Készült: 2024.04.26.07:33:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2000.12.06.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Külön köszönöm a tapintatát, hogy észlelte, hogy tényleg csak egy másodpercre ugrottam ki.

Tulajdonképpen én azt gondolom, hogy ez az egész vita, nemcsak az, ami itt ma zajlik, hanem ami a nyilvánosság előtt zajlik már egy jó ideje, ez egy kisiklásnak tekinthető, s azt gondolom, hogy messze elkerüljük a lényeget és a tényeket. A helyzet az, hogy ez a mostani ötlet, hogy hozzá kell nyúlni egy meglévő törvényhez, ez honnan indul. Ez onnan indul, hogy egyik képviselőtársunk, aki közel egy évtizede szinte minden második nyilatkozatában hangoztatta, hogy ő mennyire egy átlagpolgár, szerény ember, és mindenféle szépeket mondott magáról, amivel próbálta igazolni az ő politikai hitvallását is, ez az ember - aki jelenleg nincs az ülésteremben - ,Torgyán József, hirtelen előugrott egy körülbelül 200 millió forintot vagy többet érő - teljesen mindegy - villával, a lényeg, hogy egy nagy értékű vagyontárggyal. S amikor ez feltűnt az embereknek, és a sajtó is erről elég jelentősen értekezett, akkor elindult egy összevissza magyarázkodás, egy védekezési mechanizmus, és mintegy megoldásként azt kínálja a társadalomnak, hogy változtassuk meg a törvényt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A helyzet az, hogy valószínűleg jól fogalmazunk, ha azt mondjuk, hogy elég az ilyen típusú gyakorlatból, hogy amikor valamilyen jó, rossz vagy netán alantas szándéka van az adott kormánynak, akkor azonnal a törvények megváltoztatásához nyúl. A jogállamiság pedig nem olyan dolog, hogy a törvényeket percenként változtassuk, netán egyéni érdekek alapján.

Magyarul: ennek a mostani törvényjavaslatnak a benyújtásával szerintem ismét kapott egy lövést Magyarországon a jogállamiság. Ez nagyon rossz üzenet a társadalomnak, hogy egyetlen ember személyes és zavaros ügyleteinek a feltárását megakadályozandón itt végül is 385 embert igyekszünk, ha úgy tetszik, bevonni egy olyan folyamatba, amihez szerintem itt a Ház többségének egyszerűen semmi köze.

Amikor ez az egész kérdéskör napvilágra került, akkor az emberek azt akarják tudni, hogy most Torgyán József ebben a hirtelen vagyonnövekedési kérdéskörben hazudik-e vagy sem. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az emberek döntő többsége, mintegy kilencven százaléka, több mint feltételezi, hogy ebben a kérdésben Torgyán József igenis hazudik. Ezt a kérdéskört semmilyen törvénymódosítással nem lehet kikerülni, ez etikai és jogi ügyeket egyaránt felvet, mert a hatályos törvények nemcsak a képviselők vagyonára vonatkoznak, hanem adott esetben bármelyik állampolgár vagyona és hirtelen vagyonnövekedése olyan vizsgálatokat eredményezhet, amelyek adott esetben megállapítják a törvénysértést.

Mindannyian tudjuk életből vett példákkal, hogy vállalkozók adott esetben 100-200 ezer forintos áfa-visszaigénylés miatt heteken, hónapokon át leveleznek a legkülönbözőbb hatóságokkal, járnak, állnak sorba a legkülönbözőbb irodákban, szó szerinti meghurcoltatásnak vannak kitéve, hangsúlyozom: 100-200 ezer forintos, egyébként az esetek többségében legális ügyleteik miatt, pusztán ellenőrzés gyanánt, és akkor itt van egy ember, akinek a vagyona hirtelen százmilliós nagyságrendekkel láthatóan megnövekszik, őt az égen-földön semmilyen törvény nem köti az ügyben, hogy erről beszámoljon. Ráadásul közszereplőről van szó, s neki duplán be kellene számolnia eléggé tisztességesen és rendesen.

Én arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy amennyiben ezzel a mostani törvénykezési mozdulattal elindul egy olyan folyamat Magyarországon, hogy először csak turkáljunk az országgyűlési képviselők zsebében, majd utána turkáljunk esetleg a tisztviselők zsebében, majd utána turkáljunk... - és szépen ki lehet terjeszteni ezt az egész ügyet minden állampolgárig, magyarul beállhat egy olyan helyzet, amit Orwell nagyon szépen leírt a közismert 1984 című regényében.

Végezetül azt szeretném mondani, hogy nagyon veszélyesnek tartom azt a gyakorlatot, hogy itt most a képviselők törik magukat, és rohannak be a megfelelő irodába, hogy átvegyék a titkos vagyonnyilatkozatukat. Szerintem sem előre, sem hátra, de inkább ha valamerre, akkor hátra mozdítja a történteket, már csak azért is, mert ezek az úgynevezett titkos vagyonnyilatkozatok általában nem kerülnek végül is nyilvánosságra hozatalra, annak csak egy kivonatát szokták a képviselők közreadni, hiszen arról értelemszerűen hiányoznak a bankszámlaszámok, egyebek - miért is kiabáljuk ki a bankszámlaszámokat? Következésképpen már eleve a nyilvánosságra hozott titkos vagyonnyilatkozatok sem pontosan azok, mint amelyek a borítékban voltak eredendően, tehát ez egy maszlag, és alapvetően bárki részéről ki van téve a politikai manipulációnak.

Én pontosan ezért határoztam úgy, és ezt egyébként javaslom esetleg még más képviselőtársaimnak, hogy nem kívánom átvenni a titkos vagyonnyilatkozatomat, egyrészt azért, mert nagyjából tudom, hogy mi van benne és bárkinek, ha kérdezik, arról én örömmel tájékoztatást adok. A másik pedig az, hogy azt tartom helyesnek, ha valaki ellen, képviselő ellen felmerül a gyanú, hogy nem tiszta körülmények között és hirtelen nagy vagyoni növekedést tud felmutatni, ebben az esetben ez megkérdezhető legyen. Ez ájtatos és álságos magamutogatás, ez a magyar közvélemény félrevezetése és tényleg az égvilágon semmire nem jó. És én azt gondolom, hogy a jelenlegi törvény maximális lehetőséget nyújt arra, hogy Torgyán József választ adjon arra az egyszerű kérdésre, honnan a csudából van neki ez a villája.

A Kisgazdapárt kapcsán mostanában elkezdtek cikkezni az újságok arról, hogy Simon Miklósnak is kiugrott a földből egy hatalmas nagy villája úgy, hogy képviselői kora előtt éppen munkanélküli volt. Tehát végül is én azt gondolom, ha látható és a választókörzetekben az embereket zavaró vagyonnövekedés van, ezek a kérdések óhatatlanul felmerülnek. Magyarul: én azt gondolom, akár még a napirendről is le kellene venni ennek az egész törvénynek a tárgyalását, ugyanis amiből ez indult és ami a társadalmat, az embereket foglalkoztatja, hogy tehát a) Torgyán Józsefnek honnan van több száz millió forintja; b) hazudik, vagy igazat mond, erre Torgyán József saját magától is és a jelenlegi törvények alapján is precíz, egzakt választ tudna adni. Köszönöm szépen.

 

(12.50)

 

 




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai