Készült: 2024.04.26.11:21:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2002.11.26.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, naponta valamennyien tapasztaljuk, hogy a csatlakozási időpont közeledtével egyre gyorsulnak az események, minden héten fontos dolgok történnek. Azt kell mondjam, hogy mindenki teszi a saját dolgát. A kormány kétoldalú és többoldalú tárgyalásokon megpróbálja elérni a lehető legjobb feltételeket, a parlamentben a frakciók időnként heves viták közepette próbálják kialakítani azokat a törvénymódosításokat, amelyek az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz feltétlenül szükségesek, és hála istennek, az utóbbi időben azt is tapasztalhatjuk, hogy a politikai pártok a kormány- és az ellenzéki oldalon egyaránt egyre inkább kezdik betartani azt az ígéretüket, hogy saját nemzetközi kapcsolatrendszerüket a csatlakozás elősegítése érdekében használják föl.

Annak is örülhetünk, hogy kis késéssel ugyan, de elkezdődött a lakosság felvilágosítása, és ezen belül, azt hiszem, valamennyien a patkó különböző oldalain büszkék lehetünk arra, hogy ebben a felvilágosításban az egyik fontos elem, hogy a négy parlamenti párt képviselői együtt járják az országot, és próbálják meggyőzni a lakosságot, a fórumok résztvevőit arról, hogy miért jó az országnak, ha csatlakozik az Európai Unióhoz. Ehhez a folyamathoz a múlt héten egy új elem csatlakozott, 22 magyar képviselő más, csatlakozásra váró országokkal együtt meghívást kapott az Európai Parlament ülésére, és ez egy áttörés volt, hiszen most először fordult elő, hogy magyar képviselő a plenáris ülésen anyanyelvén, magyarul fölszólalhatott, ugyanúgy, ahogy az Európai Parlament összes többi, már benn lévő tagországa teheti. Most fordult elő először, hogy a magyar képviselők részt vehettek az Európai Parlament frakcióinak ülésén, és ott elmondhatták a véleményüket.

 

 

(9.10)

 

Azt gondolom, hogy a három napnak legalább két fontos tanulsága volt. Az egyik az, és ezt valamennyien tapasztaltuk, akik részt vettünk kint e delegáció tagjaként ezen a háromnapos programon, hogy Európa nyitott, az Európai Parlament nyitott, és érdeklődve várja az új tagokat. Amikor megjelentünk először a frakcióülésen, szinte régi barátként üdvözöltek bennünket, és teljesen természetesnek vették, hogy az új tagországok képviselői is bekapcsolódtak a vitába, és hála istennek, a magyar képviselők is olyan szinten tudtak részt venni az ott folyó vitákban, mintha már évek óta a tagországok képviselői lennének.

A másik tanulság, és azt hiszem, ez talán a legfontosabb, az is kiderült, hogy ha közösen képviseljük az ország érdekeit, akkor együtt sokkal eredményesebben vagyunk, mintha külön-külön utakon járunk. Erre talán a legjobb példa az a két beszéd volt, amely elhangzott a plenáris ülésen. Szájer Józseffel testvériesen megosztoztunk a tíz percen, hiszen ezzel tudtuk kifejezni azt, hogy nagyjából egyező erőviszonyok vannak a magyar parlamentben. Annak ellenére, hogy előzetesen nem egyeztettük a szöveget, annak ellenére, hogy nem egy korosztályhoz tartozunk, annak ellenére, hogy más politikai irányzathoz tartozunk, és idehaza nagyon sok mindenben nem értünk egyet, mégis majdnem ugyanazt az üzenetet közvetítettük az Európai Parlament tagjai felé.

Elmondtuk, hogy mi nem Európához csatlakozunk, hiszen több mint ezer éve Európa része vagyunk, hanem Európa szerencsésebb felében már korábban kialakult intézményrendszerhez. Elmondtuk azt is, hogy nem ajándékba kapjuk a csatlakozást, hiszen politikailag, gazdaságilag és erkölcsileg kiérdemeltük azt, hogy az Unió teljes jogú tagjai legyünk.

Nem tagadtuk azt sem, hogy vannak még a csatlakozás jelenlegi állapotához képest kritikai észrevételeink. Úgy gondoljuk, hogy a monitoringrendszer további működtetése csak akkor hasznos a számunkra, ha olyan átlátható és igazságos rendszert építenek ki, amely rövid időn belül bebizonyítja, hogy Magyarország és a többi csatlakozó ország abszolút megfelel a teljes jogú tagság minden kritériumának.

Úgy gondolom, hogy a Strasbourgban töltött három nap megmutatta, hogy vannak közös céljaink. Ahogy Herényi Károly mondta az előbb, az a közös célunk, hogy a XX. század után, amely sok-sok megpróbáltatást hozott Magyarország számára, a XXI. század sikert és nyugalmat hozzon a magyaroknak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mi ebben a közös munkában szívesen működünk együtt továbbra is mindenkivel. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai