Készült: 2024.09.19.00:38:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2007.09.18.), 210. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:24


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ha jól emlékszem, azzal fejezte be a hozzászólását, hogy megérti, az ellenzék dolga az, hogy ledorongolja - nem tudom, pontosan ezt a kifejezést használta-e - az aktuális törvénytervezetet, a kormány által elénk terjesztett bármiféle más határozati javaslatot. Azért kijavítanám önt, itt nem erről van szó. Az ellenzék dolga az, hogy rávilágítson a hiányosságokra, azokra a hibákra, amelyek szerinte előfordulnak, mondjuk, egy ilyen előterjesztésben. Azt gondolom - hallgatva itt ezt a vitát most már több mint három, közel négy órája -, a mi oldalunkról pontosan ezek a megvilágító szándékot kinyilvánító megnyilatkozások jöttek elő minden egyes hozzászólásból.

Sok vélemény elhangzott már a szociális törvény módosításával kapcsolatban, amelyeket nem akarok megismételni. Nem akarom megismételni azt, hogy vonják esetleg vissza ezt a tervezetet, mert alkalmatlan a szociális terület, az ott kialakult helyzet javítására, és alkalmatlan a nehéz helyzetben levők, a nehéz helyzetben élők megfelelő ellátásának a szabályozására. Még azt is megteszem, hogy elmondom, ez a bizonyos szabályozás valami hiányt próbál pótolni, hiszen a szakemberek, akik ezen a területen dolgoznak, sokan állítják, hogy mindenképpen megújításra volt szükség, hiszen néhány esetben a szociális támogatás pazarlónak tűnhet. Viszont nagyon-nagyon fontos, szükséges lenne, hogy a szolgáltatások fejlesztése valós és elismert szükségletek alapján történjen, a források felosztását, a szakmai munka végzését még szigorúbban ellenőrizzék.

Néhány olyan részletet szeretnék kiemelni, és olyan dolgot szeretnék megemlíteni, amely a lakóhelyemmel kapcsolatos. Az ottani problémákra szeretnék rávilágítani úgy, hogy azt mutassam be, ez a törvénytervezet, ez a módosítás nem oldja meg igazán azokat a problémákat, amelyek ott helyben felmerülnek, vagy pedig még bonyolultabbá teszi az eljárást. Tehát olyan helyzeteket szeretnék ismertetni, amelyek megnehezítik a szociális dolgozók helyzetét és a szociális szolgáltatást igénybe vevők életét.

Lakóhelyemen komoly szakmai háttérrel működő szociális ellátóhálózat működik. Mint mindenhol, itt is voltak nehezebb és könnyebb időszakok, azonban a rendszer olajozottan működött, sok-sok ellátott megelégedésére működik jelenleg is. Ezért a szakemberek számára komoly megütközést jelentett, hogy egy szakmai bírálóbizottság felállítását szándékozik megtenni a kormányzat. Hogyan lehet egy törvénytervezetben megemlíteni egy testületet mint működő szervezetet - majdani működő szervezetet - úgy, hogy nincs meghatározott, jól körülírt szabályozás e bírálóbizottság működtetéséhez?

Másrészt úgy látszik, mintha azt sugallaná az előterjesztő, hogy a most, jelenleg a bírálattal foglalkozók nem tennék jól a dolgukat. Az idősek otthona, valamint a házi segítségnyújtás szolgáltatásoknál a gondozási, ápolási szükségletek felmérésére tervezett szakértői bizottság működése a szakmában dolgozók sokasága szerint indokolatlan, költséges és pazarló. Tehát amikor azt mondtuk - és azt mondtam az előbb -, hogy bizonyos pazarló helyzeteket fel kell tárni és meg kell szüntetni, és lehet, hogy a szabályozás ezt meg fogja tenni, ugyanakkor ugyanilyen pazarlást fog behozni a rendszerbe például ennek a bírálóbizottságnak a felállításával, ha ezt nem jól működteti. De hogyan működhetne jól akkor, amikor egy már meglevő, helyileg szabályozott szakmai grémium ezt megteszi?

Nem beszélve arról, hogy ha ez az új szakmai grémium feláll, akkor az eljárás hosszadalmas lesz, kitolja az intézménybe való felvétel idejét, nem számol az élethelyzetekből adódó sürgős elhelyezési igényekkel, krízishelyzetekkel. Nem is merem azt mondani - vagy csak halkan mondom -: csak nem azért történt ez, hogy bizonyos köröket megint meg lehessen jutalmazni egy-egy pénzbeli juttatással vagy azzal járó feladattal? A pénzt nem erre kellene fordítani, hanem odavinni, ahol erre szükség van!

Megjegyzendő: a házi segítségnyújtás vonatkozásában egy szakminisztériumi rendelet hatályban lévő módosítása már szabályozza a szociális rászorultság vizsgálatát. A szakemberek tapasztalatai azt mutatják, hogy az ellátásban eddig is a többszörösen halmozott egészségügyi, szociális problémákkal küzdők, valamint az alacsony jövedelemmel rendelkezők vagy a jövedelem nélküliek részesülnek. Tehát olajozottan működik ez a rendszer.

Szeretnék egy másik, vitát kiváltó területre rávilágítani, amely ezzel kapcsolatos. Hogyan lehet a módosítás jelenlegi formájában történő elfogadása után bekerülni a bentlakásos idősotthonba? Ha valaki a házi gondozás intézményét már igénybe vette - a tervezet szerint, ha jól olvastam. A szociális törvény hatálybalépése óta sem épült ki azonban teljes körűen a szociális alapszolgáltatás rendszere. Az elmaradás főként az alacsony lakosságszámú településekre jellemző. Zala megye, ahonnét jövök, ilyen településszerkezettel rendelkezik. A szociális törvény módosítása mégis a bentlakásos intézménybe kerülés feltételeként az alapszolgáltatások igénybevételét határozza meg. Zala mint aprófalvas megye, fokozottan érintett e módosításban. Számos településen sajnos nincs alapszolgáltatás, de fokozott ápolási, gondozási szükségletű idős ember van. Ők vajon hogyan kerülnek majd be ebbe az ellátórendszerbe, hogyan kerülnek be a megfelelő ellátást biztosító bentlakásos intézményekbe?

Végül a vita eddig elhangzott hozzászólásai során, az utóbbi két hozzászólásban került sor arra, hogy a hozzászóló rávilágítson a családtámogatási kifizetőhelyek problémájára. Volt itt érv, hogy a tervezet szerinti rendszer miért nem lesz jó, és lenne jobb megtartani a régi rendszert. Én mindenképpen komoly átgondolásra szeretném felhívni az előterjesztő, a kormány figyelmét, és teljesen más szempontból, mint ahogyan az eddigi hozzászólások ezt megvilágították. A bürokrácia rengetegében nagyon könnyen elveszik az ember.

(16.20)

Nekem épp a napokban volt egy olyan tapasztalatom, saját magammal esett meg, hogy egy január 1-jétől átalakított intézményrendszerben hogyan tudok én elveszni, hogyan kell nekem futkosni azért, hogy a bürokrácia által elkövetett hibát tudjam kijavítani úgy, hogy velem szemben szankciót ne alkalmazzanak, esetleg ne kelljen valamilyen büntetést fizetnem.

Ebben a rendszerben, ugyanúgy a bürokrácia rengetegében el tud veszni az ember. És mi lesz akkor, ha a pénz veszik el? Akkor pontosan azok, akik rászorulnak arra a családtámogatási rendszer által adott juttatásra, azok fognak futni a pénzük után, ha nem jól működik.

Tehát arra kérem a kormány képviselőit, arra kérem az előterjesztőt, jól gondolják át, hogy ez az előterjesztés ebben a formájában fog-e működni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai