Készült: 2024.09.20.21:19:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2019.12.17.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A felszólalásokhoz kapcsolódva, Balczó képviselőtársam elmondta itt a törvényalkotási bizottsági ülésen is a dilemmáit az illetményrendezés és az egyéb törvényben foglalt módosítások kapcsolatáról, bár érdekes, talán LMP-s képviselőtársam, Keresztes Lóránt nem jegyezte meg, mert ő meg pont azzal jött elő, hogy gyakorlatilag az illetményemeléseket külön törvényben kellene rendezni, illetve hogy ezen a vonalon akkor bele kellett volna venni egyéb bérfejlesztéseket is, holott a túlterjeszkedés, ahogy Vejkey képviselőtársam is mondta, nem teszi lehetővé a meg nem nyitott törvények tárgyalását; ezek az előterjesztések ezzel kapcsolatosak voltak. És az a fajta szavazás, amire ön utalt, nem érdemi szavazás volt, hanem nyilvánvaló, hogy miután a házszabálynak nem felelt meg az előterjesztés, a túlterjeszkedésről szólt, és ez alapján nem is volt tárgyalható. Azzal kapcsolatban, hogy valaki ne akarna bért rendezni…  semmiféle olyan megszólalás nem hangzott el, hogy ezek az ügyek ne lennének támogathatók vagy ne lennének tárgyalhatók más keretek között, mi több, ezek az egyeztetések folyamatosan zajlanak is az ágazatok és a kormányzat között.

Szó volt arról, hogy nem volt egyeztetési folyamat. Megfelelt mindenben a törvényi, jogalkotási előírásoknak, tehát az érintett szervezetekkel egyeztetetten került a Ház elé, rendes tárgyalási keretek között ment végig. Az a törvényalkotási bizottsági módosító, amely előttünk van, már egyszer elfogadásra került korábban, tehát teljes mértékben kitárgyalásra került, ilyen értelemben semmiféle mulasztás nem áll fenn sem a kormányzat, sem pedig a frakciók vagy a Ház részéről. A törvény-előkészítési folyamat tehát teljes egészében lezajlott.

Az alkotmánybírókkal kapcsolatos megjegyzésére annyit: itt is már napirend előtti felszólalásban is szerepelt, a részletes vita során is ismertettük, hogy körülbelül 3 ezer bíró van Magyarországon, valamint van 15 alkotmánybírónk, és az, hogy ők, amikor lejár a megbízatásuk, a bírósági szervezetbe bebocsátást nyernek, egy teljesen természetes folyamat és a szakmai pályájukhoz illeszkedő dolog. És ha valaki azt vízionálja, hogy ezen keresztül a kormányzat bármiféle befolyást gyakorolna a bíróságok működésére vagy éppen a bírói függetlenséget veszélyeztetné, az egy erős, hagymázas csúsztatás.

A végén sajnos egy kellemetlen kötelezettségem van: teljes mértékben vissza kell utasítanom Varga-Damm Andrea felszólalását, tehát hogy napi politikai haszonszerzésre használnak fel egy olyan emberi tragédiát, ami, azt hiszem, valamennyiünket mélyen megrázott. (Moraj, felzúdulás a Jobbik soraiban.  Közbeszólás a Jobbik soraiból: Mindig ezt csináljátok!  Ugyanonnan: Szégyelld magad!) Nyilvánvaló, hogy a szükséges vizsgálatok lefolytatása után, ha van felelőse az ügynek, az felelősségre vonásra is kerül, és ezt bármiféle összefüggésbe hozni azzal a tárgysorozatba vett és előttünk lévő törvényjavaslattal, amely messzemenően nem erről szól, szerintem ez a legalja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai