Készült: 2024.09.21.15:34:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! A képviselő úr első kérdéséből megítélésem szerint csak a légtér védelmének koncepciójára vonatkozó felvetést értelmezhetjük. Nyelvtanilag ugyanis értelmezhetetlen a légierő védelmének koncepciója, mivel nem a légierőt, hanem hazánk légterét kell védeni, így csak a légtér védelmére vonatkozó koncepciót lehet megfogalmazni.

A légtér védelmének koncepciójára vonatkozó felvetése a NATO-csatlakozásig elméletileg helyeselhetőnek tekinthető lett volna. Hazánk csatlakozása az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez ugyanis azt jelentette, hogy a Magyar Köztársaság légtere a szövetség egységes légvédelmi rendszerének részévé vált, amelyre a szövetségnek egységes légtérvédelmi elgondolása és eljárásrendje kerül kialakításra.

Ennek alapelve, hogy az egyes tagállamok hozzájárulnak az egységes légtérvédelem képességeinek fenntartásához, és szükség esetén segítséget nyújtanak egymásnak légterük védelmében. Mindez tükröződik a NATO felé vállalt kötelezettségeinkben, továbbá azzal összhangban a 61/2000-es országgyűlési határozatban, illetve az annak alapján kidolgozott, a kormány, illetve a honvédelmi miniszter által jóváhagyott fejlesztési tervekben.

Az említett határozat szó szerint a következőket írja elő a kormány számára: A légierő szervezetét úgy kell korszerűsíteni, hogy a légvédelem egész rendszere képes legyen a NATO integrált légvédelmi rendszerének részeként működni, a repülőcsapatok pedig legyenek képesek közreműködni a kollektív védelmi feladatok ellátásához szükséges műveletek végrehajtásában. Képesnek kell lenniük a honi légtér feletti ellenőrzés biztosítására. A kormány ezzel az ellenzék által is igen nagy többséggel elfogadott határozattal teljes összhangban dolgozik a Magyar Honvédség és ezen belül a légierő átalakításán.

Mindezek fényében nézzük a tényeket! A kormány olyan megoldás kialakításán dolgozik, amely biztosítja a kitűzött célok elérését, de ugyanakkor nem terheli meg elviselhetetlen mértékben a költségvetést. Olyan megoldást keres, amelyre szilárd, biztonságos, hosszú távú fenntarthatóságot biztosító háttérrel rendelkezik. Olyan légierőt kíván kialakítani és létrehozni, amely képes együttműködni a NATO-tagországok légierejével, és képes a kollektív védelmi feladatok végrehajtására is. Úgy kívánja átalakítani a légierőt, hogy az összhangban legyen az ország reális lehetőségeivel, de egyúttal egyértelműen demonstrálja szövetségeseink felé, hogy a Magyar Köztársaság kész teljesíteni a rá háruló kötelezettségeket.

A kormány alaposan megvizsgálta a lehetőségeket, és mindenre kiterjedő mérlegelés után a JAS-39 Gripen típusú repülőgépek bérleti konstrukciójának előkészítése mellett döntött. Előkészítése mellett, tisztelt képviselő úr, és ennek alapján a svéd javaslat gazdasági és katonai műszaki szempontból a legoptimálisabb, tekintettel arra, hogy alkalmas a légierő különböző típusú alkalmazási feladatait egy platformról ellátni.

A többfunkciós repülőgépek rendszerbe állítását szükségessé tette, hogy a légierő korábban a Su-22-es típusú repülőgépek kivonásával elveszítette a szárazföldi erők légi támogatására és légi felderítésére vonatkozó képességét.

Ezek a tények. Ezek alapján érthetetlen a képviselő úr azon felvetése, hogy ilyen rossz előkészítéssel döntenek több mint százmillió forint sorsáról. A kormány véleménye az, hogy éppen ellenkezőleg: ez a javaslat volt a legjobb és a leggazdaságosabb.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai