Készült: 2024.04.26.04:38:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:12


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a költségvetés mostani általános vitájához úgy is, mint Óbuda országgyűlési képviselője, és úgy is, mint a környezetvédelmi bizottság egyik alelnöke szóljak hozzá. Ennek megfelelően szeretnék szólni az általános vitában a költségvetésről általánosságban is, és néhány környezetvédelmi aspektusról is.

Akik régebb óta figyelik a parlamentet, na, nem egy adott esztendőben, hanem, mondjuk, jó néhány évre visszamenőleg, és fölidézik a költségvetési általános és részletes vitákat, azok számára valószínűleg nem lesz meglepetés, ha azt mondom, hogy lényegét tekintve 2002 óta nem volt olyan költségvetési vita, ahol az ellenzéki képviselőtársaink ne a nemzethalált vizionálták volna. Jelentem, illetőleg azzal, hogy még most itt vagyunk, és erről beszélünk, rossz jósnak bizonyultak, mert ez bizony nem következett be, hála a Jóistennek, pedig hát közben még egy világválság is jött.

Szeretnek önök kiváló külföldi elemzőkre hivatkozni. Mutassanak majd nekünk egyetlenegy olyat, aki a mai világválság okozójaként akár a Gyurcsány-, akár a Bajnai-kormányt jelöli meg! Higgyék már el, ez egy adottság, amely adottsággal nekünk érdemben és felelősen kell foglalkoznunk, és ezen keretek között van szükség a mostani költségvetés megalkotására is.

Az elmúlt jó néhány esztendőben, a válság előtt is, de akár a válság időszakában is az ország épült, voltak, akik sikereket értek el, nem kevesen. Az is kétségtelen tény ugyanakkor, hogy sokak számára kedvezőtlenül változtak a viszonyok. Na de hát éppen ez a politika és a kormányzatok feladata, hogy a fellépő problémákat kezeljék.

Éppen ezért nincs is annál fontosabb, mint hogy működőképes legyen az ország. Azt gondom, hogy akik folyamatosan a nemzethalállal riogatnak, azért teszik ezt, mert ők sokkal inkább azt akarnák, hogy ne mi vezessünk. Engem is fölszólított a saját óbudai önkormányzatomnak a polgármestere, hogy ne szavazzam meg ezt a költségvetést. Én azt gondolom, hogy felelőtlenül gondolkodik az, aki ma Magyarországon a válság és a sikeres válságkezelés adott időszakában azzal kíván politizálni, hogy ne legyen az országnak költségvetése.

Tisztelt ellenzéki képviselőtársaim, higgyenek már vagy bízzanak már a közvélemény-kutatásokban: jól állnak! Ehhez nem szükséges bedönteni az országot, ha nyerni akarnak. Márpedig azzal, hogy önök arra biztatnak mindenkit, hogy ne legyen az országnak költségvetése, nemcsak felelőtlenül gondolkodnak, hanem azt is mutatják, hogy nem bíznak abban, hogy egyébként jelenleg jól állnak.

A költségvetés rendkívül fontos ahhoz - és erről nagyon sokan szóltak már előttem -, hogy az egyébként sikeresen folyó válságkezelés továbbra is abban a sikeres mederben folyjék, ahogy eddig.

(12.30)

Meggyőződésem egyébként, hogy óriási tragédia, pláne nemzethalál akkor sem lenne, ha nem lenne költségvetés, de ez felelőtlenség lenne, és elvenné azokat az előnyöket akár az intézmények finanszírozásában, akár az egyes emberek életében, aminek csak kicsi részét jelenti adott esetben a költségvetés egyik vagy másik sora. Ugyanakkor formálisan fogom tudni teljesíteni Óbuda polgármesterének a kérését, mert változatlan formában ez a költségvetés - már a tervezet benyújtott formájához képest változatlan formában - nem kerül elfogadásra.

Itt is szeretném jelezni, hogy természetesen fontosnak érzem a gyermekétkeztetés ügyének az elrendezését, ez pedig formálisan is a benyújtott tervezet módosítását igényli. Azt gondolom, hogy lényegét tekintve elfogadott költségvetése, a hibáinak korrigálásával elfogadott költségvetése kell hogy legyen az országnak, ez a valódi felelős döntés valamennyi óbudai polgár és valamennyi magyar polgár érdekében.

Én magam sikeres válságkezelésről beszéltem, ugyanakkor mégis azt gondolom, hogy van még tartozása a kormánynak a válságkezelés jó néhány ügyét illetően. Biztos vagyok benne, hogy adott gazdaságfilozófiai ügyeket is még ismételten elő kell venni ennek menetében, mert nem biztos, hogy tartós az a megoldás, amelyik pusztán korábban volt struktúrák újraélesztésével és működésének újraindításával foglalkozik, de ez nem a mostani költségvetés kérdése, ez praktikusan a jövő választási kampányé, illetőleg a felálló új kormány kérdése.

A "válságkezelés" kifejezést én magam is többször használtam. Engedjék meg, hogy ezen a gondolatmeneten térjek át a környezetvédelmi ügyekre. Nagyon egyértelműen rögzíteni kell, hogy a válság nem lehet hivatkozási alap ahhoz, hogy környezeti állapotainkat romboljuk, nem lehet hivatkozási alap ahhoz, hogy bármilyen környezetvédelmi elvárás szigorúságán enyhítsünk. Ezt azért is kell mondanom, mert egy - akár kényszerű okoknál fogva is takarékos - költségvetésben alapvetően ezt kell nézni környezetvédelmi megfontolásokból.

Számháború zajlik itt, hogy mennyi jut környezetvédelmi célokra. Ehhez a számháborúhoz nem kívánok hozzájárulni, csak annyit mondani, hogy a környezetvédelmi feladatokra több fejezetben, több tárcánál a gazdaság szereplői közreműködését feltételezve több száz milliárd forint jut. Nyilván nem vagyok ennyire boldog, amikor megnézem, hogy is néz ki a környezetvédelmi tárca ágazati költségvetése, mert ha jól csal az emlékem, ez a második legkisebb költségvetés. Erre önmagában azt lehet mondani, hogy súlyát vesztette, mert már csak ilyen kevesen fordítanak rá. A kérdés mindig az, hogy ez a pénz mi célt szolgál, és hogy arra elegendő-e.

Meggyőződésem, hogy az egyébként a tavalyihoz képest jelentősen kisebb összeget tartalmazó ágazati költségvetés a megoldásra váró környezetvédelmi feladatokra elég. De a tárcánál nem a fejlesztési beruházások pénzeit kell keresni, hanem kell például keresni a hatósági munkához, az ellenőrzéshez szükséges fedezetet, és ez - a tavalyi megnövekedett létszámra is figyelemmel - elegendő ahhoz, hogy a hatósági munkát jó színvonalon végezzék. Az idei bővítés egyébként a tárca bevételeinek növekedését eredményezte már most is. Az erre vonatkozó ösztönző rendelkezések továbbra is benne maradtak a költségvetési törvényben, és ez jó, és továbbra is biztosított a zöld civil szervezetek támogatása is, ami rendszerint elő szokott jönni ezekben a költségvetési vitákban.

Összegzésül és zárásul engedjék meg, hogy úgy fejezzem be én is, ha már múltra utaltam többször - gyakorlatilag minden költségvetési vitában részt vettem jómagam is, és megfogalmaztam, hogy milyennek ítélem a költségvetést -: én ezt a mostani költségvetést környezetvédelmi szempontból felelős, de a korábbiaknál kisebb lépésnek tekintem a tisztább és élhetőbb Magyarországért.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai