hiszen évek során felhalmozódva a szervezetben daganat képződéséhez vezethet.

Tizenhétféle betegség kialakulásáért tehető felelőssé a dohányzás, melyek közül talán a tüdőrák a legjelentősebb és a legismertebb. Egyértelmű az ok-okozati összefüggés a tüdőrák és a dohányzás között a tüdőrákosok mintegy 90 százalékának esetében. E betegség következtében évente Magyarországon 6500-7000 fő hal meg, míg idült hörghurut és hörgtágulat pedig mintegy 5000 fő halálát okozza. Bizonyítottan rizikófaktorként szerepel a dohányzás a szív- és érrendszeri betegségekben, sőt emésztőszervi daganatok kialakulásában is. A fentiekből, úgy gondolom, egyértelműen kiderült, hogy a dohányzás veszélyes az ember szervezetére.

Ha gazdasági szempontból vizsgáljuk a dohányzás kérdését, akkor megállapíthatjuk, hogy haszna csak a dohánylobbynak van magából a dohányzásból. Van ugyan az államnak pluszbevétele a dohányzásból, de az mintegy 30 milliárd forintra tehető évente, a kiadás pedig - ami az egészségügy közvetlen kiadását jelenti - 60-70 milliárd forint, ugyanakkor ha beszámítjuk azt is, hogy mennyi lenne azoknak az idejekorán elhunyt embertársainknak a termelési értéke, amennyi hasznot egészségesként még hoznának a társadalomnak és saját maguknak, az mintegy 300 milliárd forintra tehető évente, tehát tízszerese annak a nyereségnek, amit az állam bácsi - elnézést kérek -, az állam ezen esetlegesen nyer.

Orvosi és gazdasági probléma mellett természetesen a dohányzás morális probléma is, amely nem mai keletű, hiszen - már a miniszter úr is emlegette - 1492-ben, attól kezdve jelent ez problémát, amikor Kolumbusz behozta a dohányt Európába. Száz évvel ezelőtt például a nőknek nem volt illő dohányozni, megbélyegezték, és erkölcstelennek nevezték őket, pontosan kijelölték, hogy hol lehet dohányozni, még azt is, hogy hol lehet szivarozni vagy cigarettázni, és hasonló tiltó rendelkezések voltak. Egészségügyi kérdéssé 1920-ban, majd orvosi kérdéssé 1957-ben vált a dohányzás, amikor egyértelművé vált, hogy a dohányzás és a tüdőrák között ok-okozati kapcsolat van.

Mennyire fogadható el morálisan a dohányzás, illetve mennyire nevezhető önkéntesnek a dohányzás? Azt gondolom, hogy azokat a felnőtteket, akik már felnőttkorban szoktak rá a dohányzásra és lettek rabjai a szenvedélynek, önkéntesen dohányoznak, és tisztában vannak ennek összes következményeivel, kevésbé lehet morálisan megvédeni saját maguktól. A valóságban azonban nem ez a helyzet, mert nem felnőttkorban szoknak rá az emberek a dohányzásra, hanem 18 éves kor alatt, hiszen a 10-18 év közötti gyermekek 20 százaléka dohányzik, a lányoknak pedig mintegy 15 százaléka.

Gondoljuk csak meg: jogi szempontból jelentős kérdésben döntést hozni fiatalkorúaknak nem lehet, vagy nem fogadjuk el, ugyanakkor saját egészségét pedig károsíthatja úgy, hogy az életre szóló következményekkel járhat. Mire kialakul egy fiatal belátási képessége, már függőségi helyzetbe kerül, és nem tud vagy nagyon nehezen tud megszabadulni káros szenvedélyétől. Ha a felnőttek szempontjából vizsgáljuk ezt a kérdés, megállapíthatjuk, hogy nagyon kevesen ismerik hazánkban a dohányzás káros következményeit, ami szoros összefüggésben van a lakosság hiány- és egészségügyi ismereteivel és egészségkultúránk jelenlegi helyzetével. Felmérések szerint a felnőttek 20 százaléka egyszerűen nem ismeri el a káros hatásokat, nem hiszi el, hogy ő is tüdőrákot kaphat, míg mások egyáltalán megkérdőjelezik azt is, hogy van-e a dohányzásnak káros hatása.

Két területen van igazán jelentősége és szükségessége a szabályozásnak: az egyik a fiatalok védelme, a másik pedig a nemdohányzók egészségének, az úgynevezett passzív dohányosok védelme. A fiatalok védelme elsősorban legcélszerűbben az iskolákban vagy más intézményekben, illetve a családban folytatott felvilágosító, egészségnevelési tevékenységgel lehetséges. Azt gondolom, hogy ezeket a nevelési tevékenységeket nemcsak kifejezetten a dohányzás kapcsán kellene folytatni, hanem be kell ebbe vonni az egészséges életmódot, az egészséges táplálkozást, a drog elleni küzdelmet, és természetesen nem szabad kifelejteni a megfelelő mentálhigiénés nevelést, a megfelelő személyiség kialakítását. Akkor lesz egy fiatal ember immúnis - ha szabad ezt a szót használnom - mindenféle káros szenvedélyre, ha egészséges - pszichéje egészséges, szelleme egészséges - lelke van. Nagyon lényeges a példamutatás, amelyet mind a politikusoknak, mind az orvosoknak, mind a családfőnek is meg kellene adni a fiatalok felé.

Szeretném külön kiemelni a média szerepét. Hadd mondjak egy kedvezőtlen példát: nagyon sok olyan csodálatos dohányreklám-plakátot látunk, ahol hiába van feliratozva, hogy "A dohányzás káros az ön és a környezete egészségére", de a plakáton bemutatott életérzés nem ezt sugallja. Egészséges, izmos férfiak vannak rajta, esetleg csinos nők; de ehelyett az igazságnak az felelne meg, ha egy haldokló képe jelenne meg ezeken a plakátokon. Így, ahogy ez a reklám megjelenik, etikailag megkérdőjelezhető, ha erősebben akarok fogalmazni, akkor a reklám hazudik. Etikailag égető probléma és megoldandó probléma a nemdohányzók védelme, hogy akaratukon kívül egészségük ne károsodjon. Társadalmi létünk valamennyi területén a dohányosok és a nemdohányosok részéről is empátiára, konszenzuskészségre van szükség, hogy egyetértésre jussanak, és egymás megbecsülésével ne dohányozzanak a másik orra alá, a másik pedig, ha nagyon muszáj, tűrje el a dohányfüstöt - de azt hiszem, hogy előzőnek kellene inkább igaznak lennie.

Tisztelt Országgyűlés! A dohányzás témaköre nem először került ide a parlament elé. Nemcsak 1997-ben, hanem már 1995 szeptemberében volt egy politikai vitanap, amelynek az volt a címe, hogy "Az egészség a magyar társadalom, az egyes állampolgárok legfőbb erőforrása". Ezen is nagyon sok szó esett a nemdohányzók védelméről, egyéb javaslatok is elhangzottak ezen a politikai vitanapon, amelyek közül már néhány - mint a nonprofittörvény vagy a reklámtörvény -, még akkor is, ha olyan, amilyen, de végül is megvalósult. Nem valósult meg, és talán egy hiányosságot pótolunk, ha elfogadjuk majd a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, de azt gondolom, hogy szükség lenne arra, hogy a tisztelt Ház napirendre tűzze - kérném a miniszter urat, ha erre lehetősége lesz - az alkoholizmusellenes küzdelem kérdését, mert igaz, hogy dohányos ember a lakosság egyharmada, de nem elhanyagolható az a szám sem, hogy körülbelül a lakosság egytizede, mintegy egymillió ember káros rabja az alkoholnak, és legalább annyi ártó hatása van, mint a dohányzásnak - nem beszélve arról, hogy hány családot érint ez a probléma.

1997-ben nyújtotta be az előző kormány a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, mely sok tekintetben talán több volt, bizonyos tekintetben talán kevesebb, mint a mostani törvény. A most előttünk fekvő törvényjavaslat talán egy kicsit rövidre sikerült, hasonlóan az elődjéhez, az sem volt sokkal hosszabb.

 

(10.30)

Néhány paragrafusból, mindössze nyolc paragrafusból áll, ezeket én nem sorolnám fel részletesen.

Szeretném viszont elmondani, hogy ez a törvényjavaslat véleményem szerint nincs arányban, nincs összhangban azzal a súlyos egészségkárosító hatással, mint amit maga a dohányzás okoz, talán a szigora enyhült az előző törvényhez képest. Azt gondolom, az elkövetkezendő napok vagy hetek feladata lesz, hogy ezt a törvénytervezetet tegyük alkalmassá arra, hogy azt a célt szolgálja, amit feladatául kitűzött.

Meg kell még említenem az EU-konformitást - Béki képviselőtársam már utalt arra, hogy mennyivel messzebb mentek ennél a jelenlegi szabályozásnál. Azt gondolom, végig kell gondolni, és meg kellene nyitni a reklámtörvényt, és ott a dohányzásra, de még az alkoholra vonatkozó részeket is meg kellene szigorítani az elkövetkezendő időben.

Végül is a törvénytervezet célja nemes, védi az alkotmányban biztosított alapjogot az egészséget illetően, valamint az emberi együttműködés javítására törekszik a dohányzók és a nemdohányzók vonatkozásában. A módosító indítványokkal - amelyek, remélem, nem lesznek részei szellemi polgárháborúnak - javasolom ennek a törvénynek az elfogadását, és a Szocialista Párt is támogatni fogja a törvény elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Torgyán Józsefné Cseh Mária képviselő asszonynak, aki a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjának véleményét ismerteti; őt követi Béki Gabriella képviselő asszony, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő asszony, öné a szó.

DR. TORGYÁN JÓZSEFNÉ CSEH MÁRIA, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Dohányozni, nem dohányozni - ez a kérdés borzolja az idegeket, és osztja két táborra a társadalmat. Azt, hogy mennyire fontos ennek a problémának a mielőbbi rendezése, mutatja az is, hogy a leköszönt kormány által benyújtott, és akkor az általános vitáig is eljutott törvényjavaslatot a polgári kormányzat is felvállalta, és az újonnan megalakult parlament is mindent elkövet, hogy mindenkit kielégítő és a társadalmi igazságot sem sértő törvényi szabályozás szülessen.

Az előző ciklusban sok-sok órát áldoztunk arra, hogy a dohányzás problémáját nagyszámú képviselői felszólalással próbáljuk körüljárni. Az is elhangzott, hogy ez a probléma sokkal jelentősebb annál, semhogy egy egyszerű törvényi szabályozással megszabadulhassunk a lelkiismeret-furdalástól; nem a jogászok okozták a dohányzással kapcsolatos egészségkárosodást, tehát nem is elsősorban ők tudják a problémát megszüntetni.

A törvényalkotó azonban nagyon sokat segíthet abban, hogy megfelelő korlátozással úgy rendezze a kérdést, hogy sem a dohányzók, sem a nemdohányzók érdekei ne sérüljenek jelentősen. Törekedni kell arra, hogy a korlátozások társadalmi elfogadtatása minél jobb legyen. Jogállamban ugyanis kockázatos egy jól át nem gondolt törvényt úgy elfogadtatni, hogy az ne bírja a társadalom többségének bizalmát, és ezzel fölöslegesen szembeállítsa az embereket egymással.

A társadalom jelentős része fogékony a dohányzás korlátozására irányuló törvény elfogadására. Ez megadja a reális esélyét annak, hogy egy jó törvényi szabályozás szülessen, és körültekintő végrehajtási utasításokkal hatékonyan tudjon majd működni.

Amikor Európában megismerkedtek a dohánnyal, sok országban igen kemény törvényekkel tiltották a dohányzást. Még az életével is játszott az, aki a tilalmak ellenére a dohányzás szenvedélyének hódolt. Felvilágosult hazánkban már nem érvényesülnek ilyen szigorú tiltások, és mi sem kívánunk keresztes hadjáratot indítani a dohányosok ellen. Nem is kezeljük a dohányosokat ellenségként, csupán olyanokként, akik maguknak és másoknak is ártó szenvedélynek hódolnak, és támogatni kell őket, hogy a dohányzásról leszokjanak.

Tudomásul kell venni azt a tényt is, hogy az egészséges élethez való jog alkotmányos alapjog, és a dohányzó kisebbség a nemdohányzók többségének ezt a jogát semmilyen módon sem csorbíthatja.

A polgári kormány családban gondolkodik, és annak egészséges fejlődését kívánja minden módon biztosítani. Ha a jövőre gondolunk, gyermekeink egészségének elsődlegesnek kell lenni. Mindent meg kell tenni, hogy megóvjuk őket a szenvedélybetegségektől, köztük a dohányzástól. A 18-19 éves korcsoportban már tragikus a helyzet, mert mintegy 30 százaléka dohányzó, de már 14 éves korban tetemesen megnő az aktív dohányosok száma. Az is megdöbbentő, hogy míg 1967-ben kevesebben dohányoztak, 1977-ben 5,2 százalékkal nőtt meg az aktív dohányosok száma, és ez az emelkedés azóta is változatlanul tart. A szabadság-hegyi gyógyintézetben megkérdezték a serdülőket - akiknek legnagyobb része pulmonológiai beteg volt -, hogy dohányoznak-e, és 42 százalékuk bevallotta, hogy dohányzik. Ezek nagyon riasztó adatok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretnék beszélni a passzív dohányzásról is és ennek ártalmáról. Mint ismeretes, passzív dohányzásról akkor beszélünk, amikor más ember dohányfüstjét lélegezzük be. Ennek nemcsak a felnőtt van kitéve, de a magzat is. Ha az anya dohányzik, ha napi 20 cigarettánál többet szív el, nemcsak kisebb súllyal születik a gyermek és nagyobb lesz a halálozási veszély, hanem olyan fejlődési rendellenességek is gyakoriak, mint a veleszületett műhiba, a szívhiba. A passzív dohányzás elsősorban a légzőszervet érinti, és a légzőszerv védekezési funkcióját teszi tönkre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Feltétlenül szólnom kell a dohányzás okozta megbetegedésekkel kapcsolatos közvetlen költségekről. A dohányzással összefüggő fekvőbeteg-ellátási költség 5,4 milliárd forint volt, míg ugyanezen évben a rokkanttá nyilvánítottak 15-16 százaléka szintén a dohányzás ártalmainak következtében vált nyugdíjassá. A rokkantnyugdíjak kifizetése hozzávetőleg 7,9 milliárd forint volt. Ugyancsak 1996-ban a dohányzás következtében a termelésből kiesett személyek után 19-20 milliárd forintnyi összeg hiánya mutatkozott, és táppénz címén a dohányzás okozta megbetegedések miatt 3,3 milliárd forint került kifizetésre. A járóbeteg- és alapellátás költségeinek 10 százaléka szintén a dohányzás számlájára írható - 6 milliárd forint volt -, valamint a dohányzás ártalmaitól szenvedő betegek gyógyszertámogatására 8,5 milliárd forintot fizettek ki.

A közvetlen kiadásokon túl azonban a közvetett kiadásokat is ide számítva, a költségvetésben 230 milliárd forint költség és kiesett jövedelem jelentkezett 1996-ban a dohányzás káros hatásai következtében. A dohányzás elleni küzdelem ezért nemcsak egészségpolitikai szempontból fontos feladat, hanem gazdasági oldalról tekintve is cselekvésre ösztönöz. Gazdasági oldalról tekintve az egészségügyi világszervezet dohányzás-ellenőrzési szakértői bizottsága két kategóriába osztja a dohányzás ellenőrzését célzó jogi eszközöket. Ezek egyrészt a dohánytermékek előállításával, reklámozásával és forgalmazásával foglalkozók gyakorlatának megváltoztatására irányulnak, másrészt a dohánytermékek adó- és árpolitikájának átgondolása, a dohányzás ellenőrzése, korlátozása, valamint a prevenció és egészségnevelés témakörébe tartoznak.

E jelen törvénytervezet kategorikusan meghatározza az alapvető szabályokat úgy a dohányzási szokások, mint a dohánytermékek forgalmazásának tekintetében.

 

(10.40)

Biztosítja a nemdohányzók, valamint az életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozott védelemre szoruló személyek füstmentes környezethez való jogát. Különösen figyelmet fordít a törvény a fiatalkorúak védelmére. Ezt célozza a 18 éven aluli személyek dohányzásának kategorikus tilalma, továbbá, hogy számukra a dohánytermékek vásárlását sem engedélyezi. A tilalmat megszegőkkel szemben megfelelő fegyelmi büntetést helyez kilátásba. Tiltja, illetve korlátozza a dohányzást az egészségügyi, oktatási, szociális, valamint a közforgalmú intézményekben.

A dohányosok és a nemdohányzók közötti ellenérdekeltség mérséklése végett a törvényjavaslat biztosítja a társadalmi együttélés alapvető szabályainak betartása mellett az egyén dohányzási szokásainak gyakorlását. Meghatározza és kijelöli mindazokat a helyeket, ahol a dohányzás nem tiltott, és ezek betartását ellenőrzi. A tömegközlekedési eszközök esetében, mint például a repülőgép, személyszállító hajó zárt légterű helyisége, valamint az összes tömegközlekedési eszköz dohányzási tilalommal érintett.

A korlátozások, illetve kötelezettségek megszegőivel szemben egészségvédelmi bírság szabható ki, mely feltételezhetően visszafogó hatást gyakorol. A bírság összege a szabálysértés súlyára figyelemmel csökkenthető, mérlegelés tárgyát képezheti az elkövető életkorára és jövedelmi viszonyaira való tekintettel. A törvényjavaslatban meghatározásra került, hogy a dohánytermékek mely helyeken nem árusíthatók, és az üzlethelyiségben milyen csomagolástechnikai és elkülönítési szabályok mellett tarthatóak. A törvényjavaslat különös figyelmet fordít a dohánytermékek csomagolásán feltüntetendő kátrány- és nikotintartalom egységnyi mennyiségére, valamint az egészségvédelmi figyelmeztetésre. Mindezek lehetővé teszik, hogy az egészségvédő felhívás, valamint a dohánytermékeken kötelezően feltüntetett alkotórészek ismeretében a dohányos eldöntse, valóban kockáztatja-e egészségét, és kiválaszthatja a jobb minőségű, kevésbé ártalmas terméket.

A törvényjavaslat kiterjed a munkahelyi dohányzás korlátozására is. A munkáltató kötelessége a dolgozók egészségének és biztonságának védelme a dohányfüsttől mentes munkahelyek megteremtésével. Amennyiben a munkaadó a dohányzóhely-kijelölési kötelezettségének nem tesz eleget, nem az egészségvédelmi bírság alá tartozik, hanem a munkavédelmi törvényben meghatározott szankciók kerülnek alkalmazásra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenképpen számításba kell venni azt a tényt, hogy a dohányzás korlátozásával egészségmegőrzés valósul meg. Azt senki sem tagadhatja ugyanis, hogy a nikotintartalom folytán bekövetkezett betegségek megelőzése még mindig kevesebb terhet jelent a költségvetésnek, mint az így kialakult betegségek gyógyítása. Nem lehet elfogadni a dohánylobby érvelését, hogy a dohányértékesítésből származó jövedelem a költségvetésnek jelentős bevételt biztosít. Bizonyítható ugyanis, hogy a nikotin okozta betegségek gyógyítása nagyságrendekkel nagyobb terhet jelent a költségvetésnek, mint amennyit a dohányból származó jövedelem hoz. Ezt a célt kell szolgálnia a dohányzással kapcsolatos reklámtevékenységnek is, mely okosan figyelmeztet a dohányzás veszélyeire, de nem igyekszik riasztó hatást gyakorolni a dohányosokra. Vegyünk példát a Nyugaton jól bevált leszoktató kampányról, ahol nemcsak a dohányzás rémségeit ecsetelő kórházat, temetőt, koporsót ábrázolják, hanem a nemdohányzás előnyeit is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hazánk több mint fél évszázada elszakadt az európai népek nagy közösségétől. De amikor lehetőség adódik a felzárkózásra, azaz küszöbön áll felvételünk az Európai Unióba, égetően felmerül a megnyugtató és eurokonform szabályozás igénye. Az Európai Unió ugyanis nagy gondot fordít arra, hogy a tagországokban vagy leendő tagországokban hogyan oldják fel a dohányzók és a nemdohányzók közötti ellentétet. Ezt bizonyítja az is, hogy a felvételre jelentkezett országok részére kiadott kérdőíveken szerepel az a kérdés, van-e dohányzásellenes törvényünk.

Gondolkodjunk el ezen, tisztelt képviselőtársaim, és bábáskodjunk a törvényi szabályozás megszületésén, mert az idő telik, és az európai uniós tagságunk közeledik. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Megadom a szót Béki Gabriella képviselő asszonynak, aki a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében kíván felszólalni; őt követi majd Csáky András képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Képviselő asszony, öné a szó.

BÉKI GABRIELLA, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném előrebocsátani, hogy én a dohányzásról szóló törvényre szeretnék igennel szavazni, és szeretném, ha a szabaddemokraták képviselőcsoportja is igennel szavazna a törvényre.

Általános vitáról van szó, és ezért szükségesnek tartom kettéválasztani a kérdést: egyrészt szólni arról, hogy mit gondolunk a dohányzásról, a dohányzás ártalmairól, másrészt pedig kifejezetten erről a törvénytervezetről. Én erről az első kérdésről, hogy milyenek a dohányzás ártalmai, nem szólnék vagy nem szólnék hosszan, hiszen megtették ezt előttem sokan, és azt gondolom, hogy könyvtárnyi irodalma van a dolognak. Bizonyított, hogy az ártalmak léteznek, hogy ezek az ártalmak súlyosak, hogy a daganatos betegségektől kezdve, a vérkeringési betegségeken keresztül egészen a korai csecsemőhalálig összefüggéseket lehet kimutatni.

Azt gondolom, mára már annak is kiterjedt irodalma van, hogy a dohányzás szenvedélybetegség, olyan szenvedélybetegség, amely sok tekintetben hasonlatos az alkoholizmushoz vagy a droghasználathoz, legalábbis azokhoz hasonló függőséget eredményez, mindenekelőtt fizikai értelemben, de függőséget eredményez pszichésen és szociális értelemben is. Az, aki elkezd dohányozni fiatal korában, három-négy év alatt olyan dohányzókarrieren megy keresztül, ami után a leszokás már tényleg nagyon nehézzé válik. Következésképp egyetértés van közöttünk abban, hogy a rászokás megelőzése, a prevenció az az út, amin járnunk kellene.

Már kevéssé ilyen egyértelmű az egyetértés, ha a dohányzás gazdasági hatásait kezdjük el vizsgálni, hiszen nagyon sokan érvelnek azzal, hogy a dohányzás milyen fontos bevételeket jelent a költségvetésben, nagyon sokan érvelnek azzal, hogy a kultúra és a sport támogatásán keresztül mennyi hasznot hajt. Emlékszem azokra a vitákra, amiket a reklámtörvény kapcsán folytattunk le itt a Házban, akkor a képviselők nagyon megosztottak voltak abban a kérdésben, hogy ezekről a bevételekről lemondhat-e a költségvetés. Szóval itt már van egy elbizonytalanodás, de kezünkben vannak azok a számok, amelyek azt bizonyítják, hogy sokkal több a kiadás, mint amennyi bevétel várható a dologtól, a Gazdaságkutató Intézet tanulmányát közli az a hatásvizsgálat, amit ma már többen dicsértek.

Szeretnék egy kicsit tágabb összefüggésben szólni magáról a témáról, mégpedig kétféle értelemben is. Az egyik az a szempont, amit szeretnék idehozni, a képviselőtársaim figyelmébe ajánlva, hogy jó lenne egy ilyen kérdésről egészségvédő stratégia keretén belül gondolkodni.

 

(10.50)

 

Jó lenne, hogyha úgy tudna megszületni ez a törvény, hogy az egy eleme, egy stratégiai összefüggés-rendszernek egy nagyon jól odailleszkedő eleme. Sajnos, erről a stratégiáról még nem sokat tudunk. Úgy gondoljuk, hogy kidolgozás alatt van az egészségügyi tárcánál. Kénytelenek vagyunk ilyen izoláltan magával a törvénytervezettel foglalkozni.

A másik összefüggésszempont, amit szeretnék idehozni, az nemzetközi összefüggéseket érint. Világtendencia, hogy a dohánygyártók és a dohányreklám a világ fejlettebb részében háttérbe szorulóban van, kivonulóban van, éppen ezért elkezdte az expanzióját azokba a régiókba, amik kevésbé fejlettek - sajnálatos módon jelenleg beleértve Magyarországot is. Hogy zajlik egy ilyen folyamat, illusztrációnak egyetlenegy cikkre, információra szeretnék hivatkozni, egy precedens értékű pert nyertek a nemdohányosok '97-ben Amerikában, amikor tudósították a világot arról, hogy az amerikai dohánygyárak 300 millió dollár fájdalomdíjat fizetnek 60 000 légikísérőnek, amiért a repülőgépeken végzett munkájuk közben évtizedeken át ki voltak téve a passzív dohányzásnak. Ez egy első ilyen precedens értékű per volt, amit azóta újabbak követtek. Azt gondolom, hogy nagyon jól bizonyítja ezt az expanziós tendenciát és gondolkodásmódot, aminek a tanúi és bizonyos értelemben kárvallottjai vagyunk. Mindebből az következik számomra, hogy egy percet sem késlekedhetünk a tekintetben, hogy korszerű, az európai uniós országok gyakorlatának legjobban megfelelő, legkorszerűbb törvényt próbáljuk meg itt közösen megalkotni.

Akkor most rátérnék a törvényre, magára a törvénytervezetre, amelyik sokadik változat már, és kézenfekvő, hogy az ember elsősorban az előzővel - ami szintén sokadik volt - próbálja összehasonlítani, hiszen arról a Ház '97-98-ban már egy hosszú általános vitát lefolytatott.

Először is szeretném megemlíteni, hogy mi mindennel értek egyet a törvényben, szeretném sok vonatkozásban megdicsérni ezt a törvényt, szeretnék szólni arról, hogy rendben lévő dolgokat is találok benne. Utána viszont szeretnék arról is beszélni, hogy mivel van problémám, és legfőképp talán arról, hogy mi minden hiányzik belőle ahhoz, hogy egy igazán jó törvény szülessen.

Mindenekelőtt rendben lévőnek találom a törvény szemléletét, szellemiségét, ha tetszik, filozófiáját. Nem akar háborút élezni dohányosok és nemdohányosok között. Azt gondolom, hogy kompromisszumra törekvő játékszabály-alkotás a fő célja annak, ami leírásra került. A törvény maga, a tervezet maga nagyon-nagyon rövid, nyolc paragrafus; a fogyasztásról, a forgalmazásról és a szankciókról szóló három egységben követhető egy nagyon jó logikai szerkezet. Hozzá kell fűznöm, hogy gyakorlatilag ugyanez volt a logikai szerkezete az előző változatnak, sőt nagyon nagy százalékban mondatról mondatra ugyanaz a szöveg, azt mondanám, olyan 80 százalékban az előző változat van ismét a kezünkben.

Csak lábjegyzetben, kitérőnek említem meg, hogy akkor az ellenzéki pártok közül sokan, az ellenzéki felszólalók közül sokan, akik ma kormányoznak, azt a változatot alibitörvénynek nevezték, mondván, hogy kevés, hogy nem elég a tartalma. No hát, hogyha mi úgy érezzük, hogy ahhoz a változathoz viszonyítva is kevesebb, szegényebb lett ez a jelenlegi, akkor azt gondolom, hogy kötelességünk ezt jelezni.

Mi az, ami teljesen hiányzik a törvényből, ami vízválasztó kérdés, jelentős kérdés is számunkra a szavazásunk, a voksolásunk szempontjából? Az egyik, ami hiányzik, a reklámkérdés, annak rendezése. Én itt már a kisebbségi bizottsági vélemény előadása kapcsán hivatkoztam a reklámtörvény bánatos sorsára. Egyébként örömmel hallottam a miniszter úr expozéjában, hogy ő maga is elismerte, hogy a reklám, a dohányreklám szabályozása illeszthető lenne ebbe a törvénybe. Én azzal is beérem, hogyha pusztán zárórendelkezés formájában beleírjuk a reklámtörvény módosításának legfontosabb elemeit, azokat a dátumokat, amiket az európai uniós direktívák tartalmaznak. Azt gondolom, hogy ez nagyon jól megoldaná ezt a problémát, ami ilyen éles vita tárgya lett közöttünk.

Az előterjesztő a bizottsági ülésen is több ízben hivatkozott rá, hogy éppen a fiatalok védelme az, ami tekintetében ez a törvény szigorodott az előzőhöz képest. Én nem érzékelem ezt a szigorodást. Erre egy darab példát szeretnék kiemelni a törvényből. Ugye, büszkén jelentették, hogy a 18. életévet be nem töltött személy dohányzási korlátozását tartalmazza a törvény a 2. § (8) bekezdésben. De hát ez szóról szóra így szól: "Közforgalmi intézményben, valamint tömegközlekedési eszközön 18. életévet be nem töltött személy nem dohányozhat." Hogy van ez? Hiszen a törvény arról szól főszabályként, hogy közforgalmi intézményben, tömegközlekedésen senki nem dohányozhat a szükséges kivételekkel. Tehát hogyha az előterjesztő tényleg szigorítani szeretné a fiatalok vonatkozásában a szabályozást, akkor ennek a paragrafusnak nem megismételni kéne a 18 évesekre vonatkozóan a főszabályt, hiszen az mindenkire vonatkozik, hanem úgy fogalmazni, hogy ők a kivételekkel sem élhetnek, tehát azokban a helyzetekben sem dohányozhatnak.

A régi tervezetnek is szerintem egy fogyatékossága volt, hogy a munkahelyi dohányzás szabályozásának a kérdését külön törvénybe utalta. Én az általános vitában kifogásoltam is ezt, azt mondtam, hogyha most alkotunk a nemdohányosok védelméről egy törvényt, hogyha most egy ilyen kis terjedelmű törvényt készítünk, akkor abban foglalkozni kell a munkahelyekkel, azokkal a játékszabályokkal, amik majd ott lesznek érvényesek, és nem eltolni beláthatatlan időre, majd valamikor egy újabb tárgyalásra utalva. Tehát szeretném, hogyha bekerülne néhány jelzés értékű, általános, törvénybe illeszthető vonatkozása annak, hogy a munkahelyeken mi lesz a főszabály, amihez képest természetesen a munkáltatók majd a részleteket ki tudják dolgozni.

És még rátérnék a legfontosabb kérdésre, ami hiányzik számomra ebből a törvényből - hangsúlyoznom kell, hogy sajnálatos módon az előző változatban sem volt benne, de akkor is módosító indítvány formájában szabaddemokrata képviselőtársainkkal benyújtottunk javaslatot, hogy kerüljön bele -, és ez az egészségvédelmi termékdíj. Nekem öröm, hogy az egészségvédelmi bírság gondolata itt bevezetésre került, mint ahogy szerepelt az előzőben is.

Engem nem nyugtat meg a fogyasztóvédelmi bírságra való hivatkozás, ugyanis itt az hangzik el, hogy az lehet a csillagos ég, ha nincsen felső határ, ha nincsen összeg megállapítva, akkor lehet sokkal kevesebb is, és hogyha a bevételnek a fele a költségvetésbe kerül és ott esetleg egészen más célra használódik, az meg végképp kifogásolható.

 

(11.00)

 

Kedvem szerint tehát a bírság vonatkozásában visszarendezném a régi tervezetet, megtartva az összegeket, és kikötve, hogy ez csak egészségvédelmi célokra használható.

Ehhez képest új gondolat az egészségvédelmi termékdíj. Hogy bírságból mekkora alap képződik, pillanatnyilag jósolhatatlan, és nagyon szeretném, ha olyan törvény születne, amely nem annyira a jogalkalmazókra bízza a lehetőségeket, mint inkább a jogalkotókra. Az egészségvédelmi termékdíjra vonatkozóan mi Szigethy György képviselőtársammal akkor egy olyan javaslatot fogalmaztunk meg, hogy ha dobozonként csak 3, azaz három forintot beteszünk abba a kasszába, amellyel megpróbáljuk a dohányzás okozta károkat enyhíteni, akkor egy meglehetősen szép alap jön létre, amiből valóban lehet egészségvédő, prevenciós munkát folytatni. A jelenlegi dohányforgalom mellett dobozonként ez a három forint 3,5, esetleg 4 milliárd forintos alapot jelentene erre a célra. Ezzel az egészségügyi tárca már csodákat tudna csinálni. Szeretnék emlékeztetni mindenkit arra, hogy az a finn csoda, ami megtörtént - hogy milyen sikereket értek el az egészségvédelem területén - (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az nem magától történt húsz évvel ezelőtt, hanem pontosan azért, mert erre az útra léptek.

Letelt az időm, ezért ott szeretném befejezni, hogy konstruktív ellenzékként számos módosító indítványt fogalmaztunk meg, és ezek sorsától tudjuk függővé tenni, hogy tudunk-e majd "igen" gombot nyomni a törvényre.

Köszönöm a figyelmet.

(Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Köszönetemet kifejezve kívánok önöknek további jó munkát, és átadom az elnöklést Gyimóthy Géza alelnök úrnak. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

ELNÖK: Megadom a szót Csáky András képviselő úrnak, MDF. Tessék!

DR. CSÁKY ANDRÁS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Meggyőződésem szerint az idei év egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb törvénytervezete fekszik a Ház asztalán. Hosszú évek után az első kis lépést tehetjük meg a törvény elfogadásával azon az úton, mely az egyik legártalmasabb szokás ellen próbál valamit tenni. Hisz kevés olyan területe van az életnek, ahol ilyen kevesek, mint a dohánygyártók és -kereskedők, ennyit ártanak ilyen sokaknak. - Kíméletlenül, alattomosan és leplezetlen, nyers anyagi érdekből. Kíméletlenül, mert nincsenek tekintettel arra, hogy emberek százezreinek életét tudatosan és közvetlenül veszélyeztetik.

Köztudott, hogy az igen magas magyar halálozás három vezető haláloka a férfiak körében a szívkoszorúér-betegség, az agyérbetegség és a tüdőrák. A halálozás több mint 40 százaléka a nők esetében is e betegségek miatt következik be. Az is köztudott, hogy ezekért a betegségekért jelentős mértékben a dohányzás is felelőssé tehető. Alattomosan, hisz itt, ebben a Házban az előző Országgyűléssel fogadtatták el azt a reklámtörvényt, amely lehetővé tette a dohánytermékek hirdetését azzal az álszent megkötéssel, hogy iskolákhoz és egészségügyi intézményekhez közel nem reklámozhatók, mintha az ország apró, egyiskolás településekből állna, ahonnan a gyerekeink ki sem léphetnek.

Ezzel szemben, ha körülnézünk, jóformán minden utcasarkon, villamosmegállóban üres dohányreklámokkal találkozunk. Ugyanennyi védelmet jelent, hogy a hirdetéseken a cigarettásdobozokon fel kell tüntetni: a dohányzás veszélyezteti az ön és környezete egészségét. Mintha valaha is valakit elrettentett volna - főleg a fiatalokat - ez a veszély vállalásától.

A dohányzás szokása szenvedélybetegség, mely viszonylag hosszú idő alatt alakul ki és vezet a nikotinfüggőség állapotához. Ebben az állapotban a szervezet sejtjei annyira alkalmazkodtak a nikotinhoz, hogy anyagcseréjük "normális" működéséhez igénylik azt. Természetesen a normálist itt idézőjelbe teszem. Ezért a leszokás komoly hiánytünetekkel, testi-lelki szenvedéssel jár, sajnos, nagyobbal, mint a rászokás, ami azonban szintén nem könnyű. Ezért kell a kérdést elsősorban megelőzési feladatnak tekinteni. Ugyanis aki már szenvedélybeteg, annak nem kell reklám, még kevésbé képmutató, figyelmeztető szöveg. Ő így is, úgy is dohányzik. A hirdetésdömping igazi célzottja tehát a jövendő dohányos, aki többnyire fiatal, könnyebben befolyásolható, a férfiasság, a felnőttség, a "vállald a veszélyt!" magatartásnak a dohányzással való összekapcsolásával súlyosan gátolja a megelőzés esetleges hatását. Semmivel sem erkölcsösebb módszer ez a gyanútlan, leendő drogosok beetetésénél.

Az anyagi érdek bizonyítása nem igényel hosszas magyarázatot. A dohányipar és -kereskedelem évi több tízmilliárdos bevételre tesz szert. Hogy milyen áron? A közösség milyen mérvű veszélyeztetésével? A legkevésbé sem érdekli őket. A halálozás, a betegségek kárát már nem ők fizetik. Amikor felmerült, hogy amerikai példák nyomán járuljanak talán hozzá a károk enyhítéséhez, ettől mereven elzárkóztak. Nem kellene ezek után a törvényhozásnak is mereven elzárkóznia hasznuk reklám útján történő növelésétől?

Az eddigiekből következik, hogy a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény önmagában komoly hatást nem fog elérni, hisz a legfőbb cél, az utánpótlás biztosításának útjába komoly akadályt nem tud állítani. Ezzel az előterjesztő is tisztában van, hisz a törvény általános indoklásában úgy fogalmaz: "A dohánytermékek forgalmazásával kapcsolatban javasolja további meghatározott, korlátozó szabályok jogrendszerbe iktatását." Bízzunk benne, hogy ez záros határidőn belül meg is fog valósulni.

A többéves múltra visszatekintő törvénytervezet irodalmát tanulmányozva megalkotásának eddigi akadályaként többször említésre kerül az igen komoly érdekérvényesítő képességgel rendelkező dohánylobby. Remélem, hogy most nem tudja az akaratát ránk kényszeríteni, a törvény esetleges puhításának ellen tudunk állni, sőt, bizonyos ellentmondásait is korrigálni fogjuk.

A javaslat a 18. életévét be nem töltött személy számára dohánytermék kereskedelmi forgalomban történő kiszolgálását tiltja. Ennek érvényesítése érdekében bizonyos jogosítványokkal is felruházza az eladót. A mai napon itt már szó volt erről, de úgy gondoljuk, hogy ebben a törvényben sem ártana ezzel a kérdéssel foglalkozni. Bár hazánkban nem annyira elterjedtek, de mégis szép számban működnek cigarettát árusító automaták. A véleményünk az, hogy ebbe a törvénybe is be kellene venni az automatából történő árusítás tilalmát, és az időkorlátot a törvény hatálybalépésével azonosan kellene meghatározni. Ez nyilvánvalóan maga után vonja a jövedéki termékekről szóló törvény módosítását. Hisz addig is könnyen kijátszható ez a törvény.

A törvényjavaslat az abban foglalt korlátozások, illetve kötelezettségek megszegése esetén egészségvédelmi bírság kiszabását teszi lehetővé az ÁNTSZ számára. A bírság összegszerűségének meghatározása, ugyanakkor méretének korlátlanul enyhítő volta között, úgy gondolom, ellentmondás van. Ha ugyanis meghatározom, hogy minimum 50 ezer forint, akkor azt jelenti, hogy annál kevesebb nem lehet. Ha annál kevesebb nem lehet, akkor viszont nem lehet korlátlanul enyhíteni.

A másik érdekesség, hogy az Egészségügyi Világszervezet javaslata szerint 2001-ig minden országban arra kellene kötelezni a cigarettagyártókat, hogy a cigarettásdobozokon mindkét oldalon 20 százalékos terjedelemben tüntessék fel a termékek egészségkárosító hatását.

(11.10)

A mostani törvénytervezet 2002. december 31-éig engedélyezi, hogy még a 10 százalékos mértéktől is eltérjenek a dohánygyártók. Annak fényében, hogy reményeink szerint 2002-ben csatlakozhatunk az Európai Unióhoz, különösnek tűnik az ottani normákkal szöges ellentétben lévő engedékenység.

Nem hiszem, hogy technikai akadálya lenne a két évvel korábbi hatályba léptetésnek, s a 10 százalék 20 százalékra való emelésének. Ezt módosító indítvány formájában javasolni is fogjuk.

Tiltakozni fognak a nemdohányzók védelméről intézkedő törvény ellen a vendéglátásban és a szállodaiparban érdekeltek is, arra hivatkozva, hogy a törvényben található enyhe korlátozások is veszélyeztetik majd az idegenforgalomból származó állami bevételt. Nem hiszem, hogy a miénknél sokkal súlyosabb tilalmakat alkalmazó Nyugat-Európából vagy Amerikából bárki is azért utazott volna eddig Magyarországra, hogy nyugodtan elszívhasson egy cigarettát vagy szivart valamelyik méregdrága éttermünkben.

Az igazság az, hogy a dohányipar mellett a nagy üzlet másik fő haszonélvezője a mindenkori állam. A költségvetés ugyanis hatalmas hasznot húz a dohánytermékek adóztatásából, még ha ennek mértéke - érdekes módon - el is marad az Európai Unióban szokásostól. Igaz, az államháztartás másik része, az egészségügy ennél sokkal többet költ az okozott károk enyhítésére, azonban ez más költségvetési fejezetben jelenik meg. Ezért az időnként rövidlátó pénzügyérek csak a számszerűsíthető bevételt nézik, a pénzben nehezen kifejezhető kárról pedig rendre megfeledkeznek. Már több adat elhangzott a Házban, de úgy gondolom, nem elég ismételni ezeket az adatokat.

Felmérések szerint Magyarországon minden második férfi és minden negyedik nő dohányzik. Az összlakosságra vetítve évente átlagosan 3300 szál cigaretta fogy; fejenként átlagosan 20 ezer forintot füstölünk el egyetlen esztendő alatt. A dohányzás Magyarországon évente legalább 30 ezer ember haláláért felelős.

1996-ban a dohányzásnak tulajdonítható kórházi ellátási költségek nagysága elérte az 5,5 milliárd, a járóbetegekre fordított kiadás a 6 milliárd forintot. Ugyanebben az évben csaknem 8 milliárd forintot fizettek ki rokkantnyugdíj formájában olyan betegeknek, akik a dohányzás miatti betegség következtében váltak munkaképtelenné. Táppénzre ugyanezen okból 3,3 milliárdot fizettek ki. A füstölés miatti betegségek gyógyszerköltsége 8,5 milliárd forint volt. A dohányzás okozta közvetlen, illetve közvetett, például tűzkárok miatti költség, illetve a kiesett jövedelem már két évvel ezelőtt is 230 milliárd forintot tett ki. A mai nap folyamán elhangzott itt, a Házban, hogy ez a múlt évben a 300 milliárd forintot is meghaladta.

Visszatérve '96-ra: ezzel szemben az államháztartás mindössze 73 milliárd forintnyi bevételhez jutott a dohánytermelésből és -forgalmazásból, tehát az arány durván 3:1-hez. Vannak azonban olyan makrogazdasági tanulmányok, melyek a dohányzás nemzetgazdasági kárait és a költségvetés bevételeit körülbelül 5:1, illetőleg 6:1 aránnyal szerepeltetik. Tehát nagyon káros az, ha az állam a rövid távú pénzügyi érdekeit a hosszú távú közérdek elé helyezi. Megnyugtató, hogy társadalmi tanulmányok szerint a tervezett törvény lakossági támogatottsága eléri a 80-90 százalékot, és egyetlenegy olyan eleme sincs, amely 50 százalékos mértéket meghaladó ellenszenvet váltana ki. Ez mindenképpen arra kell buzdítson minket, hogy a lehető legjobb és legszigorúbb, úgynevezett nemdohányzók törvényét fogadjuk el.

Az eddig elmondottakból, úgy gondolom, nyilvánvalóvá válik, hogy a törvény elfogadását a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja támogatja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok, valamint az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Erkel Tibor úrnak, MIÉP. Tessék!

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Szerencsésnek érzem magam: ritkán adódik, hogy egy téma kifejtésekor mindenkihez megértéssel fordulhatok, és mindenkitől megértést remélhetek. Tájékoztatom a dohányosokat, hogy több mint 30 éven át füstölögtem. Ennek eredményeként igazolom, hogy a dohányzás valóban súlyosan károsítja az egészséget. Tájékoztatom ugyanakkor a nemdohányzókat, hogy több mint 10 éve közéjük tartozom, 13 tagú családommal és teljes baráti körömmel együtt.

A törvénytervezet előzményeit felidézve nem kezdhetem a régi görögöknél, nekik több eszük és persze kevesebb lehetőségük volt, semmint hogy erre okot adjanak. Amikor viszont Kolumbusz 1492-ben Guanahani bennszülötteit szivarozni látta, ilyen formán szívták el ugyanis kukoricalevélbe sodort dohányukat, mi már tudjuk - ha ő nem is tudta -, hogy alig 20 év múlva végeláthatatlan háború indul el a dohány élvezetének terjesztéséért s az általa okozott közvetett és közvetlen károk megelőzéséért, felszámolásáért.

Talán a katolikus egyház XVII. századi állásfoglalása ebben a leghatározottabb: VIII. Orbán pápa 1624-ben mind a tubákolásra, mind a dohányzásra sommás egyházi átkot mondott. S hogy komolyan gondolta, azt bizonyítja: az átok csak száz év múltán, 1724-ben vonatott vissza.

A támadott szenvedély területén nem volt vallási nézetkülönbség. Erdélyben 1670-től szigorú törvényekkel tiltották a dohányzást, és még az 1697. évi országgyűlés is kemény büntetéseket szabott ki a füstölőkre. Megjegyzem, a ma törvényhozói meglepő ötletekre lelhetnének közöttük. Elmondhatjuk tehát, hogy a dohányzás beláthatatlan következményeit még nem is ismerő őseink, bölcs előrelátással és ösztönös megérzéssel, szinte az első történelmi perctől elkezdték a küzdelmet az értelmetlen szenvedély terjedése ellen egész Európában.

A harc egyenlőtlennek bizonyult, ami egyébként megmagyarázhatatlan, hiszen aki az első cigarettájára emlékszik, tudja, az a förtelmes íz kellene hogy az ötlet gyilkosa legyen.

Mégis meg kell említenünk, hogy a nemdohányzók védelme legalább az udvariasság jegyében elkezdődött. Az urak a dohányzóba vonultak áldozatukat leróni, hogy ne büdösítsék be a hölgyek toalettjét. Persze nem tudunk arról, hogy az akkor alsóbb néprétegeknek nevezett parasztságot és munkásságot - anyagi lehetőségein túl - bárki vagy bármi mérsékelte volna. De azt például tudták, hogy a templomban vagy földi, fölöttes hatalmak előtt ők sem gyújthatnak rá.

Ám e hölgyek dekorálta szalon sem nyújtott sokáig védelmet. Amikor George Sand, a férfias különcségeiről hírhedt kitűnő francia írónő, Chopin társa először gyújtott szivarra, a férfiak előtt felemelkedett a sorompó. Ki törődik azzal, hogy vonzó, kedves arcukba ne fújja a csak átmenetileg illatos füstöt, ha a szép ívű ajkak is azt fújják? Ez volt a női egyenjogúságért vívott harc legkétségesebb sikereinek egyike. Igazából csak a nőknél addig alig ismert tüdőrák megjelenését és pusztítását könyvelhették el - de hogy többletként!?

A későbbiekben a dohányosok kíméletlenségének szemléletes példájával az utolsó évtizedekig találkozhatunk. Például a személyszállító vonatokon még a valóságos arányok fordítottját sem érték el a "Nemdohányzó" feliratú utasfülkék biztosításával, rákényszerítve ezzel az összezárt utasokat a füst közös elszenvedésére.

A dohánygyárak XX. századi elsöprő győzelmében egyértelmű a médiumok felelőssége. Először a regények, színdarabok írói, majd a filmek rendezői használták - és mind sűrűbben - a rágyújtás leírt vagy képi fordulatát a történetek izgalmas s ugyanúgy békés jelenetei elválaszthatatlan kísérőjeként, sugallva, hogy a cigaretta, a pipa és a szivar az élet egészének elválaszthatatlan részei.

 

(11.20)

S ki ne szeretett volna az olvasók és nézők közül a rajongott bálványokkal, elegánsan férfias vagy nőies mozdulatokkal azonosulni, ellesve például a rágyújtás és az első szippantás utánozhatatlanul határozott vagy légies gesztusát. Persze, ha az operatőr jóvoltából és a filmet finanszírozó dohánygyár szerződése szerint világosan kivehető volt a dohányáru márkája, a moziból kilépve már mehettünk is a trafikba rendelni.

E rövid, nagyon vázlatos és amatőr, de jórészt felismerhető vagy megélt történelmi visszapillantás után napjainkhoz érve megállapíthatjuk: szerencsés-szerencsétlen kor a mienk. Szerencsétlen, mert szembesülnie kell történelme során feleslegesen és értelmetlenül tönkretett környezetével, minden veszteségével, amivel ma gazdagabb lehetne - így megrontott egészségével is. És szerencsés kor, mert ez a szembesülés olyan konkrét, kétségbevonhatatlan bizonyítékok birtokában történhet a tudomány és a technika fejlődése eredményeként, hogy a kijózanodásnak, észre térésnek holmi ködös és demagóg elméletek nehezen állhatják útját.

1998. november 6-án, 7-én nyolc előadás hangzott el "Az egészséget támogató politika kihívásai" címmel Budapesten, a Napfény Hotelben. A finn, svéd, walesi és amerikai államtitkárok, egyetemi professzorok, valamint az Európa Tanács és a WHO egészségpolitikai tanácsadói előadásaiban központi helyet kaptak a dohányzás okozta károk, s a feltartóztatásban, megelőzésben hozott állami, nemzetközi és kontinenseket átívelő intézkedések eredményei. Kimo Seppo finn egészségügyi államtitkár: Finnországban a közvélemény 90 százalékos támogatása biztosította a dohányzásellenes állami fellépés hatékonyságát a dohánygyárak tiltakozása ellenére. Először a közösen használt helyiségekre vonatkozó tilalmat vezették be, majd néhány év múltán a munkahelyi dohányzást is megtiltották. A fogyasztás igen gyorsan a felére csökkent, és egyúttal - bár 20 év alatt - a férfiak halálozási statisztikája is, ami a hetvenes években még riasztóan magas volt.

A walesi egyetemi professzor, Morton Warner a dohányzás visszaszorításával összefüggésben a hólyag- és gégerákos megbetegedések határozott csökkenését említette; nem felejtve ki az eredményhez fűződő sikerélmény megosztásánál a politikai érdeklődés magas szintjét, amely előbbre sorolta a lakosság egészségét, mint a dohánygyárak adózásából befolyt jövedelmet. Ugyanő említette a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére működtetett programjukat, amelyben a konkrét teendők között első helyen áll a dohányzás csökkentése.

Érdemes lenne talán sorra venni valamennyi személyiség előadását, mert a tárgyalt törvény mérhetetlen jelentőségéhez, a füstmentesebb világ biztató jövőképéhez bőven szolgálnak példákkal, adatokkal - és lehangoló ellenpéldákkal is. Hiszen mint a WHO egészségpolitikai tanácsadója, Anna Ritsatakis beszámolt róla: amíg ők a dohányzás visszaszorítására kétmillió ECU-t fordítottak, fordíthattak, a dohánygyárak ennél jóval többet áldoztak termékeik reklámozására. Amíg az egészségesebb élethez a több zöldség és gyümölcs fogyasztását javasolják, javasolták, addig Franciaországban az almatermés 50 százalékát el kellett pusztítani, ugyanígy Olaszországban az őszibarack- és paradicsomtermés nagy részét. Ez őrültség, mondjuk Ritsatakis asszonnyal együtt, ide sorolva természetesen a magyarországi megdöbbentő tapasztalatokat is.

Valamennyien egyetértettek abban, hogy a kiemelt célok között is első helyet kell kapnia a következő generáció testi- és lelkiegészség-védelmének. Ezért javasoljuk mi is a leendő kismamáknak, s mindazoknak, akik ma még akár egy bölcső mellett is rágyújtanak, nézzék meg, hogyan reagál egy magzat az anyaméhben a nagy élvezettel elszívott slukkra, s aztán döntsenek: elbírja-e a lelkiismeretük a következő cigarettát is. A cél, amit a tárgyalt törvénytervezet kitűzött, a most felsorolt példák szerint is csak folyamatos erőfeszítéssel, benne felvilágosító kampányok sorával és folyamatos neveléssel érhető el, bizonyosan hosszú évtizedek alatt. De ahogy az USA-ban az első felhívás dátuma, 1962 óta 42-ről 26 százalékra csökkent a dohányosok aránya, ahogy a finnek és svédek és más országok is példával szolgáltak, mi is megkísérelhetjük. Lehet, hogy ezzel visszacsúszunk előkelő harmadik helyünkről, amit hazánk a világ cigarettafogyasztói sorában kivívott, de majd megmérkőzhetünk másban.

Akik drákóinak s így értelmetlennek, hatástalannak minősítik a törvénytervezet szigorát, elfelejtik, hogy autót vezetve sem ihatnak, veszélyeztetik vele mások életét. A szankciók ismertek. Az autózásról emiatt még sem mond le senki. Tehát? És a vendéglők látogatása? Az vajon majd elmarad?

Adjunk itt helyet egy rövid lábjegyzetnek. Kétségtelen, hogy azt a 2000 szállodát és a mintegy 40 ezer vendéglátóegységet, amely ma hazánkban üzemel, másként éri majd a törvényből következő feladat és felelősség, és persze a kivédhetetlen beruházás, mint a civil látogatót, aki csupán betér hozzájuk, és helyet foglal nemdohányzóként vagy dohányzóként.

Meggyőződésünk, hogy e probléma - kétségtelen, probléma - feloldása nem képzelhető el a törvénytervezet alapcélkitűzései rovására. Bizonyos vagyok abban, hogy a Magyar Vendéglátók Ipartestületének megfelelő partnere lehet ebben a Gazdasági Minisztérium mint érintett szaktárca. Gondolom, nekik nemcsak feladatuk, hanem érdekük is az az egyeztetés, amely a kielégítő megoldáshoz elvezet majd.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amint azt dr. Fodor Péter, a Füstölgők Társasága társadalmi szervezetének elnöke levelében írta, ők sem másodosztályú állampolgárok. Első osztályú gondolkodásuk bizonyítékaként idézem a következő sort leveléből: "A törvény azon részeit, amelyek a fiatalok dohányzását kívánják visszaszorítani, illetve megelőzni, társaságunk teljes mértékben támogatja." Ez pedig véleményem, véleményünk szerint azt jelenti, hogy a dohányosok elfogadják a törvényt, mert csak annak egésze garantálhatja a fiatalok minél teljesebb védelmét.

Tisztelt dohányosok és ép tüdejűek, szívűek! Ez a törvény önökért és nem önök ellen szól. Hiszen mint hallhatták és sorai között olvashatták, legfontosabb feladatai közt tartja számon azt is, hogy helyet biztosítson e szenvedéllyel küzdők számára, akiket füstölgésük csillapodtán mindig szeretettel várnak vissza a jó levegőre. A MIÉP is ott kíván lenni, ezért a tervezetet s tervezőit, a túl kemény adminisztratív intézkedések hatékonyságának bűvöletéből kijózanítva, infarktusok nélküli teljes szívvel támogatja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most az írásban előre jelentkezett képviselőknek adom meg a szót. Felhívom a képviselők figyelmét, hogy a házbizottság ajánlása alapján az egyes képviselői felszólalások időtartama nem haladhatja meg a 15 percet. Először Pap János képviselő úr, Fidesz; őt követi majd Kökény Mihály képviselő úr. Tessék!

 

(11.30)

DR. PAP JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló T/296. számú törvényjavaslat rendkívül fontos és időszerű előterjesztés, mint szinte minden felszólalótól hallottuk. E törvény hiányában ma az ország lakosságának több mint a fele és minden gyermek - és ez a legfontosabb - másodrangú polgárnak érezhetné magát, mert senki és semmi nem védi meg őket a dohányfüst okozta egészségkárosodástól.

Ez a valóság és nem az, amit képviselőtársam az imént említett, mely szerint egyes lobbyk azt hirdetik, hogy amennyiben elfogadjuk ezt a törvényt, illetve szigorú szabályozást hozunk, akkor a dohányosok másodrangú polgárokká válnának. Ez természetesen képtelen állítás lenne így.

A környező országok törvényi szabályozását nézve, illetve az ország lakosságának álláspontját is jól szemlélteti a számunkra kiadott háttéranyag. Nagyon alapos és értékes munka, mint azt már előttem megdicsérték, kár, hogy a szellemisége és a következetes szigorúsága nem jelenik meg a törvényjavaslatban. A két anyag súlypontja és színvonala sajnos eltérő, jól példázza ezt a munkahelyi dohányzás megítélése.

A háttéranyag szigorú szabályozást követelne a lakosság, illetve a lakosság köréből vett megkérdezettek véleménye alapján is, ezért azt mondom, hogy ez a szabályozás, javaslat ehhez képest laza és engedékeny.

A kemény munkahelyi tiltást, véleményem szerint, az indokolja, hogy itt a legkiszolgáltatottabbak az emberek, tudniillik nem tudják elhagyni a munkahelyüket, adott esetben féltik az állásukat is, míg más helyeken, például a közterületeken vagy közlekedési eszközökön az embernek van módja választani, hogy dohányfüsttel terhelt helyen tartózkodik vagy sem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Véleményem szerint abból az alapelvből kellene kiindulni, hogy ahol nemdohányzó egyén megjelenhet, ott füstmentes környezetet kell biztosítani, mert ez az alapjogaink közé tartozik. Ezen helyeken a tiltás az egyedül elfogadható megoldás. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a dohányosokat üldöznénk, mivel nekik megfelelő helyet kellene biztosítani arra, hogy ott másokat, a nemdohányzó társaikat nem zavarva, a káros és környezetükre is veszélyes tevékenységüket saját élvezetükre folytassák addig, amíg tudják. Úgy hiszem, ez nem kirekesztés, csak a dohányosok önveszélyeztetését nem kívánjuk a védtelen társainkra kiterjeszteni.

Tisztelt Ház! Hogy mennyire káros és tiltást érdemlő a dohányzás, azt jól mutatja az előbb említett háttéranyag és az abból kiemelendő néhány gondolat. Nem ismételném meg, hiszen előttünk van, inkább egy új aspektusból világítanám meg, mert erről a készítői is - véleményem szerint - megfeledkeztek; természetesen ettől még az anyag jó, csak lehet egy másik szempontból is szemlélni. Arról van szó, hogy csak a dohányosok egészségkárosodásáról beszél, az ő elhalálozásukról és a kieső jövedelmükről, illetve az így keletkező pluszköltségekről, ez azonban téves, mert legalább ennyi ember, de véleményem szerint inkább kétszerese az, aki a passzív dohányzás, illetve füstszívás miatt ugyanígy veszélyeztetett és szintén kiesést okoz. Ez a szempont azért lényeges, mert ez a törvény pontosan róluk, rólunk szól, akik nem dohányzunk, tehát a nemdohányzók védelméről.

A helyzet pedig sokkal tragikusabb akkor, ha arról az oldalról nézzük, hogy minden gyermek ki van téve a passzív dohányosnak, mert nem tud ma a gyermek úgy elmenni óvodába, iskolába és egyéb helyre, hogy legalább egyszer dohányfüsttel telített, zárt térben ne tartózkodna, és ez a legtragikusabb, hiszen az élete már eleve rengeteg problémával terheltetik meg, ami a későbbiekre rendkívüli mértékben kihat. Ha elfogadjuk ezt a felvetést, akkor a kimutatott összegek, amelyek az anyagban szerepelnek - tehát a betegségeket és egyéb statisztikai számokat -, akkor nyugodtan megszorozhatjuk kettővel, illetve hárommal, és máris teljesen más képet kapunk, mint amit egyébként a teljesen reálisan kimutatott háttéranyag mutat, csak erről nem szabad megfeledkeznünk, hogy ez a szorzó legyen benne. És ahogy említettem, a gyerekeknél például egy gyerekkorban jelentkező asztma az élete végéig elkíséri a gyermeket, tehát még nem is kettes, hármas szorzó, hanem a sokkal nagyobb szorzó az indokolt.

Az anyagból kivett számítások mutatják - szintén csak dohányosokra vetítve -, hogy jelenleg a világon mintegy hárommillió ember hal meg a dohányzás miatt, de ez húsz év múlva tízmillió is lehet. Tehát rendkívül nagy a növekedés, mintegy háromszoros tíz éven belül. Azt gondolom, hogy ez egy rendkívül erős trendnek fogható fel.

Más felmérés szerint 5-13 százaléknak veszik az összes halálozáson belül a dohányzás miatti halálesetek számát. Ennél szomorúbb képet kaphatunk azonban, ha a megyei lapban Kovács Tibor írásából merítünk, aki az országban bekövetkezett 140 ezer halálesetből 40 ezret tulajdonít a dohányzásnak, ez pedig 29 százalék, és én itt érzem igazolva magam, amikor azt mondom, hogy azt a bizonyos 5-13 százalékot és minden számot meg kell szorozni legalább kettővel, hárommal, mert a passzív dohányzásból is ez ered. Azt gondolom, ezért is van realitása annak, amit mondtam, hogy a passzív dohányosok miatt kettővel, illetve hárommal szorozni kell ezeket a számokat. A legszörnyűbb viszont az, ha belegondolunk abba, hogy a dohányzás miatti haláleseteknél 90 százalékban megelőzhetőek lennének ezek a halálesetek.

Érdemes tovább mazsolázni, illetve a figyelemfelkeltés vagy inkább az elrettentés és a passzív dohányzás veszélye miatt még idézni ebből a lapból. A nemdohányzó emberek azért veszélyeztetettebbek talán, mint a dohányzók, mert az úgynevezett mellékáram füstjét szívják, ami alacsonyabb hőmérsékleten keletkezik, így több benne a rákkeltő anyag, és a káros gázok is nagyobb mennyiségben találhatók, mint a szén-monoxid és a nitrogén-oxid. Ezen anyagok a nemdohányzóknál - sajnos, úgy látszik, jó alany vagyok, mert nálam ez megjelenik, ha dohányzó emberrel beszélek - szemviszketést, szemégést, fejfájást, hányingert és szédülést okoz.

A füstben a főbb elemeken kívül mintegy négyezer vegyület található - hihetetlen a vegyületek száma -, és azt gondolom, ezek közül egyikre sem mondhatjuk azt, hogy valamilyen formában emberbarát lenne. Ilyen, hogy néhányat én is kiemeljek - már korábban kiemelték képviselőtársaim -, a kátrány, amelyből, mint tudjuk, tíz év alatt egy kiló jut a tüdőbe, amitől természetesen az ember különböző formában megszabadul, tehát ezt is valahova a környezetébe juttatja, azt gondolom; azonkívül a nikotin, amely hihetetlen erős sejtméreg, és mintegy hat másodperc alatt felszívódik és hat a központi idegrendszerre, kétszer olyan gyorsan, mint a heroin. Nagyon érdekes, majd később még erre visszatérek, miközben a drogok ellen rendkívüli módon küzdünk, aközben a gyerek hat másodperc alatt élvezi azt, amit a drogos esetleg sokkal hosszabb idő alatt, ha egy dohányfüsttel telt helyiségben tartózkodik. Ugyanúgy, mint más doppingszer, növeli a pulzusszámot, a vérnyomást és az erek összehúzódását.

Nagyon veszélyes, mint már korábban említettem, a szén-monoxid, amely a füstnek mintegy 4-5 százalékát teszi ki, és 210-szer gyorsabban kötődik meg a vörösvérsejteknél, mint az oxigén; emiatt is komoly sejtméregnek minősül.

A cigaretta égetése során - és a törvény is így beszél róla, szeretném elmondani, hogy a cigarettát nem égetjük, hanem izzítjuk, ugyan nem vagyok dohányos, de azt gondolom, ezt könnyű belátni - tökéletlen égés keletkezik, emiatt van az, hogy cigarettánként mintegy 15 milliliter mennyiségben keletkezik a szén-monoxid rontva egyúttal a látásunkat is.

A dohányzást nagyon sokan úgy említik, hogy csak első lépés a többi droghoz képest, hiszen megfigyelték, hogy a dohányosok között sokkal nagyobb arányban találhatók a drogosok, az alkoholisták és azok, akik valamilyen formában egészségtelenül élnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az is egy szörnyű előrejelzés, mely szerint három évtized múlva a dohányzás miatt több ember hal meg, mint az AIDS és a tuberkulózis miatt. Ki érti ezt? Miközben e két utóbbi betegségnél az emberiség milliárdokat költ arra, hogy ezeket a kórokat legyőzze, addig a dohányzás hihetetlen támogatást kap a törvény kapcsán, ha csak a reklámozás területét vesszük, tehát itt még segítségük is az emberiséget ezen káros tevékenységében. Pedig jó tudni, hogy minden tonna dohánytermék egy ember életébe kerül. Ha csak a dohányosokról lenne szó, azt gondolom, akkor sem lehetne elmenni e tény mellett, mivel az egész társadalomra mérhetetlen terhet helyezne, de a passzív veszélyeztetettség miatt, amiről már beszéltem, szigorú és következetes törvényi szabályozásra van szükség.

Ha a számokat összesítjük - és én nem az 1996. évi számokat veszem alapul, hanem a tendenciát nézem 1995 és 1996 között -, akkor 1998-ra kiszámítva azt lehet mondani, hogy a dohányzás okozta károk összegét mintegy 337 milliárd forintra lehet tenni, szemben a 90 milliárdnyi költségvetési befizetéssel - egyébként nem Magyarországon termelik meg ezt a dohányalapanyagot, ezt is jó tudni. Ha ezt a 90 milliárdnyit, ami így befolyna és ha a 337 milliárdnyit egymásból kivonjuk, az így maradó összeget megfelezzük és ezt a dohánytermelőknek juttatjuk, ők nagyon jól járnak, alternatív növénytermesztést tudnak folytatni, és mi is nagyon jól járunk, mert az egészségkárosítást rendkívüli mértékben csökkenteni tudjuk. Tehát van itt kiút, csak meg kell találni.

 

(11.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Rendkívül fontos az az ajánlás, amit az Európa Tanácsnak tettek 1996-ban, és sajnos, a jelen javaslatba nem került be semmi. Én remélem, hogy a módosító indítványokkal sikerül ezt becsempészni, és rendkívül megerősítjük ezzel a törvényt.

Nevezetesen miről van szó? A fogyasztás csökkentése kapjon mérhetetlen nagy prioritást, a reklámozást tiltsuk be teljesen! Itt többen elmondták már, én azt gondolom, több helyen elmondtuk, bizottságban is, hogy a reklámtörvényt nyugodtan meg lehetne nyitni e törvény kapcsán, és módosítani. Az összetételt szigorúan ellenőrizni kellene. Míg élelmiszereknél rendkívül szigorú előírások vannak, addig egy kimondottan károsító anyagnál nem tudjuk, hogy milyen normatívák lehetnek, milyen összetételi előírás van ezen káros anyagoknál. Az automatákat be kellene tiltani, kemény adópolitikára lenne szükség, tilalom a közterületen és a munkahelyeken, komoly egészségnevelési program, a vámmentes árusításnak a megszüntetése. Én azt gondolom, hogy ezek nagyon fontos dolgok, és ezek nélkül - ezt is jó, ha tudjuk - ez a törvény nagyon nehezen lesz betartható.

Végezetül, tisztelt képviselőtársaim, szeretném megosztani önökkel az egyik nagy aggályomat, de egy kicsit félve teszem, mert félek, hogy esetleg többen félreértik és félremagyarázzák. Én úgy látom, mivel egyik élvezeti cikket sem használom, hogy a drogra azt lehet mondani, hogy tönkreteszi az egyént, valamilyen formában a családot is természetesen, mert beleroppan, de gyakorlatilag magát az egyént veszi ki a társadalomból. Ezzel szemben az alkohol, amellett, hogy tönkreteszi az egyént, tönkreteszi a családot, de szélesebb körbe nem nyúl bele, a dohányzás tönkreteszi az egyént, a családot, és rendkívül veszélyes a társadalomra. Amikor ezt így végiggondoltam, akkor egy kicsit komolyabban belenézve, az jött ki, hogy minél veszélyesebb, minél nagyobb körben veszélyes az adott élvezeti cikk, annál nagyobb lehetőséget kap a reklámozás területén.

Többen fölvetették például azt, hogy ezt a törvényt nem előzte meg egészségnevelési program. Megelőzte egy mérhetetlen nagy reklámtevékenység, amikor egy serdülő II-be kifutó futballcsapat mezére ki vannak rakva a reklámcímkék. Én azt gondolom, a sport soha nem juthat el olyan mélyre, olyan nagy anyagi válságba, hogy cigarettát, alkoholt vagy netán egy fecskendőt kelljen reklámozni azért, hogy a futballisták vagy kézilabdások szerelést kaphassanak. Tehát történt itt egy bizonyos tudatformálás, csak pontosan az ellenkező oldalról. Én azt gondolom, most pont fordítva kell csinálni, és itt alapokra és egyebekre van szükség, amikor is nem ellenreklámra, hanem az igazi reklámra, az igazi nevelésre lesz majd szükség.

Ahogy jöttem be a Házba a felszólalásra készülve, nemdohányzó munkatársak hívták fel erre a figyelmemet, de én magamtól is mondtam volna: remélem, hogy mi leszünk azok mint az ország első munkahelye - ha szabad ezt a kifejezést használni -, hogy a törvény elfogadásának pillanatában a parlamenti folyosón megszüntetjük a dohányzást, és dohányzó képviselőtársaimnak olyan helyet biztosítunk, ahol kedvükre élvezhetik ezt a tevékenységüket.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két képviselő úr neve jelent meg a monitoron. Megkérdezem Szentgyörgyvölgyi Péter urat, hogy kétperces reagálásra kér-e szót. (Dr. Szentgyörgyvölgyi Péter jelzi, hogy nem.) Akkor viszont hátrébb kell sorolnom, mert tizenegyen jelentkeztek írásban, és ezt tájékoztatásként is mondom a tisztelt képviselőknek.

Most kétperces felszólalásra megadom a szót Turi-Kovács Béla úrnak, Független Kisgazdapárt. Tessék!

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Nagyon röviden, két percben néhány témát szeretnék érinteni.

A Független Kisgazdapárt részéről vezérszónok fejtette ki az álláspontunkat, és azt hiszem, ezzel teljes egészében egyet kell értenem. Van azonban egy-két olyan témakör, amelyet mindenképpen ismételten - vagy ha még nem hangzott el, akkor most először - a tisztelt Ház figyelmébe szeretnék ajánlani.

Mindenekelőtt arról szeretnék szólni, hogy vajon a vendéglátó-ipari tevékenységet folytató üzletek tekintetében ez a törvény szigorú vagy megengedő. Az én nézetem szerint a magyar történeti hagyományok alapján, amelyek nagy szivarozásokról és nagy pipázásokról szólnak - ezt mindannyian tudjuk Mikszáthtól és a legkülönbözőbb íróktól -, nehezen fogják elfogadni azt a helyzetet, hogy egy jó ebédet, egy jó vacsorát követően ne lehessen rágyújtani. Én magam nemdohányzó vagyok, és mégis azt mondom, hogy annak ellenére, hogy ellenkezést fog kiváltani a törvénynek ez a része, konzekvensen végre kell hajtani. Ugyanis az is egy társadalmi szokás - és azt kell mondanom, hogy nagyon rossz szokás -, hogy barátainknak, ellenfeleinknek kénytelenek vagyunk megengedni a dohányzást, akkor is, ha rettenetesen zavar bennünket egy vacsoránál. A szabályok tehát megkerülhetetlenül szükségesek.

Miután az időm nagyon rövid, több témát el kell hagynom, de a bírságolásról még szólni szeretnék. Attól tartok, hogy a jelenlegi formájában csak nehezen vagy alig lesz szankcionálható mindaz, amit szankcionálni szeretnénk. Különösen fontos lenne - és erre külön fel kell hívnom a minisztérium figyelmét -, hogy megítélésem szerint az ÁNTSZ-ek jelenleg erre aligha vannak felkészülve. Meggyőződésem szerint megfelelően, megfelelő szakmai jogásszal felkészítetten lehet csak elérni, hogy eleget tudjanak tenni annak a kihívásnak, amit a majd törvény végrehajtása jelent.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Takács Imre képviselő úr kétperces felszólalásra jelentkezett? (Takács Imre jelzi, hogy igen.) Igen. Tessék, Takács Imre képviselő úré a szó!

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! Amit Turi-Kovács képviselőtársam mondott, valóban nagy gond: a vendéglátó-ipari egységek kérdése. Azt tudomásul kell venni, hogy olyan beruházást nem tudnak megvalósítani a vendéglátó-ipari egységek, amit ez a törvény előír. De az nem biztos, hogy külön helyiség lenne a megoldás, gondoljunk az írországi törvényekre. Írországban 1994-ben vezették be ezt a törvényt, és ott, ha jól emlékszem, ventillációs rendszerrel oldják meg a dolgot. Ha jól emlékszem, a vendéglátóhely területének 25 százalékát kell biztosítani a nemdohányzók számára. Én azonban bízom abban, hogy a dohányipar van olyan kreatív, hogy kitalálja, hogy ne füstölögjön az a bagó, és akkor ez a törvény már teljesen felesleges lesz.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Felszólalásra következik Kökény Mihály képviselő úr, MSZP; őt követi Gémesi György. Tessék!

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! 1997. október 6-án az a megtiszteltetés ért, hogy hasonló címmel törvényjavaslat előterjesztője lehettem. Az a tervezet, amely nem nagymértékben, bár néhány lényeges pontban különbözött a jelenlegi, a nemdohányzók védelméről szóló javaslattól, a ciklus végéig csupán a részletes vita küszöbéig jutott.

Remélem, hogy a ma kezdődő tárgyalás nem lassul le, abban bízom, hogy a színfalak mögötti mesterkedések, a közvetve befolyásoló lobbyk miatt nem akad el ez a javaslat, és az újkori magyar parlamentarizmus történetében először születik magas szintű jogszabály a hazai egészségi viszonyok első számú közellenségének a visszaszorítására. Mindjárt hozzáteszem, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem a dohányzó állampolgárok ellen, nem őket vádolva kell törvényt alkotni, hanem a nemdohányzó többség, az egészség érdekében van erre szükség.

Másfél évvel ezelőtt az akkori előterjesztésemben a dohányzással összefüggő magyarországi veszteséget, az évi 25 ezer halálesetet ahhoz hasonlítottam, mintha minden munkanapon szerencsétlenül járna egy utasszállító repülőgép, száz utassal a fedélzetén. Ugye, tisztelt Országgyűlés, már az első katasztrófa után serénykednénk a jogszabályok tömegének a szigorításán, a további esetek megelőzésén. Nos, mindeddig adósak maradtunk az elkerülhető halálozás főokaként számon tartott tényező, a dohányzás kereteinek a szabályozásával. Tehát szükség van erre a törvényre, de csak akkor lesz időtálló - osztom képviselőtársaim elhangzott véleményét -, ha egy átfogó dohányzás elleni politika része lesz ez a törvény, hiszen a hazai tapasztalatok is mutatják, hogy a hagyományos egészségnevelés eszközeivel, egyetlen jogszabály eszközeivel nem lehet a dohányzás ellen hatékony küzdelmet folytatni.

(11.50)

Tudjuk jól - már hallottunk ma példákat, nem ismétlem ezeket -, hogy számos esetenként jelentős pénzügyi háttérrel megvalósított programok, amelyek nagyon értékesek az egészség érdekében, mégis olyan társadalmi környezetben bonyolítódnak, amelyek a dohányzást egy, a társadalom által elfogadott magatartásként tüntetik fel, képviselőtársaim már hivatkoztak különböző reklámüzenetekre. Ezzel szemben az átfogó dohányzásellenes politika céljának annak kell lennie, hogy a dohányzásnak mint viselkedésnek a társadalmi elfogadottságát csökkentse, és a nemdohányzás váljék a követendő modellé.

Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO egy országos dohányzásellenes program részeként olyan elemeket javasol, mint fogyasztáscsökkenést ösztönző adó- és árpolitika, a dohányreklámozás tiltása, oktatási programok, a nikotintartalom szabályozása, a leszokást ösztönző tanácsadás és leszokás támogatása. Csak csendben jegyzem meg, hogy a magyar társadalombiztosítás több próbálkozás ellenére nem támogatja az ilyen gyógyszereket és gyógymódokat - legalábbis egyelőre nem támogatja. Ugyanakkor kívánatos a törvényi szabályozás olyan kérdésekben, mint a nemdohányzók védelme érdekében a dohányzás korlátozása a közterületeken. Ennek ez a javaslat eleget tesz, mint ahogy annak is, hogy a figyelmeztető feliratok teljesebbek legyenek; ugyanakkor azonban - mint ahogy erről több képviselőtársam szólt - adós a törvénytervezet a reklámozás minden formájának tiltásával.

Tisztelt Országgyűlés! Az Európa Parlament is hosszú utat tett meg 1980 óta, amikor még Sir David Nicholson azzal tudta leverni az ilyen javaslatot Strasbourgban, hogy nem szabad levágni az aranytojást tojó tyúkot, hiszen a dohányipar óriási adófizető. Nos 1998. július 30-án életbe lépett a 98/43. európai uniós direktíva, miszerint a tagállamoknak legkésőbb 2001. július 30-áig olyan szabályozást kell bevezetniük, amelynek keretében tilos a dohánytermékek direkt és indirekt reklámja. És itt van hiányérzetem, hogy most nem élünk azzal a lehetőséggel - legalábbis az előterjesztés ezt az esélyt nem próbálja megragadni -, hogy korrigálja, pótolja a mulasztást, amelyet ez a parlament a gazdasági reklámszabályozásnál elkövetett, amikor, sajnos, az egészségvédelem szempontjai alulmaradtak. Én a magam részéről mindenképpen szükségesnek tartom, hogy ennek a törvénynek a keretében legyen mód a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény újbóli megnyitására és az eurokonform szabályozásra.

Van az Európai Uniónak egy másik direktívája is, amely a dohánytermékek kátránytartalmát maximálta. Mint ismeretes, 1997. december 31. után az Unió tagállamaiban csak maximum 12 milligramm kátrányt tartalmazó cigaretta hozható forgalomba. Ott van baj, hogy tudomásom szerint Magyarország derogációt kért a cigaretták kátránytartalmára vonatkozóan, így, sajnos, várható, hogy a magas kátránytartalmú, ezáltal nagyobb mennyiségű rákkeltő anyagot felszabadító cigaretta kerül majd be az országba, tehát konzerválunk egy elmaradottabb gyártási folyamatot is a dohánygyárakban és Magyarországon is a magyar termelők körében. Mindenképpen javaslom, hogy a kormány vizsgálja felül ezt a derogációkérést, már csak azért is, mert az Unió további szigorításra készült a dohánytermékek károsnyag-tartalmára vonatkozóan.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előző hozzászólók már többször említették a tervezet vendéglátó-ipari szabályozásra vonatkozó javaslatait. Az idegenforgalmi bizottság elnökétől is hallottuk, hogy vitát váltott ki ez a javaslat, én magam is kaptam leveleket a vendéglátóipar érdekképviseleteitől: forgalomcsökkenéstől tartanak.

Nézzük csak meg, hogy milyen lehetőségek is vannak! Egyrészt van a teljes tiltás lehetősége. Ezzel a tervezet nem él, de azt meg kell jegyeznem, hogy például Kaliforniában négy éve tilos minden étteremben dohányozni, és ezalatt egyáltalán nem csökkentek a turizmusból származó bevételek, sőt, az 1995. évi 54 milliárd dollárról 1997-re 62 milliárd dollárra emelkedtek. New Yorkban 1995 óta tilos dohányozni az éttermekben, és ezalatt az éttermekben 18 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, ez idő alatt a városban 6 százalékkal nőtt a vendéglők száma. A megszólított étteremtulajdonosok ott úgy nyilatkoznak, hogy egyszerű matematika: a lakosság 25 százaléka dohányzik - ez az amerikai arány - és 75 százaléka nem, azóta a nemdohányzók sokkal gyakrabban étkeznek étteremben, és persze ez jót tesz az üzletnek.

A magyar tervezet az elkülönítést javasolja, hozzáteszem, hogy ehhez képest a tulajdonos választhatja a dohányzás betiltását. Ezt helyesnek tartom, azonban Béki Gabriella képviselőtársammal szándékozunk olyan módosító indítványt benyújtani, hogy ezt kiegészítendő be kell vezetni egy olyan jelzésrendszert, hogy melyik étterem füstmentes és melyik nem, hogy a fogyasztók számára legyen választási lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Többen elmondták, hogy Magyarország a dohányzással is összefüggésbe hozható megbetegedéseket tekintve, sajnos, a világ élmezőnyébe jutott, és ez a tendencia sajnos, az utóbbi időszakban gyorsult. Nem voltak eddig szigorúak a dohányzás népszerűsítését szabályozó törvények és rendeletek, és ezzel magyarázható egyébként, hogy más kelet-európai országokhoz hasonlóan a legnagyobb dohánygyártó multik gyorsan megtelepedtek, agresszív technológiai és marketingbefektetésekkel jelentős forgalomnövelést értek el. Úgy gondolom, hogy ha a népegészségi szempontokat figyelembe vesszük - hallhattuk az adatokat az elmúlt órákban -, akkor ezt a helyzetet nem szabad elfogadnunk. A társadalom egészségéért felelős emberek - azt hiszem, hogy képviselőtársaim ezek közé sorolhatják magukat, mint ahogy én is ezek közé sorolom magamat - egyszerűen nem nézhetik ezeket a fejleményeket karba tett kézzel.

A fejlett világ már egy jó évtizede felismerte már a súlyos egészségromlást és az elviselhetetlen anyagi következményeket, amit maga a dohányzás okoz. Úgy gondolom, hogy Magyarországon nagy késésben vagyunk, kell tenni valamit, ami megálljt parancsol az önmagát erősítő folyamatnak. Ez a törvénytervezet, amely persze több ponton kiegészítendő, javítandó, egy lépés ezen az úton, ezen a hosszú úton; és nagyon bízom benne, hogy ha ez a törvénytervezet tényleg elfogadást nyer, akkor majd nem fogunk olyan magabiztos nyilatkozatokat hallani a másik oldalon, mint ahogy a Wall Street Journal egy decemberi számában olvastam a hazai dohányipar egyik vezető képviselőjétől, hogy "nincs itt semmi baj, mi képesek vagyunk megvédeni a jogainak, hiszen legális terméket gyártunk, és különben is - mondta az illető úr -, a magyarok évszázadokon keresztül dohányoztak, és évszázadokon keresztül dohányozni is fognak" - jelentette ki. Nagyon örülnék annak, ha az elfogadandó törvénytervezettel ez a fajta magabiztosság megrendülne.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

(12.00)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Kétperces felszólalásra Dán János képviselő úr következik, Független Kisgazdapárt. Tessék!

DR. DÁN JÁNOS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kökény Mihály miniszter úr felszólalásához csatlakozva: azt nagyon értékeltem, hogy beismerte, hogy bizonyos ellenerők megjelentek, amikor a törvénytervezetet az előző ciklusban beterjesztették.

Felteszem a kérdést: kit véd a törvénytervezet? A dohányost, a nemdohányost, a csecsemőt? Van, akit nem véd? Én azt tudom mondani, hogy mindenkit véd. Védi a dohányost is; a dohányosok egy része olyan szenvedélybeteg, aki önmagától sohasem lenne képes leszokni, és ez talán segíti, hogy abban az időszakban, amikor tényleg tilos a dohányzás részére, akkor mellőzze.

A törvénytervezet általam ismert formájából nagyon hiányolom, hogy gyakorlatilag a kórházak belső szabályozásába utalja azt, hogy a dohányzás mellőzve lesz vagy nem. Véleményem szerint az egészségügyi intézményekben teljes mértékben mellőzni kellene. A szülészeti, nőgyógyászati osztályokon elképedve láttam, amikor állapotos feleségemet látogattam a kórházban, majd a szülés után szintén meglátogattam, hogy állapotos és szoptató kismamák cigarettával a kezükben sétálnak a kórtermek folyosóin. Ez az első fölvetésem.

A másik, hogy minden törvény annyit ér, amennyit megtartanak belőle. Még egy részt fedeztem fel a törvénytervezetben, nevezetesen: a 14 éves kor fölötti, önálló keresettel nem rendelkező, iskolába, intézménybe nem járó gyerekek vagy fiatal felnőttek fegyelmezése, a büntethetősége, a felelősségre vonása nem valósul meg. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Hegyi Gyula képviselő úr következik, MSZP, kétperces felszólalásra.

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Dán János képviselőtársam hozzászólása ragadtatott egy rövid megjegyzésre. Ő azt mondta - és mélyen egyetértek vele -, hogy ez a törvény akkor jó, ha nemcsak a nemdohányzókat, hanem a dohányzókat is védi, legalább olyan értelemben, hogy mérsékelni, ritkítani kényszerülnek ezt a rossz szokásukat.

Ezért terjesztettem be azt a módosító indítványt, amely a törvény címét megváltoztatná, "dohányfüstmentes környezetért" szerepelne, és természetesen folytatódna a törvény címe úgy, ahogy van. Őszintén remélem, hogy ez nem egy politikai, ellenzéki indítvány, hanem szerintem egy jobbító indítvány, és őszintén remélem, hogy ezek szerint - ha ennyire egyetértünk a szellemében - akkor a tisztelt kisgazda- és többi kormánypárti képviselők is támogatni fogják a kormánnyal együtt.

Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra következik Gémesi György képviselő úr, MDF; őt követi Bauer Tamás képviselő úr.

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A dohányzásellenes törvény megalkotásakor különösen nehéz helyzettel kell szembenéznünk. A problémák két kérdéskörhöz kapcsolódnak.

Az első a társadalom döntő többségének érintettsége aktív dohányosként vagy éppen passzív, szenvedő félként. A magyar népesség szinte száz százaléka érintett ebben a kérdésben. Másfelől nézve a dohánytermékek termesztése, gyártása és terjesztése mára hatalmas üzletté, iparággá vált, az itt forgó milliárdos nagyságrendű összegek milliárdos nagyságrendű tételeit jelentik a költségvetésnek, az államháztartásnak.

Ezek az összegek persze azt is jelentik, hogy a dohányiparhoz érdekek sűrű szövedéke kapcsolódik. A körültekintő eljárás tehát indokolt, de még a legkörültekintőbb gondolatmenet sem találhat kivetnivalót abban a két nézőpontban, amelyből szemlélve a dohányzásellenes törvény meghozása - hogy úgy mondjam - égetően szükségszerű. Melyek is ezek a megközelítési módok? Az első a már említett anyagi oldal, a bevétel és a kiadás kényes egyensúlya. Mert igaz ugyan, hogy a dohánytermékekhez kapcsolódó adók a bevétel fontos részei, de meg sem közelítik azokat a költségeket, amelyek a kiadási oldalon keletkeznek a gyógykezeléseknél.

A dohányzás egészségkárosító hatása bizonyított, az így kialakuló betegségek gyógyítási költségei pedig döntően az államháztartást, a társadalombiztosítást terhelik. Úgy is mondhatnánk: a dohányzás valódi árát az egész társadalom fizeti meg. Nem véletlenül hozták, hozzák Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban az egyre szigorúbb törvényeket, rendeleteket, nem véletlenül sorolják a komoly rizikófaktorok közé a dohányzást a nagy nyugati biztosítótársaságok is.

Másodszor: az emberi oldalra szeretnék kitérni. Másodszor, de fontossági sorrendben messze legelöl a következő magyar nemzedék egészségi állapota áll. A felmérések kimutatták, hogy a fiatalok Magyarországon egyre korábban veszik először kezükbe a cigarettát, és ami még borzasztóbb, a dohányzók körében nő a fiatalkorú lányok száma. A most fiatalkorú lányok pedig a következő generáció édesanyái lesznek.

Mindent meg kell tennünk gyermekeink védelmében, és mindent meg kell tennünk az elkövetkezendő években születendő magyar gyermekek érdekében! Sem közéleti emberként, sem orvosként, sem sportemberként, sem apaként nem tudok egyetlen olyan érvet sem elfogadni, legyen az bármiféle anyagi érdekkel is támogatva, amely alapján megkockáztathatnánk az ő jövőjüket.

Felszólalásom elején az előttünk álló munkához képviselőtársaim körültekintését kértem, s ezt a kérésemet most megismétlem.

De felhívom mindnyájunk figyelmét arra, hogy a körültekintés mellé még fontosabb értékeknek kell társulniuk. Ezek az értékek a keménység és a határozottság gyermekeink és jövőnk érdekében. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Karakas János képviselő úr kétperces felszólalása következik.

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Elnézést, képviselőtársaim, de van egy olyan érzésem, hogy aki ezt kívülállóként hallja, az nem tudja, vagy csak sejti, hogy azok közül, akik eddig szóltak, vagy szólni mertek, egyikük sem dohányzik. És valahol egy dohányzó fejével gondolkozva ez körülbelül azt is jelentheti, hogy már megint mit akarnak ezek a honatyák. Én nemdohányzóként azt szeretném mondani, hogy valahol olyan szellemben is kellene tárgyalnunk egyszer, és a későbbiek során végigvinnünk ezt a törvényt, hogy valahogy egy kicsit a társadalom lelkiismeretére, eszére hatva próbáljuk elérni azt a hatást, amelyet szeretnénk.

Nem hiszem, hogy ebben a rendkívül erős és azonnali szigor lenne a megoldás, mint ahogy Gémesi úr is mondja, mert utalnék itt arra, hogy egy hónappal ezelőtt három főorvossal találkoztam - egy nőgyógyász, egy sebész és egy intenzív-főorvos -, egymással beszélgettek és dohányoztak. Mondtam nekik, hogy: na, majd amikor jön a törvény! Ezek után mi volt a válasz? Ha egy sebész dohányzik, az még nem jelent gondot, ha engem megműt, de ha iszik és remeg a keze, az sokkal nagyobb gond. Aztán a másik oldalról hozták a példát, hogy egy kórházon belül mennyibe kerül az alkoholistákkal való foglalatosság, és mennyi ágyat foglalnak el.

Ennek a félnek is részigazsága van, nekünk is nagy igazságunk van, amikor megalkotjuk ezt a törvényt. Amikor én most szólok, tényleg azt javasolom mindenkinek: azon túl, hogy mindenki által ismert a dohányzás káros hatása, ezt valahol úgy adjuk elő, hogy igazából hatást is érjen el, és ne dacot, ellenállást szüljön esetleg a másik oldal részéről. Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm. Szintén kétperces felszólalásra következik Csáky András képviselő úr, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Sajnos, Karakas képviselőtársam indukálta a felszólalást, habár az ember ilyennel nem nagyon szívesen dicsekszik mint hozzászóló, pláne, ha orvos. Őszintén be kell vallanom, hogy ennek a nagyon káros szenvedélynek hódolok, és erről az oldalról látva is azért higgye el, hogy pláne, ha még orvos valaki, akkor igazán tudja, hogy milyen hatásai vannak ennek a tényleg borzalmas szenvedélynek.

 

(12.10)

Úgy gondolom, hogy amiről beszélünk, elsősorban nem arról szól, hogy a dohányosokat mindenáron drákói szigorral próbáljuk leszoktatni - erre alkalmatlan is a törvény. De már többször elhangzott, hogy az utánpótlást kell megakadályozni. A reklámtörvény is ezért érdekes, hiszen én nem szoktam nézegetni a reklámokat, hanem sajnos a bejáratott mechanizmus alapján az ember megveszi a cigarettát, és nem nézegeti a reklámokat. Itt nekünk azt kell megakadályozni, hogy a gyerekeink ne szokjanak rá, és ezáltal 10, esetleg 15 év múlva radikálisan csökkenhet a dohányosok száma. Úgy gondolom, hogy inkább erről szól a törvény, és nem feltétlenül a már aktívan dohányzók ellen szól a törvény. Úgyhogy röstellem, de hozzá kellett szólnom.

ELNÖK: Köszönöm. Felszólalásra következik Bauer Tamás képviselő úr, SZDSZ; őt követi majd Kádas Mihály képviselő úr.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt megcsonkított Országgyűlés! Ezzel a megjegyzésemmel Hegyi Gyula képviselő úrnak egy korábbi megjegyzésére térek vissza, amelyet a bizottsági vélemény ismertetése elején tett a tévéközvetítés elmaradására. Azért nincs tévéközvetítés, mert csütörtökön nem szokott tévéközvetítés lenni, amióta Magyarországon parlament van. Annak, amit a tegnapelőtt döntést hozó kormánypárti oldal kitalált ezzel a háromhetenkénti országgyűléssel, az egyik funkciója az volt, hogy az országgyűlési munkának csak egy az eddiginél sokkal kisebb részét közvetítse a televízió. Ezt is akarták, ezt is csinálták, ezért beszélek megcsonkított Országgyűlésről.

Ami pedig a mai tárgyat illeti, azt gondolom, tisztelt Országgyűlés, hogy ennek a törvényjavaslatnak helyes a címe. Tudniillik ennek a törvényjavaslatnak nem az a címe, amit néhány perccel ezelőtt Gémesi György képviselő és polgármester úr mondott, hogy dohányzásellenes törvény, hanem ennek a törvényjavaslatnak helyesen az a címe, hogy a nemdohányzók védelméről szóló törvény. Igaz, hozzá van az is téve, hogy a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól, az előző változatban ez úgy hangzott, hogy a dohányzással kapcsolatos egészségkárosodás megelőzéséről. De nem véletlen, hogy ez a törvény úgy van fogalmazva, hogy a nemdohányzók védelméről. Szerintem ez egy helyes dolog.

A törvény két dologgal foglalkozik, egyrészt a dohányzási tevékenységgel, tehát a dohánytermékek fogyasztásának szabályozásával és ez a szabályozás arra irányul, hogy azok, akik ennek a szenvedélybetegségnek a rabjai, azok ennek a szenvedélyüknek úgy éljenek, hogy ezzel mást ne károsítsanak, és szerintem ez helyes. Tehát a törvény nem egy a dohányzást visszaszorító törvény - mert a dohányzást vissza kell szorítani, de nem tilalmakkal -, hanem a törvény egy együttélési törvény, a dohányzók és nemdohányzók együttélését szabályozó törvény. A törvénynek, legalábbis a törvényben szereplő rendelkezések nagy részének az a filozófiája - egy kisebb részének nem, és erre majd visszatérek -, hogy minden polgár, a társadalom minden tagja, ha neki ez jól esik, élhet káros szenvedélyének és dohányozhat, a maga szervezetének mindenki maga az ura. Ha valaki tönkre akarja tenni a saját szervezetét, ám tegye, ezért ő felelős, ő viseli a következményeit, de mást ne károsítson vele! Tehát ez az alapfilozófia, és ezzel az alapfilozófiával a szabaddemokraták egyetértenek.

Azt gondolom tehát, hogy ebben a körben - amikor tehát arról van szó, hogy ne füstöljünk ott, ahol ezt a füstöt másnak kell beszívnia - a tilalom jogos, mert hiszen mást nem szabad károsítani. Ezzel egyetértünk, ezt helyeseljük, helyeseltük tavaly is, amikor az előző kormány nyújtotta be a törvényt, és ennek a helyeslésünknek hangot adtunk. Helyeseljük most is, ezért úgy van, ahogy azt Béki Gabriella mondta, eltökélt szándékunk, hogy - hacsak ezt valamilyen módon meg nem akadályozzák, mármint azzal, hogy nekünk nagyon nem tetsző dolgok is benne lesznek a törvényben - természetesen meg is fogjuk szavazni, és örömmel fogjuk megszavazni.

Van azonban egy másik kérdés is - és tulajdonképpen a mai vitában, az eddigi fölszólalásokban, ha összeszámolnánk az időt, mintha ez állt volna előtérben -, nevezetesen az, hogy hogyan lehet általában a dohányzást visszaszorítani, hogyan lehet azokat a nagyon súlyos károkat, egészségügyi és gazdasági károkat, amelyeket a dohányzás okoz, csökkenteni. Mi azzal is egyetértünk, és én személyesen azzal is egyetértek, hogy a társadalomnak és az államnak minél többet kell azért tenni, hogy a jövőre nézve a dohányzást mérsékeljük, visszaszorítsuk, a társadalom tagjait a dohányzásról lebeszéljük, magyarázzuk, szoktassuk arra, hogy ne dohányozzanak, és különösen, hogy a fiatalok ne dohányozzanak, és különösen, hogy a fiatalok előtt ne álljanak olyan példák, ne álljanak olyan minták sem a reklámban, sem a felnőtt társadalomban, amelyekből az következik, hogy a szép ember, az okos ember, a sikeres ember dohányzik. Ezzel egyetértünk. Egyetlenegy dologgal nem értek a magam részéről egyet, hogy a dolognak ezt a másik részét is tilalmakkal próbáljuk elérni. Ismétlem, azt gondolom, hogy ki-ki maga felelős a saját testéért és a saját egészségéért. A barátai? Az iskola? A szülők? A társak? Természetesen rábeszélhetik a nemdohányzásra, lebeszélhetik - és beszéljék is le! - a dohányzásról, de azt gondolom, hogy az államnak nem feladata a tiltás.

Azt gondolom, hogy ennek a kormánynak az az egyik fő baja, hogy nem tud különbséget tenni a nem helyes és a nem szabad, a helyes és a szabad, a káros és a tilos között. Azt gondolom, hogy az államnak, a mindenkori államnak ezt a különbséget mindig meg kell tudnia tenni. Tehát egyetértek azzal, hogy káros, sőt nagyon káros, egyetértek azzal, hogy arra kell ösztönözni, hogy ezt ne tegyék, de nem értek egyet azzal, hogy tiltsák. Igaz persze, hogy ez a törvényjavaslat ezt a tiltást csak két körben alkalmazza. Egyrészt ott, ahol másnak árt - és ott a tiltással egyetértek - és a fiatalok vonatkozásában is. Eddig a mai vitában ezt mindenki helyeselte.

Akkor én vagyok az első, aki ezt nem helyesli. Nem azért, tisztelt Országgyűlés, mert helyeslem, ha a gyerekek tizenéves korukban elkezdenek dohányozni, nem helyeslem, károsnak tartom. Azt gondolom, hogy a szülőknek és az iskolának minden elképzelhetőt meg kell tenni azért, hogy ez ne következzék be, mert azzal is egyetértek, hogy a dohányzást, hogy úgy mondjam, csírájában kell elfojtani, csírájában kell megfogni, tehát arra kell törekednünk, hogy a gyerekek ne kezdjenek el cigarettázni. Egyetértek. Csak azzal nem értek egyet, hogy ezt állami tilalommal, állami, hatósági módon szankcionált tilalommal próbáljuk meg érvényesíteni. Szerintem ez nem az állam feladata, hanem az iskola és a szülők feladata. A 12 éves személy, a 12 éves polgár és a 16 éves polgár is polgár, neki is joga van a saját testének megkárosításához. Ettől visszatarthatja őt az iskola, és helyes is, ha visszatartja; visszatarthatja őt a család, és helyes is, ha visszatartja - de ez nem az állam feladata és nem hatóság feladata.

Éppen ezért én lebeszélném a kormányt meg az Országgyűlést arról, hogy törvénybe iktassa a 18 éven aluliak külön dohányzási tilalmait. A 18 éven alulinak nem szabad ott dohányozni, ahol másnak sem szabad, és a 18 éven aluli is maga dönti el, hogy dohányzik vagy nem dohányzik ott, ahol ezt más maga dönti el. Én egy ilyen filozófiát javaslok valamennyiünknek. Különösen nem tartom jónak azt, amivel, hogy úgy mondjam, gazdagodott ez a szöveg az előző kormány szövegéhez képest, hogy a rendőri intézkedést vessük be a dohányzás ellen. A rendőrségnek nagyon sok feladata van ma Magyarországon, nem hiszem, hogy a dohányzók ellen rendőrséghez kellene fordulni annak, aki meg akarja őket akadályozni a törvényellenes dohányzásban. Azt sem tartom jó dolognak, ha az, aki észleli a 14 éven felüli vagy aluli dohányzását, átszól az iskolának, hogy az iskola vonja fegyelmi felelősségre az illetőt. Nem, tisztelt Országgyűlés, ezek nem jó módszerek, ezek méltatlan eszközök, ezeknek a bevetését mi a magunk részéről nem javasoljuk. Maradjunk ott, ami ennek a törvényjavaslatnak a helyes célja, dohányosok és nemdohányosok együttélésének olyan szabályozása, hogy a dohányosok ne ártsanak a nemdohányosoknak.

Egyetértek azokkal, akik azt mondják, hogy itt a fő terület, ami szabályozást igényel, az a munkahely. Ezzel egyetértek, hiszen a lakásán ki-ki szabadon dohányozhat, ebbe nincs beleszólása az államnak, a munkahelyi dohányzás az, amit szabályozni kell.

(12.20)

Itt azonban föl szeretném hívni valamennyiünk figyelmét arra, hogy ez benne van a törvényjavaslatban, mint ahogy benne volt az egy évvel ezelőtti törvényjavaslatban is, csak el van dugva. Mert a főszöveg 2. § (1) bekezdése azt mondja, hogy a munkahelyi szabályozást külön törvény szabályozza, majd a zárórendelkezések között találjuk meg, szó szerint átvéve egyébként az előző, a Kökény miniszter úr által benyújtott változatból, ezt a munkavédelmi törvénybe sorolja.

Én azt gondolom, hogy ez egy félrevezető megoldás, és nem is helyes, hiszen ez nem egy munkavédelmi szabály, hanem egy társadalmi együttélési szabály, nem a munkafolyamatból fakadó károkat igyekszünk korlátozni azzal, ha a munkahelyen korlátozzuk a dohányzást, hanem a munkahelyen együtt élő emberek együttélését szabályozzuk akkor, amikor a munkahelyen is betiltjuk a dohányzást. Tehát én egyszerűen azt javaslom, és ilyen módosító javaslatot készítettem, hogy ez kerüljön át a zárórendelkezésekből a 2. §-ba, a munkahelyi dohányzásnak a megtiltása, mármint olyan helyiségekben, ahol többen együtt dolgoznak folyamatosan, ott a munkahelyen sem lehet dohányozni. Mondom, ez benne van a szövegben, mint ahogy az elődjében is benne volt, tegyük ezt a megfelelő helyre, hogy a törvényjavaslat majdani forgatói és alkalmazói is észrevegyék, mert hiszen előfordulhatna másképp, hogy a zárórendelkezésekben ezt nem veszik észre. Ezt tekintem egyébként az egész törvény fő kérdésének, hogy mit kezdünk a munkahelyi dohányzással, hiszen a legtöbb ártalom a munkahelyeken ér bennünket, ott tartózkodunk a legtöbbet.

Végül egy utolsó megjegyzést szeretnék tenni. Ebben a törvényjavaslatban az szerepel, hogy így, ahogy van, ez a törvényjavaslat a kihirdetését, ha jól emlékszem, hét hónappal lépjen hatályba. Miközben messzemenően támogatom a törvényjavaslat lényegét és fő intencióit, én azt gondolom, hogy egy új dohányzási kultúrának, dohányosok és nemdohányosok új együttélési kultúrájának a kialakítása elsősorban nem tilalmak kérdése lehet, hanem egy új kultúra elterjedésének a kérdése. Mindenki tudja, sokan találkoztunk már vele, hogy amikor az ember, különösen Amerikában, de Nyugat-Európában is, bemegy valahova, akkor a vendéglátója is megkérdezi tőle, hogy rágyújthat-e az ő társaságában, annak ellenére, hogy ő van otthon.

Nálunk ez nem így van, nálunk még a vendég se szokta megkérdezni azt, hogy rágyújthat-e a társaságunkban. Ezen hosszú évek alatt lehet változtatni. Hosszú évek alatt lehet elérni azt, hogy az a rendelkezés, azok a rendelkezések, amelyek a nemdohányzók védelmében a dohányzás korlátozását szolgálják mindazokon a helyeken, az étteremben, az iskolában, a munkahelyen és minden nyilvános helyen, hogy ezek a korlátozások társadalmilag elfogadottakká váljanak, hogy ne olyan tilalmakká váljanak, amit mindenki szívesen áthág, ehhez egy hosszú-hosszú, éveken át tartó rábeszélésre van szükség, kampányra van szükség.

Ezért is szorgalmaztuk mi azt, amikor egy évvel ezelőtt az Országgyűlésben tárgyaltuk ezt a törvényjavaslatot, hogy legalább kezdje el az Országgyűlés a tárgyalást, és azt mondtuk, aztán esetleg tartson néhány hónap szünetet, és utána fejezze be, ezt szerettük volna, ebből csak az első fele valósult meg, hogy szünetet tartottunk, és sajnos, nem fejeztük be az előző Országgyűlésben, és ez az Országgyűlés folytatja újra a tárgyalást, ami nem is lenne olyan nagy baj, hogyha az eltelt egy-másfél év alatt erről folyamatosan beszéltünk volna a nyilvánosság előtt, ha beszéltek volna az egymást váltó kormányok. Sajnos, nem ez történt.

Most is jobbnak tartottam volna személy szerint is, hogyha a tárgyalás megkezdése és az általános vita lezárása nem egy ülésnap alatt történik. Itt egy nagyon hosszú kampányra van szükség. Mi ezért azt javasoljuk, hogy a hatálybalépést tegyük egy későbbi időpontra. Szülessen meg a törvény, váljon ismertté a törvény, de a hatálybalépést tegyük egy későbbi időpontra, mi 2001. január 1-jét javasoljuk, és ezalatt az idő alatt egy nagyon intenzív, és sok milliárdba, valószínűleg sok tízmilliárdba kerülő átfogó kampány tegye ismertté és elfogadottá azokat a rendelkezéseket, azokat a tilalmakat, amelyeket a törvény tartalmaz, és akkor van esély rá, hogy ezeket a szabályokat be fogják tartatni és be is fogják tartani. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Sok kétperces felszólaló következik ezután. Először megadom a szót Szakács Imre államtitkár úrnak. Tessék!

DR. SZAKÁCS IMRE ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót elnök úr. Tisztelt Ház! A mai délelőtt folyamán második ellenzéki képviselőtársunk teszi szóvá a tévéközvetítés elmaradását. Azt gondolom, képviselőtársainknak ebben teljesen igazuk van, magam sem értem, hogy a Magyar Televízió a tisztelt Ház munkájáról miért nem közvetít. Azonban a felszólalásokat figyelő rádióhallgatók akár úgy is értelmezhetik a felszólalásokat, hogy erről a megváltozott munkarend tehet.

Szeretném itt, Ház előtt kijelenteni, hogy akiknek az a feladatuk, hogy a Ház munkájáról televíziós közvetítésben tudósítsák az országot, jó előre tudhattak arról, hogy a Ház munkarendje meg fog változni, azaz felkészülhettek volna arra, amennyiben persze ez az oka a televízióközvetítés elmaradásának, felkészülhettek volna arra, hogy februártól kezdődően háromhetes munkarendre tér át a parlament. Én ezért bízom abban, hogy az Országgyűlés elnöke kivizsgálja, hogy miért maradt el a tévéközvetítés, és erről később tájékoztatja a képviselőket.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Nem nyilatkozhatom a házelnök nevében, csak a házbizottságban elhangzottakat tudom a tisztelt képviselők felé tájékoztatás céljából mondani. A Ház elnöke és a sajtóosztály vezetője közölte, hogy hétfőn, kedden van a korábbi megszokásnak megfelelően a vita teljes közvetítése egyenes adásban, és a szerdai, a csütörtöki és a pénteki napokon csak egy 30 perces összefoglalót készít a Magyar Televízió.

Államtitkár úr, csak ennyit tudok tájékoztatásként mondani. Nem a mi kompetenciánk, sajnos, legalábbis az alelnököknek nincs lehetősége ebben intézkedni.

Kétperces felszólalásra megadom a szót Gémesi György képviselő úrnak, MDF-es.

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Két rövid reakció lenne az előzőekben elhangozottakhoz, hiszen itt Bauer Tamás képviselőtársam azt mondta, hogy dohányzásellenes törvénynek említettem a nemdohányzók védelméről szóló törvényjavaslatot. Én valahol ezzel egy szándékot szerettem volna az én irányomból sugallni, én annak szeretném tudni. Egész egyszerűen azért, mert lehet, hogy én elfogult vagyok, de mint sebészorvos számos alkalmam volt olyan műtétekben részt venni, olyan, érzelmileg is nehezen földolgozható műtétekben részt venni, melyek a dohányzás következményei voltak. Nem szeretném ezt részletezni, aki tudja, az ismeri, hogy komoly csonkító, végtagcsonkító műtéteket kell az orvosoknak elvégezni, mert a dohányzás bizony komoly érrendszeri megbetegedéseket okoz.

A második dolog: azzal teljesen egyetértek, hogy bizonyos szinten mindenkinek joga van a saját testét tönkretenni. Két pontban nem. Abban a pontban nem, hogyha ezt másnak kell megfizetnie, és itt elhangzott, hogy körülbelül négyszerese ma a gyógykezelési eljárások költsége a dohányzás következtében, mint amennyi adóban befolyik. Tehát akkor azt a mi zsebünkből, az egész társadalomnak kell megfizetni, mint ahogy ezt említettem; úgyhogy én azt gondolom, hogy mindenki a saját zsebére teheti tönkre a saját egészségét, és nem a másik zsebére.

A harmadik pedig: az ellen viszont tiltakozom, hogy a 16 éves gyerekek esetében is jogosítványt vindikál Bauer Tamás képviselőtársam a saját testük tönkretételére, hiszen azt gondolom, hogy először is én egész másképp gondolom ezt, másrészt pedig, ha ezt így gondolnánk itt többen, vagy az Országgyűlés, vagy akár a társadalomban többen, akkor nagyon katasztrofálisan nézhetnénk a jövő elé. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces felszólalásra Csáky András képviselő következik, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Úgy gondolom, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének az úgynevezett drogtörvény kapcsán hallott megnyilatkozásai után már olyan nagy meglepetést nem okozhatna Bauer Tamásnak itt a jelen törvény tárgyalása kapcsán elhangzott véleménye.

 

(12.30)

Az, hogy az állam ne avatkozzon bele, és ahogy Gémesi György képviselőtársam mondta, Bauer képviselőtársunk implicite azt mondta, hogy a gyerek hadd dönthesse el, és védje meg a család, védje meg az iskola; úgy gondolom, hogy azt a képviselő úr sem gondolja komolyan, hogy akár az utcán be lehet kötni a gyerek szemét, hogy ne lássa a reklámokat, meg lehet akadályozni, hogy az igen agresszív, vad, liberális tévéműsorokat ne nézze, netántán tiltsuk el a tévétől, vagy nem tudom, hogy milyen metódussal.

Megmondom őszintén, hogy megdöbbentő ez a vélemény, és ellentmondani látszik képviselőtársa, Béki Gabriella mondandójával, hisz Béki Gabriella - legalábbis azt vettem ki a hozzászólásából - elismeri azt, hogy a dohányzás káros az egészségre. (Bauer Tamás ingatja fejét.) Márpedig ha ezt elismerjük, és az állam szerepet vállal, illetve áttételesen hasznot húz a reklámozásából, akkor ott igenis be kell avatkozni. Azt végképp nem értem, hogy a törvény hatálybalépését miért kellene eltolni azért, hogy aktív propaganda induljon be, a kettő egymást nem zárja ki, úgy gondolom, hogy párhuzamosan kell. Azzal teljesen egyet tudunk érteni, hogy ahogy a törvény tárgyalása lezajlik, esetleg a mai naptól kezdődően a szakminisztérium nagyon aktív, ezzel kapcsolatos propaganda kidolgozásába fogjon bele.

Végezetül csak annyit mondanék - elnézést kérek, még egy perc -, hogy Kökény Mihály volt miniszter úr számos nyilatkozatot tett annak idején a törvényjavaslata kapcsán... (Dr. Kóródi Mária: Nincs több! - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

ELNÖK: Nincs még egy perc!

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Akkor a következő kétpercesben majd befejezem.

ELNÖK: Kétperces felszólalásra következik Ughy Attila képviselő úr, Fidesz.

UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Megint abba a helyzetbe kerültem, hogy Bauer képviselő úrral nem tudok egyetérteni, több okból sem. Egyrészt mint gyakorló tanár és pedagógus ahhoz a részhez szeretnék hozzászólni, ami a képviselő úr hozzászólásában a 18 éven aluliak dohányzásával és a dohányzás tiltásával kapcsolatban elhangzott.

Azt gondolom tehát mint gyakorló tanár, hogy ez a réteg különösen veszélyeztetett a dohányzás szempontjából több okból is. Az első és legfontosabb az - gondolom, a képviselő úr is néz televíziót, néha jár moziba, és látja -, hogy a legfontosabb, legérdekesebb, a fiatalokat leginkább érdeklő műsorok előtti időpontban dohányreklámok mennek. És a dohányreklámok nagyon gyakran azok a típusú imidzsreklámok, melyek a fiatalokat, nemcsak 18 év fölöttieket vagy a 18 év alattiakat is arra csábítják, hogy próbálják ki. Nem kívánok egyetlen gyártónak sem reklámot csinálni, de lehet látni, hogy ott lovagolnak a mexikói pusztán, és lasszózzák a musztángokat, és a gyerek azt hiszi, azt fogja hinni, hogy ha ő is olyan cigarettát szív, ő is úgy fogja lasszózni a lovakat vagy a kutyát a szomszéd utcában.

Ennek következtében fokozott veszélyeztetésnek vannak kitéve, mert sokkal jobban elcsábulnak, mint egy idősebb állampolgár. Azt gondolom, hogy azokkal a fiatal gyerekekkel, akik iskolába járnak, nem foglalkozik olyan módon a szülő és a pedagógus, hogy ezt meg tudja akadályozni. Ez a törvény pedig lehetőséget biztosít arra, hogy valamilyen szinten meg lehessen akadályozni azt, és az iskolán belül a tanár kezébe valamilyen jogosítvány kerüljön, hogy ne tegyék ezt, ne szokjanak rá.

A másik pedig, amit képviselőtársam az imént mondott: az ombudsman egy csomó középiskolában kifogásolja azt, hogy engedélyezik a dohányzást, szemet hunynak a dohányzás fölött. Még egy mondat és befejezem: ha idáig fogunk jutni, hogy bizonyos iskolákban engedélyezik és szemet hunynak a dohányzás felett, akkor nemcsak Coca-Cola-automaták és kávéautomaták fognak az iskola aulájában megjelenni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem el fogjuk érni azt, hogy bizony a cigarettásdobozok automatája is megjelenik, és nem csak az aluljárókban lesz.

Köszönöm, és elnézést, hogy túlléptem az időt. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Balczó Zoltán képviselő úr következik kétperces felszólalásra, MIÉP.

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A tiltás vagy nem tiltás kérdéséhez annyit szeretnék hozzátenni, hogy amíg nyilvánvaló, hogy felnőttkorban, önálló döntési felelősséggel rendelkező ember esetében egy mégoly káros szokás tiltása is elfogadhatatlan, és nyilván személyiségi jogokat sértene, addig egy 16-17 éves fiatal kialakulóban lévő egyéniség. Az ő esetében is természetesen a nevelés, a felvilágosítás, a megértetés a legfontosabb egy káros szenvedély esetén, de a nem megengedés eszközét is használni kell, ha tetszik, erőteljesebben: a tiltást; a nem megengedésről van szó. Mert ahogy elkülönített részeken ma adott iskolákban lehet dohányozni, és megengedik, ez a törvény ezt nem engedné meg, mert ha elfogadnánk ezt a jogot, akkor lehetne egy sarok, ahol esetleg whiskyt iszogatnának, főleg idegesebb hallgatók dolgozat előtt, hiszen ha elfogadjuk, hogy a káros szenvedélyt adott szintig mint önálló döntési jogot el kell fogadnunk, akkor ide is kiterjeszthető lenne.

Hogy egy érvet mondjak e mellett a különbség mellett: a jogász képviselők nyilván tudnának mondani példákat, hogy milyen esetekben ez a korlátozott döntési felelősség a jogrendben is érvényesül. Ennek a korlátozott döntési felelősségnek úgy is érvényesülnie kell, hogy a társadalom tudja, hogy a 18 év alatti fiatal esetén bizonyos esetekben a nem megengedés eszköze is fontos kell hogy legyen.

Röviden még arról, hogy mi lenne, ha a Magyar Televízió közvetítené ezt a fontos napirendet. Látná azt, hogy az új munkarendnek az lett a következménye, hogy még a vezérszónoki felszólalások alatt is igen gyér számban van jelen néhány képviselő. Én magam 1 órakor egy, a kormányzat által szervezett konzultáción veszek rész, Fenyvessy Zoltán kollégám is, tehát egy kicsit ezt a szomorú látványt is tudatnánk a közvéleménnyel.

Köszönöm. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Hargitai János képviselő úr, Fidesz, következik kétperces felszólalásra.

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nyilvánvalóan Bauer képviselőtársam mondandójához szeretnék én is kapcsolódni. Bauer képviselő úr úgy fogalmazott, hogy ez egy olyan kormány - nem biztos, hogy szó szerint tudom idézni, de a mondat lényege ez volt -, hogy tilt, amikor azt tapasztalja, hogy valami társadalmi méretekben nem helyes, és azonnal a tiltás eszközéhez nyúl - fogalmazódott meg vádként.

Azt gondolom, hogy amikor a kormány egy törvénytervezettel jön a parlament elé, és a parlament ebből a tervezetből törvényt alkot - jelen esetben meggyőződésem, hogy jó törvényt fog alkotni -, akkor természetes, hogy a jogi norma, a törvény szankcionál és tilt. A társadalmilag elvárható magatartásszabályoknak ez a produktuma, amit törvénynek hívunk, természetes velejárója. Mi itt nem tudományos művet, publicisztikai terméket alkotunk - ezt megteszi Bauer képviselő úr, egyébként színvonalasan, nap mint nap a sajtó hasábjain és egyéb helyeken -, aminek nyilvánvalóan nincsenek tiltó rendelkezései. De a törvény másként viselkedő jogszabály, és ha nem lennének benne ilyen rendelkezések, ráadásul kiskorúaknál, akkor, azt gondolom, valahol irányt tévesztenénk.

A parlamenti képviselet kapcsán csak egy mondatot mondok. Azt gondolom, hogy erős csúsztatás azt mondani, hogy ne adj' isten, az új munkarendre való áttérést az is motiválta, hogy a nyilvánosságot a parlamenttől elzárjuk egy kicsit. (Vancsik Zoltán, tapsolva: Ez igen! Bravó! Gratulálok! Ez legalább őszinte volt.) Örülök. Nem azt mondtam, hogy ez motiválta, ezt állította Bauer képviselő úr. Félreértés ne essék, ezt nem osztom! Azt mondtam, hogy ez erős csúsztatás volt. (Vancsik Zoltán: Ez igen! Őszinte volt!) Hogy a parlament jó munkarendben ülésezik-e, hogy bevált-e vagy sem, ez termékeinken, a törvények hatékonyságán múlik majd, és azt gondolom, hogy az idő minket fog igazolni, hogy indokolt volt ezt az új munkarendet választanunk.

ELNÖK: Köszönöm. Kérném képviselőtársaimat, hogy a párbeszédeket inkább a folyosón folytassuk le, mert több kétperces felszólaló következik. Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz, tessék!

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Parlament! Úgy gondolom, hogy az SZDSZ politikájának egy baja van: ott is liberalizálni szeretne, ahol erre semmi szükség, és leginkább anarchiához vezet.

Azt gondolom, hogy ha elolvassuk a törvényben, hogy mi vonatkozik a 18 éven aluliakra, akkor látunk egy-két dolgot. Ezek szerint Bauer Tamás egyetért azzal, hogy 18 éven aluli gyermekeknek is bárhol, bármilyen boltban lehessen dohányterméket vásárolni. Lehet 16 év, de lehet akkor 7 év, 6 év? Hol van a határ? (Dr. Kóródi Mária: A mamája leküldheti vásárolni.)

Azt gondolom, hogy nem baj, ha egy ilyen kérdésben a törvény világosan fogalmaz. Ez a törvény - Bauer Tamás képviselőtársam elmondta, és ebben egyetértünk - nem a tiltásra épül, nem a tiltással akarjuk megoldani ezeket a problémákat.

 

(12.40)

A nyugat-európai országokban s az Egyesült Államokban a törvényt hosszú kampány előzte meg, és utána a kialakult állapotokat többé-kevésbé - Bauer Tamás bólogat - törvényben rögzítették. Ez lenne a helyes, csak igen jelentős késésben vagyunk; elég a statisztikákra, az elhalálozási arányokra nézni, és látjuk, hogy különbözünk a nyugat-európai országoktól.

Ha ilyen jól tudja a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője, hogy ilyen kampányra szükség lett volna, akkor az a kérdésem, hogy az elmúlt négy évben miért nem született semmiféle intézkedés, s miért nem kezdődött meg ez a kampány.

Nem véletlen, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt, illetve a kormánypártok javaslatára meg fog indulni a reklámtörvény vitája is, s valóban - ahogy Ughy Attila képviselőtársam elmondta - a reklámtörvény az, amely kapcsán azt gondoljuk, a fiatalok befolyásolásának döntő szerepe van, ebben is lépéseket kell tenni. Reményeink szerint egy-két év múlva, a kampány és a törvény után vissza lehet térni erre a törvényre, és további lépéseket lehet megfogalmazni.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat a törvény támogatására. Nem gondolom azt, hogy a 18 éven aluliaknak döntési lehetőséget kellene adni ezekben a kérdésekben. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Takács Imre képviselő úr, MSZP, kétperces felszólalása következik.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársaim! A tévéadással kapcsolatban hadd mondjak valamint: teljesen egyetértek az államtitkár úrral abban, hogy ezt a témát valóban közvetíteni kellene.

De egymás közt, őszintén megvallva: ha az MTV 1, MTV 2 adásait figyeljük, s ezen belül "A Hét" adásait, akkor, megmondom őszintén - aki a kommunikációhoz értek valamit -, néha megkérdőjelezem, hogy közszolgálati-e ez a televízióadás. Mert ha közszolgálati lenne... (Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

ELNÖK: Képviselő Úr! Kénytelen vagyok leállítani. Most a nemdohányzók védelméről szóló (Dr. Takács Imre: Igen, azt akarom!) törvényjavaslathoz tessék hozzászólni, mert kénytelen vagyok leállítani.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Elnök úr, azonnal folytatom. Ha közszolgálati lenne ez a televízióadás, akkor a televízió szerkesztőinek tudniuk kellett volna, hogy a mai napon a nemdohányzók védelméről szóló törvényt tárgyaljuk, és akkor a közszolgálatiság jegyében beiktathatták volna a közvetítést. (Zaj a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ajánlom, hogy képviselőtársaim figyeljék az európai országok parlamenti közvetítéseit: európai országok sokasága hetente 1-2 órában foglalja össze a parlamenti üléseket, de abban az 1-2 órában valóban a közszolgálatiság dominál.

Úgy hiszem, ez a törvény megérdemelte volna, hogy a televízió legalább rövid részeket, a vezérszónokok gondolatait közvetítse, vagy összefoglalót adjon erről. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Hirtelen az az anekdota jut eszembe, amikor a cimbalmos kérdezi a prímást, hogy: "Nekem nem jár?" Dehogynem jár, csak nem jut - volt erre a válasz - abból a bizonyos prémiumból.

Ezért arra kérem a tisztelt képviselőket, ezekkel a formai dolgokkal most ne foglalkozzunk, mert soha nem érünk a végére! Délután két nagyon fontos téma, a Nemzeti Bankról szóló jelentés és a munka törvénykönyvéről szóló törvény áll előttünk, nem tudunk végezni a mai napon; még körülbelül hét, írásban előre jelentkezett képviselő van hátra.

Ha most erről fogunk beszélni, kétpercezni, hogy miért nincs most itt a televízió a köreinkben, akkor ma valóban nem végezzük el a munkát.

Kétperces felszólalásra Mécs Imre képviselő úr jelentkezett, de nem tudom, kér-e kétperces felszólalásra lehetőséget, mert törölve van...

MÉCS IMRE (SZDSZ): Igen, elnök úr.

ELNÖK: Tessék parancsolni, Mécs Imre képviselő úr!

MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm szépen. Egészen röviden: úgy hallottam, nem azt mondta Bauer Tamás, amire dr. Csáky András hivatkozott, miszerint 18 éven aluliaknak preferálni kívánja. Éppen ellenkezőleg, azt fejtegette, hogy károsnak tartja a dohányzást, de nem állami eszközökkel tartja célravezetőnek ennek a visszaszorítását; éppen a pedagógia, a szülői ház, az illemszabályok, a környezet segítségével. Én ezt hallottam ki az ő világos okfejtéséből.

A másik dolog pedig, hogy nem a Szabad Demokraták Szövetségének a hivatalos álláspontját közölte, mert azt a vezérszónok tolmácsolta önöknek és nekünk. A felszólalásban sok egyéni vélemény hangzott el, mint ahogy az enyémben is el fog hangzani.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kökény Mihály képviselő úr, MSZP, kétperces felszólalása következik.

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Csáky András képviselőtársam most alkalmat talált arra, hogy kifogásolja az ellenzéknek a büntető jogszabályok módosítása kapcsán elmondott és követett véleményét.

Hadd jegyezzem meg ezzel összefüggésben, hogy a dohányzásellenes, vagy ha úgy tetszik, a szenvedélybetegeket érintő ellátásnak alaptétele az - erről beszéltem a felszólalásomban is -, hogy nem az áldozatot kell vádolni. A drogbeteg, a drogfogyasztó is áldozat, ezért nem tudtuk és nem tudjuk elfogadni az elterelés lehetősége nélküli büntetőjogi fenyegetettséget.

Ami pedig a dohányzás ügyét illeti: az iskolában sem kell engedni a dohányzást. Amellett érvelünk, hogy ne a fegyelmi felelősségrevonás álljon előtérben, hanem a nevelés, a kiegyensúlyozott tájékoztatás, annak érdekében, hogy a felnövekvő generáció elsajátítsa az egészséges választás készségét.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Bauer Tamás képviselő úr következik, SZDSZ, kétperces felszólalásra.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt csonka Országgyűlés! Csáky képviselő úr jól látja, igaza van: egy tőről fakad az az álláspontunk, amelyet a kábítószer-fogyasztással kapcsolatban képviselünk és amit a dohányzás kapcsán elmondtam, miszerint ami káros, az nem feltétlenül üldözendő hatóságilag és büntetőjogilag. Ez nem ugyanaz a két dolog! Sőt, azt is hozzáteszem: ami káros, azzal szemben nem feltétlenül a hatósági, büntetőjogi fellépés a leghatékonyabb, s nem feltétlenül a hatósági büntetőjogi fellépésnek van a legkevesebb mellékhatása.

Nem vagyok benne biztos, hogy ezek a rendelkezések a leghatékonyabbak a fiatalok dohányzásával szemben. Egyet elismerek: ezek a legkényelmesebbek. A legkényelmesebb egy törvényben megtiltani azt, amit példaadással, neveléssel nem tudunk elérni; amit a pedagógus nem tud más adekvát pedagógiai eszközökkel elérni - azt megtiltatja a törvényhozással. Ez szegénységi bizonyítvány azokról, akik csak ilyen eszközöket tartanak alkalmazhatóaknak.

Én is azt gondolom, hogy az a jó, ha a fiatalokat semmi sem ösztönzi a dohányzásra. Kérem, nézze meg, hogy amikor korábban a reklámtörvényt tárgyaltuk az előző Országgyűlésben, milyen módosító javaslatokat készítettem a szabadtéri dohányreklámokkal kapcsolatban, s látni fogja, mi ezzel kapcsolatban az álláspontom; csak az érintettel kapcsolatos tilalom az, amit nem helyeslek.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Béki Gabriella képviselő asszony következik, SZDSZ. Tessék!

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Az érintettség okán, hiszen említett engem is képviselőtársam.

Úgy érzem, a lényegi kérdésekben Bauer Tamással nincsen közöttünk különbség, hiszen ő sem azt mondta, hogy ártalmatlan ez a dolog - ellenkezőleg. A részletkérdésekben pedig tulajdonképpen természetes, hogy különböző álláspontok vannak a frakción belül is. Emlékezzenek vissza, képviselőtársaim, arra a vitára, amelyet a reklámtörvény idején folytattunk: mindegyik frakció, ha tetszik, dohánylobbypárti és dohányellenes, meg volt osztva, s nem frakciónként alakultak ki az álláspontok.

Ami a részletkérdéseket illeti: vitám van például Bauer Tamással abban, hogy érdemes-e elhalasztani, kitolni a hatályba léptetést. Én például azon az állásponton vagyok, hogy ezt nem kellene tovább halogatni. Vitám van vele például a cím vonatkozásában, mert azt gondolom, ha a nemdohányosokat emlegetjük a címben, akkor magunk is élezzük ezt a dohányos-nemdohányos háborút, ellentétet. Ehhez képest az ártalmak megelőzését kellene emlegetni, ami a dohányosokra is értelmezhető.

Ami a fő témát, az állam szerepvállalását, beavatkozását illeti: azt gondolom, iszonyúan fontos, hogy egy törvény betartható legyen. Igen, vannak kétségek azzal kapcsolatban, hogy rendőri beavatkozás mentén kell-e vagy lehet-e kezelni egy ilyen dolgot. Ezzel kapcsolatban bennem is súlyos aggályok élnek, erről azért nem beszéltem, mert rettentő kurta volt az a 15 perc, ami a rendelkezésemre állt.

Ugyancsak vitám van Révész Máriusszal, aki az iskolákban szeretne nagyobb tilalmat látni, pedig oktatási szakemberként, hiszen ő maga is tanár, tudhatja, hogy a gyerekeknek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) a tiltott gyümölcs mennyivel édesebb, s hogy ott is azokat a szabályokat, megoldásokat kellene keresni, amelyek az értelmi ráhatásra irányulnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

(12.50)

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces felszólalásra megadom a szót Csáky András képviselő úrnak, MDF.

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Ha jól értettem, Bauer képviselőtársunk azt mondta, hogy ami káros, az nem feltétlenül a hatóság által üldözendő. Ennek fényében nagyon furcsának tűnik, ha valaki elég magas alkoholszinttel beül a kocsijába, és nem indul el, csak beindítja a motort, akkor milyen alapon meri a rendőr molesztálni ittas vezetésért, és még lehetne sorolni az egészet. Nagyon furcsa hozzáállás a kérdéshez.

A törvény nem azt mondja, hogy rendőri beavatkozás szükséges, amire Béki Gabriella utalt, hanem a forgalomba hozónak lehetőséget biztosít arra, hogy ha ő úgy látja szükségesnek, akkor rendőri intézkedést kérhet. Úgy gondolom, a kettő között azért óriási különbség van, és ennek tulajdonképpen csak fenyegetettségi hatása lehet, ez paralel lehet azzal, hogy a bliccelőt elkapják a buszon vagy a vonaton, és a jegykezelő nem tud a delikvenssel dűlőre jutni, ő is igénybe veheti a rendőrség segítségét.

Még van 40 másodpercem, befejezem az előző mondandómat. Az előző törvényjavaslat vitája kapcsán, illetve akörül megjelent sajtónyilatkozatokban Kökény Mihály több alkalommal nyilatkozta - és ő bizonyára nagyon jól tudja, és nincs okunk kétségbe vonni -, hogy a dohánylobby bizony keményen beakasztott a törvény tárgyalása során, illetve már az előkészítés fázisában is. Kezdem megérteni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces felszólalásra Hegyi Gyula képviselő úr következik, MSZP.

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök úr türelmével élve - tekintve, hogy én vetettem fel legelőször - most a tévéközvetítésről, és aztán a szakmai kérdésekről. Ez az egy mondat úgy hangzik, hogy az ellenzéki pártok természetesen nem értenek egyet ezzel a háromhetes ülésszakkal, ez egy dolog, és ezért tiltakozunk minden formában. Ezen túlmenően azonban, ha már csak háromhetente van, alapvető kívánalom lenne, hogy minden nap legyen tévéközvetítés - akár a nemdohányzókról szóló törvényt, akár mást vitatunk. Ezzel szemben nem hallottam kormánypárti ellenérvet sem, tehát ha háromhetente egyszer van, legalább ezt közvetítse a közszolgálatinak nevezett televízió kevésbé nézett csatornája.

Ami a törvényeket illeti, én természetesen elméletileg híve lennék annak, hogy szigorítsunk nagyon sok törvényt, és nagyobb rend legyen ebben az országban, mint aminek tanúi vagyunk. De emlékeztetném a Fidesz tisztelt képviselőit arra, hogy az előző ciklusban, amikor kisebbségben voltak, az ő javaslatukra, előterjesztésükre elfogadtunk egy törvényt, amely a pitbulltartást megtiltotta ebben az országban, és kiderült, hogy az azóta eltelt öt évben e törvény alapján egy - egy darab! - pitbullt sterilizáltak. Ebből két dolog következik: vagy az, hogy összesen egy pitbull van Magyarországon, vagy pedig az, hogy a törvényi szabályozás alkalmatlan volt jelen formájában és a jelenlegi magyar közigazgatás mellett ennek a kérdésnek a kezelésére.

Ha tehát biztos lennék benne, hogy ez a törvényi tilalom a 18 évesnél fiatalabbakkal kapcsolatban eléri a célját, akkor megszavaznám és támogatnám. Tartok tőle azonban, hogy csak annyit érünk el vele, hogy újabb törvényt járatunk le a fiatalok és az idősebb nemzedék előtt.

Révész Máriusznak pedig azt szeretném mondani, hogy természetesen mint fiatal képviselőnek - a szó mindkét értelmében - az optimizmusát nem kívánom eloszlatni, de nem hiszem, hogy ebben az országban bármelyik négy éven át kormányzó párt vagy kabinet elmondhatja majd, hogy én nagyon nagy mértékben csökkentettem a dohányzást és más rossz szokásokat ebben az országban.

Ez olyan cél, amelyért nagyon sokan együtt kell dolgoznunk pártkülönbség nélkül, és akkor talán 30 év múlva egy kis eredményt el tudunk érni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Bauer Tamás képviselő úr következik, SZDSZ, kétperces felszólalásra.

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Csáky úr értetlenségének adott hangot azzal a megjegyzésemmel kapcsolatban, hogy ha valami káros, akkor azt nem feltétlenül kell tiltani, és mindjárt egy autós hasonlatot hozott. Azt gondolom, hogy pusztán logikailag egy állítás az, hogy nem mindent kell tiltani, ami káros, ebből nem következik az, hogy semmit sem kell tiltani, ami káros. De az én egész felszólalásom arról szólt, hogy tegyünk különbséget aközött, hogy valaki önmagának okoz kárt vagy másoknak, és az ittas autóvezető nyilvánvalóan másokat is veszélyeztet, nemcsak önmagát. Tehát próbáljuk meg ezt a különbségtételt tudomásul venni.

A másik dolog, ami itt elhangzott - talán Ughy Attila vetette fel -, hogy miért zavar engem az, ha egy fiatalkorú nem vásárolhat a kereskedelemben cigarettát. Például azért, mert a nagypapa, aki nem tud lemenni, mert ilyen időben nem tud kimenni az utcára, de dohányzik - amit én nem kifogásolok, bár káros dolognak tartom -, az unokájával nem hozathat fel magának cigarettát a trafikból, mert az unokájának tilos cigarettát vásárolni. Ez nem egy életidegen helyzet, hanem az irodalomból közismert.

Az utolsó megjegyzésem pedig, noha nincs napirenden, de az államtitkár úrnak mégiscsak válaszolhatok erre a dologra.

Amikor a házbizottság tárgyalta azt az úgynevezett új munkarendet, vagyis a parlament megcsonkítását, ott elhangzott az, hogy a televízió csak két napot fog közvetíteni, és a házbizottság ülésén ezt a kormánypárti frakciók tudomásul vették, tudják, tudatában vannak annak, hogy ez az úgynevezett új munkarend, a parlament megcsonkítása, a parlament nyilvánosságának a megcsonkítását is jelenti. Ha önök ezt akarták, akkor szíveskedjenek vállalni és nem mellébeszélni! Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kóródi Mária képviselő asszony, SZDSZ, kétperces felszólalása következik.

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Azért kértem csak szót, mert úgy gondolom, hogy a sarkításoknak egy-egy vitában természetesen van jelentőségük, de értelme csak akkor van, ha tárgykörön belül marad. Ha ebből a tárgykörből a sarkítás már kiviszi a témakört, akkor az tulajdonképpen inkább árt a vitának, mint használ.

Ilyen sarkításnak érzem azt, amit az MDF-es képviselő úr elmondott, hiszen nem arról van szó a mi álláspontunk szerint, hogy az államnak nincsenek különböző eszközei, hatósági jogosítványai abban az esetben, ha káros jelenségekkel szemben fel kell lépni. Igenis vannak, jól is van ez, törvényben szabályozott módon. Mi azt gondoljuk azonban, hogy vannak olyan esetek, amelyekben az állami beavatkozás igazából alkalmatlan módon, alkalmatlan eszközzel kerül elkövetésre, és ilyenkor valószínűleg sokkal károsabb, mint amilyen hatást ki tud váltani.

A magam részéről ilyen káros eszköznek tartom azt a tilalmat, amikor megtiltjuk, hogy 18 év alattiak dohányterméket vásároljanak. Nem a dohánytermék miatt! Hanem a magyar jog, a polgári törvénykönyv szerint - és azt gondolom, hogy általában civilizált polgári törvénykönyvek szerint - korlátozottan cselekvőképes személyek is a kiskereskedelmi forgalomban minden korlátozás nélkül részt vehetnek, ebből a dohánytermékek kiemelése csak látszólag szól a dohányzás ellen, valójában egy nagyon kényelmetlen beavatkozás úgy a kereskedelmi forgalomba, mint a családi életbe, például abba, hogy ki veszi meg a nagypapa cigarettáját. Vagy ha a gyerek lemegy vásárolni, külön le kell-e menni dohánytermékért a szülőnek. Tehát ez ilyen szempontból alkalmatlan eszköz. És hogy mennyire alkalmatlanok az ilyen tiltások, csak tisztelettel emlékeztetem a jelenlévőket arra a rendelkezésre, amikor 9 óra előtt nem lehetett alkoholt kapni a boltokban. Hát, nagyon hatásos volt! Ez a mostani vita is tanulság erre.

Kérem, ebben a körben mozogva gondolják végig azt a javaslatot, amelyet mi erről az oldalról mondunk önöknek!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Révész Máriusz képviselő úr, Fidesz, következik.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! El kell mondanom, hogy Béki Gabriellával több dologban egyetértettem, viszont vannak olyan dolgok, amelyekben nem.

Nem csak én kifogásolom, hogy 18 éves kor alatt lehetőség van a dohányzásra. Legutóbb épp Gönczöl Katalin ombudsman kifogásolta - tévében elhangzott -, hogy vannak olyan középfokú oktatási intézmények, ahol engedélyezett a dohányzás. Ezzel ön nem értett egyet. Azt gondolom, hogy a tanároknak is viszonylag kevés eszköz van a kezükben ahhoz, hogy fellépjenek ez ellen, márpedig én azt gondolom, hogy erre szükség lenne. Ha a törvényben ez nem szerepel, akkor legitimáljuk, hogy 18 éves kor alatt, 16, 14 éves kor alatt, bármilyen korban dohányozni lehet, és senki még csak egy rossz pillantást sem vethet az illetőre. Azzal teljesen egyetértek, hogy nem tiltással kell alapvetően ezeket a problémákat megoldani, és nagyon remélem, hogy lesz támogató készség a Házban, amikor majd ezeket az egyéb szabályokat - reklám- és egyéb - próbáljuk megtárgyalni.

Azt gondolom még, hogy az Egyesült Államok libeális ország, ezt nemigen lehet megkérdőjelezni. (Dr. Kóródi Mária: Nem kérdőjeleztük meg!)

 

(13.00)

Lehet, hogy néhány képviselőtársam nem tudja, de az Egyesült Államoknak több olyan állama van, ahol például dohányterméket nem vásárolhatnak bizonyos kor alatt, de nemcsak dohányterméket, hanem, mondjuk, alkoholt sem. Tehát azt hiszem, nem lépünk ki a liberális államok közösségéből és köréből, ha ilyen szabályozást Magyarországon is bevezetünk, és esetleg ennek ugyanúgy érvényt szerzünk, mint teszik azt az Amerikai Egyesült Államokban.

Még egyszer azt szeretném aláhúzni Hegyi Gyula felvetésében, hogy valóban optimista vagyok, és bár elhiszem, hogy nem tudjuk négy év múlva azt mondani, hogy ezt a problémát teljes egészében megoldottuk, ugyanakkor büszke leszek arra, hogy a probléma megoldásához hozzákezdtünk, és remélem, hogy három év múlva már látszani fognak az eredmények.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm. Ebédszünet előtt utolsó hozzászólásra Kiss Gábornak, MSZP, adom meg a szót. Tessék!

DR. KISS GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engem mindig elkedvetlenít, amikor az eredeti elfogultságok megakadályozzák a vitatkozó feleket abban, hogy a másik érvelését egyáltalán végig gondolják.

Bauer Tamással vitatkoznék abban a tekintetben, hogy az "önmagának és másoknak kárt okoz"-t lehet-e ilyen mértékben túlhajtani, mint ahogy azt ő teszi. Ha arra gondolok, hogy mit mond Rimbaud, hogy az én az mindig valaki más, akkor azt gondolom, hogy az az abszolút elhatárolás talán nem egészen helyénvaló.

Ugyanakkor azonban csodálkozva hallgatom azt, hogy az ő figyelmeztetését nem hallják meg a túloldalon. Ha azt mondom, hogy nevelés, és arra gondolok, hogy a nevelést hányszor hajtották már túl tudatformálás formájában, hányszor gondolták a társadalmi megváltás eszközének, és amikor nem vezetett a nevelés eredményre, hogyan csapott ez át azonnal represszióba, elnyomásba és terrorba is - erről hosszas előadások szóltak -, akkor azt kellene mondanom, hogy nem ártana egy kis óvatosság. Vagy ha azt mondom, a nevelésnek egy formája valóban a tiltás is természetesen, nemcsak a megengedés, de ha a nem egészen értelmes tiltás hatásait veszem alapul, akkor ennek az egyik eredménye lesz a képmutatás, a másik pedig a lázadás magukban a bűnökben vagy a megcsököttség. Ezért azt gondolom, nagyon kellene vigyázni a represszív elemekkel is.

Teljesen egyetértek azzal, hogy a magánemberi hibákat nem szabad kizárólag magánemberi bűnöknek is tulajdonítani, és valóban állami eszközökkel ezeket megtorolni. "Kit tolvajjá talán a tolvaj világ tett, mert gonosz erkölccsel senki se született." Ez is egy eltúlzott állásfoglalás ugyan, de felhívja a figyelmet arra, hogy az ember felelőssége még önmaga cselekedeteire is viszonylag korlátozott, mert beágyazódik bizonyos fajta társadalmi közegbe. Azt gondolom, hogy kevesebb előítéletesség, kevesebb düh a tőlünk eltérő gondolkodási metódusnak, akkor az sokkal alkalmasabbá tenne bennünket arra, hogy racionális vitákat folytassunk az Országgyűlésben.

Köszönöm szépen.

(Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Ez zárszónak jó volt ebédszünet előtt. 14 órakor folytatjuk ezzel a törvénnyel a munkánkat.

 

(Szünet: 13.03-14.06

Elnök: dr. Áder János

Jegyzők: Kocsi László és Németh Zsolt)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk a délelőtt megkezdett törvényjavaslat vitáját.

A soron következő hozzászóló Kádas Mihály képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt; őt követi majd Takács Imre, a Szocialista Párt részéről.

KÁDAS MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Talán furcsának tűnik, hogy én dohányosként szólok hozzá a törvénytervezethez, korábban Karakas képviselőtársam reklamálta is, hogy a dohányzók nem szólalnak meg. Én sem örömmel és büszkeséggel vállalom azt, hogy dohányzom, de sajnos, ez a helyzet. Viszont úgy gondolom, hogy egyfelől a parlament képviselőinek a jó része dohányzik, és ha lenne olyan szabály, hogy ők ne szóljanak hozzá, akkor velem együtt ők sem juthatnának szóhoz ebben a témakörben. Másrészt pedig úgy gondolom, hogy az sem baj, ha a dohányzó kisebbség tagjainak a véleménye is artikulálódhat.

Én magam úgy gondolom, hogy a dohányzó kisebbségnek be kell látnia: a többieknek, a nemdohányzóknak minden joguk megvan a védelemre. Ugyanis a dohány az egyetlen olyan élvezeti cikk - sem a drog, sem az alkohol nem ilyen -, amely közvetlenül is károsítja az élvezeti cikkel nem élők egészségét is.

Engedjék meg, hogy elmondjam egyik közeli élményemet. Néhány nappal ezelőtt az autómat vittem szervizbe, történetesen egy szakközépiskolának a műhelyébe vittem a gépjárművet, és körülbelül egy órát kellett várnom arra, míg sorra került a szerelés. Ez alatt az óra alatt ott dolgozó, gyakorlaton lévő gyerekek jöttek ki a ház elé, az ajtó elé dohányozni, kettes-hármas csoportokban. Amikor bejutottam a műhelybe, kiderült, hogy valamennyi gyerek, aki ott dolgozott, legalább egyszer kijött dohányozni az egy óra alatt. Csak jelzem ezzel, hogy a törvény betartatása az iskolában rengeteg konfliktussal fog járni tanár és gyerek, tanár és szülő között, tehát nem lesz egyszerű dolog.

Mégis, tanárként elsősorban az ifjúságról szeretnék beszélni, és nem annyira a törvényről. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a törvény, bármilyen szigorú is, nem védi meg a gyerekeket a szülők otthoni dohányzásával szemben például.

Általában azt gondolom, hogy a törvénynek a lehető legszigorúbb, még ellenőrizhető szabályokat és szankciókat kell megfogalmaznia, különösképpen a tizennyolc év alattiakra, illetve azon intézményekre vonatkozóan, amelyeket ők látogatnak. Ilyen elsősorban az iskola természetesen, de ilyenek az ifjúsági házak vagy a diszkók is.

Mégis, újra fel kell hívnom a figyelmet arra - bár ezt mások is megtették már a korábban felszólalók közül, és megtettem ezt korábban a doktorim kapcsán is -, hogy önmagában a törvény szigorával jelentős eredményt nem lehet elérni. Ezt a nyugati országok példái világosan igazolják. A törvény tehát szükséges, de nem elégséges eszköze a dohányzás visszaszorításának. Bizony, ahhoz, hogy jelentős eredményt sikerüljön elérni, még legalább három-négy területen kell előrelépni.

Az első - korábban szintén volt szó róla, inkább csak ismétlem és sulykolom ezt a témát -: államilag finanszírozott, átgondolt, konok, folyamatos és több éves kampányra van szükség. Erre is vannak külföldi példák. Ez a kampány lehetne a közvélemény-formálás legfőbb eszköze, amíg ugyanis nem csökken jelentősen a dohányzással kapcsolatos társadalmi szintű tolerancia, amíg amolyan elnéző, megbocsátó a közvélekedés, addig nehéz továbblépni. Ez a kérdés tudniillik azt is felveti, hogy rendkívül erős lehet az ifjabb korosztályok előtt a felnőtt társadalom pozitív vagy negatív példamutatásának kérdése.

A második lényeges elem: a dohányzóvá válók száma csak akkor fog csökkenni, ha valahol a tizenéves kor elejétől szisztematikusan és tervszerűen folyik olyan felvilágosító-nevelő munka, amely nem pusztán elmondja a fiataloknak, hogy a dohányzás káros az egészségre, de valahogy ezt be is bizonyítja számukra, meg is érteti velük. Elmondani, beszélni róla és megértetni nyilván két különböző dolog. Nem tudom, milyen technikákkal, sok minden elképzelhető, oktatófilmeken keresztül, esetleg az sem kizárt, hogy meg lehetne mutatni egy tizenéves gyereknek, hogy hogyan néz ki egy dohányzó tüdeje a halála után, és hogy néz ki egy egészséges ember tüdeje. Ez talán eléggé elrettentő példa lehet.

A harmadik - szerintem - legfontosabb eszköz, legalábbis a fiatalok körében, újra csak az, hogy próbáljuk meg értelmes cselekvéssel kitölteni az ifjak szabadidejét, hiszen a dohányzás bizonyos fokig pótcselekvés. A sportoló, tánccal vagy más művészeti ággal foglalkozó vagy kiránduló fiatal kisebb eséllyel sodródhat a dohányzók közé. A nemdohányzó közösségeket tehát először a fiatalok között kell megteremteni, annál is inkább, mert meggyőződésem, hogy a dohányzásba kezdő fiataloknak nagyobb az esélye arra is, hogy más, hasonló cikkek közelébe jussanak, ezek fogyasztására hajlamosabbak legyenek, gondolok itt elsősorban a drogra és az alkoholra, de akár a mértéktelen kávéfogyasztásra is.

Van még egy nagyon nagy veszélye ennek, tudniillik, ha a gyerek dohányzik, és ezt nem tudják a szülei, ideig-óráig titokban marad előttük, valamiképpen akkor is meg akarja szerezni a dohány megvásárlásához szükséges pénzt, és ez már ilyen esetben mindenféle egyéb dologgal, kisebb-nagyobb lopásokkal, netán bolti lopással is összekapcsolódhat.

Összegezve tehát: csak négy-öt elem együttes hatásától remélhető közép- és hosszabb távon lassú, de talán folyamatos javulás. Azaz a törvény szigora az egyik ilyen feltétel, az egész társadalmat megszólító kampány, a fiatalok esetében az időben elkezdett felvilágosító és nevelőmunka és az értelmes szabadidős tevékenység megszervezése a fiatalok számára.

Van azonban még egy dolog, amiről szólni szeretnék. A különböző statisztikák azt mutatják, hogy a világban a fejlettebb, úgymond jóléti államokban a dohányzás egy picikét talán, nem azt mondanám, hogy magától, de az életszínvonalnak az emelkedésével visszaszorult. Úgy tűnik, hogy összefüggés van a szegényebb, fejletlenebb országok magasabb dohányzási rátája, illetve a fejlettebb országok ilyen jellegű alacsonyabb rátája között. Ez nyilvánvalóan - megint csak azt kell hogy mondjam - hosszú évtizedeknek a konok munkája, a gazdasági helyzet javításának lehet csak az eredménye.

A törvényről még annyit szeretnék mondani, hogy ha a magam dohányos szemszögéből nézem, akkor azt gondolom, hogyha térben és időben beszűkülnek a dohányzás lehetőségei, akár az én számomra és a társaim számára is, akkor, ha kényszerből ugyan, de egy nap kevesebbszer fogok hozzányúlni a cigarettához, akár ebben a Házban is vagy a munkahelyemen. Szintén kényszerből, bár letettem eddig magamtól is, tiszteletben tartom nemdohányzó társaimnak az egészséges életmódhoz való jogát, talán még büszke is leszek rá, hogy ezt megálltam, és másokat nem károsítottam. Köszönöm szépen a figyelmüket és a türelmüket. (Taps.)

(14.10)

ELNÖK: Megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt; őt követi majd Mécs Imre, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Miniszter Urak! Engem is véd ez a törvény, mert szintén a nemdohányzókhoz tartozom. Valamikor sokat szívtam, de a miniszter úrnak a szünetben megemlítettem, hogy az évek múlásával az ember nagyon sok szenvedélyéről lemond. A helyzet az, hogy ez a nemdohányzók védelméről szóló törvényjavaslat nagy érdek-összeütközések tárgya, talán még nagyobb, mint annak idején a reklámtörvény volt, amelyben aktívan részt vettem, és emlékszem rá, milyen vitáim, vitáink voltak a dohányipar képviselőivel.

Úgy érzem, a törvényjavaslatot ellenzők a törvényjavaslat tarthatatlanságát nagyobb hangsúllyal igazolják, mint a törvényjavaslatot igenlők, pedig a törvényjavaslattal egyetértők is nagyon sok érvet tudnak felhozni amellett, hogy erre a javaslatra szükség van.

A törvényjavaslatot ellenzők megbíztak egy francia céget, a Deloitte & Touche-t, amely a hazai dohányfogyasztás korlátozásának gazdaságra gyakorolt hatásáról készített tanulmányt. Ennek alapján a törvényjavaslat érvényre juttatása a munkanélküliség 2-6 százalékos emelkedését eredményezné, ezáltal a munkanélküli segély mintegy 5 milliárd forintos növekedését, az élelmiszerkereslet 5,5 milliárd forintos csökkenését hozná magával, és végső konklúzióként ez a cég kimutatja azt, hogy mindezeket a negatívumokat, azt hiszem, 7 milliárd forintos beruházással lehetne ellensúlyozni.

Megmondom őszintén, nagyon sok szociológiai felmérést végeztem, és tudom azt, hogy ennek a kontráját is el lehet végezni, Kökény Mihály képviselő úr ennek az ellenkezőjéről elég sokat beszélt. Az igaz, hogy például lakóhelyemen, Hajdúszoboszlón 45 vendéglátó egység van, és ebből csak 10 tud megfelelni a törvény követelményeinek. Ha a többi vendéglátó egység valóban elkülönített helyiségeket akarna létrehozni, akkor ez durván 70 millió forintos beruházást igényelne.

Az biztos, hogy a fürdőváros, amelyben évente 10 millió dollárt váltanak át forintra, nagyon fontos hely ebből a szempontból, de az is igaz, hogy a kérdést a törvény alapján is meg lehet oldani.

Egyesek azt állítják, hogy ennek a törvénynek a bevezetése a forgalom csökkenéséhez és a beruházások miatt kényszerű áremelkedéshez vezetne, és a kisebb létesítmények versenyhátrányba kerülnének a nagyobb vendéglátó-ipari egységekkel szemben. Azonban ahogy már délelőtt említettem, Írországban, ahol 1994-ben vezették be ezt a törvényt, megoldották a kérdést ventilációs rendszerrel, és ennek alapján nem kell új helyiséget létesíteni, nem kell annyi beruházást megvalósítani. Azt hiszem, ez a megoldás nálunk is elgondolkodtató.

Az előbb említett cég felmérése szerintem egyoldalú tanulmány, amely nem ad választ arra, hogy a vendéglátóhelyeken a dohányzás mérséklésének következményeképpen mennyivel több nemdohányzó vendég látogatná a vendéglátó egységeket. Jól tudom, hogy ennek becslése igen nehéz - Kökény Mihály képviselőtársam erről szólt -, de ennek a becslésnek a megvalósítására van lehetőség.

Egy angol kutatóintézet vizsgálata alapján a dohányzók körében nagyobb az alkoholfogyasztók aránya, viszont hozzá kell tenni azonnal, hogy a vendéglátóhelyeken nemcsak alkoholt árulnak, hanem egyéb italokat is és élelmiszert is, ételt is, ami nyilvánvalóan azt az italforgalom-kiesést pótolná. Arra is választ kellene adni, hogy milyen változásokat eredményezne a dohányzás mérséklése a vendéglátóhelyeken.

A törvény kimondja, hogy a dohányzás a dohánytermék füstképzéssel járó elégetése.

Már mondtam délelőtt, hogy a dohányipar profitéhségét ismerve bizonyára a jövőben rendeznének olyan ötletbörzéket ezek a szakemberek, akik ennek alapján a füstképzést meggátolják, és mondtam, hogy a törvényjavaslatra e szerint nem is lenne szükség.

(14.20)

A törvényjavaslat 2. §-a kimondja, hogy nem jelölhető ki dohányzóhely a közoktatási intézmények tanulók által is használt helyiségeiben. Ez igen nagy gondot okoz nekem, aki pedagógiai tevékenységet végeztem életem nagy részében, mert vajon ezeken a helyeken, az iskolákban milyen más helyiségek vannak, hol lehet akkor dohányozni: az igazgatóiban vagy a tanáriban. Ennyire nyitott iskolák azért Magyarországon nincsenek.

Azt tudjuk, hogy a dohány hedonista és az én azonosulását biztosító áru, ezért nehéz a pedagógusok munkája, de megvalósítható. Tehát ez a termék - mivel hedonista termék és az azonosulást biztosító termék - elég nagy vonzerőt képvisel a fiatalok körében.

A törvény 2. §-ának 8. pontja szerint közforgalmú intézményekben, valamint tömegközlekedési eszközökön a 18. életévét be nem töltött személy nem dohányozhat. Ennek a megvalósítása - ezt már délelőtt többen elmondták - vagy valóra váltása igen nehéz, mert nagyon nehéz ellenőrizni azt, hogy ki a 17 és fél éves, és ki a 18 és fél éves. Mindenesetre ennek kapcsán az jut eszembe, hogy azt hiszem, a Belügyminisztérium megtiltotta a mobiltelefonok használatát a gépkocsikban, és én mint gyalogló pedagógus és képviselő sokat látom, hogy a gépkocsit vezetők azért használják a mobiltelefonokat. Tehát a 2. § 8. pontjának a valóra váltása nehéz.

A 4. § 2. pontja alapján személyszállító vasúti járművön dohányzásra alkalmas helyet kell kijelölni. Szerintem jobb lenne úgy rendelkezni, hogy a személyszállító vasúti járművön dohányzó és nemdohányzó kocsikat kell kijelölni. Mert az eddigi gyakorlat szerint a kocsi egyik része dohányzó, a másik része nemdohányzó, viszont az ajtó nyitásakor a füst átáramlik a nemdohányzó részbe is.

A magyar törvényalkotás permanens gondja, kőbe vésett szent szabálya az úgynevezett 200 méteres tiltó szabály. Ez most már a temetőkkel kapcsolatban, a reklámtörvénnyel kapcsolatban és itt is megjelenik. Ezen törvényjavaslat alapján is - mint a többinél - 200 méteres körzetben dohányáruüzlet működése nem engedélyezhető egészségügyi, szociális, gyermekvédelmi és közoktatási intézmények közelében. A nagy gond az, hogy egy kis településen szinte minden 200 méteren belül van. Így ott dohányüzlet nem működhet. Ezért a dohányzóknak más településeken kell dohányszükségletüket biztosítani.

A reklámtörvény előírja, hogy a reklámfelületen legalább 10 százalékot kell biztosítani azért, hogy a fogyasztók egészségét súlyosan károsító hatására felhívják a figyelmet a dohányzással kapcsolatban. A reklámtörvény - helyesen - a színdinamika szabályai szerint jár el, vagyis a szövegnek jól olvashatónak kell lenni. A T/296. számú törvényjavaslat is átveszi a 10 százalékos felület-előírást és a jól olvashatóság követelményét. A gondot azonban az okozza, hogy ezen a kis felületen nemcsak a dohányzás káros hatását tartalmazó szöveget kell feltüntetni, hanem a dohánytermék megjelölt egységnyi mennyiségében levő kátrány-, nikotintartalmat, valamint egyéb károsanyag-tartalmat. Ha a csomagolási egység felirata az utóbbi szöveget is tartalmazza, akkor a 10 százalékos felület kevés, hiszen a lényegesen több betűből, számból álló szöveg a jól olvashatóságot megnehezíti.

Köztudott, hogy sok vendéglátó, szolgáltató intézmény tőkeszegény. Így a törvényjavaslatnak vagy az ezt kiegészítő más törvényjavaslatoknak, vagy miniszteri rendeletnek tartalmaznia kellene azt is, hogy a törvény miatt szükséges beruházásokat hogyan és milyen mértékben preferálja az állam. Ennek hiányában valóban számtalan vendéglátó egység működése igen nehéz.

Önmagában az egész törvényjavaslatot jónak tartom, néhány módosító javaslatot már beadtam, és azt hiszem, hogy ezen törvényjavaslat vitája körül a végén konszenzusra jut a Ház. Köszönöm szépen.

(Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Mécs Imre képviselő úrnak, Szabad Demokraták Szövetsége.

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban nagyon fontos törvényről van szó, és valóban a lövészárkok nem a pártok között, sőt, nem más organizáció között, hanem nagyon sokszor a családon belül, a munkahelyen belül húzódnak. Ugyanakkor - ahogy itt tudós kollegáimtól is hallottuk, meg az Országgyűlési Könyvtár kitűnő összeállításából is olvasni lehetett - rendkívül sok egészségkárosodással jár a dohányzás, és szemben más kábítószerekkel, itt direkt módon a nemdohányzók egészségét is rongálja a dohányzás.

Nemcsak képviselőként, hanem az Egészséges Környezetért Alapítvány elnökeként is szólok, és úgy gondolom, hogy az egész törvény szellemiségét az alkotmányban is garantált egészséges környezethez való jog alapozza meg, és ez a legfontosabb mondanivalója. Éppen ezért úgy gondolom, hogy ezt a címben is tükrözni kellene. Nem csupán a nemdohányzók védelméről van szó, hanem bizony a dohányzók védelméről is, gyűjtőnéven az egészség védelméről.

Hiszen - ahogy itt hallottuk Gémesi doktortól, másoktól is, micsoda károkat okoz a dohányzás abban a szegény embertársunkban, aki ennek a szenvedélynek a rabja - a dohányzás nem más, mint egy alattomos szenvendélybetegség.

Jól tudom, hogy hagyományainkban, a magyar anekdotakincsben, a magyar kultúrkincsben a dohányzás, a pipázás, a szivarozás kedélyes valami volt, de azért ne felejtsük el, hogy akkortájt volt ez, amikor el lehetett különíteni a dohányzó szférát a nemdohányzó szférától, továbbá nem éltek annyi ideig az emberek. Sokkal rövidebb volt az életkor, semmint azok a hosszú idő alatt kialakuló károk okozták volna a halált, amelyek a dohányzással járnak. Egyszerűen nem jelent meg, hiszen 40-50 év vagy 50 és 60 év között már meghaltak az emberek.

Tehát az volna a javaslatom, hogy a törvényjavaslat címe tükrözze ezt, és az egészség védelméről, a dohánytermékek fogyasztásának és forgalmazásának egyes szabályairól szóljon, amellyel kifejezzük azt, hogy nem egyértelműen tiltásról van szó, ne csak a társadalom nagyobb részének és a gyerekeknek a védelmében lépjünk fel, hanem mindenkinek a védelmében lépjünk föl, magának a dohányosnak a védelmében is.

Természetesen osztom azt a liberális álláspontot, hogy senkit sem lehet akarata ellenére boldogítani, de ne felejtsük el - ahogy ezt többen kifejtették -: a dohányos, amikor a saját egészségét rongálja, akkor ezt a társadalom terhére is teszi, tehát nem tudja a következményeit csak maga viselni. Egyes biztosítók életbiztosítások esetén figyelembe veszik ezt, tehát magasabb díjat számítanak akkor, ha káros szenvedélyeknek hódol valaki, de az általános egészségbiztosítás, amelyet nem is nagyon tudunk definiálni, nem tesz ilyen különbséget.

 

(14.30)

Tehát annak a szegény embernek, akinek érszűkület miatt le kell vágni a lábát, akit emiatt föl kell menteni a munkájából, rokkanttá kell nyilvánítani, aki korábban hal meg és így tovább, s a családját el kell tartani, ezek a terhek az egész társadalmat és minket, nemdohányzókat érintenek. Ez is, hogy minket nemdohányzókat... - én tizenhárom éves koromig dohányoztam. Amikor Pécsett a jezsuita kollégiumban elkaptak a vécében dohányzáson, akkor bevittek páter Cserje Sándor főprefektushoz, aki kedélyesen fogadott, és azt mondta, nahát, te is dohányzol? Azt mondja: én is dohányzom, akkor dohányozzunk együtt! Elővette a szivarját, megkínált vele, én mondtam: nem, én szivarral nem foglalkozom, csak cigarettával. Azt mondja, komoly férfiember, komoly dohányos szivart szív, s elszívatott velem egy szivart. Utána, mikor látta, hogy kékülök, zöldülök, azt mondta, nem muszáj a jövőben, de ha dohányozni akarok, menjek be csak hozzá, ő mindig szívesen dohányzik velem. Azóta nem dohányzom, és áldott emlékére ma is szeretettel gondolok. Nem sokkal később a kollégiumot államosították, ő pedig exiliumban halt meg.

De úgy gondolom, valahol itt van a dolog nyitja, hogy nemcsak a törvényben, nemcsak a törvényes keretek megadásával kell küzdenünk az egészségért, az egészséges környezetünkért, hanem példamutatással, személyes ráhatással, és mindenkivel külön-külön kell ezt elintézni. Apám nagy dohányos volt orvos létére, ennek következtében mi, a gyerekei nem dohányoztunk. Az én nyolc gyermekem közül egy dohányzik, minden ráhatás ellenére. Feleségem dohányos volt. Mikor első gyermekét várta, akkor leszokott, mert az életét is odaadta volna azért, hogy gyermeke egészségesen szülessen. Sajnos nem mindenki ilyen, látunk szép kis terhes anyukákat, áldott állapotban lévő anyukákat, akik cigarettáznak vagy szoptatós anyákat is. Ez egy alattomos szenvedélybetegség, ahol segíteni kell az egyént, hogy leszokjon, ugyanakkor pedig akit nem lehet leszoktatni, annál meg kell követelni azt, hogy ne tudjon másokat károsítani, s ennek a közszellembe kell átmennie.

A tiltások fontosak, de nem elegendőek. Az kell, hogy kialakuljon egy olyan közszellem, illemszabály, hogy a dohányos ne gyújtson rá anélkül, hogy ne kérne hozzájárulást. Ez a hozzájárulás-kérés ne legyen formális, és ne legyenek bizonyos dohányosok erőszakosak. Mint minden szenvedélybetegség, az eredeti jellem hibáit kinagyítja. Nagyon sok kedves dohányos van, aranyos dohányos, szimpatikus, szelíd dohányos, de bizony vannak keményen agresszív dohányosok, akik nem kérdeznek meg senkit, beülnek az autóba, rögtön rágyújtanak. Mi a lakásunkban eldugtuk a hamutartókat, ez nem zavarta azokat, akik megjelentek, legfeljebb annyi lett, hogy a virágvázába tették a csikket. Tehát elsősorban a magatartásmintákat kell kialakítani.

A másik dolog, amiről szeretnék szólni, az állam kétarcú magatartása. Az állam abból a nemes indítékból, hogy csökkentse a dohányzást, magas adókat vet ki rá, ugyanakkor ezekkel az adókkal számol, ezeket az adókat beépíti a költségvetésbe, és ezáltal fölemeli a dohánycikkek árát. A dohánycikkek terjesztése, mint minden provízió, ezzel lesz arányos. Tehát egy olyan értéket hoz létre az állam - azért, mert védeni akarja a nemdohányosokat, illetve pönálni akarja a dohányosokat -, amivel elősegíti a terjesztését, hiszen rengeteg szerv és ember válik érdekeltté abban, hogy a dohányt terjesszék. Sajnos, jó megoldást nem lehet mondani, mert ha piaci áron kerülne a dohány forgalomba és alacsonyabb szinten, akkor valószínűleg megnőne a dohányzás, és ez megint nem volna szerencsés. De így csendestárssá válik az állam a dohánybizniszben, és egyik oldalról, fiskális oldalról érdekelt is abban, hogy a bevétel nőjön, hiszen ez rögtön megjelenik, amint egy pakli cigarettát eladnak, viszont a hátrányos dolgok később, más tárca területén, más okokkal összegubancolódva jelennek meg.

Ebben a kitűnő anyagban, amit kaptunk, vannak becslések, hogy évi 300-370 milliárd forint egészségügyi kárt okoz a dohányzás. Vitatják ezeket az értékeket, de úgy gondolom, hogy vita csak abban lehet, hogy tól-ig, valójában a nagyságrenddel kapcsolatban nem. Rendkívül fontos tehát azt a folyamatot elindítani, amely a társadalomban nemkívánatossá teszi a dohányzást, olyan illemszabályokat alakít ki, amelyek megnehezítik vagy ellehetetlenítik a nemdohányzók károsítását.

Néhány konkrét dologra is fel szeretném hívni a figyelmet, amit aztán módosító indítványok formájába fogunk önteni. A 2. § d) pontja, amely a munkahelyeken való dohányzástiltást a munkáltató rendelkezéseihez köti, ez nem teljesen koherál a (7) bekezdés előírásaival. Úgy gondolom, hogy a logikáját meg kell fordítani, a munkahelyen alapvetően nem szabad dohányozni, kivéve, ha külön törvényben és a törvény alapján a törvényhez koherensen csatlakozó munkahelyi szabályozás mást ír elő.

Ugyancsak fontosnak tartanám valahol a törvényben egyértelműen deklarálni azt, hogy senki sem kényszeríthető dohányfüst eltűrésére. Ez a törvény szelleme lényegében, de ez nincs deklarálva. Nincs deklarálva, és nagyon sok esetben van olyan szituáció, amikor erre hivatkozva lehetne rendezni egy kérdést. Mondok példákat: akkor, amikor a büntetés-végrehajtás területén egy zárkába zárnak előzetes letartóztatottakat, akik között vannak dohányosok és nemdohányosok, ahol nehéz például ezt a disztinkciót keresztülvinni, hacsak ennek megfelelő külön szabályozás nem történik. Éppen ezért azt is javasolni szeretnénk, hogy a felhatalmazó rendelkezések között az Igazságügyi Minisztérium is kapjon felhatalmazást, hogy a büntetés-végrehajtással kapcsolatos szabályokat saját hatáskörén belül a törvényhez simulóan rendezze, mint ahogy felhatalmazást kap a belügyminiszter vagy a honvédelmi miniszter vagy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter.

Végül a gyerekek kérdéséről is szót kell ejteni. Talán a legfontosabb kérdés, amivel foglalkoznunk kell, hogy a fejlődésben lévő kisgyermekek védelme biztosítva legyen. Tudjuk más országok parlamenti gyakorlatából, például a Német Szövetségi Köztársaságban a Bundestag gyakorlatából, hogy ott például még az autóban való dohányzást is megtiltották és lobbyztak ezért, ha kisgyerekeket szállítottak az autóban, hiszen kis légtérben a rendkívül erős dohánykoncentráció rendkívüli mértékben károsította a gyermekeket. A gyermekek kérdése a legfontosabb, és itt kell talán a legszigorúbban eljárni, tehát a szülészeteken, a kórházakban, a gyermekgondozás során. Kérdés, hogy szabad-e a családok életébe beavatkozni, hiszen ez valóban a magánélet legszentebb színtere, de úgy gondolom, hogy már történt ilyen beavatkozás itt a Házban akkor, amikor a házastárssal kapcsolatos szexuális erőszakot pönálta a tisztelt Ház.

(14.40)

Úgy gondolom, hogy akkor a kisgyerekek egészségkárosításával is érdemes foglalkozni, és kellő megfontolással itt is lehet tiltásokat bevezetni.

Egészében örülök, hogy ez a törvény megjelent. Örülök, hogy ezt megvitatjuk, és a módosító indítványok beadásával is szeretnénk elősegíteni a kicsiszolását. Köszönöm szépen a türelmüket.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az írásban előre jelentkezettek közül Szentgyörgyvölgyi Péter következik - és más nincs. Aki még szólni kíván, az természetesen a nyomógomb megnyomásával jelezheti a felszólalási szándékát. Most megadom a szót Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság alkotmányának 70/D. §-a kimondja, hogy a Magyar Köztársaság területén élőknek joguk van a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez. Kifejezetten az "egészség" szót mondja, és nem az "egészség megóvását". Ugyanakkor az elmúlt délelőtt folyamán mintegy négy órán keresztül, és most is lassan már egy órája azt halljuk, hogy a dohányzás rendkívül káros az egészségre, ezt statisztikai adatokkal támasztották alá a hozzászólók.

Beszámoltak arról, hogy Magyarország az egyik első helyen áll Európában, sőt a világon e káros szenvedélyt illetően, minden harmadik ember dohányzik. Hallottuk azt is, hogy több tízmilliárd forintjába kerül a társadalomnak az a gyógyító folyamat vagy gyógyító eljárás, amire amiatt kényszerül, hogy egyes emberek dohányoznak, és emiatt betegek lesznek, vagy valamilyen egészségkárosodásban szenvednek. Tehát ha erről az oldaláról nézzük ezt a témát, a nemdohányzók védelméről szóló törvényjavaslatot, akkor kapcsolat észlelhető, sőt biztos, hogy van kapcsolat az alkotmány vonatkozó paragrafusa szerint, amely, mint tudjuk, egy társadalmi viszonyt rendez; társadalmi viszonyokat rendez mindig a törvény, ennek egyik oldalán az állam áll, amelynek egy kötelezettsége van, nevezetesen hogy biztosítsa ezt a jogot a területén élő állampolgároknak, sőt ott-tartózkodóknak, hogy az egészségük testileg és lelkileg biztosítva legyen, másrészt a társadalmi viszony másik oldalán pedig ezek állnak, az ország területén tartózkodók, akik lehetnek dohányzók is és nemdohányzók is.

Először a nemdohányzók oldaláról nézzük meg ezt a kérdést, mert hisz voltaképpen erről szól maga a törvényjavaslat. Hogyan lehet a nemdohányzók érdekeit biztosítani, hogyan lehet a nemdohányzók egészséghez való jogát biztosítani? Csak úgy, mivel itt passzív dohányzásról van szó, hogy a dohányosokat, akiknek a káros szenvedélye valamilyen formában kihat a nemdohányzókra is, és ezzel az ő egészségük is károsodik, valamiféle tilalmakkal illeti. Ez világosan, szépen le van vezetve a törvényben, több tilalmat határoz meg, de kétségtelen, vannak olyan területek, ahol ezeket a tilalmakat nem lehet teljes egészében bevezetni.

Ki lehet mondani, hogy munkahelyen, bent az irodákban tilos a dohányzás. Ezzel a jogszabály eleget tett abbéli alkotmánybeli kötelességének, hogy a nemdohányzóknak az egészségét is biztosítja, vagyis megvédi a dohányzótól, mert kijelöl a munkahelyen dohányzásra meghatározott helyeket, amiket természetesen nem fog a nemdohányzó felkeresni. El lehet ezt rendelni különböző közforgalmi eszközökön, amelyek rövidebb távon közlekednek, de már nem feltétlenül biztosítható a vonaton, nem biztosítható bizonyos közforgalmi helyeken sem, mert egyszerűen nincs belőlük annyi. Példaként mondom, ha az InterCityn nem kapok már nemdohányzós helyet, akkor kénytelen leszek beülni a dohányzók közé, és ezzel már egészségem károsítva van. De mégis a nemdohányzók megvédése a dohányzóktól valahogy megoldható.

Kétségtelenül a legnehezebb a vendéglőkben, vagy ahol étkezés, ivászat folyik, amely a magyar társadalomba meglehetősen beékelődött már, szokássá vált; Mikszáthra is történt itt már utalás, valóban egy jó vasárnapi ebéd után eltajtékpipáztak, de a vasárnapi ebéd utáni kávé mellé szinte dukál a cigaretta. Ha ez vendéglőkben történik, tényleg elég nehéz kitiltani azt, aki e szokás rabja, attól, hogy megmenekítsük azt, aki nem dohányzik. Különböző technikai megoldások természetesen lehetségesek. Hallottuk azt is, hogy ez óriási pénzbe kerül, tehát az összes ilyen vendéglátóhelyet ellátni szellőzőberendezésekkel hirtelenjében, ez nehéz megoldást jelent.

Mindezért a legszimpatikusabbnak, de nem feltétlenül azonnal megoldhatónak az tűnik, amit felszólaló képviselőtársaim egyike elmondott, ha megfordítanánk: nem azt mondanánk, hogy hol nem lehet dohányozni, hanem azt mondanánk, hogy sehol nem lehet dohányozni, és esetleg azt a néhány helyet határoznánk meg, ahol lehet. Tehát ha nem lenne kiírva a vendéglőkre, hogy nem lehet dohányozni, mert hisz nem lehet, hanem az lenne kiírva néhány vendéglőre, hogy itt szabad a dohányzás, amely káros az egészségre, akkor el tudná dönteni az, aki saját egészségét is óvni akarja, hogy beteszi-e a lábát ide, avagy sem. De mindenesetre a nemdohányzókkal ez a törvénytervezet kellőképpen foglalkozik. Nem állítom, hogy minden kérdésre megadja pontosan a választ, az előbbi okok miatt sem, mert hisz pénzzel egyszerre, hirtelen ezt megoldani nem lehet, de egy kezdeti lépést tesz a nemdohányzók védelmében.

Sokkal nehezebb a helyzet, ha a másik oldalt nézzük, a dohányzók kérdését. Mert hisz az alkotmány azt is biztosítja, ha minden emberre vonatkoztatjuk ezt a jogot, akkor a dohányzók részére is. A dohányzók nem feltétlenül tudják, még akkor is, ha hirdetéseken ez már rajta van, hogy a dohányzás káros az egészségre, vagy nem megfelelő mélységben tudják. Egyszerűen eltekintenek ennek a káros hatásnak az ő egészségükre is káros hatásától.

Abszolúte nem nevetséges amit mondok, mert ha azt vesszük, és itt elhangzott, hogy Kolumbusz idején fedezték fel a dohányt, és körülbelül 20 év múlva már itt volt Európában, ha kiszámítjuk, az 1512, és ugyanakkor az is elhangzott, hogy csak 1957-ben derült ki, hogy ez a tüdőrák okozója, vagyis 445 évig igenis abban a hiszemben élt a dohányzó polgár, hogy az nem árt az egészségére, vagy nem ilyen mérvű egészségromlást idéz elő. 1957 óta pedig nem sok idő telt el.

Tehát valóban a dohányzás tudatlanságra is vezethető vissza. Ezt az is bizonyítja, hogy különböző statisztikák szerint minél iskolázatlanabb egy réteg, annál inkább dohányzik. Ez lehet, hogy sértőnek tűnik, de valós statisztikai adatokkal alátámasztható. Különösen e tudatlanság még fokozva van azáltal, hogy az óriási reklámok mutogatják - itt elhangzott már, és ez különösen a serdülő fiatalokra van nagy hatással -, hogy micsoda kemény legény lesz valaki a lóháton vagy a vízparton, vagy a tengerparton, ha ott van a kezében a füstölő cigaretta. Ez a tudatlan vagy nem kellőképpen felkészített gyermek lelkére igenis nagy hatással van, pláne ebben a társadalomban, ahol beleágyazódott a tudatba, hogy az a nagy fiú, az az igazán felnőtt ember már, aki dohányzik. Tehát ez igenis a tudatát zavarja, és nem is gondol arra, hogy joga van az egészséges élethez, és hogy ezt az egészséges életét károsítja a dohányzás.

Felmerült itt annak a gondolata vagy lehetősége, hogy ehhez az államnak semmi köze, mert hisz mindenki úgy károsítja az egészségét, ahogy akarja.

(14.50)

Nem igaz, mert egyszer hallottuk, hogy magával a dohányzással is károsítja a passzív dohányosok egészségét, másrészt pedig azt is tudjuk és hallottuk, hogy a betegségek folytán micsoda óriási kiadásokat jelent az állam részére - talán 60 milliárd forintról volt szó, ami hatalmas pénz -, és igenis nemcsak a dohányzó ügye ez, hanem az egész társadalomé, aki viselni kénytelen azt a 60 milliárd forintos terhet, ami a dohányos betegek gyógyítására fordítható.

Másrészt az is tarthatatlan, hogy mindenki azt tesz a saját testével, egészségével, amit akar, és hogy nem lehet tiltani esetleg ezt, hogy a testét károsan befolyásolja. Gondoljunk az öncsonkításokra!

Megengedett lehet Magyarországon az öncsonkítás? Megengedhető egy kultúrállamban?

Márpedig lehet, hogy valakinek valamiféle indoka van - mondjuk az, hogy nem akar dolgozni és rokkantnyugdíjba akar menni, és ezt öncsonkítással elérheti. El tudja viselni ezt a társadalom? Nem kell ezt tiltani a társadalomnak? De igenis tiltani kell! Vannak olyan egészségkárosító tények, szokások, amelyeket a társadalomnak tiltani kell. Ezzel természetesen nem azt mondom, hogy nem kell prevenciót, felvilágosítást, nevelést alkalmazni ennek az egész kérdéskörnek a kezelésénél.

Ezt a törvényjavaslatot, melyet jónak tartok, egy lépésnek tekintem ahhoz a folyamathoz, amit még a jövőben is el kell követnünk a dohányzás csökkentéséért vagy megszüntetéséért, mert gondoljunk arra is - többször elhangzott itt -, hogy ez szenvedélybetegség. Szenvedélybetegségről máról holnapra senkit nem lehet leszoktatni. Úgy kell felfogni ezt az egész társadalmi kérdést - magát a dohányzást is -, hogy máról holnapra tilalmakkal valóban nem lehet senkit leszoktatni, nem lehet megoldani ezt a kérdést, hanem neveléssel kell.

De tilalmak is feltétlenül kellenek, mint ahogy arról is szó volt, hogy egyetlen pitbullt ivartalanítottak csak, és ezzel azt akarták bizonyítani, hogy az a törvény, amely ezt elrendelte, rossz. Nem, az a törvény is jó, mert legalább egy pitbullt ivartalanítottak, és ha nem lett volna az a törvény, még ez sem történt volna meg.

Összefoglalva: általános vitára alkalmas ez a törvény, egy lépésnek tekinthető az egész küzdelem folyamatában, ami a dohányzás ellen folyik.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az írásban előre jelentkezett képviselők sora elfogyott.

Kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Takács Imre képviselő úr, Magyar Szocialista Párt .

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Csak néhány mondatot mondanék. Az előbb említettem azt, hogy helyes, hogy a dohányzás káros hatását tartalmazó szöveg jól olvasható legyen.

De fel szeretném hívni a figyelmet Preston és Tinker 1932-ben végzett kontraszthatás-vizsgálatára, amely a színek sorrendjét olvashatóság szerint tartalmazza.

Ez azt jelenti, hogy ha a dohányzás káros hatását tartalmazó szöveg jól olvasható, de a színek sorrendjében előbbre van a dohányzást helyeslő szöveg, akkor már a jól olvashatóság megkérdőjelezhető.

Vigyázni kell tehát arra, hogy a dohányzás káros hatását tartalmazó szöveg a színtan törvényei szerint ne hátrább legyen, mert az olvashatóságot megzavarja.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelzés nem érkezett.

Megkérdezem Gógl Árpád egészségügyi miniszter urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Gógl Árpád: Igen.) Parancsoljon, miniszter úr.

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Köszönöm a lehetőséget. Mivel nagyon sok hozzászóló, a pártok, frakciók képviselői jelezték, hogy a részletes vita kapcsán módosító javaslatokat is be kívánnak benyújtani, ennek kapcsán nyilván lesz mód reflexióra.

Nagyon köszönöm, hogy pozitívan fogadta minden frakció ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm azt is, hogy utaltak arra, hogy egy hosszú és, reméljük, végigvitt folyamat vége lesz ez a törvény. Szeretném jelezni, hogy amikor három évvel ezelőtt még mint a Magyar Orvosi Kamara elnöke az akkori parlament pártjainak egybehangzó ajánlására fordultam Gál Zoltánhoz, hogy tárgyalja a parlament ezt a törvényt, azt gondoltam, hogy a következő ciklusra ez megszületik. Reméljük, hogy ezt a kitüntetett, az egészséget, az egészségi állapotot befolyásoló törvényt a parlament meg fogja hozni.

Köszönöm azt is, hogy mindenki méltatta, hogy egy együttélést biztosító törvényről van szó, ahol az együttélés biztosított azok számára, akik a természetes állapotban élnek, azaz a nemdohányzók számára, és lehetőséget ad a szenvedélybetegeknek, a szenvedéllyel élőknek arra, hogy a szenvedélyüknek éljenek.

A harmadik elemét is jól észlelték a hozzászólók, hogy a megelőzést tekintjük kitüntetettnek, azaz a rászokást szeretnénk elkerülni minden módon. Annak, hogy jelezték a képviselők, hogy az előkészítettségét és a háttéranyagokat jónak találják, örülök, mert így előkészítve egy törvény jobb elfogadottságot kaphat. Meg kell jegyeznem, hogy amit néhány képviselő hiányolt, a kommunikációs stratégia előkészíttetett és folyik, és a kormány egészség-, egészségügyi programjának kitüntetett eleme az egészségvédelem. Azt gondolom, hogy a közeljövőben ezt is megismerik a képviselőtársaim. A törvény egy szükséges, de nem elégséges feltétel. Nagyon sok feladatunk marad. Ezek között a példaadás, a nevelés mind mind egy-egy rész.

Azt gondolom, hogy akik számon kérték, hogy nem felel meg a jövőbeni európai uniós szabályozásnak ez a törvény, azok egy kicsit előreszaladtak. Amikorra szükséges, úgy ez a törvény - mint a hirdetési törvény - meg fog felelni az európai uniós elvárásoknak. Szeretném azt is jelezni, hogy nem ez a parlamenti ciklus puhította föl a reklámtörvényt, viszont mi kezdeményeztük, és a tavaszon bekerülő törvénymódosítás kapcsán már e törvény szellemében fogjuk megtenni a javaslatainkat.

Nem térnék ki részletesen azokra a javaslatokra, amelyek elhangzottak. A kormány nyitott arra, hogy minden olyan javaslatot, ami elvszerű, szakszerű, jogszerű és a végrehajthatóságot elősegíti, befogadja. Minden javaslatot szívesen várunk, a félreértéseket tisztázni fogjuk, és remélem, hogy a parlament példaadó törvényt fog hozni, hogy az egyik legnagyobb egészségrontó környezeti tényező egyre inkább visszaszoruljon. Nagyon köszönöm a támogatást, a megértést és a nagyon konstruktív együttműködést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps minden oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében az általános vitát péntek 14 órai hatállyal lezárom. A részletes vitára a következő ülésünkön kerül sor.

Most soron következik a Magyar Nemzeti Bank 1997. évi tevékenységéről szóló beszámoló, valamint a beszámoló elfogadását kezdeményező országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája és a határozathozatal. Az előterjesztéseket J/7. és H/725. számokon kapták kézhez.

Szeretném megkérdezni, hogy a Magyar Nemzeti Bank előadója jelen van-e már. (Dr. Surányi György jelzi, hogy igen.)

Elnézést, nem vettem észre Surányi Györgyöt.

(15.00)

Megadom a szót Surányi György úrnak, a Magyar Nemzeti Bank elnökének, a beszámoló előterjesztőjének.




Felszólalások:   2   3-111  Előző      Ülésnap adatai