Készült: 2024.09.25.17:28:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2012.03.26.), 219. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális és sajtóbizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:30


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A Magyar Országgyűlés első helyen kijelölt szakbizottsága, mármint ezen témában első helyen kijelölt szakbizottsága, a kulturális és sajtóbizottság a mai napon megtárgyalta a H/6213. számú országgyűlési határozati javaslatot, amelynek általános vitára való alkalmasságát egyhangú, 16 igen szavazattal támogatta.

Tisztelt Ház! Ritkán látott összpárti konszenzus alakult ki a kérdésben, illetve jelen határozati javaslatban. Örömteli tény, hogy vannak olyan kulturális, természeti és történeti értékeink, amelyeknek fontosságát, azok megóvását minden parlamenti erő egyformán vagy legalábbis kiemelten fontosnak tartja. A javaslat szerint az Országgyűlés az UNESCO és a Budapest Világörökségéért Alapítvány kezdeményezésére a 2012. esztendőt a világörökség évének nyilvánítaná.

A világörökség-kezdeményezés 40 éve indult el, mára az ENSZ egyik legsikeresebb programja. Az UNESCO az elmúlt négy évtizedben 936 kulturális és természeti helyszínt vett fel a világörökségi listára. Magyarország 1985-ben csatlakozott - ahogy azt Horváth János képviselőtársam is említette - ehhez a világörökség-egyezményhez, és törvényerejű rendelet formájában beépítette azt az akkori magyar jogrendbe. A Világörökség Bizottság két évvel később, 1987-ben döntött az első két magyarországi helyszín, Budapest és Hollókő világörökségi listára történő felvételéről.

2002 óta aztán már nyolc világörökségi helyszínnel büszkélkedhet hazánk. Helyszíneink közül hét a kulturális és egyben természeti kategóriában került felvételre. Két helyszínünk, az aggteleki karszt és a Fertő-kultúrtáji terület a határokon is átnyúló program keretében valósult meg, illetve került fel a listára, Szlovákiával, illetve Ausztriával közös értékeink ezek. További világörökségi helyszíneink, amelyek a magyarországi listán találhatók: az ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság, a hortobágyi nemzeti park, a puszta, illetve Pécs ókeresztény temetője és a tokaji történelmi borvidék. További 12 helyszín és kulturális érték úgynevezett várományosi listán szerepel. A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága dönt arról, hogy a beérkezett javaslatok alapján mely helyszíneket tartja esélyesnek és érdemesnek egy valamikori felvételre a világörökségi listára.

A határozati javaslat indokolásban is olvasható, hogy Magyarországon a világörökség-egyezmény 40. évfordulója mellett több nemzeti aktualitása is van ennek a javaslatnak. Gondolom, a téma iránt érdeklődők ezzel tisztában vannak, és egyben remélem, hogy a javaslat és az abban foglaltak elősegítik hazánk nemzetközi szinten történő ismertebbé válását. Ne feledjük, egy világörökségi cím hatalmas turisztikai és PR-jelentőséggel bír, használjuk ki ezt a javaslatot arra is, hogy népszerűsítsük ezen értékeinket, és hívjuk fel a hazai közvélemény figyelmét egyetemes értékeink megismerésére.

Tisztelt Ház! A kulturális és sajtóbizottság és a magam nevében is a javaslat elfogadását kérem a tisztelt képviselőtársaimtól.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai