Készült: 2024.09.20.09:13:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 89. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A vidékfejlesztési tárca nevében magam az agrár- és környezetpolitika területeihez kívánok hozzászólni. Ami az agrárterületeket illeti, a magyar EU-elnökség alatt napirendre kerülő agrárdossziék közül kiemelt jelentőségű lesz a közös agrárpolitika jövőjét, költségvetési helyzetét meghatározó bizottsági közlemény tárgyalása. Fontos napirenden szereplő téma továbbá a tejágazat helyzetével foglalkozó javaslat tanácsi tárgyalásának megindítása, a mezőgazdasági minőségpolitika átalakítása és az új állat-egészségügyi szabályozás kidolgozása. Aktív fellépést igényel továbbá a közös halászati politika reformjával kapcsolatos feladatok ellátása is.

Ami a közös agrárpolitika 2013 utáni jövőjét illeti, a bizottság 2010. november 17-én teszi közzé ezzel kapcsolatos közleményét. Magyarország 2013-at követően is erős, megfelelő forrásokkal ellátott, közös szakpolitika működtetését támogatja, úgy, hogy az első pilléres közvetlen támogatások fenntartása mellett határozottan erősödjön a második vidékfejlesztési pillér. Érdekeltek vagyunk abban, hogy a vidékfejlesztés közegébe ágyazott agrárpolitika valósuljon meg. A mezőgazdaságnak a minőségi és biztonságos élelmiszer-ellátás mellett fontos környezeti, ökológiai, továbbá társadalmi, szociális, foglalkoztatási, regionális feladatokat is el kell látnia. Életképes vidék, fejlődő, a tájak adottságaihoz illeszkedő és a közjó szolgálatában álló, a kis- és közepes családi gazdaságok dominanciájára épülő minőségi mezőgazdaság nélkül elképzelhetetlen.

Ami a tejpiaci jogszabálycsomagot illeti, 2009-es súlyos válsága óta az ágazat stabilizálása politikai szempontból is kiemelt fontosságú. Az e területet érintő tanácsi jogalkotás a magyar elnökség alatt kezdhető meg, és a májusi tanácsülésen politikai megegyezés születhet.

Az élelmiszer-minőségbiztosítási csomagot illetően a közel két évtizede létező szabályozási struktúra és eljárásrend nagymértékű módosulása várható. A tervezett változtatás Magyarország számára is kiemelt jelentőségű. Az Európai Bizottság várhatóan 2010 végén mutatja be jogszabályjavaslatát. A magyar elnökség célja a vita megkezdése lesz.

A közös halászati politika reformjának prioritásai közül a haltenyésztés, az aquakultúra fejlesztése Magyarország számára közvetlenül is fontos, mivel az magában foglalja azokat a pénzügyi intézkedéseket, amelyek meghatározzák, milyen közösségi támogatásban részesülhet 2013 után a magyar haltenyésztés.

Ami a környezetpolitikai területeket illeti, a magyar EU-elnökség prioritásai között a vízpolitika, az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség védelme, a fenntartható nyersanyag-gazdálkodás és a GMO-k köztermesztésbe vonásának új szabályozása szerepel.

A vízpolitikát illetően Magyarország számára kiemelt prioritás a vízkészletek védelme és az integrált, fenntartható vízgazdálkodás. Alapvető fontosságú a víz keretirányelv megfelelő szintű végrehajtása, továbbá a vízzel összefüggésben jelentkező extrém események okozta károk mérséklése, megelőzése. Elnökségünk célja a Duna-stratégia véglegesítése is, fontos szerepet kívánunk játszani annak nemzetközi szintű koordinációjában.

A biológiai sokféleség egyezmény kapcsán a közeljövőben tartandó nemzetközi konferencia értékeli az úgynevezett 2010. évi biodiverzitás célkitűzés megvalósulását. Kiemelt feladat, hogy a részes felek elfogadják a genetikai erőforrásokhoz való hozzáféréssel és a hasznosításukból származó hasznos, igazságos megosztásával kapcsolatos szabályrendszert.

A fenntartható anyaggazdálkodást illetően elnökségünk idején várható a bizottság javaslata az erőforrások hatékony felhasználásához vezető útitervről, ideértve a fenntartható anyaghasználatot, termelést és fogyasztást, valamint a hulladékgazdálkodást is.

Végül a genetikailag módosított szervezetek, azaz a GMO-k köztermesztésbe vonásának új szabályozását illetően az Európai Bizottság új javaslata nagyobb hatáskört biztosítana a tagállamoknak. Lehetővé tenné számukra, hogy a hatályos jogszabályok alapján engedélyezett GMO-kra vonatkozóan további védintézkedéseket alkalmazzanak. Magyarország kezdettől fogva támogatta a nagyobb tagállami hatáskör biztosítását célzó kezdeményezéseket, és a 2006. évi országgyűlési határozatnak megfelelően továbbra is fenn kívánjuk tartani hazánk GMO-mentességét.

Köszönöm a meghallgatást (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai