Készült: 2024.09.19.11:11:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap, 46. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:02

Felszólalások:  <<  46  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A rendszerváltozás után a magyar kormány - látva a határon túli magyar oktatási rendszer elégtelen voltát - tömegesen tette lehetővé a határon túli magyar diákok számára, hogy magyarországi egyetemeken tanuljanak. A jó szándékú kezdeményezésnek nem várt negatív hatása lett: az itt tanuló határon túli diákok 90 százaléka nem tért vissza szülőföldjére. Ezáltal a magyar kormány akaratlanul is hozzájárult a határon túli ijesztő méretű népességfogyáshoz és az értelmiség elvándorlásához.

A polgári kormány - felismerve ezt a veszélyt - gyökeres fordulatot hajtott végre, radikálisan visszaszorítottuk a magyarországi ösztöndíjakat, egyidejűleg a szülőföldön magyarul tanulóknak biztosítottunk ösztöndíjakat, és jelentősen támogattuk a határon túli magyar nyelvű felsőoktatás kiépítését.

Az utóbbi időben újfajta folyamat van kibontakozóban: a határon túli diákok már középiskolai, sőt sokszor általános iskolai tanulmányaikra is magyarországi iskolákba iratkoznak be. A folyamat legfőbb gerjesztői a magyarországi iskolák, mivel állami támogatásukat fejkvóta alapján kapják. A magyarországi gyermeklétszám fokozatosan csökken, így az iskolák mindent megtesznek azért, hogy diákokat szerezzenek. A határ menti iskolák ezért tömegesen toboroznak a határon túlról. A toborzás természetesen nem meghirdetve, hanem informális keretek között zajlik.

A folyamat sajnálatos módon az utóbbi időben felgyorsult, sőt azt is mondhatnám, hogy mára ijesztő méreteket öltött: az idén szeptemberi beiratkozási adatok alapján jövőre több erdélyi diák fog érettségizni Magyarországon, mint erdélyi középiskolákban. Ezeknek a tendenciáknak beláthatatlan következményei lehetnek mind népesedési szempontból, mind a határon túli magyar oktatásügy, iskolaügy szempontjából. Azok közül, akik már a középiskolát Magyarországon végzik, nagyon kevesen folytatják majd tanulmányaikat és további életüket szülőföldjükön, és ez ismét a képzettebb réteg elvándorlását erősíti; emellett elősegíti az amúgy is nehéz helyzetben lévő határon túli középiskolák, sőt általános iskolák elsorvadását is.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem, egyetért-e a helyzetértékelésemmel. Másodszor pedig azt kérdezem, hogy mit kíván tenni ezeknek a folyamatoknak a megállításáért és visszafordításáért. (Taps az ellenzék soraiból.)

Felszólalások:  <<  46  >>    Ülésnap adatai