Készült: 2024.05.13.09:49:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2010.06.14.),  159-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:   155-158   159-162   163-167      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Hanó Miklós, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Indokolt-e a kárpótlási termőföldárverések további folytatása?" címmel.

Képviselő úr, öné a szó.

HANÓ MIKLÓS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Amint ön előtt is ismeretes, az 1991. évi XXV. törvény szerinti II. kárpótlási földalapba sorolt termőföldek vonatkozásában az árverések folyamata mind a mai napig nem zárult le teljes egészében. A Központi Igazságügyi Hivatal honlapján közzétett tájékoztatás szerint Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, valamint a főváros területén vannak még kárpótlási árverésre váró területek. Az is közismert, hogy ezek az árverések nem a legmegfelelőbb áron történnek. Hiszen aranykoronánként 3 ezer forintért történnek a meghirdetések, és egy 40 aranykoronás földet 120 ezer forintért meg lehet szerezni. Ráadásul a kárpótlásra jogosultak, akik a földet művelnék, azok a gazdák, akik erre egyébként igényt tartanának, nem rendelkeznek már kárpótlási jeggyel.

A kárpótlás már jó régen lezárult, és mégis ilyen területek vannak még. Békéscsaba város körzetében 540 hektár ilyen terület van. A város folyamatosan perben állt ez ügyben, hogy ilyen olcsó áron ne kerüljön a föld úgynevezett árverésre, hiszen spekulációs céllal a város közterületei teli voltak budapesti és egyéb nagyvárosi ügyvédi irodák telefonszámaival, ahol kárpótlási jegyek vásárlása címén a töredék kárpótlási jegyeket felvásárolják. Ha ezeket a kárpótlási jegyeket 50 százalékon vásárolták meg, akkor már 60 ezer forintért lehet egy hektár jó minőségű földet megvásárolni, ha pedig a licit lefelé megy, mert nincs másnak ott kárpótlási jegye, akkor ott 30 ezer forintért lehet úgymond "megszerezni" egy hektár jó minőségű földet, aminek a tényleges értéke például Békéscsaba körzetében 1,5 millió forint.

Ez tehát egy spekuláció, nem a termelők és kárpótoltak javára történő árverés. Kérdezem miniszter urat, hogy ez ügyben szándékoznak-e valamilyen jogszabályt módosítani, és esetleg az önkormányzatokat helyzetbe juttatni, hiszen azok területfejlesztési vagy szociális céllal tudnák hasznosítani.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti frakciókban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Fazekas Sándor miniszter úrnak.

DR. FAZEKAS SÁNDOR vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a szót, elnök úr. Vérlázító történet, amit hallhattunk az imént képviselő úrtól, és annak a számos problémának az egyike, amelyeket a Gyurcsány-Bajnai-kormány hagyott ránk, és amely sürgős intézkedést kíván.

A kárpótlási folyamat egyébként, én azt hittem, már régen lezárult, befejeződött, egészen addig, amíg ilyen híreket nem hallhattunk. Az is megállapítható, hogy jelenlegi formájában már nem szolgálja a kárpótlási törvényben megfogalmazott célkitűzéseket az ilyen eljárás. Ehelyett sokkal inkább nevezhetjük a földspekuláció számtalan eszköze egyikének. Egyetértek tehát képviselő úrral, hogy ezt a folyamatot a lehető legrövidebb időn belül le kell állítanunk. A kárpótlásra kijelölt földek maradványairól, azok sorsáról pedig döntést kell hoznunk.

Az egyik megoldás az lehet, hogy a jelenleg még kárpótlási földalapba sorolt termőföldek a helyi önkormányzatok tulajdonába vagy kezelésébe kerülnének, amelyek e területeket településfejlesztési, illetve szociális célokra tudnák hasznosítani. Közvetve ez a megoldás szolgálhatná a kárpótlásra jogosultak érdekeit, egyúttal pedig megelőzhetné a spekulációt is. A másik megoldás az lehet, hogy a Nemzeti Földalapban így megmaradó területeket az önkormányzatokkal együttműködve, a demográfiai földprogram szolgálatába állítanánk, vagyis akár 25-50 éves tartós, örökölhető, ismételhető földbérleti jog keretében olyan fiatal pároknak juttatnánk, akik az adott települést választják lakóhelyükül, és vállalják a gazdálkodást, a családalapítást. Ez a megoldás is mindenképpen a közjót és az adott település érdekeit szolgálná.

Az erre vonatkozó jogi szabályozást pedig rövid időn belül el fogjuk készíteni, kidolgozzuk. Addig is szeretnék mindenkit megnyugtatni, képviselő urat is szeretném megnyugtatni, hogy több ilyen cseles árverés márpedig nem lesz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   155-158   159-162   163-167      Ülésnap adatai