Készült: 2024.09.20.18:23:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2004.11.17.), 175. felszólalás
Felszólaló Szabó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Napjainkban gyakran használja a köznyelv a kettős állampolgárság kifejezést a határainkon túl élő magyarokkal és a december 5-ei népszavazással kapcsolatban. Le kell szögeznem, a szóhasználat e helyütt nem kellően pontos. A mostani, a népszavazási kezdeményezés kapcsán folyó vita valóságos tárgya a határon túl élő, a magyar nemzethez tartozó személyek könnyített eljárásban való állampolgársághoz juttatása. Kevés szó esik ugyanis arról, hogy a kettős állampolgárság ma is létezik, azt a magyar jog hagyományosan elismerte. Ezzel kapcsolatban vita sem merülhet fel.

A rendszerváltás óta a világ bármely pontján élő, Magyarországról kivándorolt személy vagy leszármazottja kérheti a magyar állampolgárság megállapítását, majd az ezt tanúsító hatósági bizonyítvánnyal kérheti a magyar útlevelet, beleértve azokat a kivándoroltakat is, akiket az előző rendszer megfosztott állampolgárságuktól. Így például egy magyar származású dél-amerikai személy élhet a magyar és az uniós állampolgárság előnyeivel, vagy például egy izraeli személy zsebében tudhatja a kényes közel-keleti helyzetben bizonyos biztonságot, megnyugtatást nyújtó magyar útlevelet.

Ugyanakkor jelenleg az állampolgársági jog szempontjából alapvetően kétféle, nem Magyarországon élő magyar létezik, nemcsak olyan, aki elhagyta Magyarországot, hanem olyan is, akit a haza hagyott el. Sajnos, paradox módon sokkal rosszabb helyzetben vannak azok a Kárpát-medence államaiban élő magyarok, akik a békeszerződések következtében vesztették el magyar állampolgárságukat. Utóbbiak és leszármazottaik, vagyis akik nem vándoroltak el szülőhelyükről, hanem egyszerűen Magyarországon kívülre rekesztették őket és ezzel megfosztották állampolgárságuktól, az Európai Unióban létező egyik legkörülményesebb eljárással szerezhetik meg csupán a magyar állampolgárságot. Nem lehet nem érezni ennek a helyzetnek a tarthatatlanságát.

A népszavazási kérdés ellen benyújtott kifogást elutasító határozatában az Alkotmánybíróság rámutatott, hogy az európai államok a honosításnál számos kedvezményt alkalmaznak. A magyar állampolgárság kedvezményes honosítás útján történő megadása tehát nem ellentétes az Európai Unió szabályaival és elveivel. Az Európai Unió csaknem valamennyi tagországa ismeri és alkalmazza a kettős állampolgárság intézményét. Hosszan lehetne sorolni az egyes uniós tagországok gyakorlatában meglévő hasonlóságokat és különbözőségeket, így a német, a portugál, a görög, a spanyol, az olasz, a francia, a skandináv államok vagy a britek gyakorlatát, de az észtek és a lettek hasonló gyakorlatát is.

Hogyan viszonyulnak a Magyarországgal szomszédos országok saját nemzettársaikhoz? Ha tehát egy kicsit közelebb nézünk... - és itt azonnal le kell szögeznem, hogy Göncz Kinga miniszter asszony tévedett, amikor azt mondta, hogy Szlovákiában nincs kettős állampolgárság, Szlovákia ismeri és alkalmazza a kétoldalú megállapodásokon alapuló kettős állampolgárság intézményét. Nos, tehát már a szlovák és a román kedvezménytörvény is nagyobb privilégiumot nyújtott a határon túli szlovákoknak és románoknak, mint a magyar kedvezménytörvény. Ráadásul, például Romániában semmiféle törvény nem tiltja a kettős állampolgárságot. A külföldi állampolgár viszonylag egyszerűen megkaphatja a román állampolgárságot is, elég, ha akármilyen távoli rokonság útján bizonyítja román származását.

A 2003-as kormányrendelettel a román állampolgársági törvénybe beiktatott cikkely szerint azok a volt román állampolgárok és másodfokig terjedő leszármazottaik, akik 1989. december 22-e előtt nekik nem felróható okokból veszítették el a román állampolgárságukat, vagy akaratukon kívül vonták azt meg tőlük, kérésre visszakaphatják a román állampolgárságot. Emellett megőrizhetik az idegen állampolgárságot, és megőrizhetik külföldön állandó lakhelyüket, vagy áthelyezhetik azt Romániába. Jelentős könnyítéseket élveznek a Moldovai Köztársaságban élő románok, akik több százezres nagyságrendben kaptak román állampolgárságot. A módosított törvény több pontja is arra utal, hogy a román állam a szülőföldjükön maradva szeretné román állampolgárrá tenni a besszarábiai románokat.

Belgrád sem fukarkodott az elmúlt tíz évben a Szerbia határain kívül élő szerbek támogatásával. A kettős állampolgárságot elsősorban a Szerbia területén élő menekültek miatt vezették be, de azok a szerbek is élnek vele, akik Boszniában, illetve Horvátországban maradtak. Nem hivatalos adatok szerint eddig több százezren jutottak ilyen módon második állampolgárságukhoz. Horvátország függetlenségének elnyerése után Zágráb azonnal felajánlotta a horvát állampolgárságot minden horvátnak, így a vajdasági horvátoknak is, akik immár bő egy évtizede igényelhetnek horvát állampolgárságot.

Az EU a nemzeti állampolgárság kérdését a tagállamok belügyének tekinti. Ennek érdekessége továbbá, hogy a magyar állampolgársággal rendelkező határon túli magyarok megszerezhetnék és élvezhetnék az uniós állampolgársággal járó jogokat is, így például szabad mozgást a tagállamokon belül, petíciós jogot az Európai Parlamentnél, panaszjogot az uniós ombudsman előtt, az alkotmányszerződés szerinti nyelven való érintkezést az uniós intézményekkel. A közelmúlt sajnálatos vajdasági magyarellenes incidensei fényében könnyen belátható, hogy mindez egy többletvédelmet nyújthatna a határon túlra szakadt magyarság számára, különös tekintettel azok számára, akik számára az európai uniós tagság elérése rövid távon nem reális.

Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ennek tudatában fognak szülőföldjükön maradni a határon túli nemzettársaink. A magyar állampolgárság kedvezményes honosítás útján történő megadása tehát olyan összmagyar érdek, ami nem ellentétes az Európai Unió szabályaival és elveivel sem.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem modern információkat, hanem hiteles információkat kell nyújtani - ellentétben azzal, ahogyan Eörsi Mátyás képviselőtársam mondta - az embereknek. Én tisztelettel arra kérem a tisztelt kormánypárti képviselőtársaimat, ne tájékoztassanak félre, és ne agitáljanak a nemre. Kívánom, hogy kevesebb hideg számítást és több bölcsességet tanúsítsanak e kérdés megítélésében.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai