Készült: 2024.09.20.18:40:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 290. felszólalás
Felszólaló Tóth István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:22


Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! A Magyar Köztársaság... (Dr. Kóródi Mária: Miniszter úr!) Miniszter Úr! Köszönöm.

A Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetésének vitájában a már megszokott előjelekkel történő hozzászólásokat hallunk. Ellenzéki oldal: negatív előjel, kormányzati oldal: pozitív. De emellett szeretném az önök figyelmét felhívni arra az alapvető rendező elvre, amely egy költségvetés készítésénél fontos: a hangsúly és az egyensúly szerepére.

Egyensúly a kiadási és bevételi oldalon, hangsúly azokra a prioritásokra, amelyek a polgári kormány programjaiban is szerepelnek, és évek óta tudottak. Hangsúly a családtámogatási rendszerre - és milyen jó, hogy rendszerről beszélhetünk! Már az is természetes, hogy Szociális és Családügyi Minisztériumról beszélhetünk, de ne felejtsük el, hogy ezt a Fidesz-Magyar Polgári Párt által vezetett kormány vezette be, amelyet önök, szocialista és szabad demokrata képviselőtársaim nem is gondoltak át kormányzásuk alatt. Ezt a szociális rendszert, amelyet önök szétvertek, ezt a szociális hálót most kell összefoltozni, illetve most került készre. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból.)

Az a sötét demagógia, amely az önök felszólalásaiból kicsöpög, számomra érthetetlen. Volt négy évük mindezeket megvalósítani, helyette a polgári kormányon kérik számon. (Varga Mihály: Mit csináltak akkor? - Kuncze Gábor: Akkor csöpögtünk! - Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.) Például a nyugdíjemelést, amely az idén és jövőre, valamint 2002-ben is jelentős reálértékű javulást fog hozni.

Azt hiszem, önök is ismerik azt a napilapot, amelyben megjelent a táblázat, amely szerint '98-ban fordult meg a nyugdíjak reálértéke, és kár ezen csodálkozni, az infláció leszorításával és a nyugdíjak emelésével tudunk idős honfitársainkon segíteni. (Dr. Vojnik Mária közbeszólása.) Az a pénz, amelyet önök megígértek, sosem volt megcímkézve, csak kampányígéret volt. Az önök szociális érzékenységét nem érte el az a 150 milliárd forint, amely a Postabankból hiányzik, és az utóbbi években a költségvetésnek kellett kiizzadni, és természetes, hogy más területeknek kevesebb jutott.

De visszatérnék a hangsúlyokra, mert akad még ilyen a költségvetés-tervezetben, mint például az Ifjúsági és Sportminisztérium fejezetében is található. A magam részéről mindig fontosnak tartottam a felnövekvő ifjúsággal való foglalkozást, figyelmet. Itt is lényegesnek tartom elmondani, hogy ezt a főhivatalt is a polgári kormány hozta létre. Ennek eredményeit egyre többen elismerik, mint például korunk járványát, a drogfogyasztást megelőző stratégia kialakítását és az ehhez szükséges forrásokat.

E költségvetés hangsúlyának kell tekinteni az oktatási és egészségügyi dolgozók béremelésének kiemelt mértékét, bár ellenzéki képviselőtársaim közül sokan nem értik. A tegnapi napon is részletesen elmagyarázta az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára egy interpelláció kapcsán, éppen az önök képviselőtársának. Bár véleményem szerint a baloldali képviselőtársaim ingerült és ideges hozzászólásai, sokszor összefüggéstelen felszólalásai belső politikai viharukból fakadnak, talán nem szerencsés így megnyilvánulni. Célszerű lenne ezt a hangulatot a parlamenten kívül hagyni, mert ez rányomja bélyegét a költségvetési vitára. A tárgyszerűség helyett mindennel és mindenkivel ellenkezni, csak jelzős szerkezetben beszélni, és mindent felborító megnyilvánulásaikkal, a közvélemény számára érthetetlen felszólalásaikkal a költségvetést nem tudják értelmezni. (Dr. Kóródi Mária: Sokat tanultunk ma este! - Derültség az SZDSZ soraiban.)

Tisztelt Ház! A következő két évi költségvetés legjelentősebb hangsúlya a Széchenyi-terv által felölelt fejlesztések. Ez az átgondolt koncepció régóta szükséges fellendülést hoz olyan ágazatokra, amelyek eddig meg sem voltak nevezve, gondolok itt a kis- és középvállalkozások támogatására, valamint a turizmus fejlesztésére, a termálfürdőprogramra, és véleményem szerint a lakosság legszélesebb rétegeit érintő lakástámogatási rendszerre.

 

 

(21.20)

 

A tárca gazdaságfejlesztési célelőirányzata is igen jó példa erre: a 2000. évi 12 milliárd 425 millió forintról a jövő évben 19 milliárd 159 millió forintra emelkedik. Ez nemcsak inflációs szintű emelkedés, tisztelt képviselőtársaim. Ez szerkezetváltásra, beszállítóiparra és egyéb vállalkozástámogatásra vonatkozik.

A turisztikai célelőirányzat nagyságát is meg kell hogy említsem: az idei évi 3 milliárd 773 millióról a 2001. évben 25 milliárd, a 2002. évben 28 milliárd 175 millió forint szerepel. A turizmus fejlesztése olyan vidékeken hoz fellendülést, ahol az ipar egyéb szektorai nincsenek jelen; valamint a támogatásokhoz szükséges saját erő és egyéb forrás jelenti azt a fellendülést, amely felszívja a képzetlenebb munkavállalókat is.

A kis- és középvállalkozói célelőirányzat is dinamizmust mutat. Az idei év 5 milliárd 230 millió forintja után 2001-re 12 milliárd 225 millió forintot, és 2002-re 16 milliárd 976 millió forintot terveznek. Ebből is látható, hogy a gazdasági növekedés alapjai megmaradnak, sőt erősödnek, és így az 5-6 százalék körüli növekmény reális és egyben kívánatos.

Az az ellenzéki vélekedés nem áll meg, hogy nincs nevesítve a Széchenyi-terv. (T. Asztalos Ildikó: Nem nevesítve nincs, jóváhagyva nincs.) De, pontosan utalás történik erre a programra; az önök felkészületlenségét jelzi, hogy nem találják. (Varga Mihály az MSZP felé fordulva: Csak a belső viták mindig!) Természetesen a több miniszteri tárcánál szereplő tervezetet nem lehet kiemelni és önálló fejezetként szerepeltetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelem helyét, fontosságát tekintve el kell mondjam, hogy nem tudott magasabb elismerést szerezni a tárca, azaz a forrását tekintve nem lett jelentősen több. De látnunk kell, hogy a költségvetésből érkező támogatás mintegy 14 százalékkal több, és a következő évben kieső ISPA-támogatás összege okozza a zavart a nem kellő körültekintéssel készülő képviselőknek.

Az ország környezeti állapotának javításához igen jelentős források szükségesek, melyet csak az EU-s pénzekkel való kiegészítéssel tudunk megvalósítani. De nézőpontom szerint - s a környezetvédelmi bizottság ülésein is többször egyetértettünk ebben - a termékdíjak jelentősebb emelésével, valamint a termékdíjas körök bővítésével lehetne a tárca forrását javítani, illetve növelni. Ezek a termékdíjas bevételek: a jövő évben 16 milliárd 936 milliót és 2002-ben 18 milliárd 523 milliót terveznek. A termékdíjaknak az a sajátosságuk, hogy az eladott termék árában benne foglaltatik a csomagolóanyag ára és egyéb járulékok, melyek komolyabb mértékben való emelését szeretnénk elérni - ez a környezet javítására szolgálna. A jövő évi 6, illetve a 2002-es 5 százalékos valorizáció véleményem szerint nem fogadható el, sokkal nagyobb károkat okoznak ezek a természet számára feldolgozhatatlan anyagok. Éppen ezért a bizottságunk eddig is kezdeményező volt a termékdíjak növelésével kapcsolatban. A továbbiakban is ezt a tárgykört fogjuk a bizottságban tárgyalni.

Végezetül csak röviden szeretném megjegyezni, hogy a mai vita során rendszeresen visszatérő, bombasztikus bejelentéseik az alkotmánysértésről, a törvénysértésről sehol nem álltak meg. Az Alkotmánybíróság egyetlenegy olyan esetet mondott a polgári kormány törvénykezésénél, amely nem felelt meg a valóságnak, de az előző ciklus alatt, tisztelt szocialista képviselőtársaim, önöknél tucatnyi volt, melyeket az Alkotmánybíróság semmisített meg.

És a pótköltségvetés kapcsán az izgalom véleményem szerint megint csak nem állja meg a helyét. Az előző évben és '98-ban is az ugyanilyen költségvetési vitában való felszólalásaik csak üres fenyegetések voltak. A kormány átgondolt tervezése, megfontolt számításai hozzák a költségvetés stabilitását.

Kérem, hogy a szavazásnál támogassák a költségvetést. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai