Készült: 2024.09.20.16:36:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.), 369. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:27


Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony, és ahogy ígértem az előzőben, azért váltsunk csak szót erről az inflációról. Én annak egyrészt örülök, hogy az államtitkár úr kimondta a 14 százalékot, mert emlékszik, hogy itt a frakciótársai a vita elején még 16-okról beszéltek. Ez a 14-14,3 az, amiről tudjuk, hogy innen indultunk. De térjünk vissza!

Az, amit Szabó Lajos elmondott, és amiért én azt gondolom, hogy van jogalapunk, mert ön azt mondta, hogy miért vitatkozunk erről, talán van, mert amikor ezt a költségvetést mint tervezetet be tetszettek terjeszteni, akkor is elmondtuk, hogy 8-9 százalék, és nemcsak mi politikusok, hanem minden felelős gazdaságkutató, elemző 8-9 százalékra mondta, az optimista. Tehát ezért mi azt mondtuk, hogy az önök inflációs tervszáma része a Fidesz átveréspolitikájának. És bekövetkezett, mert a mai napig… - tehát lett volna lehetőségük rá, hogy ezeket a számokat korrigálják, valahol ezeket visszaadják pont annak a szférának, akiket ma már nemegyszer, hanem ahogy elmondtam, kétszer 3 százalék érint.

De milyen ennek az inflációnak a mögöttes tartalma? - gondoljuk végig különböző termékekre. És az élelmiszereknek az árváltozása lényegesen magasabb az átlagosnál, ez pedig azt jelenti, hogy a kis jövedelmű családokat igenis sokkal súlyosabb helyzetbe hozta ez az infláció, azon túl, hogy kénytelenek elszenvedni a mindenféle normatívákban a kisebb számokat, de ez bizony még rosszabb helyzetet hozott, mint a magas jövedelműeknél, akik az iparcikkek alig 1-2 százalékos árváltozásának az összes előnyét élvezhették. Tehát azt hiszem, hogy erről beszélni kell.

Font képviselő úrnak én csak egyet ajánlok: a statisztikával lehet játszani, csak nem mindegy, hogy egy átlag úgy jön ki, hogy elindul egy magas számról, és az folyamatosan csökken, így, ahogy Veres János mondta, vagy van egy mélypont, és arról emelkedik. És amiért mi beszélünk 2001-ben, ez a baj, hogy 2000 óta folyamatosan megy lefelé, tehát ez az átlag úgy jött ki, hogy volt egy magasabb induló szám, és a záró szám ennél lényegesen kisebb.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  369  Következő    Ülésnap adatai