Készült: 2024.09.22.21:16:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 159. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Elnézést kérek, igyekszem nagyon rövid lenni, csak ha Józsa képviselő úr ténybeli számokat említ, akkor engedje meg, hogy ténybeli állításokkal, illetőleg kérdésekkel válaszoljak.

Ha megnézzük az európai uniós tagállamokat a tekintetben, hogy ki volt Európa rekordere a hiány nagyságát illetően, akkor sajnos a válasz az, hogy Magyarország. Ha megkérdezzük azt, hogy melyik ország volt a leghosszabb ideig túlzottdeficit‑eljárás alatt, akkor a válasz sajnos Magyarország. Ha megkérdezzük azt, hogy 2010 előtt melyik ország volt képes arra, hogy éveken keresztül, öt-hat éven keresztül a legnagyobb vagy a második legnagyobb legyen a hiánya, akkor a válasz az, hogy sajnos Magyarország.

Ha megnézzük a GDP-számok, a reálnövekedési számok változását, akkor sem lehetünk túl büszkék. Képviselő úr, én abban kész vagyok egy vitára, hogy vajon Görögország volt‑e rosszabb helyzetben vagy Magyarország, miért volt az, hogy Magyarország elsőként szorult rá a trojka, a Világbank, az IMF és az Európai Unió, az Európai Bizottság hitelére, de kétségtelen, hogy a görögök helyzete sem volt túlságosan rózsás. Épp ezért említettem a görög adatok mellett portugál, spanyol vagy olasz adatokat.

Azt gondolom, hogy ha Görögországot kivesszük a képből, akkor is számos olyan országot látunk, akinek alacsonyabb volt az adóssága, sokkal kisebb volt a hiánya (Gőgös Zoltán: És mennyit keresett egy ápolónő?), és mégis sokkal rosszabb teljesítményt ért el az elmúlt években, nemcsak az egészségügyi kiadások változását illetően, hanem mondjuk, az államháztartási hiány vagy az államadósság tekintetében is.

Az MNB kapcsán egyetlenegy megjegyzést engedjenek meg, ez a kérdés nem az egészségügyi vitanapnak a témája, de azért az tényszerű dolog, hogy hál’ istennek, most arról beszélhetünk, hogy az MNB-nek van nyeresége, és nem arról, hogy vesztesége van. (Gőgös Zoltán: Államtitkár úr, ne hülyítsen már bennünket! ‑ Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban. ‑ Az elnök csenget.) Kérem szépen, az MNB-nek tényszerűen nyeresége van. (Gőgös Zoltán: Miből?) Az kérdés lehet, hogy ezzel a nyereséggel mi történik.

Itt engedjék meg, hogy ahogy kormányzati oldalról sokan tettük, Varga miniszter úr is a 2017‑es költségvetés ismertetésekor tette, annyit mondjak, hogy a monetáris politika és a fiskális politika egymástól elválik, a kormányzattól független jegybanki tevékenység határozza azt meg, hogy a jegybank nyereségével mi fog történni (Gőgös Zoltán: Hogy hülyeségre költse a pénzt!), és tényszerűen rögzítettem azt, hogy a jegybanknak nyeresége van. Ez mindnyájunknak, adófizetőknek sokat jelent, voltak olyan évek, amikor nagyon komoly befizetést kellett teljesíteni (Gőgös Zoltán: És ez mit jelent a devizahiteleseknek?) a jegybank felé. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai