Készült: 2024.04.26.11:07:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 304. felszólalás
Felszólaló Dr. Pintér Sándor
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Jól tudjuk, hogy a közigazgatás olyan, mint a jó háziasszony: nincs az a pénzmennyiség, amit ne tudna jó szándékkal, jó célokra, az ország boldogulására elkölteni. Jól tudják ezt az ellenzéki képviselő hölgyek és urak is, ezért is mondják azt, hogy bármely területről is van szó, ide is adjunk egy kis pénzt, oda is adjunk néhány milliárd forintot, ami, azt gondolom, nagyon helyes is, hiszen ez a feladatuk, hiszen a forrásról nem is kell nekik gondoskodni. A forrásról mindig a kormánynak kell gondoskodni, és a jó gazda gondosságával kell megterveznie a feladatokat.

Ezen általános bevezető után a Belügyminisztérium néhány, korábban többszörösen érintett kérdéséről szeretnék egy-egy szót mondani: legelőször is az okmányirodákról, amelyekről itt több szó is esett, és úgy tűnik számomra, hogy kellő alapismeret és kellő alaposság nélkül. Először is szeretném meghívni a kétkedő képviselő hölgyeket és urakat a Belügyminisztériumba az okmányirodák programjának bemutatására, az eddig elért eredmények bemutatására és annak bemutatására, hogy miért is volt erre az egészre szükség.

Gyakorlatilag a társadalmi változást követően eldöntött az a tény, hogy a rendőrségtől ki kell hozni a nem oda illő feladatokat, ki kell hozni az okmányok kitöltését, civilesíteni kell ezt a területet, át kell adni az önkormányzatoknak, és az önkormányzati demokráciához tartozó területek erősítését fogja a későbbiekben szolgálni.

Nyolc év alatt erre nem volt esély, nem volt lehetőség, és úgy gondolom, hogy az elmúlt évtől kezdődően egy biztonsági okmány kiadásával és az önkormányzatokhoz történő átcsoportosításával megkezdődött. Ebben az esztendőben 9 milliárdnál több pénzt fordítottunk erre, és a következő évben is jelentős pénzmennyiség, mintegy 5 milliárd forint lesz erre a területre megcélozva.

Mi is ennek a lényege? A rendőrség profiltisztításán túl még az is, hogy az elektronikus ügyintézést is bevezessük az önkormányzatokhoz. Tavaly az okmányirodák kialakítására már egy jelentős pénzmennyiséget költöttünk, idén ezt tovább folytatjuk. Természetesen mindig van négy vagy öt olyan önkormányzat, amelynek az elhelyezési lehetőségei nem biztosították azt, hogy az okmányirodák egyértelműen az épületen belül kerüljenek elhelyezésre. A Belügyminisztérium ehhez is többletpénzforrásokat ad.

Felmerült az a kérdés is, hogy a feladatok ellátását nem finanszíroztuk meg. Átadjuk a személyzetet, a személyzetet kiképezzük teljes egészében, átadjuk hozzá a számítógépeket, a szoftvert, az adatátviteli utakat és lehetőségeket. Azt hiszem, hogy ilyen alaposan előkészített program régen folyt az országban. Egészen biztos vagyok benne, ha az önkormányzatok támogatását megkapjuk, vagyis a nyitvatartási időt megnövelik az önkormányzatok a heti 12-14 óráról heti 40 órás ügyintézési időre, és nemcsak munkaidőben tartják nyitva ezeket az önkormányzati okmányirodákat, hanem munkaidő után is, akkor fennakadás nélkül, könnyen bevezethető lesz ez a program, és szolgálni fogja mind az önkormányzatiságot, mind pedig az állampolgárok érdekeit.

 

(22.10)

 

A másik kérdés, hogy az önkormányzatok kapnak több pénzt, vagy nem kapnak több pénzt. Kérem, számításaink szerint 2001-ben 15,5 százalékkal, 2002-ben 11,2 százalékkal emelkedik az önkormányzatok központi költségvetésből származó bevétele, és ehhez még hozzájön a helyben maradó személyi jövedelemadó, amelynek 17,2 százalékos növekedése várható. Úgy gondolom, hogy növekedni fog az önkormányzati bevétel.

Felmerült még a korábbiakban, hogy a közbiztonság követelményeinek eleget tud-e majd tenni a rendőrség, megfelelő-e a támogatása. Nagyon jól tudom, hogy a rendőrségnek soha nem elég az a költségvetési támogatás, amelyet kap, mindig vannak újabb eszközök, újabb módszerek, és a kollégáinkat is természetesen mindig szeretnénk jobban megfizetni. Azonban a jelenlegi támogatási összegben benne van 1,7 milliárd forint többlet a túlórára, és benne van a szervezett bűnözés elleni koordinációs központ felállítására a megfelelő pénzmennyiség, amellyel - amennyiben az Országgyűlés az új törvénytervezetet megszavazza - fel tudjuk állítani ezeket az irodákat.

A határőrség területe kiemelkedően szerepel a 2001. év költségvetésében is, 4,7 milliárd forinttal kap többet a határőrség a korábbi évinél. Ez annyit jelent, hogy az európai uniós elvárási kereten belül a schengeni határok kiépítéséhez meg tudjuk kezdeni a feladatok végrehajtását, két év alatt ezer-ezer fővel tudjuk növelni a létszámot, és egy hőkamerás rendszer beépítésével szeretnénk teljesíteni azt az elvárást, amit Nyugat-Európa a biztonságos határőrizet terén Magyarország felé igényként bejelentett. Azt gondolom, hogy ez a 4,7 milliárd forint 2001-ben elégséges, és nagyon bízom benne, hogy ez a 2002. évben is lehetőséget fog biztosítani a továbbfejlődésre. Itt a technikai fejlesztés is és a személyi fejlesztés is adott lesz. Ilyen nagy volumenű fejlesztés utoljára a tűzoltóságnál volt, amikor a tűzoltógépjárművek és a tűzoltó-védőruházatok kiadását hajtottuk végre.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ne feledkezzünk meg az önkormányzati területnél még a címzett és céltámogatásról, arról, hogy a 2001. évre javasolt előirányzat 62,3 milliárd forint, 10 milliárd forinttal több, mint a 2000. évi előirányzat. Ez ismét lehetőséget fog nyújtani arra, hogy az önkormányzatok a céltámogatások területén több beruházásba kezdjenek bele, és gyorsabb fejlődést tudjanak maguk előtt.

Körülbelül ennyit szerettem volna elmondani. Még egyszer hangsúlyozom, természetesen mind a Belügyminisztérium tárcája, mind a többi tárca még több pénzt is el tudott volna költeni, de a források szűkössége most ennyit tesz lehetővé, s ez is a fejlődés irányába mutat, nem pedig a visszalépés irányába.

Köszönöm a figyelmüket. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai