Készült: 2024.09.22.05:23:07 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 299 2004.06.21. 1:16  242-304

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Köszönöm a szót. A következő: most hallgatja Jutka néni a Bethlen Gábor utcában a rádió adását, és azt fogja nekem otthon mondani, hogy Mihály, kedves, lejárt az M5-ös szerződése. Azt mondta a miniszterelnök, hogy meg fogjuk venni. Eladjuk ezért a Postabankot. Mihály! Hát miért nem vették meg akkor azt az autópályát? Miért vesznek föl olyan hitelt, amiről azt sem tudod mondani, hogy mennyibe kerül? Aztán most utólag idehozzák a parlament elé, Mihály, hogy hagyja jóvá, amikor nem is láttuk? Azt sem tudjuk, mennyibe fog ez az út kerülni?

Hát, közpénzügyi államtitkár úr, hogy fogok én Jutka néninek válaszolni? Tessék nekem megmondani azt, hogyan ügyel ön az állam pénzére, és mit fogok én mondani Jutka néninek, hová tűnt el a 101 milliárd forint? Hát a miniszterelnök úr azt mondta, sőt, még számolgattuk is Jutka nénivel a Bethlen Gábor utcában, hogy nem kerül ez az M5-ös annyiba, futja még a Békéscsaba-Kecskemét közötti útszakaszra! Na most, kedves államtitkár úr, mit mondok én Jutka néninek a Bethlen Gábor utcában, mennyibe kerül ez a kutya M5-ös, oszt miért veszünk föl hitelt, ha valamire megvan a pénzünk? Ezt csak a buta ember csinálja!

No, kedves államtitkár úr, próbáljunk meg erre a kérdésre választ adni valamilyen úton-módon. (Dr. Géczi József Alajos: Így már jó. - Dr. Fónagy János: Így már érted? - Derültség.)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
159 343 2004.06.21. 3:41  304-346

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy aki most ismételten a rádiót hallgatja, tisztelt hölgyek, urak, tisztelt Ház, azt fogja mondani, hogy amiről itt szó folyik, az képtelenség. Kedves államtitkár úr, én úgy gondolom, hogy a választók, akik az ön számára is léteznek, ezt a dolgot nem fogják megérteni. Hogyan fogunk mi számot adni arról, hogy fölvetődik egy kérdés ebben az országban, és nem lehet megnézni, nem lehet rá korrekt választ adni? Ha nincs mit takargatni, akkor mitől kell félni? Én már azt gondoltam volna, hogy ön ezt megnézi, és referál a parlamentnek, hogy ez van, az van, amaz van. Volt ebben a tisztelt Házban arra példa, hogy államtitkár lemondott vagy épp miniszter is, és ehhez hasonlók.

Visszatérve erre a dologra, úgy gondolom, hogy ezt sem fogja tőlem Jutka néni elfogadni, aki a Bethlen Gábor utcában lakik, de néha a piacon is megakaszt engem, mert Jutka néni nem politizál - csak már nincs itt államtitkár úr, aki ezt fölvetette -, ő csak racionálisan gondolkodik, és ha ő megért dolgokat, akkor biztos, hogy jól csináljuk, és ha valami ellenvéleménye van, akkor holt sicher, hogy valami bűzlik Dániában. Erre az ügyre is azt fogja mondani, mint az előző kérdésre, hogy Mihály, itt bűzlik valami Dániában, nézzék már meg ezt az ügyet! Jutka néni azt is fogja mondani, és csípőre teszi majd a kezét: mondja meg a Kellernek, hogy nem üvegzsebe van, hanem valószínű, üvegszeme van neki, hát vegyen hozzá okulárét, hogy jobban lássa a problémákat. (Keller László: Én nem személyeskedtem! - Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Azt is mondja majd Jutka néni… (Zaj.) Nem én vagyok az üvegzseb-államtitkár! Azt is fogja mondani Jutka néni, hogy igen, Mihály, Ádernak igaza volt: nekem hazudtak éjjel-nappal, minden hullámhosszon, de most már elegem volt, és ne higgyék, hogy hülye vagyok! Nem fogja hinni az autópályáról, nem fogja erről az ügyről hinni, és neki elege van már ebből.

Tisztelt Képviselő Úr! Gondolkozzon a magyar állampolgár fejével, aki a rádiót hallgatja most is, mint mondtam: ő ezt tőlünk nem fogadja el. Azt is fogja nekem mondani a választópolgár, hogy tisztelt képviselő úr, rossz híre van ennek a Háznak - mintha csinálnák! Mondja, direkt csinálják azt, hogy maguknak rossz hírük legyen?! Hát ennyire bűz van ott? Ne haragudjon meg, azt is fogja mondani, hogy magát meg a Domokos urat én ismerem, meg még sok mást. Nem hiszem, hogy a sok becsületes ember közt annyi konkoly van, hát vigyázzon magára, mert aki korpa közé keveredik, megeszi a disznó! No, hát én nem szeretnék ilyen lenni. Épp ezért úgy gondolom, ha fölvetődik egy probléma az országban, akkor arra igenis választ kell adni, tisztelt képviselő úr.

Hiteltelenné tesszük magunkat, tisztelt képviselő úr, pontosan ezekkel a vitákkal, amikor egy ilyen problémánál és másnál is csak visszafelé mutogatunk, és nem nézzük meg adott alkalommal azt a kérdést, és nem vizsgáljuk meg, és nem adunk az embereknek konkrét választ. Erre azt várhatják tőlünk a rádióhallgatók és Magyarország állampolgárai, hogy csináljanak már, tisztelt képviselő urak, végre rendet, ne beszéljenek mellé, ne mutogassanak vissza, hanem arról beszéljenek, ami napirenden van. Tudja, azt is mondaná nekem Jutka néni a Bethlen Gábor utcából, hogy ha ennyire mellébeszélnek, maga már régen megvonta volna valakitől a szót, azt mondta volna, hogy beszéljen a napirendről. Arról a napirendről kellene beszélni, hogy megnézik ezt a kérdést vagy nem nézik meg, rendben van az autópálya szerződése vagy nincsen rendben. Mert azt is fogják mondani, hogy nem esznek már mindent meg a magyar állampolgárok, mert elegük van belőlünk.

Úgyhogy én is azt mondom: ne egyenek meg mindent, tegyünk rendet végre, és tegyünk erre a kérdésre is pontot a vizsgálattal, van-e valami takargatnivaló vagy sem. Tisztelt hölgyek, urak, ez a kérdés, erre kell választ adni!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 116 2004.09.28. 2:03  45-149

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Alelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Megvallom őszintén, hogy nagyon zavarodott helyzetben vagyok, ugyanis hallgatva a kormánypárti képviselők érveléseit, takto bugye, ahogy a tót mondja, ahogy van, úgy van, úgy jó, ahogy működik; azért ez nincs helyén, tisztelt képviselőtársaim. Ugyanis leírta az ÁSZ, hogy a tisztelt tulajdonost megjelenítő parlament foglalkozzon ezzel az üggyel. (Gőgös Zoltán: Ezt csináljuk!)

Azt mondják, hogy mit várunk el. Nem hiszem, hogy arról van szó, hogy most mit várunk el, és mit nem várunk el, de azt mindenféleképpen elvárjuk, hogy egy részvénytársaság, amelynek költségvetési kapcsolata van, jelentős állami, azaz közpénzből támogatott… Nagyon hálás vagyok, hogy Keller képviselő úr megjött, mert úgy gondolom, hogy csősze a közpénznek (Derültség.), és nemcsak üvegzsebbel, hanem jó látással észreveszi a gazdálkodás problémát. Nos tehát, nincs jól ez így, mégpedig úgy gondolom, nem lehet az a szándékuk, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy most azt mondják, hogy jól van ez így, mert akkor jobb hírt ír rólunk az MTI.

(15.00)

Akkor sandaság van az ügyben. (Derültség.) Akkor azt mondom, ha túl sok pénzt költenek, méghozzá felelőtlen módon, akkor ezt a dolgot meg kell vizsgálni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Vigyázz, mert rosszat írnak rólad!) Miért? Á, csudát! Úgy gondolom, hogy nagyon fontos kérdésre kell rávilágítanom.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A Tulajdonosi Tanácsadó Testület nem fogadta el ezt az elszámolást. Erre föl a kormánypárti képviselők pedig azt mondják, hogy jól van ez így. Hát akkor miről beszélünk? Sőt, mi több, azt sem tudják, hogy amikor a tisztelt kormányuk 2003-ban további állami támogatást biztosított, azt mondta, hogy ehhez üzleti terv szükségeltetik. Akkor miért nem beszélünk itt részvénytársaságról, ha már a kormány is deklarálta, hogy részvénytársaságnak fogadja el, és kéri hozzá a feszes és pontos gazdálkodást? Itt nem történt meg ez, és ezért vitatkozunk és beszélünk erről. Tisztelt Hölgyek, Urak! Azt javaslom, hogy erről tárgyaljunk.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 122 2004.09.28. 2:08  45-149

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én úgy gondolom, Keller képviselő úr, államtitkár úr, hogy méltatlan volt, amit mondott. Ugyanis nem értem, miért beszél más dologról, amikor arról beszélünk, hogy a nemzeti hírügynökségről van szó, és ennek a feladatát nem kell kitalálni.

Kedves Keller Képviselő Úr és Államtitkár Úr! Van ott elnök, van ott alelnök, van ott mindenféle menedzsment, sőt mi több, tulajdonosi tanácsadó testület, sőt fb. Keller képviselő úr, arról szól a történet, hogy itt úgy néz ki a dolog, hogy számolatlanul folyik a pénz, nem jól gazdálkodnak. És ki mondhatja ezt? A Számvevőszék mondta, mert leellenőrizte. Most arról beszélgetünk, amit Domokos képviselőtársam mondott, hogy legyen végre pénzügyi rend a tisztelt Magyar Távirati Irodánál. Nincs, kedves képviselő úr!

Nyilvánvalóan fura egy dolog, mert ez egy kvázi költségvetési intézmény. Azért kvázi költségvetési intézmény, majdnem költségvetési intézmény, mert a parlament dönt arról, hogy milyen forrásokat bocsát rendelkezésre. Kvázi részvénytársaság, mert a piacon van. De egyik funkciójának sem felel meg, tisztelt képviselőtársam! Azért nem felel meg, mert ha költségvetési intézmény lenne, akkor már régen megbillentették volna a vezetőket, mert nem tartja be a költségvetésére vonatkozó jogszabályokat. Sőt, ha részvénytársaság lenne, akkor meg a tulajdonosok billentették volna már a menedzsmentet a csudába, mert szintén nagyon fontos, hogy ne termeljen ez a részvénytársaság további veszteségeket, ne élje föl a vagyonát. Akkor úgy fogunk járni, mint a többi közmédiummal, hogy föléli a vagyonát.

Nos, úgy gondolom, hogy pénzügyi rendet kell teremteni itt is, és a menedzsmentnek kell költségekre, létszámra és fejlesztésre, sőt a piachoz való alkalmazkodásra is elképzelésének lenni. Azt hiányolja Domokos László képviselőtársam és a Fidesz-frakció is, hogy nem látjuk ennek a kialakulását. Sőt mi több, erre azt mondja a tisztelt Állami Számvevőszék, hogy nincs ez így jól, és le is írja hosszan.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 142 2004.09.28. 2:13  45-149

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Szabó képviselő úr azt mondja, hogy a rendtől nem lesz még megtakarítás, azaz nem lesz eredmény. Hát, tisztelt képviselő úr, nem tudom, hol tanult közgazdaságtant, én sem franciául, sem németül, de magyarul igen. Úgy gondolom, a pénzügyi rend eredménnyel jár, mégpedig úgy gondolom, ha ki kell fejtenem a tisztelt Ház előtt, csak meg kellene ismételnem mindazokat, amelyeket az Állami Számvevőszék mond. De ha nem mondom el azt, hanem csak egyébként elmondom, hogy mi a menedzsment feladata, többek között a költségekkel való gazdálkodás.

Úgy gondolom, nagyon lényeges kérdés a fejlesztési terv. Azonkívül nagyon fontos - mindenhol a legdrágább költség a munkaerő - a létszámgazdálkodás. Aztán úgy gondolom, hogy kellene fejlesztési stratégia, meg sok egyéb más, alkalmazkodás a piachoz.

Úgy gondolom, hogy ténylegesen ez a menedzsment feladata, és ezt most, úgy látszik, hiányoljuk, és nem látjuk az MTI, azaz a Magyar Távirati Iroda vezetésében. Úgy gondolom, a Magyar Távirati Iroda közmédium esetében nem kell pozitív eredményt elvárnunk, nem kifejezetten előírás, de legalább nullszaldósnak kell lennie. Azt is gondolom, hogy 2002-ben mi azért voltunk kissé engedékenyek ezzel a veszteséggel vagy negatív eredménnyel, mert nagyon sok embert eltávolítottak. Azt mondtuk, hogy ez végkielégítéssel jár, nyilvánvaló, hogy veszteséget jelentett. Nem vizsgáltuk túlságosan a számvitel kérdéseit, az ott levő adatokat, de a menedzsmentnek ez 2002-ben figyelmeztetés kellett volna legyen 2003-ra. Nem történt meg.

Nos, épp itt az ideje, miután ez az év is eléggé rosszul néz ki, hogy igenis foglalkozzunk a renddel, mégpedig a pénzügyi renddel, és még egyszer megismétlem, a költségekkel való gazdálkodás tekintetében a fejlesztéssel, a létszámgazdálkodással, sok egyéb mással, tisztelt képviselőtársam. Úgy gondolom, miután a piacon van, üzleti stratégia sem árt.

Köszönöm, hogy szólhattam, elnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 192 2004.09.28. 2:09  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kárpáti Zsuzsa Képviselő Asszony! Beszélünk magunkkal, sőt én még magammal is szoktam alkalmasint, eléggé el nem ítélhető módon. 12 százalékkal több volt a forrás, ez így igaz, csak ne felejtse el, kedves Kárpáti Zsuzsa, hogy az önkormányzatok működésével kapcsolatos költségek 90-95 százalékát teszik ki általában az önkormányzatok összbevételeinek, összkiadásainak. Ebből az intézmények működése 80-85 százalék, tisztelt Kárpáti Zsuzsa, és ha a bérköltség és járulékai megemelkednek, akkor innentől kezdve kevés a 12 százalék. Márpedig önök eléggé helyes módon megemelték a béreket átlag 50 százalékban, de ugyanakkor ezt a terhet, költséget velünk fizettették ki, mint a rossz barát, aki meghív a kocsmába, és velem fizetteti ki az őáltala rendelt számlát.

Én azt mondom, hogy 2003 nem volt az önkormányzatok éve. Úgy gondolom, e tekintetben meg kell hallgatni a szövetségek véleményét, mindegyikét, és az ÁSZ véleményét, amit a 2003. évi költségvetéssel kapcsolatban már előre jeleztek.

Most egy más kérdésről szeretnék beszélni. Mégpedig arról, Füle képviselő úr, ön azt mondta, hogy 3200 önkormányzat van, és nem bírja az ország. Képviselő úr, megdöbbentem. Én úgy gondolom, hogy ha ön a 3200 önkormányzat létére azt mondja, hogy nem bírja az ország, akkor ön megkérdőjelezi a demokratikus önigazgatás, önkormányzás alappilléreit. (Dr. Füle István közbeszólására:) Tisztelt képviselő úr, pontosan ezt mondta, nézze meg a jegyzőkönyvben.

Ha arról beszélt volna, hogy milyen szolgáltatásokat nyújtsanak a települési önkormányzatok, akkor beszélhetünk ennek szakmai kérdéséről, de ha ön kijelenti azt, hogy nem bírja az ország a 3200 önkormányzatot, akkor valahol ön nem jó helyen áll, és nem hiszem, hogy méltó képviselőnek lenni. Ezt pont akkor mondja, amikor a települési önkormányzatok napja van. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Bocsánat, de tiltakoznom kell. Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 200 2004.09.28. 2:06  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Egyetértek Göndör képviselő úrral, mégpedig abban, hogy ha felvetünk egy problémát, akkor a jövőre vonatkozó javaslatot is meg kell mondani. Meg fogom tenni, tisztelt képviselő-testület - bocsánatot kérek -, tisztelt képviselőtársaim. Úgy gondolom - s most tessék figyelni -, hogy az önkormányzatok nagyon fontos dolgot, közszolgáltatást nyújtanak tízmillió embernek. Én azért tiltakoztam, mert azt mondták, hogy 3200 önkormányzatot nem visel el az ország. Ez ellen most is tiltakozom, és ha bármikor lehetőségem lesz, tiltakozni fogok az ilyen kijelentések ellen. Tudniillik az a demokratikus berendezkedést kérdőjelezi meg, aki egyáltalán beszél arról, hogy nem kell önkormányzatiság.

De most beszéljünk másról, mégpedig arról, hogy a szolgáltatások, az intézmények működtetése jellemzi az önkormányzatokat. Tisztelt hölgyek, urak, ha marad pénz, akkor fejlesztenek. Arról van szó, hogy a működési költségeket önök megemelték a bérköltséggel, és ezt nem finanszírozták le; ezt nem én mondom, hanem a szakmai szövetségek. A kormány a tavalyi és az ez évi költségvetés után 250 milliárd forinttal tartozik az önkormányzatoknak, azzal, amit nem finanszírozott le a kötelező feladatokhoz. És ha marad fejlesztésre lehetőség, azt hogyan csinálják? Kérem, pályázzunk, persze, hogy pályázzunk. És az önerőt honnan biztosítjuk? Pályázat útján, sőt mi több, hitellel. Gondolják végig, hogy eladósodunk! Otthon pont azért szekálnak minket, hogy eladósodunk, mert szeretnénk fejleszteni. De mi van a kicsikkel, a kis településekkel, ahol a működésre sincs meg a forrás? Ez a gond, tisztelt képviselőtársaim.

A 2003-as költségvetés és a mostani zárszámadási törvény arról szól, hogy hogyan volt 2003-ban. Rosszul volt, tisztelt képviselőtársaim, mert nem finanszírozta le a parlament az önkormányzatok működései költségeit, nem fedezte le, és ezt nem én állítom, hanem a Számvevőszék és az önkormányzati szövetségek.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 208 2004.09.28. 2:00  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy az önkormányzatok 2003. évi gazdálkodásánál felvetődő kérdések nagyon lényeges kérdésre reflektálnak és világítanak rá; többek között arra, hogy milyen kötelező feladatot címzünk a 3200 önkormányzathoz. Nos, ha a feladatot hozzátűzzük, ahhoz pénzről is kell gondoskodni, és 2003 nem erről szólt az állami költségvetésben, és ezt mondja minden önkormányzati szövetség, a kötelező feladatok mellé a kormány nem tette hozzá a pénzt. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van.)

Ez tény, kérem, és ezen kár vitatkoznunk, mert ezt rajtunk kívül állók is megállapították, az önkormányzatok és az Állami Számvevőszék, valamint a szövetségek. 250 milliárddal tartozik a kormány a két év működési kiadáshoz.

Tisztelt Képviselőtársaim! Arról lehet beszélni, és az nem demagógia, hogy milyen szakmai metódussal, hogyan lehet korszerűsíteni az önkormányzatok hivatali munkáját. Ez egy más kérdés. De nem tévesztendő a hivatali munka az önkormányzatisággal. Az alkotmányos és törvényes szervezet, és úgy gondolom, nem megkérdőjelezhető. Jelenleg Magyarországon 3200 van, a törvényhozás bölcsességén múlik, hogy hogyan, miként lesz tovább. De én úgy gondolom, addig az önkormányzatiság tabu, amíg ezt a törvény nem rendezte másként. És ehhez ragaszkodnunk kell. Viszont a kötelező feladatok szaporodnak, és hozzá a források pedig nem.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Nem maradt időm arra, hogy elmondjam, milyen javaslataim vannak. Úgy gondolom, a 2003. évi költségvetés is példa arra, hogy lehetett volna több forrást biztosítani az önkormányzatoknak, ha az állam mértéktartó. Tehát a központi igazgatás költségei jelentősen megszaporodtak, és elkövetkeztek olyan kormányzati problémák, pénzügyi gazdálkodási problémák, amelyek tovább sújtják a költségvetés szaldóit, és ezért kevesebb marad az önkormányzatoknak.

Tisztelt Hölgyek, Urak! A kormánynak kell jobban kormányozni, több pénz marad az önkormányzatoknak.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 254 2004.09.28. 2:08  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy Jauernik képviselőtársam nem szemlélte igazán kritikusan a 2003. évi költségvetést.

Képviselő Úr! Nekem a nagyanyám azt mondta, hogy kisfiam, tanuld meg, az ég nem rózsaszín és nem fekete, hanem az ég kék, de sajnos ez az ég lehet derűs, lehet borús és lehet napfényes. No, tisztelt képviselő úr, ha e mérsékeltebb irányzatban próbálunk színjelzőt találni, akkor erősen borús volt, mondhatnám, majdnem viharos volt a felhő az önkormányzatok 2003. évi gazdálkodása felett.

Képviselő Úr! Ön majdnem teljesen rózsaszínben festette föl, hogy 12 százalékkal több forrása volt. Ön mondta az előző szavaiban azt, hogy nincs egyensúlyban a kitűzött feladat és a finanszírozás. Kérem, a 2003-as évben teljes egészében megörököltük a béremelés 50 százalékát. 12 százalékot adott a kormány, mondja ön - én nem láttam, de maradjunk annyiban, hogy igen. De ugyanakkor a bérek 50 százaléka, amely a működési költségek 85-90 százaléka, az bérköltség, tisztelt képviselő úr. Tehát úgy gondolom, hogy 2003 igenis pontosan kormányzati, és ne tessék mellébeszélni, kormányzati intézkedésből többletterheket jelentett az önkormányzatoknak, és a központi költségvetés, az állami költségvetés ezt nem finanszírozta le.

Nos, tehát úgy gondolom, hogy a normatívák tekintetében is, nézzük csak meg ezeket a bázisszámokat, és kérem, a szakmával meg lehet vitatni, még a polgári kormány idejében elértük az általános iskolai oktatás 80-85 százalékos állami normatíváját, azaz annyit finanszírozott a tényleges költségből. Ez lezüllött 65 százalékra, tisztelt képviselő úr. Akkor most ki ügyeljen arra, hogy a feladatok mellé forrást kell tenni, tisztelt képviselő úr?

Én úgy gondolom, ez kormányzati felelősség, és a kormány sajnos ezt a fontos elvárást az elmúlt évben az önkormányzatok tekintetében nem teljesítette. Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 260 2004.09.28. 2:04  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, mélyen tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Jauernik képviselő úr azt mondja, hogy nem mondok igazat. Képviselő úr, úgy gondolom, hogy ön akkor nemcsak rám mondja ezt, hanem az ÁSZ-ra is, és ugyanezt mondja az önkormányzatok összes szövetségére, akik állítják, hogy a 2003. év sajnos nagyon zivataros és felhős, sőt mi több, sötét volt az önkormányzatoknak.

Nos, tisztelt képviselő úr, azt mondta annak idején, 2002-ben az önök kormánya minden településen - kérdezzék meg, Kunszentmártonban is így volt -, hogy több pénzt az embereknek és több pénzt az önkormányzatoknak - pont fordítva, de teljesen mindegy. Lényeg az, hogy ez sem valósult meg, mert amire többet adtak, és most nem vitatkozom önnel a számokon, nem csak feladatot adtak a megemelkedett forráshoz. Tisztelt hölgyeim és uraim, emlékezzünk vissza a gázáremelésre: 40 százalékkal sújtotta az önkormányzatokat. Nézzük meg akkor a villanyár emelését, gondoljunk a közüzemi díjakra. Sőt mi több, tisztelt képviselő úr, elfelejti az áfa emelkedését, amely szintén sújtotta az önkormányzatok gazdálkodását.

Tehát egy kézzel adott, kettővel visszavett a tisztelt kormányzat. Tisztelt képviselő úr, növekedtek a szociális kiadások az önkormányzatoknál azért, mert az emberek sajnos pontosan ezek miatt az áremelések miatt szegényedtek. Tudja, hozzám jó párszor jött idős néni, akinek 27-30 ezer forint a nyugdíja, hogy nem bírja kifizetni a gázszámláját, a villanyszámláját és a szociális segélyek száma meggyarapodott. Azonkívül 400 ezer új munkahelyet ígértek. Viszont a munkanélküliség nőtt, tisztelt képviselő úr. Ezek az emberek megjelentek (Dr. Vojnik Mária: Nem nőtt!) az önkormányzati szociális ellátórendszerben (Göndör István: Több igazságot, képviselő úr!), és muszáj volt támogatni őket.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Úgy gondolom, hogy mindezen növekményeket nem ellensúlyozta a gázáremelés, a villanyáremelés, a gyógyszeráremelés és sok egyéb más. Kormányozni nagyon nehéz, méghozzá jól, nagyon nehéz, de ha valaki otthon kiseperi a konyhát, üres kamrában bolond a háziasszony.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 300 2004.09.28. 2:09  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Göndör képviselőtársam mondott olyat az otthonteremtéssel kapcsolatban, ami, úgy gondolom, azért kijavításra szorul. Ugyanis én úgy gondolom, az államháztartás hiányát nem elsősorban a lakásépítés állami támogatása okozza - hangsúlyozom még egyszer, elsősorban. Tehát ha most 2004-ről is beszél, az államháztartási hiányról, akkor nem hiszem, hogy a nagyon fontos cél és a 30 vagy 15 millió problémája jelentette ezt a gondot.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha elgondolkodik rajta, '94 és '98 között nem épültek otthonok, sőt '90-et követően sem, és elbizonytalanodtak az állampolgárok, felfokozott igény van az otthonteremtésre. Tisztelt Képviselő Úr! Ha önök úgy gondolják, hogy nem támogatják olyan mértékben az otthonteremtést, mint a polgári kormány tette, ez legyen az önök gondja, megítélik majd a választópolgárok és a fiatalok. De egyet szeretnék elmondani önnek: aki nem tud építeni vagy nem tud vásárolni új lakást, akkor annak használt lakást kell vennie. Annál nincs szociálpolitika, és ahhoz kevés a 15 millió forint, tisztelt képviselő úr, jó, ha tudja. Viszont az egy nagyon fontos állami cél, hogy legyen lakásmobilitás, mert akkor mindenki a szükségleteinek megfelelően tudja lakásigényét kielégíteni, és ez jó az államnak, jó nekünk.

(20.10)

Úgy gondolom, szembesíteni kell önöket azzal az ígéretükkel - és nem szívesen teszem, higgye meg, de önök ígérték -, hogy önök a polgári kormány lakástámogatási politikáját továbbfejlesztik, bővítik. Nem ez történt, tisztelt képviselő úr. Visszafejlesztése történt! (Jauernik István közbeszól.) Úgy gondolom, hogy önök nem tanultak 2002 száznapos programjából, annak anyagi kihatásaiból, ezért sikerült félre a 2003-as év. Az a véleményem, hogy ez 2004-ben is látszik. Ennek következménye van a napokban itt a parlament előtt.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam, de azért a szociális bérlakásokról még lehetne szót ejteni.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 308 2004.09.28. 1:58  149-313

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem én hoztam szóba az államháztartás és a lakástámogatás közötti összefüggéseket, hanem Göndör képviselőtársam. Azt most is állítom, hogy nem lehet arra hivatkozni, hogy egy magasabb összegű lakásvásárlási támogatás okozza az államháztartás hiányát, ez nem igaz. Ha erre a következtetésre jutnak (Göndör István: Nem is ezt mondtam!) 2003-at és 2004-et is illetően, nem járnak közel az igazsághoz. Mondja azt, hogy nem az öngondoskodást támogatja, de az állam terhére tegye. Úgy gondolom, erről majd szintén a választók mondanak véleményt. Egy országnak fontos az öngondoskodást támogatni, az otthonteremtés szempontjából a fiatalokat támogatni, mert azt hiszem, ekkor számíthatunk arra, hogy gyermeket is vállalnak, és ez fontos nekünk.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy egy nagyon fontos kérdés kimaradt, mégpedig a szociális bérlakások ügye az öngondoskodással összefüggésben. Vannak Magyarországon olyan félkarú, ellehetetlenült családok, akik nem tudnak otthont teremteni. Viszont 2003-ban is visszaesett a szociális bérlakások építésére fordítható összeg. Szeretném szíves figyelmükbe ajánlani, hogy ezt vegyék evidenciaként, mert igenis, úgy gondolom, egy kormánynak kötelessége, egy parlamentnek kötelessége az öngondoskodásra való buzdítás mellett támogatni azokat, akik nem tudnak önmagukról gondoskodni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném ismételten szembesíteni önöket azzal az ígéretükkel, hogy önök a polgári kormány által kitűzött otthonteremtési célkitűzéseket továbbfejlesztik, továbbfolytatják, sőt bővítik. Nem ez történt. Erre hivatkozni, hogy azért van gondja a 2003. évi zárszámadásnak, mert az otthonteremtést preferálta, úgy gondolom, nagyon távol áll az igazságtól. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 282 2004.10.11. 5:05  273-293

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A 29. számú módosító indítvánnyal kapcsolatban szeretném kérni önt és a kormányt, hogy egyértelműen próbáljon meg választ adni arra a kérdésre, hogy támogatja-e dr. Világosi Gábor képviselő úrnak a törvényjavaslat 31. §-át kiegészítő javaslatát, amely szerint kettő új bekezdéssel kívánja kiegészíteni. Ugyanis az előterjesztő képviselője a gazdasági bizottság ülésén egyetértett, míg a költségvetési bizottságban nem támogatta ezt a 29. számú, Világosi Gábor-féle indítványt.

Miről van szó ebben az indítványban? 1 milliárd 4 millióról van szó, mégpedig a következő szöveg van; az indokolását nem láthatom most, mert nincs közelünkben, de elolvasom a módosító indítvány szövegét: “Az Országgyűlés hozzájárul ahhoz, hogy a száz százalékban állami tulajdonú Kisrókus 2000 Ingatlankezelő Kft. - és most tessenek figyelni! - az APEH által megállapított 728 millió - a forintokat nem emlegetem - és a 275 millió forint késedelmi pótléknak a Magyar Államkincstárnál vezetett APEH általános forgalmi adó bevételi számlára, illetve késedelmi pótlék bevételi számlára való fizetési kötelezettsége alól mentesüljön.ö

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, hogy ez nagyon rossz üzenet lenne. Még ha állami tulajdonú is egy cég, és nem fizeti be az áfáját, akkor nem azt kell csinálnunk, hogy a költségvetésben ezt elengedjük, és eltöröljük ezt a befizetési kötelezettségét, hanem ki kell rúgni a vezetőket.

 

(21.10)

Elmondok önöknek egy példát egy önkormányzati cégről, ahol közmunkát szerveztek. Az önkormányzat jogosult a közmunkára, megbízza a kft.-jét, és szerződést köt vele, mert a közpénzekkel el kell számolni, márpedig a munkaügyi központ támogatja, el kell számolni, és szépen megbízza szerződéssel a cégét. Elszámol ezzel a céggel a közmunkák terheiről, a befizetésekről, s nem ad neki semmi mást. Kitalálja az APEH - merthogy az államkassza bajban van -, hogy be kell fizetnie a kft.-nek 10 millió forint feletti áfát. Ha ezt most az önkormányzat mint száz százalékban tulajdonosa ennek a cégnek, elengedte volna - mert ugye elengedi -, akkor nem is dolgoztak volna meg azért a problémáért, hogy ugyan már, kedves APEH, gondolja már végig, hogy a magyar államkasszából közmunkát szervezve, azt lebonyolítva egy produktív céggel, amelynek száz százalékban tulajdonosa az önkormányzat, hogy a csudában kell erre még áfát is terhelni, hiszen az állam az egyik zsebéből kiveszi, a másikba beteszi.

Egy ingatlankezelőnél pedig úgy gondolom, hogy ingatlannal foglalkozhat ez a kft., és akármilyen tulajdonlású, nem jogosítja föl arra, hogy az állami pénzzel felelőtlenül bánjon. Nagyon rossz üzenet erre, tisztelt képviselőtársaim, ha elengednénk az áfabefizetési kötelezettséget, amelyet jogerősen megállapítottak, mert akkor arra buzdítanánk a száz százalékban állami tulajdonú cégeket, hogy ezek a cégek, mint a Magyar Televízió és sok egyéb más, ne fizessék be a munkaadói, a munkavállalói járulékot, az adót, az áfát és sok egyéb mást.

Szeretném önöket emlékeztetni egy másik történetre, amely a 2002. évi zárszámadás kapcsán volt, mert ez most egy SZDSZ-es javaslat. A 2002. évi zárszámadás kapcsán Keller úr hasonló módon egy ilyen járulék- és adómegfizetési ügyben indítványozott módosítást egy Pest megyei önkormányzatnál, és el kellett engedni. El is engedték, ha jól emlékszem, bár olyan dühös voltam, hogy nem figyeltem meg a végét ennek az ügynek.

Nos, ha mi akár önkormányzatnál, akár más, állami tulajdonú cégnél vagy önkormányzati cégnél elengedjük, és behozzuk ide a költségvetési törvénybe, hogy ne kelljen megfizetni a jogerősen megállapított járulékot, akkor kérem, ebben az országban senki sem fogja tisztelni a törvényt, mégpedig az áfatörvényt sem. Úgyhogy én úgy gondolom, tisztelt kormány, tisztelt államtitkár úr, gondolják meg a támogatását. Én úgy gondolom, hogy ilyet nem szabad csinálni, mert ez egyenlő a jogbizonytalansággal, mert aki ki tudja járni, annak nem kell befizetni, aki meg befizetné, az majd meggondolja, hogy befizeti-e, mert hátha ő is ki tudja járni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez a módosító indítvány véleményem szerint 1 milliárd 4 millióról szól, amelyet a költségvetésnek, azaz a zárszámadási törvénynek kellene állnia, és nem kellene megfizetnie ennek a Kisrókus 2000 Ingatlanhasznosító Kft.-nek. Még egyszer mondom: jogerősen megállapított áfa- és késedelmikamat-tartozásról van szó. Úgyhogy kérem önöket, hogy e tekintetben a törvényt tisztelve járjunk el, és ne emeljük be egy másik törvénybe a felmentést.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 292 2004.10.11. 2:03  273-293

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Mélyen tisztelt Államtitkár Úr! Félreértés ne essék, én nem lobbizok a 29. számú módosító indítvány mellett, hanem azt szerettem volna mondani, a kormány döntse el, hogy nem támogat ilyen indítványokat, mert nagyon rossz üzenete lenne a kormánynak, ha az állami tulajdonú kft. nem fizeti be az áfát, ha az egyesület nem fizeti vissza a hitelt a banknak, akkor a banknál is helytállunk, és a kft.-nél is helytállunk. Az állami költségvetés ilyen ügyekben ne álljon helyt, hanem a dolognak legyen jogi következménye. Aki nem fizette vissza a hitelt, az a bankkal - amelynek van biztosítása - intézze el, és ha valaki nem fizette be az áfát, akkor fizesse be, mert jogkövetőnek kell lenni minden egyes gazdasági szervezetnek, egyesületnek, állampolgárnak, legalábbis mindenkit a törvény tiszteletére szeretnénk rászorítani.

Ha ilyen módosító indítványokat támogat a kormány, akkor önmaga mutat majd példát arra, hogy az állampolgárok ne kövessék a törvényt, és ne fizessék meg, amit meg kell fizetniük, hanem keressenek valami áthidaló megoldást, lobbizzanak, mondjuk, a zárszámadási törvénynél, hogy akár 1 milliárdot, akár 10 milliárdot írjanak le szépen az állami költségvetésben az adófizetők pénzéből azért, mert valakik rosszul dolgoztak vagy felelőtlenül vállalkoztak. Ez az ügy nem vis maior, de a másik sem, amikor az egyesületek hitelt vettek fel, hanem - úgy gondolom, nem megbántva őket, hogy - felelőtlennek tűnő gazdálkodás. Még egyszer mondom, nagyon rossz üzenet és precedens lenne. Az áfát pedig be kell fizetni, és a hitelt vissza kell fizetni, a bankok pedig biztosítsák a követeléseiket, ahogy tudják, és akkor helyezzenek ki sok pénzt és forrást, amikor annak a fedezetét is látják.

Csak arra szeretném biztatni a kormányt, hogy legyen egyértelmű a döntése, ne igent meg nemet mondjon, hanem az ilyen kérelmeknek, az ilyen módosító indítványoknak ne adjon teret és lehetőséget, az állami pénzek védelme érdekében.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
172 308 2004.10.11. 7:04  293-309

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Mélyen tisztelt államtitkár úr, végtelenül örülök, hogy ön van ma bent, mert fiatal ember lévén szeretnék önnél lobbizni, mégpedig véleményemet elmondani, és gondolom, korosztálya kapcsán fogékonyabb is erre a kérdésre, amit mondani szeretnék.

Én úgy gondolom, nem az a kérdés, hogy hány minisztérium van, hanem az, hogy milyen drága, mit csinálnak, milyen feladat van, milyen hatékonysággal dolgoznak, tehát igazából az a szervezet, amely igazgat, stabil-e és hatékony, mit végez, és mennyire eredményes.

Nézze, államtitkár úr, tisztelt elnök úr, úgy gondolom, ha elfogadják - szakmám is az igazgatásszervezés -, nem az a lényeg, hogy hány minisztériummal oldom meg egy kormányzás feladatát, hiszen ez az önök dolga, önök ezt meghatározzák, és így fognak kormányozni, de azért mindig fontos meghatározni a szakmában a célt, a feladatot, a szervezetet és a feltételt. A cél mindenképpen egy bonyolult fogalom; azt önök tudják, kormányozni szeretnének, és különböző prioritásokat állapítanak meg. Ezekhez a prioritásokhoz kell feladatokat összegezni, szervezetet és feltételt alakítani.

Szeretnék, tisztelt államtitkár úr, lobbizni önnél a sport- és ifjúsági ügyek vitelében, mert hangsúlyozom, lehetnek kisebb minisztériumok, lehetnek olcsóbbak, és értem azt a szándékot is, sőt biztos vagyok benne, hogy a kormányzatnak az a szándéka, hogy csökkentse a központi igazgatás költségeit. De ezen belül nem sikkadhatnak el területek és feladatok, célok és feladatok. Úgy gondolom, ilyen a szociális kérdések, a család kérdése; mert ez eléggé eltörpülő és manapság elmosódó értékrend, de egy társadalom, egy ország létezésének nagyon fontos színtere a család, valamint a foglalkoztatás - ez egy olyan feladatkör, amely, úgy gondolom, együvé tartozik. Tudniillik, ha valaki csak szociálisan akar kezelni egy problémát, és nem intézkedik, és nem egyben, ökumenikusan nem foglalkozik a foglalkoztatás kérdésével, és nem vizsgálja a családot, akkor úgy gondolom, hogy hibás következtetésekre, hibás intézkedésekre fog sor kerülni.

Nagyon biztató számomra az, hogy az egészségügyet minden szociális témakörről leválasztják, és az egészségügy az egészségügy. És akkor most következik a kérésem, hogy a sport- és ifjúsági kérdéshez mindenképpen szükség van az Ifjúsági és Sportminisztériumra, államtitkár úr, és ezért hivatkoztam az ön korára is. Csatlakozom Szakács Imre kiváló képviselőtársam és kiváló polgármester úr, dr. Gémesi György véleményéhez is: az olimpia évében nem tehetjük meg ezt, és ebben az országban nagyon fontos, sőt úgy gondolom, hogy a jövőt illetően nagyon fontos, hogy az ifjúsággal és a sporttal külön minisztérium foglalkozzon, külön feladatfelelőse legyen ennek a kérdéskörnek.

Mondom ezt mindazért, mert úgy gondolom, hogy a sportfeladatok, a prevenciók, az ifjúsággal való foglalkozás a jövővel való foglalkozás. Úgy gondolom, a mostani átalakítása és megszüntetése e minisztériumnak, e tárcának a bizonytalanságot erősíti e tekintetben, és gyakorlatilag a jövőképből vesz el egy nagyon fontos szeletet. Úgy gondolom, hogy az ifjúsági és sportfeladatok hasznos tevékenykedésének, munkájának egészséghozadéka van. Nézze, úgy lehet ebben az országban életminőség, ha a gyerekek, a fiatalok jó entrée-t kapnak, lehetőséget kapnak arra, hogy egészséges felnőttek legyenek. Akkor nem terhelik majd az egészségügyet, nem lesznek betegek, és boldogabb emberek lesznek. Úgy gondolom, meg kellett érteni a polgári kormány idejében is és el kellett fogadtatnunk, hogy egészséges nemzedékre van szükségünk, egészséges életmódra, életformára, tömegsportra és egyáltalán erre a korszerű, mozgással teli életformára, mert ennek egészséghozadéka van, és teljes életet tudnak élni az emberek.

 

(22.20)

 

Nézze, államtitkár úr, tudnék mondani arra példákat, hogy hol lehetne takarékosabb államot megvalósítani. Ön is bizonyára tudja, és azt hiszem, a kormány többi tagja is, hogy nagyon sok a bonyolító kft., háttérszervezet. Nézze, a pályázatok 20 százalékát elbonyolítják. Személyes tapasztalataim kapcsán az államkincstári, a megyei és az országos szervezetek mindenféle bürokratikus duplázott szerződéskötései rengeteg pénzt visznek el, és agyonbonyolítják az életünket. Úgy gondolom, a minisztériumoknál a létszámkérdéseket kellene átvizsgálni, a szakértőket, a háttérszervezeteket, a segédszervezeteket, mert itt rengeteg pénz elfolyik. Nos, nem kívánok ezekben tanácsot adni, mert gondolom, e bölcsességekkel és tapasztalásokkal önök is rendelkeznek.

De demagóg sem szeretnék lenni, visszatérve az Ifjúsági és Sportminisztériumhoz, mert úgy gondolom, hogy aki a felnövekvő nemzedékről nem gondoskodik megfelelő módon, és eljutottunk ehhez az értékhez, ehhez a felismeréshez, ha nem gondoskodunk, akkor a jövőről nem gondoskodunk. Ezt meg nem tehetjük meg. Mert lehet, hogy ma sok a beteg, sok az idős és megrokkant ember, de meg kell előznünk, és ezt ma kell elkezdenünk. Nézze, kisvárosunkban is azt tesszük, hogy a gyerekeket a fogantatástól kezdve megpróbáljuk gondozni, gondoskodni róla, a védőnői szolgálattal, a gyermekorvossal, a sportklubokkal, a sportfeltételekkel, és egyáltalán, divatossá kívánjuk tenni az egészséges életmódot. Persze lehet, hogy valaki aztán később elrontja, de ez az ő felelőssége, de úgy gondolom, hogy az esélyt meg kell adnunk e tekintetben.

Államtitkár Úr! Úgy gondolom, jó lenne stabil kormányzás, kormányzati struktúra, és nem biztos, hogy kormányonként ezt váltogatni kellene. Mert sok tekintetben ez további kiadásokkal jár, mert úgy szokott lenni, hogy az átalakítás mindig pluszpénzzel jár, és pluszkiadással, mert ilyenkor az emberek mennek, jönnek, kedvesek, maradnak, még hozunk, a kevésbé kedveseket eltesszük, aztán lehet, hogy még többet veszünk föl. Kellenek a kocsik, az ingatlanok, a telefonok és sok egyéb más, ez rettentő sok költséggel jár. Mértéktartó módon kellene átalakítani.

Végezetül csak azt szeretném mondani, hogy ha a kormányzat komolyan gondolja a központi kiadások csökkentését, akkor azt a bizonyos régi közmondást, amelynek nem mondom el az elejét... - bban a bizonyos házban nem a függönyt kell kicserélni, hanem a házban lévőket kell megvizsgálni, helyesen teszik-e a dolgukat.

Tehát összegezve, államtitkár úr, szeretném kérni önt arra, hogy fontolják meg az Ifjúsági és Sportminisztérium sorsát, nagyon fontos dologról van szó. Bízom abban, hogy segít ebben a lobbiban.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 93 2004.10.12. 0:50  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én és mi nem a jereváni rádió vagyunk, hanem a tisztelt magyar parlament, és ebben a parlamentben lehet, hogy jereváni rádió módjára Kovács képviselő úr azt mondta, hogy félhavival visz haza többet mindenki 2005-ben. Nos, úgy gondolom, hogy valami nincsen rendjén. Ennyit az adótörvények hitelességéről meg egyáltalán a kormánypárti képviselőtársaim igazmondásáról, sőt, úgy gondolom, imamalmáról, mert valahol rosszul olvasta el a sorokat.

Úgyhogy azt szeretném mondani, gondolja meg a tisztelt kormánypárti képviselő úr, hogy mit mond, mert ha otthon a Cervinus Rádióban ez elhangzik, akkor mindenki azt fogja hinni, hogy komolyan beszélt Kovács képviselő úr, holott úgy gondolom, hogy csak mellébeszélt, és imamalom az egész.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 125 2004.10.12. 1:12  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy nyíltan és őszintén kell beszélni. Az adótörvények nem arról szólnak, amiről a papagájkommandó és az imamalom beszél. (Zaj a kormánypárti oldalon.) Hanem arról szól, tisztelt képviselőtársaim, hogy kilyukadt az államkassza, és elfolyt a pénz. Nem üvegzsebű ez, hanem lyukas már! S miután arról van szó, hogy kell a bevétel, szétmaszatolják mindenféle adókedvezményre való hivatkozással, holott a bevételeket növelni kívánják.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A 2005. évi adótörvény nem az adók csökkentéséről, hanem az adóbevételek növeléséről szól, a adóprésről, a terhelésekről és a bizonytalanságról, az állampolgárok bizonytalanságáról. Azért, mert a pénz nagyon kell a nagy kasszába, és valahol nagyon-nagyon furcsa módon rosszul kezelik és elfolyik. Ezek az adók az adóterhet növelik a magyar állampolgárok, a magyar vállalkozások számára. Várjuk már a füstadót is, mert ez a következő. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 139 2004.10.12. 0:56  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök úr. Jutka néni nekem otthon, a Bethlen Gábor utcában azt fogja mondani: Mihály, ebben a parlamentben megint félrebeszélnek a kormánypártiak. Mert akárhogy csűrik-csavarják, tisztelt hölgyeim és uraim, ennek az adótörvénynek az a dolga, hogy a bevételeket fokozza, mert istentelenül magas, nagy az államháztartás hiánya.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem lehet itt a részletekkel elfedni, mert ezt értik otthon is és az országban mindenhol, hogy az adóbevételeket, az emberek adóterheit kívánják növelni. Ez úgy rossz, ahogy van, ez az adótörvény úgy rossz nekünk, ahogy van, és ez az adótörvény nem egyéb, mint kész átverés, a nagy átverés törvénye, és ez az egész átverés. (Derültség az ellenzék padsoraiban.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nekünk ez az adótörvény nem kell, és önök másról sem beszélnek két-három éve, hogy az adókat emelik, mert mértéktelenül éhes az államkassza.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 155 2004.10.12. 0:50  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök úr. Nem tudom, Gúr képviselő úr miért mondta nekem, nem vitatkoztam önnel ebben a kérdésben.

De Keller képviselővel szeretnék beszélni, mert ő a szakmaiságot hiányolta. Én úgy gondoltam, tisztelt képviselő úr, hogy pontosan tudja a számadatokat, mert üvegzsebügyi államtitkár volt - valószínű, miniszter lesz belőle -; azt hittem, tudta pontosan, hogy mennyivel növekedett meg az önök kormányzása alatt az államháztartási hiány: 3 ezer milliárddal növekedett meg, a jelenlegi szintje pedig 12 900 milliárd, a hiány. (Egy hang a kormánypárti oldalról: Államadósság...) Bocsánat, így van, államadósság. Ezért kívánják önök az adóprést bekapcsolni, és erről szól a mai adótörvény.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 183 2004.10.12. 2:09  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egyetértek Tállai képviselőtársammal, azért mondtam, hogy az adótörvény úgy rossz, ahogy van.

Szabó képviselő úr, nagyon kisstílű volt az érvelése. Bocsásson meg, hogy el kell mondanom önnek, de valószínű, hogy el kell mondanom a nyilvánosságnak, hogy miről szól a 2005. évi adótörvény. Nem a polgármesterekről, nem az országgyűlési képviselőkről - bár attól függetlenül emberek ők is -, hanem szól a tízmillió magyar állampolgárról, szól az önkormányzatokról, szól az ország sorsáról, a kis- és középvállalkozásokról és sok egyéb másról, és a gazdaságról, ami nagyon fontos. És szól arról, amit önök sugallnak: a bizonytalanságról.

Tisztelt Képviselőtársam! Ne feledje el azt, hogy a helyi adót például, ha önkormányzatokról beszélünk, 50 százalékkal ajánlják megemelni, szembeállítva az önkormányzatokat a lakossággal. Elhiszem, hogy Budapesten, a flaszteren nem értik pontosan a kisvárosi, vidéki emberek minimálbér-problémáját és megélhetési problémáját, tisztelt képviselő úr. Ehhez oda kellene költözni, vagy kellene vele foglalkozni. De azt értik, tisztelt képviselőtársam, tisztelt Szabó képviselő úr, amiről szól a mai adótörvény, mégpedig arról, hogy 3 milliárddal nőtt két év alatt az államadósság, amit önök felhalmoztak. (Lasztovicza Jenő: 3000 milliárd forinttal!) 3000 milliárddal - köszönöm a javítást, mert pontosnak és szakszerűnek kell lenni. Nagyon bánom, hogy nincs itt Keller képviselő úr, mert ez közpénzügyi kérdés. Hova tűnt el ez a 3000 milliárd? Mire használták fel, tisztelt képviselőtársaim? Keller úrnak erre kellett volna reflektálnia és figyelnie.

Úgy gondolom - és azt hiszem, rajtam kívül ezt mindenki hiszi ebben az országban, tízmillió ember -, hogy az adótörvény nem a jótékonysági törvény és nem a jólét törvénye, és nem szociális törvény. Tisztelt Hölgyek, Urak! A 3000 milliárd és a 12 900 milliárd, amely már adósság, arról szól, hogy hogyan kívánják önök ezt beszedni, mégpedig tőlünk, a tízmillió magyar állampolgártól.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 191 2004.10.12. 1:42  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Úgy gondolom, hogy Szabó képviselő úr továbbra is csak az imamalmát mondja, és beszél mindenféle 80 ezer forintos jövedelmekről és arról, hogy milyen egyéb más kedvezményekről van szó. Elmondtam, de úgy látszik, elkerülte a figyelmét - kérem, figyeljen! -, az adótörvény nem szociális törvény elsősorban, hanem az államkassza bevételnövekedését célozza meg.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt hiszem, nevezhetem nyugodtan e tisztelt Ház előtt nagyon erős blöffnek és megalapozatlan, szakmaiatlan kijelentésnek azt, amit ön válaszolt a 3 ezer milliárdos adósságra, amit önök két év alatt értek el. Nem hiszem, sőt tudom, hogy ez nem abból származik, hanem abból, hogy önök elköltötték ezt a pénzt, és adósságba verték az országot. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! A csecsemőtől a 90 éves idős néniig 1,3 millió forint adóssága van minden magyar állampolgárnak - benne Jutka néninek is -, amit önök gyűjtöttek össze.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Arról van szó, képviselő úr, hogy az adótörvények nem arról szólnak, amit ön mondott. Ez nyilvánvaló elmaszatolása az ügynek. A szociális és különböző kedvezményekkel az adótörvények lényegét kívánják elfedni, mégpedig azt, hogy az a bevételről szól, hogy növelni kell az államkassza bevételét, mert iszonyú a hiánya, az adósság pedig lassan elviselhetetlen. Arról szól tehát, hogy a bevételeket és a terheket növelni kell, de ez nekünk, magyar állampolgároknak a bizonytalanságot, a kiszámíthatatlanságot és az önök rossz kormányzását jelenti.

Ezért elfogadhatatlan számunkra az adótörvény. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 231 2004.10.12. 1:41  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Megint álszenteskedésről van szó, megint a lényeget el kívánjuk fedni azzal, hogy nőnek a helyi adók.

Tisztelt Jauernik Képviselő úr! Úgy gondolom, hogy nincsenek az önkormányzatnak külön érdekei, mert 3200 önkormányzat tízmillió magyar állampolgárt szolgál. Tehát ha rossz az önkormányzatnak, az rossz tízmillió állampolgárnak. Nem értem, miért jó az, hogy a helyi iparűzési adót meg kell emelni. (Gőgös Zoltán: Hol van ez leírva?) És emellé lehetőséget adnak, sőt elvárják, hogy emeljük meg, az önkormányzatok. (Gőgös Zoltán: Olvasd fel, hogy mi van leírva!) Önök majd elfogadják.

Száz szónak is egy a vége (Gőgös Zoltán: Nem igaz, olvasd fel!), ezzel megint az adóteher nő. El fogom mondani! (Gőgös Zoltán: Olvasd fel!) Úgy gondolom, hogy ha nőnek a helyi adók, akkor nőnek a helyiadó-terhek a magyar állampolgároknál, és ez nem jó. Úgy gondolom, ezt a foglalkoztatással összekeverni, ez megint a lényeg elfedése, ugyanúgy, mint a mai napon az egész vita arról szól, hogy a személyi jövedelemadó-kedvezmények alá teszik mindazt, ami azt jelenti, hogy többet akar az államkassza kasszírozni. Itt pedig azt mondják, hogy mi szedjünk helyben többet, emeljük meg a helyiek adóterheit. Lehet, hogy ez Budapesten jó, de tessék megmondani, hogy ki volt az a polgármester, aki azt mondta, hogy igen, növeljük a helyi adót, és beszéljünk mindenféle foglalkoztatásról és sok egyéb másról, keverjük ehhez az ügyhöz. Ezt önök keverték össze, az egész adótörvény ilyen mixtúra, elfedve a lényeget, mégpedig azt, hogy önök több adót kívánnak beszedni a magyar állampolgároktól, tízmillió embertől.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 239 2004.10.12. 1:44  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Pedig sunyiság van az ügyben, ugyanis nem rendelik el az emelést, nyilvánvalóan igazuk van. De megadják a lehetőséget rá, ez pedig annyit jelent, hogy majd az adóerő-képességnél beszámítják. Ez a sunyiság lényege. Megint el akarják fedni a dolgot, és mindenféle maszlaggal össze kívánják keverni.

Úgy gondolom, hogy kevesebbet akarnak adni. Jauernik képviselő úr, kevesebb forrást akarnak adni az állami közfeladatokhoz, amelyeket az önkormányzatok látnak el. Ezt általában helyi adókkal szoktuk kompenzálni, kiegészíteni a száz százalék költségre. Valószínűleg itt a sunyiság. Hogy nem bízunk már önökben, az egy tény, mert úgy gondolom, hogy nem az a dolgunk. Önök annak idején azt ígérték: több pénzt az embereknek, több pénzt az önkormányzatoknak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Hölgy, azt hiszem, nincs is itt - a jegyzőkönyvvezetőn kívül. Úgy gondolom, hogy nem tették meg azt, amit ígértek, nekünk pedig az a dolgunk, hogy szembeállítsuk önöket azzal, amit ígértek. Arról pedig, bocsássanak meg, amit önök a frakcióban beszéltek... - miről van szó? Hát az önök véleményéről. Mi van beterjesztve? Nem értem, mire tetszik gondolni, hogy mit nem támogatnak, mit támogatnak. Beszéljék meg a kormányukkal, és ne jöjjön be így a Ház elé. Önök beküldtek egy törvényjavaslatot, közben nem értenek egyet, de könyörgöm, ezt ne velünk tárgyalják meg, és ne lőjenek le azzal, hogy önöknek nem ez a véleménye, a frakció nem támogatja.

Beszéljék meg először a kormányukkal, és ne azt mutassák az állami költségvetésre - mert tudnánk beszélni róla, ha korán megkaptuk volna -, hogy itt az állami költségvetés (Felmutatja.), csak éppen nem adom oda. Akkor össze tudnák hasonlítani, hogy tényleg bajban vagyunk-e az állami közfeladatok helyi finanszírozásával. Önök ebben is sunyik.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
173 296 2004.10.12. 2:24  19-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Szabó képviselő úr showman. Délelőtt mosolyogtam is rajta, mint pék kutyája a zsömlére szokott, most pedig, megvallom őszintén, kezdek félni. Mert úgy gondolom, egy magára adó polgári társadalomnak, egy országnak, egy kormánynak, egy parlamentnek nyilvánvalóan segítenie kell a rászorulóknak, a megnehezült körülmények közt élőknek, a szegény embernek azért, mert ő a vidéken él, mert annak idején szegregálták. A szolidaritás nagyon fontos e tekintetben, mégpedig azoknak, akiknek van lehetőségük.

De, tisztelt képviselőtársaim, mi az a fogalom, hogy legjobb módúak? Mi az, hogy gazdagok? Május 1-jétől vagyunk uniós állampolgárok. Mi az, hogy gazdagok? Miről beszél? Magyarországon hol általános a gazdagság? Az önök retorikájában igen, nagy a jólét, meg beszélnek jóléti fordulatról. Arról szól a történet, hogy szegénységet akarnak? Miért kívánják ezt? Akkora Magyarországon az adóprés, hogy sehol ilyen az Unióban nincs. Hol vannak a magyar bérek az uniós bérekhez képest? Könyörgök: egynegyede, egyharmada! Miről beszélnek? Hol itt a jólét? Hol itt a gazdagság? Nem értem, miről beszélnek!

Tudják, az a baj, és ekkor kezdtem el félni, hogy a mostani retorikájuk - már nem mai gyerek vagyok, 57 éves - a hatvanas-hetvenes évek tendenciájára kezd emlékeztetni. Amikor azt mondták, hogy egy Trabant neked, ha majd jut, és majd tíz-húsz évig, vagy esetleg egy Wartburg, ha már jómódú vagy, egy kis panellakás meg egy kis kert. Akkor most a tisztességes, törekvő embereket, akik megdolgoznak érte és jövedelmet termelnek, önök pejoratív módon gazdagnak meg legjobb módúaknak nevezik?

Akkor elkezdtem megint félni, amikor azt mondta, hogy a karcagi tanár sohasem fog majd 100 ezer forintos adókedvezményt igénybe venni. Szabó úr, ezt komolyan gondolja, hogy egy tanárnak nem jár, hogy igénybe vehessen 100 ezer forintos adókedvezményt? Igazságosságról beszélnek? Elfedi az egészet! Elfedi azt, hogy az adóprést, az adóterhet növelik, mégpedig rendkívüli módon.

Úgyhogy, tisztelt hölgyeim és uraim, én úgy gondolom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy páratlan az elvonás a Magyar Köztársaságban, és ezt önök fokozzák.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 246 2004.10.25. 1:54  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyek, Urak! Azt hiszem, hogy ma a minimálbérnek csak az adóterhei jöhetnének szóba, de ha önök már beszéltek a minimálbérről, hadd osszam meg önökkel a véleményemet és tapasztalataimat.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A minimálbér nem csökkentette a magyar ipar versenyképességét. Jó, ha ezt elfogadja mindenki, mert tessenek már szétnézni, és gondolják végig: itt Budapesten, a Dunántúlon és a gazdaságilag fejlett térségben, mit csökkentett? Semmit sem! Az emberek már régen ennek a háromszorosát (Gőgös Zoltán: Na!), négyszeresét, ötszörösét keresték. Az ország gazdaságilag fejletlen részében pedig kellett volna annak idején, a Horn-Kuncze-kormány idejében valami gazdaságpolitikát csinálni. Mondjuk, netalántán Békésben, a Dél-Alföldön gazdaságot kellett volna fejleszteni, ipart kellett volna telepíteni, vagy lehetőleg azt elő kellett volna segíteni.

Beszéljünk arról, tisztelt hölgyek, urak, hogy én csak annyit kívánok, aki a minimálbér polgári kormány által történt megemelését kifogásolja, az a tisztelt képviselőtársam szíveskedjék minimálbérből megélni! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Tudniillik tudják, hogy azoknak a családoknak Észak- és Dél-Alföldön, akiknek 50 ezer forintos minimálbérük van, mennyi az egy főre eső jövedelmük? 15-18-20 ezer forint! Ebből meg sem lehet élni, járkálnak összevissza segélyért. Kérem, ott ez a gond, és ne beszéljenek arról, hogy a minimálbért miért kellett megemelni, meg kellett emelni. Szégyen és gyalázat azért, hogy ilyen alacsony bérek voltak Magyarországon, szégyen és gyalázat, hogy az uniós átlagnak egyharmada-egynegyede nálunk a minimálbér!

Tisztelt Hölgyek, Urak! Ne innen a parlamentből gondolkodjunk a megélhetésről, hanem arról beszéljünk, hogy élnek Magyarországon azok az emberek, akik nem kapnak esélyt!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 274 2004.10.25. 2:09  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! (A mikrofonja leesik.) Bocsánatot kérek, lepottyant a mikrofonom. Az utóbbi módosító javaslattal és egyáltalán a törvénybe foglalt passzusokkal szeretném megosztani önökkel az aggályaimat, szeretném elmondani önöknek mindezt.

Miről szól a történet? Hogy szükségük van az önkormányzatoknak szociális bérlakásokra. Ez egy jól kialakult módszer volt, mégpedig az állami támogatásra pályázható szociális bérlakások. Önök most erre nem adnak lehetőséget, hanem azt mondják, adják bérbe.

Node, tisztelt hölgyek, urak, egyszerűen nem jellemző, hogy a mi vidékünkön - és gondolom, Nyíregyháza környékén sem -, az Észak- és Dél-Alföldön, a Dunántúlon a települések rendelkeznek szociális bérlakásokkal, helyesebben bérlakásokkal olyan számban, hogy azokat bérbe adják. Ilyen előfordulhat, de azt a piacon tudják értékesíteni, és el tudják adni használatra, bérletre.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Arról szól a passzus, hogy a kormány beismeri, egyszerűen nem akar a kistelepüléseknek - az olyanoknak, mint amilyenek mi vagyunk a Dél-Alföldön - a szociális bérlakásépítésre lehetőséget adni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Figyelmükbe ajánlom: a spórolásnak ez a legrosszabbik módja, mert önök akkor most beismerik, hogy nem kívánnak segíteni az otthonteremtőknek, az otthon nélküli állampolgároknak, mert igenis, a fiataloknak lehetőséget kell adni, hogy viszonylag olcsó bérlakásokhoz jussanak. Nem az a megoldás, amit önök ezzel a jogszabállyal kívánnak megoldani, hanem az, hogy folytassák a szociális bérlakásépítés programját, amelyet a polgári kormány elkezdett.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, a most önök által is kifogásolt minimálbérből élő dél-alföldi, észak-alföldi embernek nem lesz lehetősége, és nincs is ezeken a településeken olyan bérbe adható lakás, amelyet szociális alapon bérbe vehetnének. Úgy gondolom, jobb lenne ezen elgondolkodni, és én személy szerint beismerésnek látom, hogy önök leállították a szociális bérlakásprogramot.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 296 2004.10.25. 2:10  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Igen, a szociális bérlakás adója van napirenden. Ez még hibás is, mint Kosztolányi képviselőtársam elmondta, sértő is és diszkriminatív. Nézzük meg, mi van mögötte, miért kerül ez egyáltalán napirendre, miért kerül az adótörvényekbe. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azért, mert önök megígérték, hogy folytatják a polgári kormány lakásépítési, otthonteremtési támogatását, és folytatják a szociális bérlakások építését. Nem ez történt.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Ki kell mondani: önök megvonták az otthonteremtés támogatását, ezáltal csökken a lakásépítés, megvonták az adókedvezményeket, és a szociális bérlakásprogram pedig leállt. Én erről beszéltem az imént. Nem tudom, hogy miért lassul a szociális bérlakások építése - mert nekem ez fáj -, és nem szociális bérlakást szeretnénk, bérbe vett lakást, hanem építeni szeretnék szociális bérlakást, azért, mert a polgári kormány ideje alatt ez nagyon szép trendet indított el, és otthont teremtett, nagyon sok fiatal házaspárnak, családnak, otthont adott. Most pedig önök ezt teljes egészében leállították. Miután leállították, valami pótcselekvésről kellett gondoskodni: most betették a szociális típusú bérlakások adókedvezményét. Ez a dolog lényege. Nehogy azt higgyék, hogy valaki is igénybe fogja venni!

Ne haragudjanak meg, ez a lakástámogatást, amit Csabainé asszony emlegetett, az országban nagyon egyenlőtlenül Budapesten és egypár nagyvárosban van ilyen, ahol üzleti alapon esetleg beruháztak és vásároltak vagy építettek lakást. De vidéken szociális bérlakásra van szükség, építettre. És tudják, miért jó? Azért jó, mert ez közben munkát ad, áfát hoz be, munkaadói, munkavállalói járulékot hoz a költségvetésbe, a büdzsébe, forog a pénz, és munkát ad ott, azokon a vidékeken is, amelyek gazdaságilag depressziósok és nincs otthonuk a fiataloknak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Leállították a szociális bérlakások építését. Erről szól a történet, és helyette adókedvezménnyel operálnak.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 308 2004.10.25. 2:01  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Gőgös és Kovács Képviselőtársaim! Igen, jó volt a polgári kormánynak ez az otthonteremtési programja, hiszen önök azt ígérték a választási kampányukban, hogy ezt folytatják, sőt továbbfejlesztik. (Dr. Géczi József Alajos: Folytattuk is! - Derültség a Fidesz soraiban.) Na most, akkor mi történt? Olybá jónak tartották, hogy igénybe is vették sokan.

De tisztelt képviselőtársaim, nyilvánvalóan helyénvaló kérdés, hogy miről is beszélünk. Tehát a szociális bérlakások, bérbe adott lakások adókedvezményéről. Úgy gondolom, hogy nem rossz dolog ez. Ha kijavítják, amit mond az én képviselőtársam, és önök még lecsökkentik nullára az adóját, akkor ez egy nagyon hasznos dolog. De mint ahogy önök azt mondták, hogy van ám az országban nagyon sok hely, ahol már ember sem lakik a házak közelében... - mert ugye Észak-Békésben és Dél-Békésben, tudják, ott már semminek sincs ára, ember sincsen; nagyon kevés van, és a házakat sem lehet eladni.

De én nem azt mondom, hogy mindenhol szociális bérlakást kell építeni, hanem tudják, mi a problémám? Hogy a szociális bérlakás adókedvezménye miatt mi nem építhetünk szociális bérlakást ott, ahol kell - nem építhetünk. Tehát ez az ára, hogy önök rosszul osztották be a pénzt, és nincs a kasszában pénz a szociális bérlakásra, és most helyette egy adókedvezményt ígérnek. Ez a mi gondunkat kutyára nem oldja meg, tisztelt képviselőtársaim, semmit sem segít. Ne beszéljünk mellé! Ha egy adókedvezménynek az az ára, hogy nem épülnek szociális bérlakások, akkor én azt nem tudom elfogadni.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Ezért nem támogatom ezt az adókedvezményt, bár jó is, esetleg jó lehet valahol, de nem tudom, hogy hol, mert nálunk nincs mit bérbe adni. De szociális bérlakásra viszont szükség van.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy folytatni kellene az otthonteremtés támogatását szociális bérlakásra is.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 344 2004.10.25. 2:03  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hát, Szabó képviselő úr, meg kell mondanom önnek, hogy önt hallgatni egy kicsit idegborzoló, és közben feláll az ember hátán a szőr. Tudniillik néha mond olyan dolgokat, hogy az ember esze megáll. Elhiszem, hogy nem vette észre, hogy sok minden volt ebben az országban a polgári kormány ideje alatt, többek között háború, belvíz, árvíz és sok egyéb más. De ön ezt nem vette észre. (Dr. Szabó Zoltán: Háborút is tetszettek indítani?) Nem, az a szomszédban volt, Szeged mellett. Nem tudja? Ne kötözködjön velem, mert nem hiszem, hogy az korrekt és tisztességes, bár öntől a tisztességet számon kérni nagyon nehézkes lenne. (Ékes József: Amikor az infláció nőtt, akkor az olajárra hivatkoztak.)

Nos, tisztelt képviselőtársam, a Széchenyi-tervvel kapcsolatban pedig annyit: ön nem vette észre itt Budapesten, mert ez túl nagy város ahhoz, hogy az ön szeme láttára valami eredmény is észrevehető legyen. De vidéken, tisztelt hölgyeim és uraim, tisztelt képviselőtársaim igenis volt eredménye. Belendült a gazdaság, munkahelyek teremtődtek, otthonok létesültek, az idegenforgalom fölpörgött, a kis- és középvállalkozások jól prosperáltak.

Nézzük meg, ha valami közgazdasági probléma volt - világgazdasági válság és ehhez hasonló -, akkor általában milyen dolgok keletkeztek kis hazánkban. Annak idején Széchenyi a hitelt pörgette fel, Baross Gábor és Podmaniczky a közmunkát, aztán volt egy korszak, amikor ötéves terv volt, de arra a legszívesebben nem emlékeznénk, mert hitel volt ott is, aztán fogd meg, ereszd meg, sok minden volt, majd jött a polgári kormány és akkor volt Széchenyi-terv, s jó páran bizakodhattunk, épültünk és fejlődünk.

 

(20.20)

És mi volt az önök kormányzása alatt? Volt Bokros-csomag. Most meg van Draskovics 1., Draskovics 2. és van 3 ezer milliárd adósságnövekmény, két év alatt. Kedves Szabó képviselő úr, erről miért nem beszél? No látja, ha egy kicsikét közelebb járna az igazsághoz, akkor mértéktartóbb lenne. Lehet, hogy önnek nem tetszett a Széchenyi-terv, ez magánügye, de ebben az országban a választópolgárok felének igen.

Köszönöm, hogy szólhattam. Viszontlátásra! (Gőgös Zoltán: Szarvas mennyi támogatást kapott?)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 408 2004.10.25. 2:08  201-477

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Gőgös képviselő úr, nem kívánom önt megbántani, mert tisztelem, becsülöm, de tudja, az az igazság, hogy jól kormányozni nem könnyű, hanem nehéz. Úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, és ezt jó megjegyezni, hogy az adótörvény nem szociális törvény. De nem mi mondtuk ezt erről a törvényről, hogy szociális törvény, önök mondták, hogy igazságot tesznek, a gazdagoktól elveszik, a szegényekhez teszik. (Font Sándor: Új Robin Hood.) Miről beszélnek? Igen, új retorikája van az egész adótörvénynek. Én az államtitkár úr véleményét osztom, hogy gazdasági törvény, alapvetően a bevételt biztosítja a költségvetés oldaláról. Önök mondták, hogy igazságosat akarnak csinálni. (Gőgös Zoltán: Igazságosabbat, igazságos nincs.)

Úgy látom, hogy ez nem nagyon sikerül, kedves képviselő úr. Önök kormányoznak, és a felelősség is az önöké, mert ugyebár az egyik szabad demokrata képviselőtársunk azt szokta mondani, hogy hol a lé. Mi is azt mondjuk, hogy hol a pénz. Ha van bevétel, akkor kell kiadás is, és én számon fogom kérni önöktől, mert semmi más dolgom nincs itt, mint hogy figyelmeztessem a hibáikra, figyelmeztessem a jobb megoldásra, és figyelmeztessem az ígéretekre. Nos, mit ígértek önök? Azt mondták, hogy több pénzt az önkormányzatoknak, több pénzt az embereknek. Azt is mondták, hogy jóléti fordulat, azt is mondják, hogy lendület.

Most az a baj, hogy ebbe a lendületbe, ebbe a fordulatba belepusztulunk, tisztelt képviselő uraim. Nagy a hiány, és beindult az adóprés. Semmi másról nincs szó, a költségvetés kiadási oldalát a bevételek oldaláról meg kell alapozni. Továbbra is csak azt tudom mondani, tisztelt képviselőtársam, hogy igen, el kell mondanunk önöknek, hogy önök nem ezt ígérték; nem ezzel nyertek. Szabó képviselő úr itt fennen hangoztatja, hogy nem minket választottak többségében az állampolgárok, önöket választották. De mire választották? Az ígéreteikre. Nos, tehát ilyenkor pedig meg kell kérdeznünk, hogy mit ígértek. Amit megígértek, azt pedig próbálják teljesíteni. Nem könnyű feladat, de önökön a sor. Mi csak ügyelünk erre.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 138 2004.10.26. 1:48  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Megszokhattuk, az életben semmi sincs ok nélkül, és aki nem tudná, ebben a parlamentben sincs előterjesztés ok nélkül. És mögötte mi húzódik meg? Hát szeretném feltárni. Ugyanis úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, ez a javaslat nem egy szűzies javaslat, amely netalántán megfogant három képviselőtársunk homloka mögött, agyában, hanem arról van szó, hogy megvilágosodtak: eszköz kell ahhoz, hogy a befolyást emeljék.

Éppen ezért felkért a kormány, ahogy szokott lenni, felkért három képviselőt, itt van, fiúk, írjátok alá ezt az előterjesztést... (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.) - így szokott lenni, így csinálták, tisztelt képviselőtársaim, és ne beszéljünk itt mindenféle szűzies megvilágosodásról! Befolyás kell a Magyar Nemzeti Bankra, ezért a kormány úgy döntött, hogy fölkér kormánypárti képviselőket, szíveskedjenek beadni ezt a módosító indítványt. Felkérték önöket.

Ugyanis a kormánynak rövid távú érdekei vannak. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Itt van a Magyar Köztársaság költségvetése. (Felmutat egy CD-t.) Ebből látszik, hogy a szándékot mi motiválja. A Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetése. Azért, mert kevesebb kamattal kívánnak számolni, és úgy gondolják, hogy ezért a Magyar Nemzeti Bankot a kormány rövid távú érdekeinek alá kell vetni. Ez a történet lényege, és ha kicsit őszintébbek lennének, akkor megpróbálnák másként megmagyarázni a dolgot, bár lehetetlen szerintem. Befolyást kívánnak gyakorolni a független Magyar Nemzeti Bank irányába, befolyásolni akarják a monetáris politikát, kézi vezérléssel, és ez a történet lényege, ezért voltak szívesek beadni, tisztelt képviselőtársaim, önálló indítványként, amit a kormány készített önöknek. Ez a történet lényege.

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 164 2004.10.26. 2:04  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! Igen, Kóródi Mária, nagyon fontos a jegybank függetlensége. De most miről szól történet, tisztelt Kóródi Mária?

Arról szól, hogy jelenleg útjában van a jegybank függetlensége a kormányzati gazdaságpolitikának. Ugyanis azért van útban, mert túlköltekeztek, rosszul gazdálkodtak. Innentől kezdve eszközt kell találni arra, hogy beavatkozzanak a jegybank monetáris politikájába, saját kényük-kedvük szerint alakítsák, rövid távú kormányzati politikai érdekek szerint alakítsák a jegybank monetáris politikáját, épp azért, hogy ez kiszolgálja az önök gazdaságpolitikáját, mégpedig ez arról szól, hogy ez az egész előterjesztés bűnbaksztori.

Tehát ehhez az elhibázott kétéves gazdálkodáshoz egyszer az egyik oldalon bűnbakot kell keresni - ez önök szerint a jegybank, holott szerintem nem így van -, és a saját hibájukat kívánják elfedni, mégpedig azt, hogy rosszul gazdálkodtak az elmúlt két évben. Úgy gondolom, hogy nem gondolják át azt, hogy milyen kárt okoznak azzal, hogy rövid távú politikai érdekeket kívánnak kiszolgálni a most beterjesztett önálló képviselői indítvánnyal.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, hogy tényleg bűnbaksztoriról van szó, bűnbakot keresnek, és naivitás azt hinni, hogy ez a történet a jegybank függetlenségéről szól, és annak irányába megy, mert ha ezt gondolják, és ezt akarják elhitetni a közvéleménnyel, akkor önök nem mondanak igazat.

Tehát még egyszer szeretném mondani: ez támadás a jegybank ellen, azért, mert hibát követtek el az ígéreteikkel, a gazdálkodással, nagyon fölszaporodott a hiány, és ezzel a hiánnyal valamit kezdeni kell, ezért a monetáris politikát kell célba venni azért, hogy rövid távon valahogy magyarázzák azt, amit nagyon elrontottak.

Köszönöm, hogy szót kaptam. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 178 2004.10.26. 1:58  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Elmesélném önöknek, hogy amiről ma itt beszélünk, az egy forgatókönyv része, mégpedig a lendületes forgatókönyv része. Ugyanis a cél micsoda? A cél, tisztelt hölgyeim és uraim, az adósságcsökkentés, mert az elmúlt két év felszaporította a Magyar Köztársaság adósságát.

Nézzük, ehhez milyen eszközök járulnak hozzá, ehhez a nemes célhoz, hogy csökkenteni lehessen az adósságot. Önök abban gondolkodnak, kimondva-kimondatlanul, hogy leértékeljék a magyar forintot, az inflációt növeljék.

Aztán nézzük meg - ez a harmadik -, hogy mi a feltétel ahhoz, hogy mindezt a célt és eszközt igénybe vehessék. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Hát ez a törvényjavaslat! Mégpedig, hogy a monetáris politikába közvetlen befolyást kerítsenek. Ez a törvényjavaslat semmi mást nem szolgál, mint azt a feltételt, hogy önök a leértékelés, az infláció útjára vigyék a Magyar Köztársaságot, amely inflációt jövőre önök az állami költségvetésben 4,5 százalékkal terveznek. Tudják nagyon jól, hogy ez nem lesz igaz. Mert ha önök leértékelni akarnak és inflációt növelni, akkor miért tervezik az állami költségvetésbe a 4,5 százalékot? Tehát önök pénzromlással terveznek, leértékeléssel és magasabb inflációval. Ez a gazdaságpolitikai céljuk, és úgy gondolom, hogy ez semmi egyéb, mint a szegény emberek vámszedője, az emberek zsebéből veszi ki a pénzt.

A mai törvény lényegesen többre mutat rá, mint a Nemzeti Bank függetlenségére. Dehogyis, kérem! Itt a leértékelésről, a magyar munka leértékeléséről van szó, a magasabb inflációról, és arról, hogy javítsanak valamit a költségvetés helyzetén.

Úgy gondolom, az adósságlavina megállításához nem ez az egyetlen eszköz, tisztelt hölgyeim és uraim, mert amit önök most terveztek, ezek az eszközök és feltételek a bizonytalanságot, a szegénységet, az elszegényedést segítik.

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 200 2004.10.26. 1:59  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Megszokhattuk az életben, hogy minden mindennel összefügg, és mindennek valami oka van. Nézzük akkor még egyszer, mert úgy látom, hogy kormánypárti képviselőtársaim megint el akarják fedni az egész problémát. Ugyan a jegybanktörvényről beszélnek, de az igazi célokat el akarják fedni.

Mi a helyzet? Az a helyzet, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy az adósság a csillagos égben van. Megbukott a kormány, megbuktak az ígéreteik, mert azt mondták, hogy jóléti fordulat lesz, meg több pénzt az embereknek, és hasonló dolgokat ígérgettek, de ezt nem tudják készpénzre váltani, mert az adósság a csillagos égben van. Ezt csökkenteni kell. Ez teljesen nyilvánvaló és helyes dolog, csak éppen nem jó utat választanak. Mit választ a kormány? Azt, hogy le szeretné értékelni a magyar forintot. Ócsítani akarja - ahogy annak idején Medgyessy miniszterelnök úr mondta -, leértékelni a forintot, ez pedig inflációt gerjeszt.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nincs itt Szabó képviselő úr, de Békés megyei képviselőként tiltakozom, a magyar forintot ne inflálják el, ne értékeljék le, mert az infláció a mi szegénységünk vámszedője, a nyugdíjak elértéktelenedéséhez, magyar munka leértékeléséhez vezet. Beszélnek itt ingatlanról, de ne haragudjon, ha egy fiatal el akar adni egy lakást, nem mindegy, hogy mennyi forintért adja el, és mi annak a vásárlóereje. Lendületes inflációt szeretnének, és ehhez kívánnak a költségvetésnek pozíciókat szerezni, ugyanis statisztáltatni kívánják önöket is. A dolog lényege tehát az, hogy önök le kívánják értékelni a magyar fizetőeszközt, és ehhez eszközként, feltételként most a Magyar Nemzeti Bankot célozták meg, ahelyett, hogy normális gazdaságpolitikát folytatnának.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Erről van szó, hogy ne szegényedjen el az ország, hogy ne nullázódjon le a vagyonunk, hogy ne értéktelenedjenek el a nyugdíjak. Ez a kérdés, kérem!

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 234 2004.10.26. 2:03  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Bocsásson meg, hogy néha közbeszóltam, neveletlen voltam, kérem szíves elnézését. Remélem, megbocsátja, de sajnos azok, amiket közölnek és mondanak, néha az embert közbeszólásra ingerlik. Akkor tessék nekem még egyszer megmondani, hogy mi a csuda a céljuk ezzel a törvényjavaslattal. Mit szándékoznak ezzel elérni, mi a tervük? Ugyanis nem hiszem, hogy három képviselő csak úgy hirtelen megvilágosodott. Képviselő asszony elfelejti, hogy önök ez alatt a bő két év alatt ötször módosították a jegybanktörvényt. Miért nem tették bele egyszerre, ha így akarták rendbe tenni az ügyet?

Képviselő Asszony! Ne legyen naiv, nem virtuális vitáról van szó, hanem arról van szó, hogy mi az önök valódi, valóságos célja.

(14.50)

Kedves Képviselő Asszony! Adóssághegy van, az egekben az adósság, ezt kívánják kezelni. De tudják, mit? Ez a módszer rossz módszer: bűnbakot keresnek, és ráadásul rossz irányt is vesznek.

Tisztelt Képviselő Asszony! Nekünk az a kötelességünk, arról kell beszélnünk, mert lehet, hogy a hó olvadása jó a mezőgazdaságnak, de az ilyen gazdaságpolitika, amibe önök már egy fél kormányt belebuktattak, nem jó a magyar embereknek. Nem jó a Békés megyeieknek, nekünk nem jó.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Arról szól, hogy a beterjesztett jegybanktörvény mögött milyen szándékok húzódnak meg, és milyen következményekkel jár a Magyar Köztársaság polgáraira. Mi pontosan erről beszélünk, mert látszik egy gombostűhegy, közben pedig alatta egy nagy lufi van, amely, kérem szépen, következményeit illetően azzal fog járni, hogy elszegényedünk, azzal, hogy zsákutca ez az egész, és bizonytalanságot szül a Magyar Köztársaságban.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ehhez nem szeretnénk a nevünket adni, és óvjuk önöket attól, hogy ezt a hibát elkövessék, azért, mert tízmillió magyar ember, magyar állampolgár látja kárát, mellette Jutka néni a Bethlen Gábor utcában. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 250 2004.10.26. 2:05  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszöntöm, mélyen tisztelt elnök úr. Köszönöm a szót. Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Igen, Faragó képviselő úr azt mondta, hogy feltételezzük a rosszat? Kérem szépen, nem feltételezzük, hát önök rosszul csinálják. (Dr. Faragó Péterhez:) Tisztelt képviselő úr, tetszik rám figyelni? Ugyanis megbuktatták a kormányt, a csillagos égben van az adósságállomány. Éppen ezért kell figyelnünk minden lépésükre, mert lehet, hogy önök megbuknak, és megbukhatnak, de nem szeretnénk, ha belebukna az ország. (Göndör István: Az még messze van.) Nem szeretnénk, ha elszegényednének az emberek. Tisztelt képviselő úr, erről van szó.

Göndör képviselőtársam azt mondja, magas a jegybanki alapkamat. Tisztelt Képviselő Úr! Hangosan kérdem, remélem, meghallja: ki generálta azt, mely folyamatok, mely kormányzati intézkedések, hogy a jegybanki alapkamat magas legyen? (Göndör István: A választási eredmények.) Én elmondom önnek. Kérem szépen, éhes az állam, rosszul költekeznek, rossz a gazdaságpolitikájuk, és elhibázott lépéseket követtek el. Tisztelt Képviselő Úr! Igaza van, mindannyian megfizetjük, tízmillió magyar állampolgár. De ne mindegy mikor és mennyit fizetünk már megint. Elegünk volt, tisztelt hölgyek, urak! (Göndör István: Misi, ezért kell csökkenteni a forintárfolyamot.)

Sőt, vissza kell térnem arra is, hogy ennek következménye, a nagy adósságállománynak és a magas kamatnak következménye az infláció. Tisztelt hölgyek, urak, 5,6-tal adtuk át a kormányzást, benne voltak a második félévben, már sokat rontottak rajta, de mindegy, 4,5-re lemegy. Tisztelt hölgyek, urak, most meg 7,1. Mi egyéb ez, ha nem a rossz gazdaságpolitika következménye, mégpedig azért, mert önök rosszul játszanak. Zsákutca!

Tisztelt hölgyek, urak, a mai törvényjavaslat, amiről tárgyalunk, zsákutca. Ha ebben látják a megoldást, tévednek, tisztelt hölgyeim és uraim. Tévednek, mert nem ez a megoldás ezekre a gazdasági problémákra, hanem tisztes, hozzáértő, szakszerű gazdaságpolitika és gazdálkodás. Csökkenteni kell az állami kiadásokat, és jól kell gazdálkodni és nem fölpörgetni. Zsákutca, és kívánom azt, hogy ne bukjunk bele mindannyian. Higgyék meg, nekünk nem éri meg, mert egyszer élünk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném, ha ezt megfogadnák.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 272 2004.10.26. 2:06  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök úr. Faragó Képviselő Úr! Mitől félünk? Erre a kérdésre kell válaszolni. Tisztelt Képviselő Úr! Megvallom őszintén, önöktől, mégpedig a hozzá nem értésüktől, a sandaságtól, a hazugságtól, a félrevezető politizálástól és sok egyéb mástól; félünk a felelőtlen ígéreteiktől.

Tisztelt Képviselő Úr! Félünk az inflációtól, azért, mert ennek a gazdaságpolitikának vagy költségvetési politikának az a következménye, hogy önök az inflációt kívánják felpörgetni. Ezt érezzük mögötte. Márpedig az inflációtól minden magyar állampolgár fél, mert volt már szerencsénk megélni az önök inflációs politikáját, emlékezzenek vissza annak idején a Horn-Kuncze-kormány esetére.

Tisztelt Képviselő Úr! Az egész törvényjavaslat skandalum, skandalum, kérem! Ha annyira jelentéktelen, akkor vonják vissza. Miért erőlködnek? Én úgy gondolom, ez a javaslat támadható, azért, mert zsákutcába vezet. Nem ez a megoldás.

Tisztelt Államtitkár Úr! Én elfogadom a szavait: a magyar gazdaság jól működik. Node, kedves államtitkár úr, hová tűnik a lé, ahogyan Kuncze képviselő úr szokta mondani. Önök az ígéreteiket nem teljesítik. Miért van szükség Draskovics-csomagra? Miért növekszik a csillagos égig az adósság? Miért 1,7 százalékos (Sic!) az infláció? És miért szegény az ország egyharmada?

 

(15.30)

 

Tisztelt Államtitkár Úr! Hol a pénz? Tehát ha jól mennek a dolgok, akkor valahol önök rosszul költekeznek, valahol nagyon rosszul csinálják! Én úgy gondolom, hogy ha én otthon túlköltekezem, vagy magas adósságom van, akkor magam nézek körbe a saját gazdálkodásom tekintetében, és nem mutogatok másra. Önök mit választottak ezzel a törvényjavaslattal? Kiszúrták bűnbaknak most az MNB-t, és be akarnak avatkozni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Elismerve az ön szavait, és azt, amit mondott, mert tisztelem önt mint szakembert, de akkor tessék nekem megmondani, hogy hol a pénz, és miért akarnak magasabb inflációt, amelytől mindannyian félünk, tisztelt képviselőtársam - okkal, azért, mert a szegények vámszedője. Mi pedig azok vagyunk!

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 323 2004.10.26. 2:09  119-334

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Röviden szeretnék szólni, de azt szeretném elmondani Göndör képviselő úrnak, ha eltévesztette volna: önök kormányoznak. Tehát úgy gondolom, hogy ennek a felelősségét… - mármint a mutogatásnak semmi helye ebben a Házban, mert kérem, mindent következményt önöknek kell viselni a Magyar Köztársaság állampolgárai előtt. Úgyhogy kérem, a jelenlegi állapotok, amelyek kialakultak, az adósság magasba szökése, az adósságállomány növekedése az önök problémája. Csak az a baj, hogy tízmillióan élvezzük a negatív hatásait.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Elkövetkezett az a pillanat, amikor azt kell mondanom, és nincs bent képviselőtársam, sajnálom, amikor egyetértek Kovács képviselőtársammal, mert igen, magas a kamatláb, és ez nem jó senkinek sem. (Göndör István: Végre elismerted.) Bocsánatot kérek, ebben mi egyetértünk. Csak az a baj, hogy ez a magas kamatláb inflációt gerjeszt, de hát mi ennek az oka, hogy magasak a kamatlábak? Úgy gondolom, hogy önvizsgálatot kell tartani, mert egyszer már figyelmeztettem önöket. A Magyar Köztársaság költségvetésében önök költekeztek túl, és a túlígérgetés, a túlköltekezés következménye az lett, hogy a hiány növekedett. Éhes volt az államkassza, és fölverte a piacon a kamatokat. A kamatok következménye, az önök kormányzásának következménye pedig adósságnövekedés, kamatemelkedés, infláció, bizonytalanság. Ez, aminek ma tanúi vagyunk a Magyar Köztársaságban.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tegyék jobban a dolgukat! Ne költekezzenek túl, úgy gondolom, be kell látniuk, hogy a levegőbe és összevissza ígérgettek a Magyar Köztársaság állampolgárainak. Ennek következtében megnövekedtek a kamatok, a kamatterhek. Valószínűleg ott kell keresni azt a pénzt, amit a magyar gazdaság kitermel. Ennek okozója az önök kormányzása.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezt kéne megfontolniuk. Tegyék a dolgukat okosan és bölcsen! De úgy látom, nem ezt teszik, hanem a bankra mutogatnak.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 82 2004.11.03. 0:43  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Nem kértem szót, de szívesen veszem öntől. Azt hiszem, a Házszabály sem tiltja, kedves elnök asszony, hogy az ember esetleg egy valótlan állítás miatt beszóljon, és azt mondja, hogy az nem fedi az igazságot. De bocsássanak meg, kérem, ha nem tudtam magam fékezni, de azok a valótlanságok, amelyek itt elhangzottak, elég bosszantóak voltak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, nagyon nehéz helyzetben az ország, mert a 2005. évi költségvetése senkinek sem jó. Nincs kedvezményezettje, nincs nyertese, csak vesztese: 10 millió magyar állampolgár.

Köszönöm, hogy szólhattam, elnök asszony. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 146 2004.11.03. 1:42  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Csatlakozni szeretnék Domokos László képviselőtársamhoz és az előttem szólt képviselőtársamhoz.

Tisztelt Kóródi Mária! A leszakadást emlegette. Igen, azt hiszem, hogy ez az ország ötvenéves bűnök kapcsán leszakadt Európától, mégpedig, úgy gondolom, nem a polgári kormány négy éve alatt. Szeretném emlékeztetni, tisztelt képviselő asszony, ugye, nem haragszik meg érte, hogy több mint hat éve kormányoznak együtt a szocialistákkal, és ez a leszakadás sajnos csak nőtt.

Hadd említsek egypár példát: a bérek egynegyede az európai átlagnak, a nyugdíjak egynegyede, mint Európában, azonkívül az ország egyharmada létminimum alatt van, tisztelt képviselő asszony, a minimálbér pedig szégyenletes, úgy gondolom. A munkanélküliek ellátása egynegyede az európai átlagnak, és el kell mondanom azt is, hogy a biztonság, azaz az anyagi biztonság, a létbiztonság, az egzisztenciális biztonság, az egészségügyi biztonság sajnos nagyon a minimumon van Európában. Tisztelt képviselő asszony, nagyon fontos dolgokat emlegetett, de úgy gondolom, hogy önök többet ígértek, és nem tettek. A cselekvés elmarad.

Tisztelt Képviselő Asszony! Nagyon fontos mindaz, amiről szólt, és amiről én is szóltam, de a jelenleg benyújtott költségvetés vesztese azon kívül, amit ön sorolt, egy nagyon lényeges kérdésre szeretnék reflektálni: az oktatás vesztessége, azonkívül a kistelepülések elhalása és vesztessége, ezek nagyon fontos kérdések. Ezenkívül valószínűleg vesztese lesz az egész ország, mert eladósodás és elbizonytalanodás van a 2005. évi költségvetésben. Ezt fontolja meg, képviselő asszony.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 252 2004.11.03. 1:12  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy érzem magam, tisztelt államtitkár asszony, mint az iskolapadban, amikor a rossz tanár korhol. Ugyanis ön kioktat, lehurrog, rendre int minket és számon kér. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ha demagógok vagytok, akkor jogosan!)

Tisztelt Képviselő Asszony! Osztom Selmeczi Gabriella képviselő asszony véleményét, mert úgy gondolom, hogy keresni kell az okát, hogy miért ilyen a modor: miért ilyen kioktató, miért ilyen lehengerlő, miért ilyen arrogáns, tisztelt államtitkár asszony. Hát valószínű, hogy nem tudtak csinálni semmit két és fél év alatt. Ugye, nehéz kormányozni, képviselő asszony (Dr. Szabó Zoltán: Nektek nem is sikerült!), de úgy gondolom, ezt a terhet önök vállalták, mégpedig ígéretekkel, tisztelt képviselő asszony.

Azt szeretném mondani, hogy Magyarországon ma nőtt a betegek bizonytalansága. Nincs biztonságban a beteg sem és az ott dolgozó sem. Nincs biztonságban falun, városban és kórházban, tisztelt képviselő asszony és államtitkár asszony. (Egy hang az MSZP soraiból: Miből derül ez ki?) Az egészségügyet az ott dolgozók szorgalma tartja csak össze, így érthető, hogy tüntetnek, és ez nekünk nem jó, tisztelt államtitkár asszony. Szeretnénk biztonságban, egészségügyi biztonságban is érezni magunkat.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Varga Mihály: Helyes!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 310 2004.11.03. 1:39  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt képviselőtársam, aki előttem szólt, úgy gondolom, hogy semmi empátia nincs a vidéki nyugdíjasok irányába. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Okkal nem tettem azt, amit kért tőlem.

Tudniillik az az igazság, hogy Budapesten a flaszteren nem tudható, hogy mondjuk Békés megyében és a Dél-Alföldön milyen szegények a nyugdíjasok, tudniillik alacsony a nyugdíjuk, mert téeszesek voltak. És azt sem tudja, tisztelt képviselő úr, hogy ebben nem a polgári kormányt illik ma kritizálni akkor, amikor önök több mint két és fél éve vannak kormányon, hanem beszélni kell a 40 évről, meg a Horn-kormány idejéről, amikor meglopták az alacsony fizetésekkel az anyáinkat, apáinkat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Föl kellene zárkóztatni, és közös felelősségünk, de elsősorban önöknek, tisztelt kormánypárti képviselők, hogy a nyugdíjakat felzárkóztassák. Szeretném önöket figyelmeztetni és emlékeztetni arra, hogy a magyar nyugdíjak az uniós nyugdíjak egyharmada, egynegyede sok tekintetben.

Tudják, nagyon sok idős ember nagyon szégyenkezve jön el az önkormányzatokhoz segélyért, mert a gyógyszerét sem tudja kifizetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vidéki nyugdíjasok 20 ezer, 25 ezer, 30 ezer, 35 ezer forintos nyugdíjjal vannak többségben. A nyugdíjasoknak egyharmada a létminimum környékén van, és ebben az önök felelőssége, sőt a jogelődjük felelőssége is benne van - negyven-ötven év. Nem értem, Szabó képviselő úr miért beszél itt a polgári kormányról, amikor önök két és fél éve kormányoznak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt hiszem, hogy többet érdemelnek a magyar nyugdíjasok, mint az ilyen ripacskodást.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 328 2004.11.03. 1:57  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szót. Arról szeretnék szót ejteni, hogy valahol igazából nem értik, hogy mit mondott Szabó Erika képviselőtársam. Ugyanis amit itt önök mondanak, az kalmárkodás, zsonglőrködés a számokkal. (Dr. Wiener György: A valóság!) Arról beszélünk, és azt próbáltam megértetni - és nagyon örülök, hogy rám figyel, miniszterelnök úr, mert azt hiszem, az empátiára kell számítanom -, hogy 1 millió 200 ezer kisnyugdíjas emberről van szó, amire ki kell találnunk valamit, hogy az ő nehéz, szorult helyzetükön javítsunk. Tudniillik az átlagok mindent elfednek, az önök kommunikációjában többek között az 1 százalék is úgy hangzott, hogy nyugdíjasok 20 ezer forinttal többet kapnak.

Ez nem igaz; akinek 40 ezer forint nyugdíja van, annak az 1 százalék nem 20 ezer forint. Pontosan ezekkel a kisnyugdíjasokkal van gond, ugyanis a létminimum környékén vannak. Kérem az önök empátiáját! Az az önök mostani kormányzati felelőssége, hogy azokon a kisnyugdíjasokon segítsünk, akiket sújtott az áfaemelés, a gázáremelés, a villanyáremelés, a gyógyszeráremelés és az infláció is. 1 millió 200 ezer kisnyugdíjasról van szó, és erre kéne a költségvetésben és a nyugdíjban megoldást találni.

(17.10)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Lehet ezen mosolyogni, de úgy gondolom, jöjjenek el az ország fejletlenebb részébe, az Észak- és Dél-Alföldre, ott, ahol a nyugdíjasoknak a létminimum tájékán megélhetési gondjaik vannak. Amit Erika mondott, a gyógyszerüket sem tudják kiváltani, és jó, ha egyik napról a másikra tudnak élni, és csirkelábat vacsoráznak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, nem illik a számokkal zsonglőrködni, mert méltatlan, és úgy gondolom, mindenkinek, aki ma a Magyar Köztársaság parlamentjében van, lelkiismeret-furdalása lehet az 1 millió 200 ezer kisnyugdíjassal kapcsolatban, akik nagy nehézségek között tengetik az életüket. Kérem megértésüket.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 346 2004.11.03. 1:47  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): (Kormánypárti közbeszólásra:) Hadd mondjam el, jó? Bocsánatot kérek. A tisztelt miniszterelnök úr nincs benn a teremben, de szeretném elmondani, úgy gondolom, nem illik összemosni, amikor önök tegnap az adótörvényeket nem tudták keresztülvinni a saját többségükön. Ne mutogassanak az ellenzékre, hisz ez inkorrekt dolog; önök terjesztették be, amit korábban már töröltek, most vissza akarták hozni. Önök kormányoznak, tisztelt képviselőtársaim, és tisztelt miniszterelnök úr. Úgy gondolom, hogy ha önök bevételt akarnak növelni, az az önök szíve joga, de gondoskodjanak a kormányzati felelősségen belül a megszavazásáról is.

Az meg már mégiscsak - ne vegyék tiszteletlenségnek - furcsa dolog, hogy ha azt mondjuk, hogy valamire több kellene, azt mondják, hogy több bevétel. Ezt a buta is meg tudja csinálni, hogy többet veszek be és többre futja. De, tisztelt képviselőtársaim, mi nem mondtuk azt ellenzékként, hogy infláljanak, azonkívül adósságot növeljenek, és úgy gondoljuk, meg kell nézni a kiadást is, hogy mire használták föl ezt a rengeteg pénzt. Azért merjük azt mondani, hogy nézzék át a kiadások szerkezetét is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs a világon olyan kisebbségben lévő parlamenti párt, aki adókat szavaz meg. Azt meg fogadják már el tőlünk, hogy az a dolgunk, hogy az önök ígéreteire, sőt a kormányzati hiányosságokra figyelmeztessünk. Tesszük ezt Magyarország tízmillió állampolgáráért.

Béki Gabriella, ön mutogatott annak idején, amikor kormányon voltunk; most, amikor önök vannak kormányon, ismételten minket emleget. Ugyan, Béki Gabriella, tegye már rendbe a gondolatait, hogy mikor kit bírál! Önök kormányoznak több mint két éve, és gazdálkodjanak a magyar állampolgárok bevételeiből. Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 358 2004.11.03. 1:47  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Többen szóltak arról, hogy csak többletbevételből lehet többet adni. Tetszenek tudni, valószínű, hogy ezt miniszterelnök úr pontosan érti, lehet ugyanabból a bevételből máshová és más kérdésekre többet adni. Ezt önök el is felejtik. Elhiszem, mert nem közgazdászok, nem tudnak számolni valószínűleg, de úgy gondolom, hogy a bevétel mellett a kiadást is elemezni kellene, tisztelt képviselőtársaim, és netalántán nem kellett volna annyi államtitkár - most nem akarok ripacskodni -, nem kellett volna a kormánynak duplájára emelni a fizetéseket, azonkívül a központi igazgatás költségeit kellene megvizsgálni, hogy kell-e ilyen volumenű kiadás. És mindjárt lehetne többet adni, mondjuk, a kisnyugdíjasoknak, az 1,2 millió embernek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ez demagógia.)

Ez nem demagógia, tisztelt képviselőtársaim, hiszen a bevételek mindenhol korlátozottak, nyilvánvalóan egy cégnél is, sőt az államnál is, az állampolgárok tűrőképessége korlátozott. De a másik oldalon elemezni kell a költséghatékonyságot. Igazából az önök kiadásai értelmesek-e, hatékonyak-e, helyesek-e? Ezt kéne átgondolni, tisztelt Vojnik Mária államtitkár asszony, mert úgy gondolom, hogy ezt ön elfelejtette. Én nem vagyok olyan buta, hogy bevétel nélkül valamely kérdésre többet lehessen adni. Igen, lehet, ha a költségeket elemzik, és megnézik, hogy hová költik.

Mi azt kérjük önöktől számon, hogy jól költsék el az adófizetők bevételeit, a Magyar Köztársaság adófizetőinek adóforintjait, mert úgy érezzük, hogy rosszul költik el. S ebben volt javaslatunk, hogy ha lehetne, 1,2 millió nyugdíjasnak, akiknek napi megélhetési gondjaik vannak, tengetik életüket, segítsünk rajtuk. Addig segítsünk, amíg tehetjük, mert 70 éves emberekről van szó. Ez a tiszteletteljes javaslatom.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 388 2004.11.03. 1:57  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Megvallom őszintén, bocsásson meg a kifejezésért, cérna kell önhöz, tisztelt Szabó képviselő úr, mert a stílus, az arrogancia, a tudatos félrevezetés csimborasszója, amit ön művel. Ötösre osztályozom a jellembéli gyengeségeit, tisztelt képviselő úr; bár nem tisztem önt minősíteni, de kénytelen az ember sajnos elmondani, mert amit ön itt művel, az már több kettőnél.

Nem arról van szó, tisztelt Szabó képviselő úr, hogy mi hogyan oldanánk meg, hanem az a kérdés, hogy önök mit ígértek. Tisztelt képviselő úr, megvilágosodásra csak kormányra jutáskor jutott, amikor nem tudják végrehajtani az ígéreteiket? Vagy előtte nem számoltak? Vagy egyszerűen átverték az egész társadalmat, a Magyar Köztársaságot? Hát ezzel nyertek, az ígéreteikkel, tisztelt képviselő úr! Miről beszél ön? Arról beszél, amit önök nem tudtak elérni?

Önök beterjesztettek egy adótörvényt. Nem tudták megszavazni, mert nem voltak konszenzusban a koalíciós partnereikkel. Miért mutogat miránk, tisztelt képviselő úr? Másodszor mondom el: önök tegnap nem szavazták meg a saját adótörvényüket. Önök vannak koalícióban az SZDSZ-szel, és sikertelenek voltak.

Tisztelt Szabó Képviselő Úr! Úgy viselkedik ön, mint a taknyos gyerek az óvodában: amikor csínyt követ el, azt mondja: nem én csináltam, ő a hibás! Tudja mit? Ez a stílus, kedves képviselő úr, az óvodába való, de ott az óvó néni megdorgálná önt tisztelettel.

Önök ígérgettek összevissza, felelőtlenül, és most kibújnak a felelősség alól. Tisztelt Képviselő Úr! Önök a felelősek azért, mert félrevezették az egész országot, a választópolgárokat, és hazudtak. Úgy gondolom, hogy ezzel kell tisztában lenni a Magyar Köztársaság választópolgárainak, nem azzal, hogy mi mit csinálnánk. Ne beszéljen ön Domokos képviselőtársamról, tisztelt Szabó képviselő úr, hanem a saját tehetetlenségéről beszéljen! Arról, hogy mit nem tud elérni a saját kormánya, és mivel verik át az ország polgárait. Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 422 2004.11.03. 1:43  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Béki Gabriella tényleg sok mindent nem ért e tekintetben, és a konfliktus abból származik, hogy ezt gerjesztik. Ugyanis nem veszik szívesen azt, hogy nagyon jó hírű régi, egyházi intézmények oktatással foglalkoznak, amely oktatással a Magyar Köztársaság közfeladatát látják el.

Megbocsásson már, de azt hiszem, ízléstelen azt elmondani ebben a Házban, hogy összehasonlítja a magyar államot az önkormányzattal, amely kiegészíti az iskolák működési költségét, amelyet önök levittek már a tényleges költségek 60 százalékára - megjegyzem, hogy a 40 százalékot az önkormányzatnak saját bevételéből kell pótolnia. Ez korábban a polgári kormánynál 80 százalék volt, és 20-at kellett mellé tenni. Úgy gondolom, hogy ízléstelenség e Házban fölvetni ezt a kérdést ilyen mértékben, ugyanis akkor elfelejtkezik az államosítás kapcsán az egyháztól elvett vagyonról. Ebben a Magyar Köztársaságnak felelőssége van, tisztelt képviselő asszony, és nem olyan gazdag az egyház, hogy e fölvállalt történelmi kötelezettségéhez, a közfeladatú állami oktatáshoz ne kapjon pozitív diszkriminációt.

Oda is magyar állampolgárok gyermekei járnak, magyar pedagógusok tanítanak, és úgy gondolom, hogy ha az állam nem teszi mellé azt a hiányzó összeget, amelyet az önkormányzatok, hangsúlyozom még egyszer, a saját bevételükből pótolnak, akkor leszegényítik. Én ezt iskolarombolásnak nevezem, tisztelt képviselő asszony. Most az állami költségvetés tervezett benyújtott formája az egyházi iskolákat szét akarja verni és rombolni. Ha nem ez az igazi szándékuk, akkor tegyenek arról, hogy megkapják azt, amit eddig megkaptak.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Béki Gabriella: Miért kéne többet kapniuk, mint az önkormányzatok?)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 430 2004.11.03. 2:21  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szólás lehetőségét. Nagyon sajnálom, hogy Gabika - azt hiszem, még bent van, kérem, hallgasson meg - azt mondta, hogy nem tüsténkedek itt az állami közoktatás vonatkozásában, de higgye el, azt később akartam elmondani. Ugyanis most meg kell üzennem annak a négy iskolának Szarvasra és a kistérség öt településének a következőt. Az állami közoktatásnál, kötelező alapfokú oktatásnál a normatíva csökken; az infláció 4,5 százalék, remélem, tartják, de nem hiszem, hogy tartják, mert ebben az évben sem tartották; dologira egy fillér sem; béremelés semmi; 13. havi semmi 2005-ben; 2,5 százalékot még ebből is elvonnak, tartalékképzés és elbocsátások.

Hát ez a magyar közoktatás perspektívája 2005-ben a tisztelt kormány által beterjesztett költségvetésben!

Most akkor nézzük meg az egyházi iskolák sorsát! Mint mondtam, nálunk van egy szlovák iskola, van egyházi iskolánk, az evangélikus, a Fő téri és a gyakorló.

Tisztelt Képviselő Asszony! Nekem egy településen, a városomban, Szarvason minden gyermek, aki általános iskolába vagy óvodába jár, szarvasi gyermek, de ha kistérségből jön be, az is magyar gyermek és a közeli település gyermeke, ugyanakkor szarvasi pedagógus tanít benne, legyen az egyházi, szlovák, gyakorló vagy városi iskola.

Nem érti a különbséget, tisztelt képviselő asszony! Arról beszélünk, hogy állami közfeladatot lát el az egyházi iskola. És úgy gondoljuk, hogy mivelünk már kicicázhat a kormány, hogy nem fizeti a teljes bekerülési költségét - de ne tegye az egyházival, mert neki nincs saját bevétele! Ez a lényeges különbség, és úgy gondolom, ez a hitelesség, tisztelt képviselő asszony. Nagyon fájlalom és sajnálom, hogy ennyi idő után nincs tisztában azzal, hogy a magyar közoktatás, amely a magyar fiatalok felemelkedését, tudását, értelmi színvonalát, sőt EU-konformitását biztosítja, ebben önök valószínűleg szándékkal kívánnak lejjebb menni, és a régi mércéktől eltérni.

Tisztelt Kormánypártiak! Kérem önöket és óvom önöket: ne tegyék! Ne legyenek iskolagyilkosok!

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 434 2004.11.03. 2:06  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Képviselő Asszony! Ez a tipikus mellébeszélés. Ugyanis elmondtam és nem figyelt, hogy a magyar közoktatási normatíva, amit a 2004. és a 2005. évi költségvetésben önök biztosítottak az állami közfeladatra, amit az önkormányzatok az általános iskolákban látnak el, a teljes bekerülési költségek 60 százalékát fedezi le. Akkor miről tetszik beszélni? Mi több?

Ebben a normatívában, amit most önök majd feltételhez kötve esetleg adnak, valamelyest többet, kiegészítő normatívát, ehhez kőkemény feltételek kellenek, többek közt föl kell számolni a kistelepülések iskoláit; iskolabezárások - be kell hozni a körzetközpont településére. Tisztelt Képviselő Asszony! Ez nem tartalmaz béremelést, nem tartalmaz 13. havi bért, nincs benne dologi növekmény, és van infláció, és még 2,5 százalékot tartalékolnak. Akkor miről tetszik beszélni? 60 százalékát sem finanszírozzák le a tényleges közoktatási feladatoknak. Állami kötelező feladat.

Még egy picit a hitelességről beszéljünk! Úgy gondolom, nem az ellenzék hitelességét kell e percekben számon kérni a 2005. évi költségvetésnél, hanem a kormánypártok hitelességét, mit ígértek és mit tartanak be. Óriási különbség, tisztelt képviselő asszony! Ön beszél az ellenzék hitelességéről? Önök összevissza ígértek! Nem szavazzák meg a saját adótörvényeiket, és ránk mutogatnak? Hát micsoda stílus ez, tisztelt képviselő asszony?

Hadd beszéljek egy picikét a cikcakkokról, mert ha szocialista-SZDSZ-es kormány van, akkor nem egyenesen megyünk: cikcakkban. Először is túlköltekezünk, aztán csomag. Tisztelt Képviselő Asszony! Önök kormányozni csomagok nélkül nem is tudnak, képtelenek. Aztán adót emelnek, aztán megint elengednek valamit, aztán mennek az út jobb és bal oldaláról a szegélykövekre, ahelyett, hogy kitűznék a célt, és egyenesen mennének.

Tisztelt Képviselő Asszony! Önök felelőtlenül ígérgettek, és kurflikat tesznek, amit nehezen viselünk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 438 2004.11.03. 1:43  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Asszony! Megkérdezem önt, a 2004. évi költségvetés a közoktatásban számolt-e a béremeléssel, és számolt-e a 13. havi jövedelemmel. Önök ezt eltették 2005-re, most sem tervezik be.

Képviselő Asszony! Ha valamiben nem volt benne ez a jelentős tétel, ugyanis a pedagógusok harmadik éve nem fognak kapni béremelést, és nem fognak kapni ebben az évben sem 13. havit, a jövő évben sem fognak kapni 13. havi jövedelmet, akkor tessék megmondani, mihez képest mi emelkedett, tisztelt képviselő asszony. Én nem értem, most sincs benne a normatívában a 13. havi fizetés, nincs benne a bérfejlesztés; akkor úgy gondolom, hogy csökkent.

Tisztelt Képviselő Asszony! Még egy kicsit a hitelességről, úgy gondolom, két és fél év után el kellene fogadniuk azt, hogy nehéz jól kormányozni. De önök ígérgettek, s az ígéret szép szó, pláne akkor, ha betartják, úgy jó, de önök nem ezt teszik, épp ezért hiteltelenek, képviselő asszony. Hiteltelenek minden tekintetben, tudniillik arcul csapják a Magyar Köztársaság választópolgárait, tízmillió magyar embert, mert összevissza ígérgettek, és nem számoltak, most pedig nem akarják teljesíteni az ígéreteiket.

Tisztelt Képviselő Asszony! Nemcsak a közoktatás állami normatívájával van baj, hanem sok egyéb mással. Beszélhetnék az önkormányzatok sanyarú helyzetéről, és arról, hogy ezzel falukat fognak rombolni, mert ez a költségvetés nemcsak iskolaromboló, hanem faluromboló is. Márpedig mi szeretjük az iskoláinkat, szeretjük a falvainkat, épp ezért protestálok a tekintetben, hogy hagyják az iskoláinkat.

Köszönöm. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
181 460 2004.11.03. 1:27  13-469

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A hitelesség kérdésköréből még hadd idézzek egy mondatot az önök által 2002-ben kibocsátott “Cselekedni most és mindenkiért!ö programból. A falusi iskolákról mit mondanak önök? “Felemeljük a kistelepülésen élő kisiskolások oktatását, nevelését szolgáló finanszírozási normákat.ö Ez az, amit önök nem tesznek. Feltételeket támasztanak hozzá, amelyek teljesíthetetlenek, és ezáltal fölszámolják a falusi kisiskolákat.

(20.50)

Sok vesztese van, és az oktatás az elsődleges vesztese, mert úgy gondolom, aki a jövővel tol ki, vagy nem támogatja az oktatást, az a jövőt nem támogatja, tisztelt képviselőtársaim, mindamellett, hogy nem tartják szavukat.

Vesztese az általános iskola, vesztese az egyházi iskola, a művészeti alapiskola, a középiskolák, a főiskolák és az egyetemek. A teljes közoktatás vesztese ennek a költségvetésnek. De ezenkívül sok vesztese van, tisztelt képviselőtársaim, ennek a 2005. évi, önök által benyújtott költségvetésnek: mint mondtam az önkormányzatok, a kulturális, szociális ágazat, a sport, az egészségügy, és sorolhatnám még.

Summázva annyi, hogy ennek a 2005. évi költségvetésnek vesztese az egész ország.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 256 2004.11.04. 2:54  1-277

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Parlament! Fölvetődik a kérdés, hogy mit üzen a balliberális kormány 2005. évi költségvetés-tervezete a falvaknak, városoknak, iskoláknak, tanító néniknek, tanároknak és családoknak. Szomorú vagyok, tisztelt képviselőtársaim, mert nem a megígérteket, hanem azokkal ellentétben bizonytalanságot üzen a 2005. évi költségvetés-tervezet, leépülést, iskolabezárást, szegénységet az iskolákban és a tanároknál is, és leszakadást.

Mindezt persze, tisztelt képviselőtársaim, az igazságosság jegyében teszi a tisztelt kormány, és ennek fedőneve alatt. A fedőnevekről meg a fedőintézkedésekről csak annyit: gondolják végig, itt az iskolák költségvetéséről van szó, és milyen probléma robbant ki? Hogy osztályozni kell-e a testnevelésórát. Nem ez a kérdés, tisztelt képviselő úr, ezek elterelő utak. Csak én bízom a tanárokban, mert, kedves képviselő asszony, nem mi fogjuk kiszámolni az iskolák költségvetését, hanem most itt fölkérem az iskolák igazgatóit, hogy számolják ki ők.

Tudom, tisztelt tanár nénik és tanár bácsik, hogy éleslátásúak, minket is megtanítottak erre, hálás vagyok érte, de ne higgyenek annak a szembekötősdinek, amiről ma is itt sok vita folyt, mégpedig kormánypárti oldalról. Ígérgettek, s nem tartják be az ígéreteiket. Ez borzasztó és elkeserítő. És még egyszer említem: ne vegyék komolyan az elterelő hadműveleteket, a számmisztikát, mert gyakorlatilag itt arról van szó, hogy önök állítják, az iskolai normatívák emelkednek. Persze - mihez képest emelkednek? Ahhoz képest, hogy 2004-ben sem volt elég? Hogy nem volt benne bérfejlesztés? Hát akkor tessenek megmondani: konkrétak és jók az érveik? Dehogyis! Kész átverés show.

Igazgató nénik, üzenem azt, hogy lássanak hozzá az iskolai költségvetések számolásához, elkészítéséhez, mert a költségvetési törvénytervezet, tisztelt államtitkár úr, tartalmaz egy normatívát, ami a bázishoz képest természetesen emelkedik valamelyest, de kettébontják alapra és kiegészítőre. Na, ez a kiegészítő olyan, mint a kutya vacsorája. Vonják le mindjárt ebből a növekedésből a 2,5 százalék zárolt összeget, mert tudják, az ÁSZ is azt mondta, hogy erre aztán ne számítson senki se. Aztán számolhatnak 4,5 százalék inflációval. De pontosan lássunk hozzá a számításokhoz! Szorozzák be a kisiskolákban levő tanulók számát a normatívával, s ha merik, ha egyáltalán lehet, akkor szorozzák be a kiegészítő normatívával. Ez a bevételi oldal.

Aztán tegyék a számításokhoz a kiadás oldalára a bért, a járulékokat, a dologi kiadásokat, amit az infláció miatt muszáj emelni, mert különben nem futja semmire sem. Kíváncsi vagyok, hogy mire jutnak. De kérem önöket, hogy ne számoljanak 2005-ben béremeléssel, 13. havi jutalommal vagy havi bérrel, ne nagyon számoljanak dologi fejlesztéssel, automatizmussal, de számolhatnak elbocsátással.

Éppen ezért felkérem itt a nyilvánosság előtt, tisztelt képviselőtársaim, Baba nénit a főtéri iskolában, Zsuzsa nénit az evangélikus Benka iskolában (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból.), Brachna Irénkét a művészeti alapiskolában, amelynek csökkentik a normatíváját, a 202 éves Vajda Péter Gimnáziumban Rágyanszky igazgató urat, Gyöngyi nénit a pedagógiai szakszolgálatnál, a Napfény óvoda óvó nénijeit, és felkérem Nasa Panyicska Medvegyovát, nasa gyjóka proszim peknye nye bugye pennyaze na skole.

Remélem, hogy megértették. És egyre kérem még az igazgató néniket, hogy a lendületes kormányt ne segítsék, hogy a lendülettel elsöpörjék a kisiskolákat, a falvak iskoláit, a városok iskoláit. Próbálják meg túlélni, mert úgy gondolom, hogy a közoktatás állami feladat, amiből minket teljesen most ki kívánnak szorítani és ellehetetleníteni.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Rosszabb ez, mint az egyik országban a falurombolás, amit ez a 2005. évi költségvetés üzen a Békés megyei falvaknak.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 260 2004.11.04. 0:33  1-277

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az, hogy mindenki egyenlő esélyt kapjon, nagyon fontos, és ez dicséretes dolog, de a falun élő ember és annak gyereke is esélyt kell hogy kapjon. Ön azért nem találja a dolog lényegét, mert nemcsak ezekben a kis falvakban lehetetlenedik el a közoktatás, hanem a kisvárosokban és városokban, ott, ahol nincs önálló bevétel. Mert azt jó tudni, államtitkár úr, és beszéltünk önnel, hogy az állami normatíva nem fedezi le a teljes közoktatási, állami közoktatási normatívát, ezt a helyi bevételekből kell pótolni. Úgyhogy az erősebb településeknél, ahol némi adóbevétel van, ott mindent el fog vinni, minden bevételt el fog vinni a helyi közoktatás.

Úgyhogy ez a dolog lényege, és kérem, ezen gondolkozzanak. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 42 2004.12.07. 2:08  17-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Parlament! Az imént előttem szólt képviselő asszony, úgymond, rendre intett minket, ellenzéki képviselőket, hogy ne bosszantsuk a parlamentet módosító indítványokkal.

Tisztelt Képviselő Asszony! A parlamenti demokrácia lényege az, hogy a kormány, igaz, azt tesz, amit akar a költségvetéssel, de ugyanakkor nekünk az a dolgunk, hogy figyelmeztessük azokra a hiányokra, a hibákra, amelyek a költségvetésben szerepelnek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, a parlament falai között tényleg nem illik valótlant állítani, de azt is gondolom, hogy a parlament falai között a kérdésre válaszolni kell. Varga Mihály képviselőtársam azt mondta, azt kérdezte, hogy miért nem kapják vissza ebben az évben a vállalkozók az áfát. Ön erre a kérdésre, tisztelt államtitkár úr, nem válaszolt, és nem cáfolta. Egyes hírek szerint az ez évi költségvetési hiány kímélése szempontjából 100-130-150 milliárd forintot nem fizetnek ki a magyar vállalkozóknak a jogosan visszaigényelt áfáikból.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tudja ennek a következményét? Gondolja azt, hogy ezt meg lehet tenni a magyar vállalkozásokkal? Körbetartozás fog előállni, ellehetetlenülnek a vállalatok! Úgy gondolom, hogy az önök költségvetési hiánypolitikája e tekintetben nem helyes, mert ellehetetleníti a magyar gazdaságot, a magyar vállalkozókat, a kis- és középvállalkozásokat, amelyek tőkeszegények.

Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, az ellenőrzés nagyon fontos szempont, de nem terhelheti meg a magyar gazdaságot és a magyar vállalkozásokat. Nem különleges dolog az ellenőrzés, az APEH dolgozói rendkívül precízen végzik a munkájukat, de úgy gondolom, ezt nem illik a Pénzügyminisztériumból úgy szabályozni, hogy nem fizetik ki az áfát.

Én úgy gondolom, hogy a hiány - mert ebben is vita van köztünk - nagyon fontos értékmérője egy állam költségvetésének. Úgy gondolom, ha többet költ a kormány, akkor az annyit jelent, hogy kevesebbet szedett be, túlköltekezett. Államtitkár Úr! Ez az eladósodás. Kérem, erre legyen figyelemmel!

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 60 2004.12.07. 2:16  17-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem szóló Sisák képviselő úr nagyon fontos kérdést emlegetett, mégpedig azt a közszférát, amelyben majd' 3200 önkormányzat tízmillió magyar állampolgárnak szolgáltat. Eközben polgármesterként találkozunk az állampolgárok elégedetlenségével és elvárásaival, amit irányunkban fogalmaznak meg. Tehát amiről ma beszélünk, hogy az állami költségvetés jelentős része önkormányzati finanszírozás, ez úgy jelenik meg, hogy helyben a településeken a polgármesterek, a képviselő-testületek találkoznak az állampolgárok elvárásaival. Nem vitatható az, hogy közszolgáltatásokat végeznek az önkormányzatok, közfeladatokat és állami feladatokat hajtanak végre. Márpedig ennek a költségeit a magyar parlamentnek kell biztosítani.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tudjuk nagyon jól, nem most fordul elő először, hogy nem finanszírozza le a közfeladatokat teljes egészében, száz százalékban az állami költségvetés. De, tisztelt hölgyeim és uraim, nem mindegy, hogy miből tudjuk finanszírozni azokat a közszolgáltatásokat, amelyeket az állampolgárok helyben igénybe vesznek, helyi forrásokból, fejlesztésre szánt forrásokból vagy vagyoni forrásokból, magyarul: felélve a lehetőségeket és a működésre koncentrálva, hiszen törvény kötelez a közfeladat ellátására. 4,5 százalékot biztosít a költségvetés a jövő évi feladatok finanszírozásának az emelkedésére. Tisztelt hölgyek, urak, ez annyit jelent, hogy a magyar költségvetés 2005-ben nem finanszírozza a bérfejlesztést és a 13. havi fizetést. Nincs benne a költségvetésben! Tessék ezt elfogadni, nincs benne!

Engedjék meg, hogy ehhez az állásponthoz csatlakoztassam a magyar települési önkormányzatok szövetségének, összes szövetségének a véleményét, amely számunkra mértékadó, hiszen érdekvédelme a településeknek, valamint az ÁSZ véleményét, amely szakmai szervezet, és amelynek a megállapításait a parlamentnek tiszteletben kell tartani. Kérem, hogy erről beszéljünk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
194 148 2004.12.07. 0:45  17-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, tényleg nem illik a Ház falai közt, tisztelt képviselőtársaim, valótlant állítani. A kormány szándékát az tükrözi, amelyet előttem Pósán képviselőtársam mondott: a benyújtott törvényjavaslatban diszkriminációk vannak, és törvényt sért a benyújtott költségvetési törvényjavaslat.

Arról, hogy önöknek mi a módosított szándékuk, amelyet ma estig be akarnak nyújtani, az még nem konkrét tény, erről nem lehet tárgyalni, ezek mind fikciók, önök viszont úgy adják elő, mintha ezek konkrét tények lennének.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem illik a közvéleményt megtéveszteni. Az önök eredeti szándéka más volt, és most gondolkodnak rajta, majd kérdés, hogy megszavazzák-e. Várjuk ki a végét!

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
199 115 2005.02.15. 8:01  92-122

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy egy kis közhelyet mondjak, de én nem így gondolom, és azért mondom el, mert úgy gondolom, hogy azok az emberek, akik fogyatékkal élnek ebben az országban, nem másodosztályú állampolgárok, önök is tudják. Sajnos a velük való foglalatosságban, esélyek megteremtésében hosszú időn keresztül bűnök vannak. Bűnök vannak, ötven év bűne; úgy gondolom, a gondoskodás hiánya, hiszen akkor is, korábban is többet kellett volna kapniuk. A fogyatékkal élő ember ugyanolyan állampolgár, mint amilyenek mi vagyunk, csak több figyelmet és több gondoskodást érdemel.

Mi tízmillió állampolgárról kell hogy gondoskodjunk e tisztelt Házban, tízmillió állampolgár esélyeiről, lehetőségeiről, életéről, annak megkönnyítéséről, és úgy gondolom, mi, parlamenti képviselők e beszámoló és tájékoztatás kapcsán sem alhatunk nyugodtan, mert úgy gondolom, két éve nagyon keveset teszünk ennek érdekében, mármint a fogyatékkal élők életviszonyainak megváltoztatásában.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Miniszter Asszony! Az önkormányzatok a problémát, a gondokat helyben érzik; helyben érzik azért, mert gondoskodniuk kell választópolgáraikról. És úgy gondolom, hogy nem teszünk meg most sem mindent, pedig tehetnénk és szükséges.

Elmondom azt a közhelyet is, hogy teljes életet érdemelnek ezek az állampolgárok, köztünk élnek, családtagjaink is lehetnek, és úgy gondolom, felelősek vagyunk értük.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Nincs jelen a teremben Harrach Péter miniszter úr, de a polgári kormány idején nagyon kedvező és helyes folyamatok indultak el e kérdésben, a települések akadálymentesítésének támogatásában, a munkahelyteremtésben, a megváltozott munkaképességűekkel való gondoskodás tekintetében. De, tisztelt miniszter asszony - ismerve az ön empátiáját, nem kételkedem önben -, a 2004-es és a 2005-ös költségvetés semmit nem tesz ebben az ügyben. A lemaradásunk, leszakadásunk az uniós csatlakozást követően tovább nő, és úgy gondolom, hogy sürgős cselekvést, aktív cselekvést, gondoskodást igényel. Bízom önben, higgye meg, de kérem, hogy ebben nagyobb vehemenciával próbáljon a kormányban érdeket érvényesíteni, mert szükség van rá.

Foglalkoztatás. Tisztelt Miniszter Asszony! Választókerületünkben, Domokos László képviselőtársam választókerületében, az 5. számú Békés megyeiben jelenleg 150 ember foglalkoztatása lehetetlenült el Kondoroson a megváltozott munkaképességűek és mozgáskorlátozottak foglalkoztatása kapcsán azért, mert e támogatást visszavonták. Úgy gondolom, oda kell figyelni minden forrásra és minden forrás tisztességes felhasználására, de kérem, jó folyamatokat ne próbáljanak és ne tegyenek lehetetlenné, és ne akadályozzanak. Intézkedni kell ezekben a kérdésekben, kérem tisztes segítségét a tekintetben, hogy Kondoroson újfent visszaállhasson az a foglalkoztatási lehetőség, amit megszerveztek az ott élők.

Tisztelt Miniszter Asszony! Tájékoztatom önt, hogy Szarvas város polgármestereként a szarvasi kistérség elnöke is vagyok - hat település önkormányzata tartozik ebbe a kistérségbe -, és dr. Lovász György elnök úr vezetésével 1800 állampolgár tagja annak a szarvasi mozgáskorlátozottak egyesületének, amit ő vezet. Ebben az egyesületben megváltozott munkaképességűek, mozgáskorlátozottak és fogyatékkal élő emberek élnek együtt, és nagyon sokat segítenek abban, hogy azon hiányok kapcsán, amelyeket mi nem tudunk pótolni a parlamentből, az önkormányzat részéről, ők megpróbálják az egyesület tagjainak életét megkönnyíteni, segíteni és közös gondoskodásban részesíteni őket. Éppen ezért kérem az ő érdekükben is - megkerestem önt is -, hogy a civil egyesület építményeinek felújítása vonatkozásában, valamint a munkahelyteremtés ügyében legyen segítségünkre. Eddig ez nem sikerült. Kérem, ha lehet, szíveskedjék megtisztelni a szarvasi kistérséget a tekintetben, hogy figyelmet fordít rá. Most lobbizom önnél, remélem, nem haragszik érte.

Szeretném elmondani azt is, hogy ezek az emberek nem segélyt várnak csak, nem anyagi támogatást, hanem szervezetük mint civil szervezet támogatását, rehabilitációt, akadálymentesítést, közlekedési támogatást, munkahelyteremtést, munkaprogramot; és úgy gondolom, miután hiányát látjuk, külön programot szükségeltetik létrehozni, hogy az ő megváltozott életkörülményeiken sürgősen, tartósan és biztonságosan tudjunk segíteni.

Tisztelt Miniszter Asszony! Úgy gondolom, az elmúlt három évben az akadálymentesítés nagyon fontos program volt, sok eredményt értünk el, személy szerint is megtettem mindent a kistérségben, hogy azokban a létesítményekben, amelyek felújításra kerültek, új beruházásokban, mindegyikben ott legyen a lift, a rámpa, a közlekedést segítő alkalmatosság. De, tisztelt miniszter asszony, ha nem lesz 2005-ben forrás ezeknek a támogatására, az önkormányzatok maguktól nem tudják folytatni ezt a fontos programot.

Szeretném ismételten hangsúlyozni, hogy nagyon fontos dologról van szó, mert ez a Ház nem tesz szívességet, amikor ezekről az emberekről gondoskodik, hanem kötelessége gondoskodni az ő közlekedésükről, az ő mozgásuk lehetőségeiről. Márpedig az elmúlt évben mi is pályáztunk, a szarvasi kistérség, két pályázattal, és mind a kettőt elutasították. Nyilvánvaló, hogy forráshiány miatt, de fontos lett volna az ott élők érdekében, hogy megvalósulhassanak ezek a beruházások.

De nem csak a mozgásukban kell segíteni, és ezt most ismétlésként hadd mondjam el, ők nemcsak mozogni szeretnének: dolgozni szeretnének, teljes értékű életet szeretnének élni, és ehhez a munkafeltétel nagyon fontos számukra. Úgy gondolom, meg lehet teremteni azokat a feltételeket, hiszen kevesebb kell majd orvosra, kevesebb kell gyógyszerre, mert tudja, a betegség sokszor pszichés alapú is, és ha valaki úgy érzi, hogy megvan az esélye, a lehetősége egy teljesebb emberi élethez, akkor talán kevesebb szükségeltetik más költségvetési forrásból. Tehát nem gyógyszerre, nem orvosra kell több pénz, hanem úgy gondolom, munkahelyre.

Kérem önt, az ő képviseletükben is, hogy szíveskedjék segíteni ebbéli kérésüket. Tudom kérésüket, mert megkérdeztem, és nem úgy jöttem ide a tisztelt Házba, hogy nem tudom, mit várnak tőlünk, mindig elmondják. És hálás vagyok nekik, hogy a helybéli munkánkat, a kistérség munkáját nagyon sok tekintetben ezek az egyesületek és tagszervezeteik támogatják. Miniszter asszony, megismételve, még egyszer kérem empátiáját, amiben nem kételkedem, segítségét és harcos kiállását a kormány vonatkozásában, segítsen hozzá, hogy a Magyar Köztársaságban minél több megváltozott munkaképességű, fogyatékkal élő, mozgáskorlátozott teljesebb életet élhessen.

Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 323 2005.02.21. 2:07  292-402

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Aki építkezni akar, legyen az út vagy bármi más, az gyorsan szeretné, olcsón szeretné és jó minőségben.

Sőt, ha mondjuk a Magyar Köztársaságról van szó, akkor nem baj, ha magyar nyersanyagból, magyar céggel és magyar emberekkel és magyar embereknek.

Itt most a gyorsításról van szó alapvetően. Ez, azt hiszem, nagyon fontos cél és nagyon fontos szempont, mert mindannyian tudjuk e tisztelt Házban, hogy az idő pénz. Már csak azért is pénz, mert ha túl lassú, akkor drágítja, és ahol pedig nincs út, ott pedig nem termelődik semmi sem, szegényedik, és az is kárt okoz, ha az utak később épülnek meg.

Nos, sok tekintetben a gyorsítással egyet kell értenem, mert bürokratikus, lassú és különböző akadályokat gördítenek különböző hatóságok e munka elé, ezek munkája összehangolatlan és gyakorlatilag katasztrofális. Nézzünk meg egy egyszerű építési engedélyt is, az előző folyamatoknál látható volt, hogy mindenki rohangált mindenfele, és a végén aztán olyasmit is kértek, ami már régen a hivatalban volt.

De nézzük azt, hogy mit old meg a mostani törvénymódosítás. Úgy néz ki, a gyorsítás érdekében a kisajátítás, a célanyag lelőhelyek kialakításának gyorsítását, a kártalanítást, a vásárlást és az adóügyeket is rendezni, de nem találom benne - lehet, hogy elkerülte, államtitkár úr, a figyelmet - a környezetvédelmi hatóságok tevékenységének gyorsítását. Mert azért mégiscsak borzasztó, és példát tudok rá hozni, hogy 2-3 év után olyan környezeti hatástanulmányokat és előírásokat írnak elő, mintha nem is itt élnénk, nem Európában, nem kultúrvidéken, hanem valahol a Holdon, ugyanis lábakon álló utakat, és arról tárgyalnak órákon és milliókért, hogy milyen környezeti hatása van egy útnak. Tisztelt hölgyek, urak, annyi, mint Európában.

Erre a kérdésre kérnék majd választ, ha lehetne, hogyan lehet ezeket a hatóságokat meggyorsítani. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 345 2005.02.21. 1:57  292-402

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök úr! Mélyen tisztelt Államtitkár Úr! Az út nagyon fontos dolog. Az olyan, mint az ember szervezetében az érrendszer, ha hiánya van, akkor elhal. Nos, úgy gondolom, hogy Magyarország térségeinek egyenlő megközelíthetősége, egyáltalán feltárása nagyon fontos, és ezért tényleg nagyon fontosnak tartom, amit beterjesztettek, hogy ezek az útépítések meggyorsulhassanak. Tudják, az út a tőkevonzó képességet is erősíti, és vannak Magyarországnak olyan területei, amelyeknek sajnos esélyük sincs arra, hogy a tőke allokálódjon irányukban, hiszen nem lehet megközelíteni.

Képzeljék el, Békés megyében van egy település, és egy nemzetközi cég, nem mondom ki a nevét, mert nem reklámozom, de ha eljut Körösladánytól Gyomaendrődig a termék, akkor eljut Európa bármely részére. De a nyomorult terméknek ki kell bírnia 30 kilométert. Ha ott nem megy tönkre, akkor mindenhová eljut. Tehát, a versenyképességről beszélünk, de vannak olyan térségei az országnak, ahol nincs, nem lehet fokozni a versenyképességet, mert nincs semmi. Éppen ezért nagyon fontos a gyors útépítés.

Az úthálózat, a közlekedés az egész ország számára a gazdasági fellendülést, a fejlődést, a gazdagodást jelenthetné, nem beszélve arról, hogy az Európába való csatlakozásunkat is jelentené úthálózatunk minél hamarabbi megépítése, annak gyorsítása.

Nos, tisztelt államtitkár úr, úgy gondolom, hogy a jobb oldalon ülők mindegyike támogatja azt a kormányzati célt, amikor arról beszélnek, hogy az útépítéseket, a gyorsforgalmi utakat, a közlekedés fejlesztését gyorsítani akarják. Ebben ránk számíthatnak, ha tisztességesek a céljaik és a módszereik. Államtitkár úr számíthat ránk, gyorsan cselekedjünk, és fejlesszük a közlekedést.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 391-393 2005.02.21. 5:09  292-402

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Képviselőtársa!

ELNÖK: Képviselőtársa és padtársa egyben.

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Így igaz! Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Én már mondtam egy mai felszólalásomban, hogy aki építkezni akar, az gyorsan, olcsón, jót és tartósat szeretne építeni, és hogyha ez a törvényjavaslat a közérdekűség fogalmának az eszköztárát próbálja kibővíteni, amely a gyorsítást mint célt tűzi ki maga elé, én úgy gondolom, hogy fontos ezekről a kérdésekről beszélni.

Bár nyilvánvaló, hogy a professzor úr és Domokos képviselőtársam arról beszélt, hogy ennek a közérdekűségnek és gyorsításnak vannak trükkös pénzügyi konfliktusai - professzor úr, ugye, jól mondom? -, amelyek konfliktusokat teremtenek, mégpedig azért, mert szeretnénk azt a kívánalmat megvalósítani ezzel a közérdekűséggel, hogy ez az út olcsó is legyen. És nyilvánvaló, hogy ebben a törvényben becsempészve találkozunk olyan lehetőségekkel is, amelyek nem ezt a célt szolgálják elsősorban, különben is, a kivitelezőnek és magának a koncesszornak kíván pénzügyi előnyöket vagy lehetőséget biztosítani.

Nos, tisztelt hölgyek, urak, tisztelt elnök úr, tisztelt államtitkár úr, Békés megyei képviselő vagyok. Ez egy hátrányos térség, és a gazdasága nem versenyképes, leszakad minden tekintetben, a mutatóit illetően, tehát számunkra tényleg nagyon fontos az... (Molnár László közbevetésére:) Mit mondtam? (Domokos László: Molnár úr viccelődik veled!) Molnár úr is képviselő Békés megyében, mégpedig békéscsabai, de rá fogok térni, és visszaadom a gonoszkodását, képviselő úr. Tehát a legrosszabb mutatói vannak az országban, nincs versenyképessége ennek a térségnek, az emberek elvándorolnak, az ott lévő értékek elértéktelenednek, elszegényedett a térség, elöregszik és el is hal, hogyha sürgősen és gyorsan nem próbáljuk bekapcsolni az ország vérkeringésébe.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gyorsaság kérdésében, és ezért vagyok partner, ha gyorsítani lehet, ez a közérdekűség lehetősége, ezt azért valamelyest biztosítani, mert higgyék el, hogy a határ másik oldalán, Molnár képviselő úr, a határ másik oldalán már fejlettebb Románia úthálózata Arad, Temesvár környékén és a határ mentén, mint Békés megyében, jó, ha tetszenek tudni. Éppen ezért szükséges lenne, hogy Gyulára Kecskemétről, az M5-ösről a 44-esen, amelynek a minősége borzasztó, minél hamarabb sikerülne megépíteni a gyorsforgalmi utat.

És most, tisztelt Molnár képviselő úr, mert a kölcsönkenyér visszajár, nekem a mostani törvényjavaslat 2. számú mellékletével van gondom, amelyben, képzeljék el, hogy a lendület kormánya elvitte, elkoptatta valahogy ezt az utat: nem Kecskemétről és Békéscsabáról beszél, mert Gyulától Békéscsabáig már megépült, tehát nem Kecskeméttől Békéscsabáig beszél, hanem csak Szarvasról és Tiszakürtről.

Pedig, tisztelt hölgyeim és uraim, a miniszterelnökük, az első, mármint Medgyessy Péter azt ígérte Békéscsabán Molnár úrnak és a szocialistáknak (Domokos László: Nagy nyilvánosság előtt!), nagy nyilvánosság előtt, a sajtóban is megjelent, hogy 2006-ban gyorsforgalmi úton fogunk közlekedni Kecskemét és Békéscsaba között. Erre föl a 2. számú mellékletben mi van? Hogy csak Szarvast elkerülő és Tiszakürtig tartó valami útfejlesztés tervezése lesz 2003 és 2007 között. Még egyszer mondom: mit mondott Medgyessy Péter, és miért nyertek a szocialisták Békés megyében? Mert azt mondta Medgyessy Péter, hogy 2006-ig gyorsforgalmi út lesz.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tehát ezért van gondom. Tisztelve a szándékot, a közérdekűséget és a gyorsítást mint célt, de tetszenek tudni, nem tudom támogatni azt, amikor a 2. számú mellékletben elkopik a 44-es, pedig már olyan bordás, hogy ki lehet pattanni az útról, a karambolok és a balesetek száma a legtöbb ezen a területen.

Kérem szépen, hadd mondjam el, ott, ahol Domokos László képviselőtársam országgyűlési képviselő, ha én a városházán ülök, mondjuk éjszaka, a kamion úgy megrángatja az épületet, hogy lepotyognak a képek a falról, szétveri a várost a kamionforgalom, ami a Balkánra tart. Úgyhogy szeretnék interveniálni, hogy ne kopjanak el ezek az utak, ne csökkenjen a 2. számú mellékletben a Békés megyei útszakasz. És kérem, tisztelt kormánypárti képviselőtársaimat, Molnár képviselő urat is, Tóth Sándort is meg a többi szocialistát, hogy ha nem lesz ebből semmi és nem indul el, önök megbuknak. (Derültség.) Igyekezzenek, tisztelt képviselőtársaim! Az ígéret pedig úgy szép, ha betartják. Tessenek betartani!

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 260 2005.02.28. 2:03  209-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Megdöbbenéssel hallgattam tisztelt Kárpáti képviselő asszony és Szabó Zoltán képviselő úr szavait, mert úgy gondolom, hogy önök mindig csak múltat idéznek, és visszafelé mutogatnak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Vegyék már észre, hogy három éve önök kormányoznak, és nem jutottunk ötről a hatra az autópályák tekintetében sem; olyan minimális az, amit elkezdtek. (Derültség az MSZP soraiban. - Dr. Szabó Zoltán: Csak épültek autópályák!) Nem értem egyszerűen az ingerültségüket. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ígérgettek önök fűt-fát a választások idején, nyilvánvaló, hogy ezért sikerült a választásuk is. Node betartották-e? Ebben a Házban volt egy miniszterelnök, akit megválasztott a Magyar Köztársaság polgársága, Medgyessy Péter, és ő azt ígérte annak idején, hogy a Postabank eladásának árából visszavásárolja az M5-ös autópályát. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez is csak egy olyan ígéret maradt, mint a többi.

Hadd említsem már meg azt is, hogy önök megígérték, sőt Medgyessy Péter miniszterelnök úr megígérte, hogy gyorsforgalmi úton fogunk közlekedni Békéscsaba és Kecskemét közt 2006-ra. Nos, várják a Békés megyeiek, mikor lesz majd gyorsforgalmi út, mikor tudunk az autópályán gyorsan odaérni. Azt is megígérték, hogy sürgősen matricássá teszik az M5-ös autópályát. Mit kellett csinálni ahhoz, hogy egyáltalán matricássá tegyék? Azt a gazdaságilag hátrányos térséget, amelyet képviselek, Békés megyét még hátrányosabbá tették, és most sincs arról szó, hogy utat kap ez a térség.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Három éve kormányoznak, ígérgettek - tartsák be az ígéreteiket! Mutogatnak visszafelé, amit, úgy gondolom, már illene elfelejteni; mert, kedves Kárpáti képviselő asszony, lehet a polgári kormányt szidni, de tudja, annak idején egy Bokros-csomag után következtünk kormányra, amikor az ország mélyponton volt (Derültség az MSZP soraiban.), és sok mindenhova kellett a pénz. Önöknél viszont csodálatos a gazdaság, állandóan ezt mondják. Hol a pénz, hol a lé, tisztelt képviselőtársaim?

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 278 2005.02.28. 2:04  209-317

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Szabó képviselő úr tényleg mindig szóba hozza a múltat. (Dr. Szabó Zoltán: Én?) Úgy gondolom, hogy a korrektséghez hozzátartozik az is, hogy a Bokros-csomag után lerobbant országot kellett a polgári kormánynak átvennie, és arról sem szabad elfeledkeznie, hogy háború volt, gazdasági válság és sok egyéb más, és a Széchenyi-terv belső gazdaságélénkítésével sikerült a növekedést megtartani.

Tisztelt Képviselőtársam, Szabó Képviselő Úr! Tényleg az a kérdés, ha egy kormány eladósodik, akkor mire veszi fel a hitelt. Nézze, képviselő úr, azt mondták, a nyugdíjasok zsebében van a pénz, én úgy gondolom, adót fizetünk, és a nyugdíjasoknak abból van nyugdíjuk. A béreket pedig az önkormányzatokra hárították. Nem értem pontosan, aszfaltban sem látom azt pénzt, akkor hol van a 3500 milliárd? És megint azt kell kérdeznem, hogy hol van a lé. Hol van a Postabank ára, és hol van a 3500 milliárd az utakban?

Tisztelt Képviselőtársaim! Az nem kérdés manapság, hogy ezt az országot a gazdasága viszi előrébb, és ehhez pedig infrastruktúra és közlekedés kell. Autópályákat, autóutakat kell építeni, ez szintén nem lehet kérdés. Csak az a kérdés, hogy ez az autópálya, autóút mennyiért épül meg. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma az van napirenden, hogy ez az út duplájába kerül, mint a polgári kormány idején. Nos, erre a kérdésre kell önnek választ adni, hogy ez miért van így, hol rontották el.

Úgy gondolom, abba a csapdába már régen belekerültünk, hogy a koncesszió mindig drágább. Drágább volt az M5-ös autópálya esetén is; és jól mondta, államtitkár úr, hogy annak idején a dél-alföldiek fizették a legmagasabb autópályadíjat, és két év kellett ahhoz, hogy elrendezzék, hogy ne kelljen ilyen magas autópályadíjat fizetni, és ne nyomorítsák meg a Dél-Alföldet. Viszont két évig ígérgették, ígérik az autópályákat is, és nem tudom, mikor lesz meg a 800 kilométer, és ilyen áron, ahogy építik, dupla áron.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 330 2005.02.28. 4:55  317-355

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk lévő törvényjavaslatban van több szimpatikus dolog, mégpedig a közérdekűség kérdése, amely, úgy gondolom, nagyon fontos, hogy szabályozásra kerüljön, hisz ha a gyorsforgalmi utakat tényleg gyorsan kívánja a kormány megépíteni, akkor ehhez a közérdekűség mindenféleképpen fontos eszköz. Ez segít a kisajátításban, a célkitermelő helyek létesítésében és sok egyéb más ügyben. Aztán vannak ennek vitatható részei is, amit, gondolom, a mai napon még ki fogunk beszélni.

Én szeretnék a gyorsaságról beszélni, mégpedig arról, hogy van ebben a törvényjavaslatban a 2. számú mellékletnél, az M44-es ügyében egy kitétel, mégpedig úgy aposztrofálja a törvényjavaslat 2. számú melléklete, hogy 2003 és 2007 között előkészítés alatt álló gyorsforgalmi utak, az M44-es kérdéskörében pedig: Szarvas-Tiszakürt közötti szakasz, autóút.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Békés megye az ország eléggé elhanyagolt, lemaradt térsége. Számunkra nagyon fontos - nekem is mint Békés megyei képviselőnek - a térség felzárkózása, egyáltalán a versenyképesség esélyének megteremtése, ehhez pedig az infrastruktúrára nagyon nagy szükségünk van. Az itt élő emberek dolgos emberek, becsületesek, viszont ahogy élnek, az méltatlan. Az uniós csatlakozást követően itt nagyon sok gondunk van, az elmúlt ötven év nagyon sok dologban a hátrányokat halmozta.

Nos tehát, szeretnénk, ha ez a térség felzárkózhatna Magyarország fejlettebb régióihoz, térségeihez; minden olyan mutató, amely a gazdaságot illeti, a munkanélküliség és sok egyéb más adat a legrosszabb e térségben. Épp ezért gondolják, hogy miről szeretnék beszélni: az útnak a nagyon nagy fontosságáról. Csak, tudják, a gyorsaság kérdéskörében ott ütköztem meg, amikor azt olvasom, hogy Szarvas és Tiszakürt közötti útszakasz szerepel a tervben.

Nos, ebben a gyorsaságban, az az érzésem, hogy valahol elkopott az az ígéret, amit 2002 őszén a miniszterelnök úr, Medgyessy Péter Békéscsabán a sajtó nyilvánossága előtt, az önkormányzati választások időszakában megígért. Ő pedig azt mondta és azt ígérte, hogy tisztelt hölgyek, urak, tisztelt Békés megyeiek, Békéscsaba és Kecskemét között 2006-ig önök gyorsforgalmi úton fognak közlekedni. Nos, ez az ígéret úgy elkopott, hogy 2003 és 2007 között előkészítés alatt álló gyorsforgalmi út lett, ráadásul csak Szarvas és Tiszakürt között. Nos, tudják, ez csekély ígéret, sőt az ígéret teljes annullálása, amit én nem tartok korrektnek és nem tartok helyesnek, mert úgy gondolom, hogy ha a nagy nyilvánosság előtt, a választások előtt, a választás sikerének reményében megígérte a miniszterelnök úr, akkor ezt be is kéne tartani.

Nyilvánvalóan tudjuk azt, hogy egy ekkora útszakasz megépítése iszonyú költséggel jár, és nem vagyunk annyira türelmetlenek és intoleránsak, hogy ne értenénk meg azt, hogy ezt csak úgy kicsettinteni elég nehéz lenne, még ennek a kormánynak is. De kérjük szépen tisztelettel azt - és most hívom fel a figyelmüket arra -, a módosító indítványok között Erdős Norbert és Domokos László képviselő urakkal és többi Békés megyei képviselőtársammal egyetemben kérjük azt önöktől és javasoljuk a tisztelt kormánynak, hogy komplexen foglalkozzon a 44-es sorsával Kecskemét és Békéscsaba között. Azért fontos ennek az előkészítése és a kivitelezés megkezdése, mert fontos a térség felzárkóztatása, mint már mondtam.

De egyre szeretném még felhívni, tisztelt államtitkár úr, a figyelmüket, hogy át kell nézni a határ másik oldalára: Békés megyében olybá szégyenletesek az utak, sőt a 44-es is, amely mondjuk, kis városunkat, Szarvast szétrázza és szétveri, hogy a határ másik oldalán, Erdélyben, Romániában jobb utak vannak, mint Békés megyében. Nos, gondolják el, ha leomlanak a határok, és Románia is csatlakozik, nemcsak szégyenfoltja lesz a térségnek Békés megye meg a Dél-Alföldnek ez a része, hanem igen-igen elszegényedett és elnéptelenedett környék, ugyanis az út hiányában Békés megye elöregszik, elnéptelenedik, elértéktelenedik, és nő a munkanélküliség.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Államtitkár Úr! Kérjük ez ügyben támogató segítségüket. Még egyszer a figyelmükbe ajánlom a 12. számú módosító indítványunkat.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 348 2005.02.28. 2:07  317-355

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Annyiban szeretnék csatlakozni Domokos László képviselőtársamhoz a 12. számú módosító indítvány kapcsán, hogy a Kecskemét és Békéscsaba közötti 44-es fő közlekedési út gyorsforgalmúvá tételével kapcsolatban sok nyomvonal volt. A képviselő-testületek már úgy fogalmaztak, hogy ha három nyomvonalat jelöl ki a hatóság, mindegyiket megszavazzák, mert teljesen mindegy számukra, hogy öt kilométerrel messzebb vagy közelebb kerül-e a településhez, hiszen annyira fontos. A 44-es út Kecskeméttől Békéscsabáig életveszélyes. Azoknak a településeknek, amelyeken keresztülmegy, egyszerűen szétvágja, kettévágja és szétzilálja az életét, nem beszélve arról, hogy ennek a minősége nem teszi lehetővé, hogy ez a térség - Vígh Ilona és Erdős Norbert körzete is - bekapcsolódjék az országos vérkeringésbe. A Kecskemét utáni terület egyszerűen levágódik, elsorvadásra és elhalásra van ítélve.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Még egyszer szeretném kérni önöket - államtitkár urat is, kormánypárti képviselőtársaimat is -, hogy a most beterjesztett törvényjavaslat 2. számú mellékletében szereplő 44-es fő közlekedési út rendezésével kapcsolatos, általunk beterjesztett 12. számú módosító javaslatot - amely a Kecskemét és Békéscsaba közötti tervezési munkák előkészítését és beindítását tervezi 2003-2007 között, akár három szakaszra bontva, akár egyszerre, hogy ennek se legyen akadálya - támogassák. Az a dolog lényege, hogy a 44-es úttal, Békés megyével rangjának megfelelő módon kell bánni, az ott élő emberekkel a szükséges empátiával kell foglalatoskodni, mert ezt hosszú időn keresztül mellőzte ez a térség. Mindannyian azt szeretnénk, ha az itt élő emberek megtalálnák a számításukat. Ez azért is nagyon fontos, mert az agráriumból élünk. Sajnos, úgy néz ki, hogy Isten háta mögött van Békés megye, és ezt nem engedheti meg magának egy ország.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 354 2005.02.28. 1:14  317-355

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Igyekszem röviden elmondani. Az iménti műszaki problémák kicsit kezdik elmosni ennek a dolognak a jelentőségét és a lényegét. Egy, ami nagyon fontos: a 12. számú módosító indítványhoz kérem az államtitkár úr, valamint a kormánypártiak támogatását, mert nagyon fontos, és azt hiszem, ebben konszenzus van a jobb- és a baloldal között.

Úgy gondolom, a 2. számú mellékletben a 44-esnek koncepciózusan Kecskemét és Békéscsaba közt akár három szakaszban, akár egy szakaszban benne kell lennie. Nagyon fontos lenne, hogy elkezdődjék az előkészítő munka. Úgy gondolom, a műszaki anomáliák, az, hogy ezek sürgősen szűnjenek meg, a bonyolítókra, a tervezőkre és a kormányzati oldalra tartoznak.

Egy biztos: az itt lévő Békés megyei képviselőtársaimnak az út a fontos, és nem az, hogy milyen lobbi milyen új területekre kívánja átkonvertálni a nyomvonalat, és hány hidat akarnak építeni, mert nem hidakra van szükségünk, hanem a 44-es fő közlekedési útra, amelynek a tervezési munkáját és előkészítését e törvényjavaslat kapcsán is el kell kezdeni.

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 342 2005.03.08. 4:49  337-351

BABÁK MIHÁLY, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az államtitkár úr már nincs bent, sőt a kormány tagjai közül sincs senki, pedig úgy gondolom, fontos lett volna e kérdéskörben meghallgatni véleményünket, már csak azért is, mert közszolgáltatásról lévén szó, nagyon fontos érdek fűződik ahhoz, hogy az önkormányzatok azoknál a feladatoknál, amelyeket a törvény kötelezően rendel el szolgáltatni számukra, és a törvény úgy rendelkezik, hogy saját maga végzi ezeket a közszolgáltatásokat, vagy intézményt, vagy gazdasági társaságot alapít. Így szól az Ötv. szabálya, és most a gazdasági társaság által elvégzett közfeladatok szabályozásáról lévén szó, megkaptuk a közbeszerzési törvény módosításáról és az államháztartási törvény módosításáról szóló indítványt.

Az a gondunk támadt a bizottsági ülésen, tisztelt elnök úr, tisztelt Ház, hogy közérdek fűződik hozzá, ez nyilvánvaló, hogy az önkormányzat cége ellássa azokat a közfeladatokat, amelyeket maga a képviselő-testület vagy a hivatal, vagy az intézmény nem képes ellátni. Az önkormányzat által ellátandó feladatok többsége közfeladat, kötelező feladat, hangsúlyozom a kötelező jellegét is, hisz - mint mondtam - törvény írja elő, hogy el kell végezni.

A törvénymódosítással kapcsolatban az a problémánk, az a gondunk, hogy nem éri el valójában a célját, hisz azt a kritériumot szabja, hogy a gazdálkodó szervezet nettó árbevételének legalább 95 százalékát a saját tulajdonosától, az önkormányzattól kapja meg. Nos, úgy gondoljuk, hogy túl magas ez a limit, ugyanis egy hétköznapi példával próbálom ecsetelni a gondot: van egy települési önkormányzat, köztisztasági feladatot lát el a saját településen a saját önkormányzata megbízásából, de ugyanakkor van jelentős ipari létesítmény is az önkormányzat területén, és ott is kell sepregetni, kell takarítani, havat tolni, és kell locsolni nyáron a por ellen. Nos, ilyen esetben fölborul az árbevétel, és nem éri el a 95 százalékot. Ilyenkor mit kell tenni az önkormányzatnak? A közbeszerzési törvény hatálya alá fog tartozni.

A nagyobb gond az, hogy ezek a cégek, az önkormányzatok által alapított cégek többfajta feladatot látnak el, és mindegyikben lehet valamilyen mértékben piaci típusú szolgáltatás, hisz gondoljuk végig, hogy egy önkormányzati cég a köztisztaságon kívül temetkezéssel, homokbányával, azonkívül útkezeléssel és sorolhatnám még, a hulladékgazdálkodás számtalan területével foglalatoskodhat, többek közt a belvízvédekezéssel, ami szintén önkormányzati kötelező feladat, de ugyanakkor a védekezés egy jelentős beruházást is indukálhat.

Nos, summa summarum, a törvénymódosítás így nem éri el ezzel a kritériummal a célját, úgy gondoljuk, hogy további problémákat és gondokat fog jelenteni. Véleményem indokolásához hozzáteszem még azt is, hogy az Európai Bíróság házon belüli szerződésnél nem határozza meg a százalékot. Azt mondja az Európai Bíróság döntése, hogy tevékenységének döntő hányadát a tulajdonossal kötött szerződés alapján nyújtott szolgáltatás jelentse. Nos, így tehát az a véleményünk a költségvetési és pénzügyi bizottságban, hogy elegendő lenne 51 százalékban limitálni a nettó árbevételt, amelyet a saját önkormányzati tulajdonú cég a saját önkormányzata számára végez.

Nem ritka ez a gyakorlat az Unióban, hiszen Németországban ezeket a cégeket városüzemeknek, Stadtwerkének hívják, így kistérségek is üzemeltetnek olyan cégeket, amelyeknél nagyon fontos, hogy többségében általában önkormányzati közszolgáltatásokat látnak el, de ugyanakkor felesleges kapacitásukat, akár legyen építőipari, akár legyen útépítő, akár köztisztasági és egyéb más településüzemeltetési feladat, a piacon értékesítik. Így tehát nem fognak tudni megfelelni annak a feltételnek, amelyet a törvényjavaslat 95 százalékos mértékben limitál, hogy a részvényesnek ennyit teljesítsen nettó árbevételben évente. Aztán az már számomra teljesen érthetetlen, miért kell egymást követő három évben, mert ez egy olyan kitétel, ami szintén csak a törvény szándékával ellentétben dolgozik, és nem teljesülnek azok a szándékok, amelyet a törvényjavaslat benyújtói kezdeményeztek.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési bizottság 15 igen szavazattal, 13 tartózkodással általános vitára alkalmasnak találta a T/14626. számú törvényjavaslatot az imént általam elmondott kisebbségi vélemény mellett.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 346 2005.03.08. 3:42  337-351

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Igyekszem magam is rövidre fogni mondandómat. Három probléma vetődik föl a törvényjavaslat kapcsán, és az elsőt Deák András képviselőtársam fogalmazta meg, amelyben a közbeszerzés mellett a hatékonysággal, az árérzékenységgel kapcsolatos ügyeket taglalta. Deák András képviselőtársam nagyon fontos kérdésre hívta föl a figyelmet, ugyanis nem mindegy, hogy egy települési szolgáltatást milyen áron végez el egy saját intézmény vagy az önkormányzat által alapított gazdasági társaság. Nos, én úgy gondolom, hogy a törvényjavaslat erre tesz kísérletet, és nem is rosszat, mégpedig a (3) bekezdésben, amiben azt írja, hogy legalább háromévenként az ajánlatkérő független szakértő igénybevételével elemezze az árat, a költséget, a hatékonyságot és a minőséget. Ez gyakorlatilag azt a politikai vitát, amely némely helyen lejátszódik, valószínűleg törvényes keretek közt lefékezi, és a hatékonyság és a minőség irányába tereli a közszolgáltatás saját intézménnyel, saját gazdasági társasággal való elvégzését.

Nos, továbbra is még egy picit szót ejtenék arról, hogy a nettó árbevétel legalább 95 százaléka, ugyanis gondoljuk végig, ha a lakosságtól szed be, és nem ad a törvényjavaslat megoldást, kötelező feladatot lát el az önkormányzat a saját gazdasági társaságával, mondjuk, a lakossági hulladékbegyűjtést, és ezért díjat szed be, ez minek minősül. Ugyanis kötelező feladat, önkormányzati, nem az önkormányzat finanszírozza, a lakosságtól díjat szed be, és akkor mindjárt lerontja a 95 százalékot, tehát nem tud megfelelni a saját cég, ezért a 95 százalék Deák képviselőtársam szerint is és szerintem is, sőt a bizottságunk kisebbsége szerint is tarthatatlan. Úgy kell szabályoznunk, hogy többségi legyen, ahogy az Európai Bíróság is ebben állást foglalt, és ő sem szabta meg a határt, hisz ez településenként változhat.

Még egy gond van az a) ponttal, többek között a százszázalékos tulajdonnal. Ugyanis, tisztelt hölgyeim és uraim, tisztelt parlament, kistérségek alakultak Magyarországon, és önkormányzatok társult formában céget hoznak létre közfeladataik ellátásra. Lehet, hogy csak a céget bízzák meg a kistérség települései, és egy település alakítja a céget. Akkor minek számít? Hogyan számít az, hogy százszázalékos önkormányzati tulajdonú legyen a cég? Azt hiszem, erre a kérdésre is majd választ kell adnunk, hiszen ez esetben nem egy önkormányzaté a százszázalékos tulajdonrész, hanem többé. Úgyhogy ezekre a kérdésekre, úgy gondolom, a törvényjavaslatnak, a törvényjavaslat módosításának választ kell adnia, hiszen fontos ügyekről és fontos kérdésekről van szó.

Úgy gondolom tehát, a tulajdonosi hányadot is át kell tekinteni, és részletesebb szabályt kell alkotni, nem lehet csak egyszerűen azzal elintézni, hogy százszázalékos tulajdonában lévő gazdasági társaság esetében mentesül a közbeszerzési procedúra alól. A nettó árbevételnél a 95 százalékot mindenféleképpen csökkenteni kell, és az a kérdés, ami nagyon fontos, esetleg finomítani lehet, hogy a hatékonyság és az ár is érvényesüljön ezeknél a közszolgáltatásoknál, ami nem mindegy az állampolgárok érdekeit is figyelembe véve, hiszen egy közszolgáltatás ára a zsebüket érinti. Nekünk ez is fontos, hogy olcsó legyen és jó.

Köszönöm szépen elnök úr, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 90 2005.03.09. 1:39  1-127

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagy baj van: önök sok tekintetben a múltról beszélnek, és a mai kérdésekre kellene választ adni. Nagyanyám erre azt szokta mondani: kisfiam, csak annyit nézzél hátra, amiből okulhatsz, mert ha sokáig nézel hátra, akkor orra buksz.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A hároméves kormányzás alatt sokat néztek hátra, és nem előre. Önök azt ígérték a választásokkor, hogy több pénzt az önkormányzatoknak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! Békés megye képviselője vagyok. Békés megyében a kistelepülések és a települések önkormányzatai ellehetetlenültek a működésüket illetően. Hiteleket vettek föl, eladósodtak, a szolgáltatásaikat le kellett építeni; leépülés tapasztalható a megye önkormányzatainál, és veszélybe került a vidék népességmegtartó képessége.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, hogy önök nagyot hibáztak: megígérték azt, hogy bért fejlesztenek. Mit tettek ez ügyben? Azt, hogy az 50 százalékos béremelést három hónapig finanszírozták le; azóta ez a depresszió beindult az önkormányzatoknál, hiszen minden béremelést az önkormányzatokkal finanszíroztatnak. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az történt, hogy a településeink a saját adóbevételeikből finanszírozzák a működést, a bérfejlesztést, és semmi nem marad a fejlesztésekre.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezt a folyamatot meg kell állítani. Ne beszéljenek mellé, mert az egész csak egy duma - duma, duma és önámítás. Szíveskedjenek az önkormányzatok, amelyek feladatai nagyon fontosak, működéséhez szükséges forrásokat biztosítani az állami költségvetésből - nem ezt tették!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 36 2005.04.12. 2:00  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Domokos képviselőtársam a munkanélküliség emelkedéséről beszélt, hogy 42 ezerrel nőtt az elmúlt évben a munkanélküliség. Ön pedig a foglalkoztatottság arányáról beszél. Ön azt mondta, tisztelt professzor úr, hogy Magyarországon a munkanélküliség szintje elfogadható. Ezt mondta 2005. III. 8-án itt, a Parlament falai között.

Tisztelt Államtitkár Úr! El kell önnek mondanom, hogy Békés megyében a munkanélküliség növekedése nem elfogadható, és a dolgos békésiek munkahelyet várnak, amit önök megígértek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, ne keverje azt össze, amit az imént tett Domokos László képviselőtársam hozzászólása kapcsán, ugyanis az elmúlt évben 42 ezerrel nőtt a Magyar Köztársaságban a munkanélküliek száma, és mi erre kérünk választ, önöknek pedig erre nincs válaszuk.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azon kéne tüsténkedni, hogy a munkanélküliség kenyerét fogyasztó emberek értelmes munkahelyet kapjanak; nem segélyt kérnek, nem alamizsnát kérnek tőlünk, a parlamenttől, és a kormánytól sem, hanem munkahelyet, megélhetést. Ezt kívánják a dolgos békésiek, és gondolom, az észak-alföldiek, és minden magyar állampolgár, aki a munkanélküliség kenyerét éli.

Tisztelt Államtitkár Úr! Épp ezért kérem önt, hogy ne az arányokkal és ne a foglalkoztatás arányaival próbáljon megtéveszteni minket, mert nem lehet megtéveszteni minket, békésieket, mi tudjuk, hogy nőtt a munkanélküliség. És ha nőtt, akkor igenis intézkedni kell, kötelességünk, e tisztelt Háznak, önnek és kormányának intézkednie kell a tekintetben, hogy ne a munkanélküliség kenyerét éljék a békésiek, a munkanélküliek, hanem munkahelyet kapjanak. Kérem, fogadja el kérésünket és véleményünket is.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 74 2005.04.12. 2:11  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! El kell mondanom, hogy én Tállai András képviselőtársam megjegyzéseivel, mármint az utóbbi három év alatt regnáló kormány adópolitikájával kapcsolatos megjegyzéseivel egyetértek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ebben az országban élünk, és tudjuk azt, hogy a szavak és a tettek e kormányzás ideje alatt sokszor elválnak. Tudniillik adócsökkentésről beszélnek, holott adót emeltek. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném a nyilvánosság előtt is elmondani, hogy 550 milliárd forint elvonással nőtt a terhe a Magyar Köztársaság állampolgárainak. Ez annyit jelent, hogy 55 ezer forinttal kevesebb jövedelme van, mert az elvonása nőtt minden magyar állampolgárnak.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném elmondani, hogy a jelenlegi kormány mindamellett, hogy hirdeti az adók csökkentését, 33-szor emelt adót ebben a ciklusban - 33-szor. Tisztelt Hölgyek, Urak! Az áfát úgy megemelte a kormány, hogy a vidéken és a környéken a legmagasabb ez az áfa. Új adókat és járulékokat vezetett be, hadd mondjam el: a környezetterhelési díjat, az energiaadót, a vállalkozói járulékot. Emelte a kocsik adóját. Ebben csak az a tragédia, hogy otthon mindenki azt hiszi, hogy a gépjárművek megemelt adójából utakat fogunk építeni meg felújítani, holott ez működési bevétel. Emelte a járulékokat, például a munkavállalói egészségügyi járulékot.

Adókedvezményeket szüntetett meg a kormány, jelentős adókedvezményeket, amelyek miatt megnehezült az emberek élete. Így tehát az állami elvonás növekedett, és még akkor nem beszéltem az árak jelentős emeléséről, az infláció lódulásáról, és nem beszéltem az önkormányzati finanszírozásról.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Magyar Köztársaságban az önkormányzatokat a kormány szembeállította az adópolitikájával, a helyi adóval, mégpedig úgy, hogy beállt abba a sorba, ahol még az állampolgárokat és a vállalkozásokat fojtogatják a helyi önkormányzatok azért, mert emelésre kényszerültek. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 88 2005.04.12. 2:10  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Köszönöm a lehetőséget is, mert úgy gondolom, mintha képzetlennek minősített volna kedves képviselőtársam, Keller képviselő úr. Ugyanis ne haragudjon meg, de Jutka néni ezt nem így éli meg a Bethlen Gábor utcában, tisztelt képviselőtársam, mert ha neki emelkedik az áfa, emelkedik az adó, azt mondja, hogy beszél ez a Keller mindenféle baromságot - ő mondja, nem én mondom -, ugyanakkor az ő életszínvonala és megélhetése romlik. Nos, Jutka néni a következőket mondja. Tisztelt Mihály! Ezt pedig így csinálja a piacon. (Babák Mihály csípőre teszi a kezét.) Megemelkedett a gáz, megemelkedett az áfa, megemelkedett a villany, megemelkedett a gyógyszer - ugyan mit beszélnek ezek a parlamentben, hogy jobban élek? Ezt mondja Jutka néni!

Nos, kedves képviselőtársam, lehet különben demagógiával vádolni sok mindenkit, de Jutka néni nem demagóg a Bethlen Gábor utcában, ő érti, mert ő a piacon és a boltban vásárol, és ha kevesebb a pénze, kevesebbet tud vásárolni. Tisztelt Képviselőtársaim! Erről szól a mai történet, és kérem, ne beszéljünk mellé.

Úgy gondolom, hogy még egy gondolatot kiragadnék. Tisztelt Államtitkár Úr! Ha jó a gazdaság, és egy kormánynak van gazdaságpolitikája, kevesebbet kell költeni szociálpolitikára. Mégpedig azért, mert alapvetően a magyar ember nem szociálpolitikából szeret megélni és nem segélyekből és nem alamizsnából. Nos, tehát, ha egy kormány a magyar gazdaságot, a mi gazdaságunkat erősíti, mert van gazdaságpolitikája, versenyképes az a gazdaság, akkor kevesebb ember eszi a munkanélküliség kenyerét, több család tud a jövedelméből megélni, és ha nem sújtjuk mindenféle áremeléssel meg adóemeléssel ebből a parlamentből, tisztelt kormánypártiak, úgy gondolom, hogy akkor nem kell olyan sok szociálpolitikai kedvezmény és segély sem.

Az adók kérdésében és az árak tekintetében: mindezeket az önök felelős kormányzása teszi - úgy gondolom, hogy jó lenne megállniuk, elgondolkodniuk. És Keller képviselő úr ne engem figyelmeztessen ám tanulásra - olvasson ő egy kicsit többet! Mert mindazt, amit tesznek, önök lendületből teszik és igazságosságból; Jutka néni pedig azt mondja, hogy ez neki nem kell.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 106 2005.04.12. 2:18  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Keller képviselőtársam azt mondta - most újságot olvas -, hogy mi az ellenzék véleménye arról, hogy mit kellene csinálni, és hogy hogyan képzeljük el a jövőt. Tisztelt képviselőtársam, nem így, ahogy önök.

Tisztelt Képviselőtársam! Mi beadtuk annak idején, és többször is be fogjuk adni a Magyar Köztársaság hasznára váló adópolitikát az ellenzék oldaláról. Nekünk az a dolgunk, hogy önöket kritizáljuk, bíráljuk azért, mert ez a dolgunk a parlamenti demokráciában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondoljuk, ha a gazdaságpolitika jó, vagy a gazdaságpolitikát kívánjuk segíteni, akkor adópolitikát csinálunk, az adópolitikával a gazdaságot segítjük, és a hazai gazdaság élénkítésével az emberek javát szolgáljuk és a megélhetésüket. Tisztelt képviselőtársaim, azt mondja a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség, hogy új, munkabarát adópolitikát csináljunk.

Tisztelt Képviselőtársam! Üdvözöltük és megtapsoltuk beszéde közben, hogy igen, tessenek velünk tárgyalni, ugyanis nem biztos, hogy önök a fától látják az erdőt. Úgy gondolom, hogy éppen meg kellene valósítani azt, hogy Magyarország 10 millió állampolgára érdekében foglalkozzanak a Fidesz által benyújtott adójavaslatokkal és adóreformmal.

Mit mond a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség? Azt mondja, hogy a tb-járulékot csökkentsük 29-ről 24 százalékra. Azt mondjuk, hogy a társasági adót csökkentsük 16 százalékról 8 százalékra. Törölje el a kormány az egészségügyi hozzájárulást, ami jelenleg 3450 forint. Mit mond ezenkívül a Fidesz? Azt mondja, hogy legyen önkéntes a 4 százalékos kötelező vállalkozói járulék. A cégalapítás költségeit csökkentsük. Az iparűzési adó 100 százalékát le lehessen írni a társasági adóalapból. A vállalkozók 50 millió forintos éves árbevételig felhasználhassák az egyszerűsített vállalkozói adót, és a forrásadót 25 százalékról 18 százalékra csökkentsük.

Úgy néz ki, hogy önök ettől már idegesek lettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), holott csak át kellene gondolni és tisztázni a szándékaikat.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 116 2005.04.12. 2:07  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Molnár képviselőtársam azt mondta, hogy kis lépések. Nos, tisztelt képviselőtársaim, ez még tipegésnek sem mondható. Azért gondolják már végig! Beterjesztenek egy törvényjavaslatot, amiben gyakorlatilag semmi sincsen, csak 75 milliárd.

Tisztelt Képviselőtársaim! Lehet blamálni a Fidesz javaslatát, de azt le kell szögezni, hogy napirendre sem tűzték, hogy megvitathassuk. Nem kívánjuk a Magyar Köztársaságot - és tiltakozom minden ilyen megjegyzés ellen, nem kívánjuk - veszélybe sodorni, de szeretnénk szolgálni, tisztelt képviselőtársaink, pontosan javaslatainkkal. Úgy gondolom, hogy a gazdaságélénkítés a jelen esetben nagyon fontos kérdés. A gazdaságélénkítés egyik módszere az adópolitika. Az adópolitikát önök viszont nem gyakorolják, mert kis lépésekben gondolkodnak, sőt tipegésekben.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Kormánypártiak! Nem múlhat el ennek a köztársaságnak az életében 3-4 év, hogy a magyar gazdaság a nulla pont felé közeledjen úgy, hogy egyre többen éljenek rosszul. Épp ezért fölszólítom önöket, hogy tegyék lendületesen, igazságosan, szolgálják a Magyar Köztársaságot, és foglalkozzanak az ellenzék adójavaslataival, mert amit most mondanak, az csak annyit jelent, hogy nem értik, nem akarják érteni, és nem is tudják, hogy mit adtunk be.

 

(11.50)

Festik feketére az eget e javaslat kapcsán is, holott le kellene hozzá szolgálattal közeledni, és meg kellene a gondolatokat vitatni. Szeretnénk jobbat, mégpedig azért, mert ez, amit most önök csinálnak, nem vezet sehova - látjuk. Leszakadó térségek vannak, leszakadunk az uniós társainktól is, és ez nem tartható. És nemcsak az önök felelőssége, hanem a mienk is, mert nem szóltunk eleget róla, és nem volt konkrét javaslatunk. Ezért terjesztettük be az adójavaslatainkat, tisztelettel kérem, tárgyalják meg.

Köszönöm szépen, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 140 2005.04.12. 9:12  17-143

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A T/15264. számú törvényjavaslat adókról, járulékokról és módosításról szól. Azt várta mindenki, a magyar közélet, hogy adóreform, adómódosítás lesz. Úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat, tisztelt hölgyeim és uraim, nem egyéb - és kérem, ne bántódjanak meg -, mint pótcselekvés. Pótcselekvés, mégpedig akadálymentesítő törvény, amely az adóhatóságnak némi lehetőséget ad gördülékenyebben beszedni az adókat. Adócsomag? Szó nincs róla. Ráadásul van benne olyan is, ami nem oda illő; a tévé 75 milliárdjára gondolok.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Egy ország parlamentjének, egy kormánynak azzal kellene foglalatoskodnia, hogy ha gazdasági gondjai vannak, akkor a gazdaságot élénkíteni szükségeltetik. Nyilvánvaló eszköz ehhez az adópolitika, és ezért mindenki várakozással tekintett a törvényjavaslat benyújtására, ami végtelen nagy csalódást jelent számunkra. Ez a törvényjavaslat semmiben nem járul hozzá a Magyar Köztársaság gazdaságának élénkítéséhez, és nem jelenti azt, amit a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség javasol, hogy a Magyar Köztársaság adópolitikája vállalkozásbarát és munkabarát legyen.

Az a gond számunkra, hogy nyilvánvalóvá válik, a kormánynak ígéretei után szaladva valójában nincs igazán gazdaságpolitikája és nincs adópolitikája, sőt mi több, adókoncepciója sem. Tisztelt hölgyek, urak, nem tudom, mire vár a kormány, ugyanis ebben a késedelem rosszat tesz nekünk, rosszat tesz a Magyar Köztársaság tízmillió állampolgárának. Nézzük meg, mert több mindenről beszéltek, hogy kinek jó ez az adócsomag, amit beterjesztettek.

Sokak számára egy újabb mézes madzag, amelyen most bizony kevesebb méz van, sőt a kormány ezt a mézes madzagot egyre tovább rángatja, és beszél arról, hogy lesz majd egyszer egy adóreform őszerinte, amely majd kedvezően hat a Magyar Köztársaság gazdaságára, sőt állampolgáraira.

Mit jelent ez az adócsomag az átlagos keresetű szülők és családok számára? Tisztelt hölgyeim és uraim, nem egyebet, mint további bizonytalanságot. Nem szívesen mondom ezt, mert sokszor ér az a vád, hogy ha valaminek a prognózisát feketével jelöljük, akkor talán be is következik, de úgy gondolom, nem tett le még mindig a Gyurcsány-kormány arról, hogy az átlagos jövedelmű magyar családokat gazdagnak tekintse, és a boldogulásukat segítő kedvezményekről lemondjon. Ezt azért mondom, mert van egy adóreform-koncepció, amelyben, a Gyurcsány-kormány megkapott javaslatában az otthonteremtés és a felnőtt-továbbtanulás csökkentését jelenti, és ez van benne további elvonásokként.

Most nézzük a nyugdíjasok ügyét! A nyugdíjasoknak csak aggodalomra ad okot ez az adócsomag, mert számukra semmilyen könnyítést nem jelent. Sőt, ha itt utalhatok Keller képviselőtársam 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos megjegyzésére, megvallom őszintén, az én édesapámnak, édesanyámnak és még sok magyar állampolgárnak mellettük, akik nyugdíjasok lettek, többségüknek - különösen a leszakadt térségekben - a szegénységet jelenti a nyugdíjaskor. A szegénységet jelenti azért, mert nem kapnak tisztes nyugdíjat. Nem 13. havi nyugdíj kell elsősorban nekik, hanem tisztes megélhetés, a tisztességesen, becsületesen ledolgozott évek után.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy nem ilyen apró kis flitterekkel kell gondolkodni a kormánynak a nyugdíjasok ügyében, hanem ha komolyan gondolják, hogy egy tisztes, becsületes munkának, egy emberöltő munkájának a nyugdíjban is tükröződnie kell, és szolidárisnak kell lenni, akkor nyugdíjreformot kéne végrehajtani.

(12.20)

Úgy gondolom, hogy nem 13. havi nyugdíj, mert ez megint retorikai húzás; emeljenek nyugdíjat, méghozzá differenciáltan, és tegyék meg azt, hogy nyugdíjasaink biztonságban élhessenek.

Nade folytatom a sort: mit jelent a magyar vállalkozóknak ez az adócsomag? Határtalan csalódást, mert ők is azt várták, hogy a munkájuk lesz könnyebb, a költségeik csökkennek, és ezáltal belendül a gazdaság, és gazdasági élénkülést hoz a kormány intézkedése. No, ezzel az illúzióval le kell számolni, mert az ígéretek és fogadkozások után semmit nem tesz e tekintetben a Gyurcsány-kormány.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója továbbra is fenntartja az adócsökkentő javaslatait. Tisztelettel ismételten kérjük, hogy vegyék napirendre, mivel ez az adójavaslat, amelyet a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség benyújtott, aktív gazdaságpolitikával társult, jelentős gazdasági élénkülést eredményező törvényjavaslat volt.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ugyan nincs a pénzügyminiszter úr jelen, remélem, nem bántom meg vele, de szeretném őt idézni. Mit mondott III. hó 29-én a parlamentben, azaz 2005-ben? “Nem versenyben vagyunk másokkal, hanem saját menetrendünk szerint haladunk.ö Még egyszer mondom: “nem versenyben vagyunk másokkal.ö Ez nagy gond, mert a világ arról szól, hogy versenyben vagyunk, méghozzá gazdasági versenyben vagyunk. Látom, államtitkár úr, professzor úr a fejét fogja. Ha saját menetrendünk szerint haladunk, akkor azt kérdem, hogy ha nem vagyunk versenyben, és nem értem úgy, ahogy esetleg ön most gondolta, mi a menetrend, tisztelt államtitkár úr, professzor úr? Nincs menetrend!

Úgy gondolom, hogy a versenyképes gazdasághoz adóreformra van szükség, és épp itt az ideje. Egy adóreformnak kell egy koncepciójának lenni, és kellenek rövid távú és hosszú távú intézkedések. Tisztelt hölgyek, urak, önöknél hosszabb távú, sőt rövid távú elképzelés sem létezik az adócsomagban. Éppen ezért úgy gondolom, hogy nagy baj van. Nagy baj van, mégpedig azért, mert ennek a kormánynak és a Magyar Köztársaságnak nincs gazdaságpolitikája. Miért nincs? Nem tudom. Válaszoljanak erre a kérdésre! Talán tényleg lapozni kellene a tankönyveket, hogy egy ország gazdaságpolitikáját hogyan lehet összeállítani.

Ajánlom tisztelt figyelmükbe, az egyik újságban megjelent az osztrák pénzügyminiszter. Mi a cikk címe, tisztelt hölgyeim és uraim? “Tovább csökkentjük az adókat.ö Ők régen tisztában vannak azzal, sőt mi több, környezetünk is tisztában van azzal, hogy az adókat csökkenteni kell ahhoz, hogy a gazdaságban a versenyképességét egy régió, egy térség, egy ország megőrizhesse. Ezzel szemben mit csinált a Magyar Köztársaság kormánya? Nagyon sok tekintetben a gazdaság adóit megemelte; mégpedig a környezetéhez képest magas szintre emelte. Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy az áfakulcsok a legmagasabbak a térségünkben.

Itt van az üzemanyag kérdése, ami aktuális dolog lett volna. Szívesen láttam volna ebben az adócsomagban az üzemanyagok adójának csökkentését. Felhívom a szíves figyelmüket, megtettem ezt Draskovics Tibor meghallgatásakor is, arra, hogy jó lenne azt az elvet alkalmazni, jobb a sűrű fillér, mint a ritka forint. Ugyanis most nemcsak benzinturizmus van, hanem az átmenők és a teherfuvarozók mind-mind külföldön tankolnak. Kérem, önök azzal, hogy az üzemanyag adótartalmának módosításával nem foglalkoznak, megmondom őszintén, kárt okoznak. Ez pedig nem helyes. Tisztelt államtitkár úr, kérem önöket, tegyék a dolgukat!

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! Szeretném elmondani, hogy nekünk teljesen más a véleményünk erről az adócsomagról, mint ahogy próbálják ezt a szánkba adni. Mi ezt csak pótcselekvésnek, akadálymentesítőnek, nem egy valóságos, a magyar gazdaságot élénkítő, munkabarát adócsomagnak tartjuk. Kérem, fontolják meg javaslatainkat, tesszük ezt tisztelettel, felelősséggel, az ellenzék felelősségével azért, hogy változzanak a körülmények. És miért kell változni, és miért kell versenyképesnek lenni? Azért, hogy a Magyar Köztársaság állampolgárai, az itt élő emberek jobban éljenek. A magyar gazdaság élénküljön, mint ahogy teszik ezt másutt szomszédaink. Találják meg a módszert, és ha nem találják ki maguk a módszert, és nem fogadják a mi javaslatainkat, akkor legalább hallgassanak másra, a környezetünkre.

Elnök úr, köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 250 2005.04.12. 2:02  143-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, hogy az ellenzék dolga az, hogy egy törvényjavaslatnál vagy a kormány tevékenységénél az ígéretekre, a jelenlegi praxisra, annak esetleges anomáliáira felhívja a figyelmet.

Úgy gondolom, egyáltalán nem összeesküvés-elméletről van szó akkor, amikor gyanúnkat, kétségeinket fejezzük ki a törvényjavaslat igazi szándékával kapcsolatban, mert a tisztelt államtitkár úr azt mondta az iménti felszólalásában, két percben, hogy több pénzt kívánnak juttatni a felsőoktatásba.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ez nem igaz. Önöknek más a véleményük erről a kérdésről. Pénzt vonnak ki, sőt mit több, alulfinanszírozzák. Úgy gondolom, hogy nyilvánvalóan be kell vallani a szándékokat egy parlamentben egy kormánynak, mert nagyon sok tekintetben mást mond a jelenlegi kormány, mint amit cselekszik. Mondhatnám úgy is, hogy bort iszik, s közben vizet prédikál.

Palástolni kívánják alkalmasint a szándékaikat, és úgy gondolom, hogy ez nem helyes. Államtitkár úr, arra a kérdésre kellene választ adnia, amit Domokos képviselőtársam is elmondott, hogy nagyon az tűnik ki a törvényjavaslatból, és ezt mi aggályosnak tartjuk, személy szerint én is mint Békés megyei képviselő... - ugyanis a mi megyénkben az embereknek, sőt a szülőknek kevés pénzük van arra, hogy gyermekeiket taníttassák.

Nos, ha az önök elképzelése arról szól, hogy az tanulhat majd csak tovább, akinek pénze van, ez számomra elfogadhatatlan. Úgy is, mint Békés megyei képviselő, nem tudok támogatni olyan törvényjavaslatot, ahol az első diplomát vagy egy szakmát is majd csak pénzért tud valaki megszerezni úgy, hogy közben nem biztosítunk számára a családnak munkahelyet, megélhetést és egyáltalán a gyermekeknek jövőt. Államtitkár úr, úgy gondolom, hogy számoljon le azzal a kényszerképzetével, hogy összeesküvésről beszélünk. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 260 2005.04.12. 2:13  143-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, mélyen tisztelt elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondolom, tisztában vagyunk azzal, hogy költségtérítéses képzés is folyik ma Magyarországon. Úgy gondolom, hogy nem a tandíjtól kell elsősorban félni, hiszen van, aki megteheti, és van, aki pedig diákhitelből, de finanszírozza a továbbtanulását, mert szükségesnek véli. Nézze, úgy gondolom, hogy a következő alapvető problémáink és aggályaink vannak a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban, és ezt fogadja el tőlünk tisztes szándékként, mert ha nem teszi… - azzal se változik semmi; csak annyi, hogy különben nem figyel oda a szavainkra.

Nagyon fontos kérdés számunkra, hogy az a tudás, amit megszereznek a fiatalok e formációban, konvertálható lesz-e a magyar gazdaságban, piacképes lesz-e a magyar tudás, a magyar fiatalok tudása. Kettő: mi lesz az ára ennek a diplomának, mit jelent a költségvetésnek, és mit jelent a diáknak? Ez fontos gond számunkra, ezeket tisztázni kellene. Biztonságos lesz az a struktúra, amelyben ezt a diplomát vagy ezt a képzettséget megszerzik? Mi ezzel kapcsolatban a szándék, stabil felsőoktatást kívánunk, vagy pedig valami más üzleti szándék húzódik meg mögötte? Ez a három kérdés, amelyre választ kell adnunk, és ki kell beszélnünk, mert amíg ezt nem tudjuk, addig, úgy gondolom, aggályaink lehetnek. Ez viszont nem olvasható ki minden tekintetben a törvényjavaslatból, mármint az, hogy biztonságban vagyunk.

Egy érvet hadd mondjak: jó lett volna, ha több gazdasági és pénzügyi kérdésre hatástanulmányt kaphattunk volna a törvényjavaslat mellé, mindjárt egypár kérdést ki lehetett volna küszöbölni.

Nos, lehetséges, hogy olyan körülményeket kívánnak teremteni a felsőoktatás környékén, amivel valamilyen szándékot teljesítenek, és nem hiszem, ha ez nem korrekt szándék, akkor támogathatnánk. És úgy gondolom, az sem mindegy, hogy az intézmények adósodnak el vagy a hallgatók, és esélyt adunk a fiataloknak vagy sem.

Bocsássa meg, de ez a tisztességes szándékunk a törvényjavaslat kapcsán, ezekre kell választ kapnunk. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 268 2005.04.12. 2:11  143-311

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Több kormánypárti képviselő azzal vádolt meg, hogy nem a törvényről beszélünk, és csak politizálgatunk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Államtitkár Úr! Úgy gondoljuk, hogy nagyon fontos törvény van benn a tisztelt Ház előtt. Én elmondom önnek, hogy hogyan érzem és hogyan tudom.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, a tudás nagyon fontos kérdés, a törvény befolyásolhatja a jövő tudását is, hisz a feltételeiről és a szervezetéről is szól. Nézzék, a tudás befolyásolja a gazdaságot, az életminőséget. Úgy gondolom, hogy a felsőoktatásnak és egyáltalán a magyar fiataloknak a jövőjéről is szól ez a törvény, hisz lehet, hogy olyanokról hozunk ma törvényt, akik még meg sem születtek, vagy legalábbis most még általános iskolába járnak. Az esélyt jelenti a felsőoktatási törvény ahhoz, hogy valaki értelmesen, okosan, iskolázottan munkát vállalhasson majd ebben a hazában és vállalhasson majd Európában.

Nos, tisztelt hölgyeim és uraim, szól a pénzről is. Pénzről azért szól, mert úgy gondolom, hogy amennyiben a felsőoktatási törvényben olyan szervezeti átalakításra kerül sor, és olyan pénzügyi struktúrákban és megoldásokban gondolkodnak, amely a jövőjét nem biztosítja a magyar felsőoktatásnak stabil módon, akkor eladósodhat, tönkremehet, és akkor a magyar felsőoktatással komoly gondunk lesz.

Nézze, államtitkár úr, nagyon sok esetben választják a PPP-t. Csak az a kérdésem, hogy ki fogja ennek az árát megfizetni. Mert tudja nagyon jól, hogy a magántőke bevonása a felsőoktatásba, így a kollégiumokba is mindenhol költségemelkedést jelent. Nos, ha egy egyetem vagy főiskola nem tudja majd az éves számláit kifizetni, akkor mi lesz ezzel a főiskolával vagy éppen egyetemmel? Nos tehát, ez a veszélye ennek a törvénynek.

És kérem, tisztelt Szabó képviselő úr, ne mondjon olyat, amit mi nem mondtunk, ne adja a szánkba azt, ami nincs benne, beszéljen a saját gondolatairól (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ne forgassa ki a szavainkat. Nem szitkozódunk, hanem tárgyalunk.

Köszönöm szépen, elnök asszony.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 255 2005.04.18. 2:05  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár úr szavaira szeretnék reflektálni. Az átlagokat mi Békés megyében nem egyformán éljük meg az ország többi részével, ugyanis a következő a helyzet. Az ország fejletlenebb régiójában a jövedelmek csökkentek, a megélhetés nehezedett. Ezek a statisztika átlagosításánál más képet mutathatnak.

 

(19.40)

Én állítom azt, sőt, próbálja nekem bebizonyítani Békés megye statisztikai könyvével, akár a Nyírség statisztikai könyvével, hogy hogyan élnek ma az ország leszakadt részein az emberek: alacsony nyugdíjból, megemelkedett árak mellett, nagyon-nagyon nehezen. A gyerekvállalás ezekben a régiókban egyenlő a szegénységgel, tisztelt államtitkár úr; úgy gondolom, a családi pótlékkal is. Száz helyről folyósított apró üveggyöngyökkel való támogatással nem lehet Magyarország népesedéspolitikáját megoldani. Átfogó rendszerszemléletre van szükség.

Száz szónak is egy a vége: mondhatnak az átlagok sok mindent, de kérem, nézze meg a nyírségieket, nézze meg a dél-alföldieket. Szegénység van, nyomor van, ellehetetlenülnek az életkörülményeik. Nagy baj van. Szeretném, ha ezekkel a régiókkal is foglalkozna a kormány, mert nemcsak a budapesti flaszter környéke fontos, hanem a Békés megyei szegény nyugdíjasok és az ott gyermeket vállaló családok helyzete is fontos számunkra.

Önök beszélnek lakáspolitikáról is. Higgye meg, nem tudnak lakást vásárolni és építeni az ilyen térségben élők. Ezek a térségek leépülnek, elvándorolnak. Nézze meg a statisztikai évkönyvet: minden tekintetben, a jövedelmek vonatkozásában is “élen járö Békés megye a szegénységben és az elvándorlásban is.

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 267 2005.04.18. 2:14  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Be van adva egy adótörvénycsomag; salátatörvény ugyan, amit nem nagyon szeretünk, de van. Nyilvánvalóan megadta a lehetőséget a törvény benyújtása, hogy a 32. számú indítvánnyal, ajánlással a képviselőtársaim élnek.

Tisztelt Parlament! Épp ezért fontosnak tartom, hogy ma van egy probléma, mégpedig az üzemanyagok jövedéki adója, amely elviselhetetlenül magas fogyasztói árat eredményez, ezt a problémát minél hamarabb kellene kezelni. Csak emlékeztetném önöket arra, elmondom azt, hogy tavaly, valamikor január tájékán, amikor Draskovics Tibor miniszter úr meghallgatása volt, akkor személyesen tettem szóvá a számára, hogy gondolja végig a tisztelt kormánya, személyesen ő is, hogy az üzemanyag jövedéki adójával módjával kell bánni. Ugyanis a sűrű fillér több, mint a ritka forint. Olybá magas lett az üzemanyagárra vetített adó, hogy eltérítette a fogyasztói árat olyan magaslatokba, amelyek vonatkozásában a környék nem követ minket.

(20.00)

Száz szónak is egy a vége, a történet lényege az, hogy a magyar kormány azzal, hogy e problémára nem intézkedik, pedig ma létező probléma, a fogyasztást, a vásárlást kiajánlja a szomszéd országokba. A teherfuvarozók vásárlásait, üzemanyag-vásárlását kiajánlja. És mi történik ezzel, tisztelt képviselőtársaim? Az adót is kiajánljuk. A Magyar Köztársaságban kevesebb üzemanyagot fogyasztanak a magyar cégek a magyar üzemanyagból, ezért az adót is kiajánlja a magyar kormány. Jó dolog ez? Nem jó dolog. Sürgősen változtatni kell rajta! Tessenek megérteni, hogy fontos problémáról van szó, hisz nem hiszem, hogy csekély ügy az állampolgárok üzemanyag-turizmusa! De, ami ennél lényegesen fontosabb, hogy kis- és középvállalkozók, a fuvarozók is így gondolkodnak, külföldön tankolnak, ott fogyasztanak, ott fizetnek adót. Tessenek meggondolni!

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 273 2005.04.18. 2:05  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Molnár Képviselő Úr! Nem csodálkozom, csak én nem tudom, hogy ön miről beszél. Ugyanis mi nem a világpiaci árról beszéltünk, mert az minden országot valószínűleg egyformán érint nagyon pici eltéréssel. De tudja, mi téríti el a fogyasztói árat? A magyar adó mértéke. Mit csinálnak a környező országok? Mérséklik az államkassza bevételét adópercent vonatkozásában, és ezáltal többet szednek be, mert a tisztelt magyar fuvarozók értelmesebbnek tartják, ha külföldön tankolnak, mielőtt megérkeznek szép hazánkba, Ausztriában, Szlovéniában vagy bárhol másutt teletankolnak, sőt az átmenő forgalom is ezt teszi. Tisztelt Képviselő Úr! Próbáljunk már a dolog lényegéhez igazodni! Mi nem a magyar fuvarozók versenyképességét segítjük - vagy esetleg önök, mert azért nehogy magamra húzzam ezt a lepedőt, nem rám tartozik -, hanem versenyképtelenné tesszük 10-20 forint többletadóval.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Molnár Képviselő Úr! Nagyon fontos lenne elgondolkodni azon, hogy mérsékeltebb adórátával jelentősebb forgalmat bonyolítanánk le, és nem kellene százmilliárdokat sehonnan sem elvenni, mert magasabb lenne a magyarországi vásárlás mennyisége, ezáltal az adóbevétele is a Kincstárnak. Nos, én úgy gondolom, hogy inkább nekünk kellene egy picit lejjebb szállnunk az adóval, ezáltal nálunk tankolnának többet, hisz mindenki egyforma áron veszi a világpiacon az üzemanyagot, és nem mindegy, hogy a vásárlást allokáljuk a határon túli országokba, odaküldjük a fuvarozókat vásárolni, és a magyarokat szintén benzinturizmusba kényszerítjük, hanem csökkenteni kell az adónkat, s ezáltal többletbevételünk lenne.

Önök azt nem értik, és ott a generális probléma, hogy fiskális szemlélettel gondolkodnak állandóan, holott piaci szemlélettel kellene gondolkodni, tisztelt képviselő úr. Ez az óriási baj, hogy mindig csak fiskális, restriktív politikával tudnak gondolkodni. (Domokos László: Úgy van!)

Köszönöm, hogy szólhattam. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 283 2005.04.18. 2:11  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Molnár képviselő úr nem érti pontosan, hogy miről beszélünk. Hát a világpiacon egyforma az ár vagy közel hasonló a beszerzést illetően. Mi téríti el az üzemanyagárakat a piacon? Az adott kormányok adópolitikája, a rárakott adó mértéke.

Egyetértek a tisztelt államtitkár úrral, professzor úrral, hogy nekünk meg kell felelni az európai elvárásoknak, de tisztelettel, államtitkár úr, Ausztriában is alacsonyabb a gázolaj és a benzin ára, és ők is uniós tagállamok. Tehát ez nekem nem magyarázat, kérem, kíméljen meg tőle, mert úgy gondolom, hogy ha ott nem fiskális szempontú adót tesznek a kőolaj árára, hanem üzleti típusút, akkor kérem szépen, eredménnyel járnak, és olcsóbb üzemanyagárakat tudnak produkálni a piacon.

Hadd mondjam el Molnár képviselő úrnak - remélem, hogy érteni fogja -, ha egy üzemanyagnak magasabb a forgalma egy alacsonyabb adómértékkel, akkor többlet államháztartási bevétel lesz az adóból. Ha alacsonyabb a forgalma, mert magas rajta az adó, ezáltal alacsonyabb lesz az adóbevétele is a tisztelt kormánynak és az államháztartásnak.

Úgy gondolom, ezt kéne megértenie. Erről beszéltem, amikor a sűrű fillér és a ritka forint problémáját emlegettem. És én nem vagyok türelmetlen, államtitkár úr, de tavaly januárban mondtam el a pénzügyminiszter úrnak, hogy nagyon fontolja meg, mert tapasztaltuk a végeken, hogy a szállítmányozó cégek, általában bolgár, román és ukrajnai fuvarozók nem Magyarországon tankolnak, és a magyarok pedig kijárnak üzemanyagot vásárolni a határon túlra. Tehát az adót ott fizetik meg az üzemanyag után, holott magyar bevételnek kellene lennie.

Nos tehát, mi akkor a hiba? A magyar kormány adópolitikája, mert nem üzleti típusú. Pontosan azt mondom, Molnár képviselő úr; azt mondja, hogy leengedhetünk, de honnan vegyünk el. Nem érti, hogy ha egyszer piaci típusú, üzleti szemléletű adópolitikát folytatnánk, lejjebb mérsékelnénk az adót, több bevétele lenne a kormánynak is? Ez minden adónál eddig így volt, ahol csökkentettek adót.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 289 2005.04.18. 2:13  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Visszakanyarodnék a 32. számú indítványhoz, mert a kormányoldal nem tett másikat, és úgy gondolom, mindaddig, amíg nem tesznek jobbat, és nem tesznek valamit a magyar üzemanyag fogyasztói árával kapcsolatban, azaz az adótartalmának csökkentése vonatkozásában, nekünk szólnunk kell itt a parlamentben.

Államtitkár úr, nem arról beszéltem, hogy tengerparti országok vagy kikötővel rendelkező országok milyen áron szerzik be az üzemanyagot. Általában a világpiaci ár mindenhol hat, és közel van egymáshoz. Ön mondta!

Nem látom annak az esélyét sem, hogy ezt megfontolják. Több mint egy éve mondjuk, és mondja a fuvarozók szövetsége és mindenki más, ugyan, kedves magyar kormány, csökkentsd már az üzemanyag adótartalmát! Úgy gondolom, hogy vétkes lendületlenség, pedig önök magukról mindig a lendületet hangoztatják.

Ott tankolnak a nagyfuvarozók, ezt ön mondta, ahol olcsóbb az üzemanyag. Igen, nekem pontosan ők mondták, hogy Ausztriában tankolnak, mert Magyarországon valamivel drágább, és nekik az is megéri, ha tele tankkal jönnek át, mert megtehetik. Nos, akkor Ausztria hogy csinálja? Valószínű, hogy rugalmasabb adópolitikát folytat, pontosan a hazai vállalkozások érdekében.

Összegezve, hadd mondjam el még egyszer: amennyiben a tisztelt kormány nem támogatja azt, hogy az üzemanyag árában lévő adó csökkenjen, nyilvánvaló, addig a mértékig, amíg megengedheti magának a kormány, olybá, hogy megengedi az uniós paktum, adójogszabályok, akkor, úgy gondolom, amíg ezt nem teszi, ezt a lehetőséget nem használja ki, kárt okoz a Magyar Köztársaságnak. A magyar kormány kárt okoz azzal, hogy rugalmatlan az adópolitikája, bevételtől fosztja meg a magyar állam kincstárát azzal, hogy a mohó, feneketlen Államkincstárat próbálja többletadókkal pumpálni.

Nézze, államtitkár úr, lehet ezen mosolyogni, de hazánk Pénzügyminisztériumának fiskális politikája, bevételcentrikussága, úgy gondolom, rengeteg kárt okoz ennek az országnak versenyképességében.

Apellálok, tessenek átgondolni! Köszönöm, hogy szólhattam. (Szórványos taps az Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 309 2005.04.18. 2:12  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A 20. ajánlási ponthoz szeretnék hozzászólni, de miután az államtitkár úr, professzor úr szintén generált egy kis vitát, hadd fejtsem ki a nézetemet, és kérem, hallgasson meg engem, államtitkár úr.

Az a helyzet, hogy a három éve regnáló kormányuk, kormányunk nem elég progresszív. Én egyetértek önnel, hogy a gazdaság élénkítéséhez kisebb mértékben, de jelentős mértékben is hozzájárulhat, attól függ, honnan nézzük, egy kormány adópolitikája.

Tisztelt Államtitkár Úr! Be kell vallani azt, hogy ennek a kormánynak nincs adópolitikája, helyesebben, hogy fiskális szempontok szerint a bevételt igyekszik növelni, tehát az adókat növeli. Kérem, erre utal az, hogy harmincháromszor emeltek adót, és hat újfajta adót vezettek be. Úgy gondolom, e tekintetben kellene progresszívnek és gazdasági aspektusúnak lenni, segíteni lendületbe hozni a magyar gazdaságot.

Önök beszélnek a lendületről, de ugyanakkor az adópolitikában semmi lendület nincs, nincs az élethez való alkalmazkodás. Tehát a lendület megint csak retorika, mert nem tudom, miben értik a lendületet. Abban, hogy a reálszférát nem segíti a magyar kormány, nem segíti a versenyképességét, persze azzal a mértékkel, amelyet egy adópolitika tehet. Önök ezt a lehetőséget elszalasztották.

A kamatokról pedig annyit, tisztelt államtitkár úr, hogy tudja, a kamatokat szintén befolyásolja a kereslet. Tudja nagyon jól, a magyar kormány hiteligénye hatalmas, túlzott. Tudják, mi ennek az oka, miért költekezik túl az állam, csak megint nincs lendületben a kormány, és nem teszi meg azokat a szükséges intézkedéseket, ahol a kiadásoldalról a fölösleges kiadásokat annullálnák.

Amennyiben a kormány és az állam hiteligénye csökkenne, nem lehetnek magasabbak a kamatlábak sem, tisztelt államtitkár úr. Ezt jó tudni. Tessék elhinni, itt is működnek a piaci viszonyok, a magasabb keresletnél magasabb kamatlábakat adnak és kérnek.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 317 2005.04.18. 2:11  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. A 20. ajánlási ponthoz csatlakoznék meg az államtitkár úr által az imént mondottakhoz. Ugyanis én továbbra is ragaszkodom hozzá, és kérem, gondolkozzanak el rajta a kormánypárti képviselők, hogy a Magyar Köztársaság kormányának nincs gazdaságpolitika által vezérelt, általa segített, alátámasztott, sőt a gazdaságot élénkítő adópolitikája.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mennyivel lehetett volna több a magyar gazdaság növekedése, ha netántán segítik? Ezt mindennemű kormányzati intézkedés nélkül tették. Tisztelt Államtitkár Úr! Kimutatásunk van arról, hogy hat új adót vezettek be, és 33-szor módosították, emelték az adókat, és ebben nincs benne még az illeték.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az átlag sok mindent eltakar. A gazdaság növekedésében is vannak ágazatok, amelyek húzóágazatok és jó eredményt értek el, de közben pontosan az önök fiskális adópolitikája miatt és nem egy gazdaságpolitika által orientált adópolitika miatt sajnos csődbe mentek, tönkrementek azért, mert a magyar kormány nem segítette a kis- és középvállalkozások, a hazai vállalkozások versenyképességét. Úgy gondolom, a fejlődés törvényszerű, államtitkár úr, eléri a gazdaság azt önök és más kormány nélkül is, mert a gazdaságnak sajátja az, hogy fejlődni szeretne, de ehhez önök nem tettek semmit, és ez nagy baj, államtitkár úr. Fontos lenne, hogy az adópolitikájukkal támogassák és segítsék a magyar gazdaságot.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön azzal érvelt, hogy csökkent a hiány. Államtitkár úr, igen, ez így igaz, de azt ön is tudja, tegye a szívére a kezét, hogy nem ott csökkentek a kiadások, ahol indokolt lett volna, mégpedig az állam központi kiadásai vonatkozásában, ugyanis ez az állam túlburjánzott, túl nagy költségű, a központi igazgatás hatalmas fölösleges háttérszervezetekkel működik, és ott bizony jelentős pénze folyik el az adófizető állampolgároknak. Helytelen és rossz folyamat. Önök ehhez nem mertek hozzányúlni még. Kérem, tegyék! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ott csökkentsék, ahol kell, és oda tegyék az adóforintokat, ahol szükségeltetik!

Köszönöm, elnök úr, a türelmét.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 331 2005.04.18. 2:12  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A vitaszakasz azon szakaszához kívánok hozzászólni, amely az illetékek csökkentését javasolja módosítás gyanánt.

Domokos képviselő úrnak igaza van - helyben ez hogyan csapódik le választókerületünkben? Ha az illetékek módosulnak vagy magasak, azt mondják, drága az állam, megint fejnek minket, mint a fejőstehenet, és olyasmiért kell fizetni, amiért valójában szolgáltatást sem kapunk. Úgy gondolom, az ellenzéknek az a feladata, hogy ilyenkor tisztelettel megjegyzi a kormánynak, hogy mit ígértek, tisztelt hölgyek, urak, annak idején a választási kampányban. És az önök fejére olvassuk azt, amit nem tettek meg, mert a magyar állampolgárok ezt tőlünk elvárják, hogy az önök fejére olvassuk. Önök erről szívesen hallgatnak.

Mit ígértek tehát önök az illetékekkel és az állammal kapcsolatban? Azt ígérték, hogy olcsóbb államot fognak megvalósítani, olcsóbb állami szolgáltatásokat, olcsóbb központi igazgatást és olcsóbb állami működést. Úgy gondolom, hogy ezt nem tudták végrehajtani. Nem teszik a dolgukat, pedig megígérték, pedig nagyon fontos lenne, mert, tisztelt államtitkár úr, én nem korholom önöket és nem is hibáztatom, hiszen alkalmasint önök bekalibrálják egy állami költségvetés adott évi összegénél, hogy mennyi lesz a bevétel. Jön a kormányoldal, a tisztelt államapparátus, és mondja, hogy milyen kiadási oldalt szeretne megvalósítani. Önök ilyenkor azt mondják, hogy vagy hagyjanak el belőle, vagy pedig megkeresik, hol a bevétel lehetősége; ez a fiskális politika. Úgy gondolom, hogy önök megígérték azt, hogy adókat csökkentenek, és lám, 33-szor emeltek adót, és hat új adót vezettek be.

Államtitkár Úr! Én egyetértek azzal, hogy az uniós csatlakozást illetően új adónemeket be kellett vezetni, ugyanakkor, tisztelt államtitkár úr, mi mindjárt maximumra járattunk sok mindent, a plafonra járattunk sok adómértéket, amit nem kellett volna. Pontosan az államkassza, a Pénzügyminisztérium és az állami kiadások kapzsisága miatt, mivel kiadási oldalról fölnövelték a kiadásokat, viszont bevételi oldalról meg a fedezetéről kellett gondoskodni. Ezt rosszul tették, mert épp erről beszélgettünk, hogy magas a hiány és magas a hitel-igénybevétel. Ezáltal a kamatok is magasak.

Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 335 2005.04.18. 2:00  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Kénytelen vagyok reagálni, ugyanis azokról a vitaszakaszokról beszélek, amelyek az illetékek csökkentését javasolják, pontosan azért, hogy az állampolgároknak más legyen az érzete, mégpedig az, amit önök ígértek: olcsóbb állam.

(21.30)

Tudniillik - ahogy Domokos képviselőtársam helyesen mondta -, ha egy illeték magas vagy jelentős terhet ró az állampolgárokra, akkor azt úgy érzik meg helyben, hogy az állam drága, mert ők tudják ám, hogy sok minden az illetékből nem marad helyben az önkormányzatoknál, hanem jön föl a nagy költségvetési büdzsébe.

Nos tehát, hogy ez az érzet és ez az önök által, az önök kormánya által ígért olcsóbb állam megvalósuljon, képviselőtársaim több módosító indítványt helyeztek el, miután megnyitotta a lehetőséget az önök által benyújtott salátatörvény, hogy ők adócsökkentő, azaz illetékcsökkentő tételeket is betegyenek. Nos, én úgy gondolom, hogy lehetőségük volt, én pedig arra igyekeztem önöket inspirálni, hogy szíveskedjenek megfontolni, hisz az ígéretük arról szólt, hogy olcsóbb államot valósítanak meg, ezáltal az illetékeket csökkenteni és nem növelni kellene. Rávilágítottam arra a problémára is, hogy az önök által irányított állami apparátus olyan költekezéseket eszközöl a választásokat követően, amely a drága államot demonstrálja és nem az olcsó államot. Márpedig tisztem az az ellenzéki padsorban, hogy az önök ígéretére figyelmeztessem önöket, és megértve önt, államtitkár úr, de a kormányát nem, hogy az ígéretét nem valósította meg, épp ezért korholni kell őket, sőt mit több, mondani kell mindig, hogy figyelmeztessük az ígéreteikre.

Nos, tehát önök azt ígérték, hogy olcsóbb állam, adócsökkentés, és ezzel kapcsolatban én azt az álláspontomat mondtam el, hogy 33-szor emeltek adót, és 6 új adót vezettek be. Megértve azt, hogy szükségeltetett uniós csatlakozásunk kapcsán adók bevezetése, de önök ezt kevés kivétellel a maximumra, a csúcsra járatták azonnal. Nos, én úgy gondolom, hogy ez a fiskális politika nem tartható, ráadásul az ígéreteket be kell tartani. Ezért volt igaza Domokos képviselő úrnak. (Domokos László: Így van!)

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 349 2005.04.18. 2:08  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az 52. számú módosító indítványhoz szeretnék csatlakozni, ugyanis itt a képviselőtársaim, Varga Mihály, Tállai András, Bernáth Ildikó és Pokorni Zoltán azt javasolják, hogy a társadalombiztosítási járulékot 29 százalékról 24 százalékra csökkentsük. Úgy gondolom, egy kormány által beterjesztett adótörvény lehetőséget ad arra, hogy képviselőtársaim ehhez módosító indítványokat csatlakoztassanak, az pedig az önök dolga, hogy ebből mit fogadnak el, mit nem. Mindenesetre megpróbáljuk az önök ígéretét itt is számon kérni, és ha nem teszik, akkor javaslunk adócsökkentést. Azt javasoljuk, hogy 29 százalékról 24 százalékra csökkentsék a munkabér terheit a társadalombiztosítás vonatkozásában.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd mondjam el azt, hogy munkahelyet sokféleképpen lehet létrehozni, többek között különböző invesztíciókkal, állami támogatásokkal és sok egyéb más formulával, vagy pedig úgy is, hogy csökkentjük a munkaerő árát, mégpedig az adók oldaláról, jelen esetben a társadalombiztosítási járulékok oldaláról. Egy olyan nagyon jelentős dologra, az önök ígéretére és azon kívül egy fontos hatásra szeretném felhívni a figyelmüket, amikor azt mondjuk, hogy csökkentjük e terheket, a munkabért terhelőt, hiszen úgy gondoljuk, hogy ez fehéríti a foglalkoztatást. Gondolják végig, akik alacsony jövedelemmel vannak bejelentve, pontosan a terhek miatt szívesebben tennék, hogy ugyanazt a mennyiségű adót fizetnék egy magasabb bevallott jövedelem kapcsán, hiszen ők is lesznek nyugdíjasok, lehetnek betegek, és ilyenkor a táppénz, azonkívül a nyugdíjellátás lényegesen magasabb összeget hozna számukra, ha magasabb jövedelemmel lennének bejelentve. Tehát úgy gondolom, az egészséges szándék megvan; a torzult gyakorlat azért van, mert Magyarországon a munkabér terhei magasak.

Kérem, fontolják meg még egyszer az 52. számú módosító indítvány sorsát.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 353 2005.04.18. 2:11  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Én nem így emlékszem, ahogy Molnár képviselőtársam mondotta az imént, hogy párhuzamba hozott egy egészségügyi járulékkal összefüggő társadalombiztosítási járulékot, de most erre én nem készültem föl, tehát elnézést kérek.

De egyet tudok: 39-ről 24 százalékra csökkentette a társadalombiztosítási járulékot annak idején a polgári kormány, tisztelt hölgyek, urak, és több jött be, mint korábban a magasabb százalékkal. Mi abban bízunk, abban az egészséges törekvésben, amit a magyar vállalkozások azért vallanak, hogy ha elfogadható az adó, nem éri meg, és nem szeretnek adót megkerülni. Általában az jött be eddig, hogy ha adócsökkentést eszközöltek… - és kérem, az a baj, hogy nem nagyon bíznak a magyar vállalkozásokban és a magyar emberekben, hogy amennyiben alacsonyabbak a béreket terhelő járulékok, így magasabb jövedelmet fognak bevallani, és fehéredik a gazdaság, a foglalkoztatás terhei pedig csökkennek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magas teher esetében mindig kevesebb volt az állami kasszába történő befizetés. Ha a terhet csökkentette a kormány, mindig növekedett a befizetés az államkasszába. Mi ilyet javaslunk most, mégpedig nem egy jelentős volumenűt, százalékban is tárgyalhatunk, de úgy gondoljuk, hogy a munkabért terhelő társadalombiztosítási járulékot jelentősen csökkentenie kell a kormánynak, tartva az ígéretét is, ugyanakkor pedig nagyon fontos hatást érhetne el ezzel, a foglalkoztatás nőne.

Nézzék, vannak különböző aktív és passzív formációk, költségek, amelyekből a munkanélküliséget kezelni lehet. De úgy gondoljuk, hogy a foglalkoztatás nagyon fontos politikai cél, már csak azért is, mert a tisztességes ember nem segélyből szeret élni, hanem munkából és a munkabéréből, a munkabére árából. Úgy gondoljuk, hogy a terhek csökkenésével csökkenne a munkanélküliség költsége, ugyanakkor viszont növekedhetne a bevétel a foglalkoztatás révén, miután az is nő. Kérem, fontolják meg! (Pettkó András tapsol.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 359 2005.04.18. 2:09  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Az 52-es módosító indítványhoz szeretnék ismételten partnereket szerezni a kormányoldalról.

Tisztelt Hölgyek, Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Először azt hittem, államtitkár úr, hogy egyről beszélünk, de aztán kiderült, hogy nem. Bocsásson meg, kérem, a köznyelv a különböző járulékokat is adóként tartja számon, ezért beszéltem a rádióhallgatók érdekében adóról e tekintetben is, hiszen a munkabért terhelő munkaadói költségről tárgyalunk most, és ennek csökkentését javasolja a jobboldal, fideszes barátaink, Varga Mihály, Tállai András és Bernáth Ildikó, mégpedig azért, hogy a munkaerő ára, költsége csökkenjen, ezáltal a vállalkozók magasabb jövedelemmel jelentsék be az alkalmazottakat, és nőjön a foglalkoztatottság, amelynek metódusai állami forrásból jelentősen több helyről oldhatók meg. De úgy gondoljuk, az a legjobb, ha saját maga a vállalkozó oldja meg a foglalkoztatást, és nem kell hozzá állami támogatás, azért, mert, államtitkár úr, én magasnak tartom a bért terhelő járulékokat, amelyek a munkaerő árát, költségeit növelik meg, és ezáltal a magyar munkaerő versenyképességét csökkentik.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! E módosító indítvány nemcsak egy bevétel- és egy adó- vagy egy járulékcsökkentést jelent, hanem a magyar munkaerő, az ezáltal előállított termékek versenyképességét is jelenti. Tessenek meggondolni, hogy fontos-e számunkra az, hogy a gazdaság lendületben legyen, és úgy gondolom, hogy önöknek is merész lépésre kell elhatározniuk magukat. Kérem, fontolják meg, gondolják meg!

Én kardoskodom amellett, hogy a munkaadókat terhelő társadalombiztosítási járulékot önök is merészen csökkentsék, mégpedig pontosan azokért a célokért, hogy ne segélyből éljen a magyar ember, munkanélküliség mellett, amiből nagyon nehéz tengetni az életet és egyáltalán, megélni szinte lehetetlen, hanem a járulékok csökkentésével nyissuk meg a vállalkozások előtt a munkahelyteremtés és a magasabb jövedelem bevallásával kapcsolatos lehetőségeket. Kérem, gondolják végig! Legyenek egy kicsit merészek!

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 367 2005.04.18. 2:11  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, egy kormány elkövethet hibát - nem mindegy, hogy mennyit követ el -, s az a kérdés, hogy a semmittevés a helyes vagy pedig néha a merészség, amit a reálszféra vár tőlünk. Márpedig az emberek - amint azt Domokos László képviselőtársam mondta -, a vállalkozói és a magánszféra azt várja, hogy a munkabérek terheit csökkentsük. Én most az 52. számú módosító indítványról beszélek.

Azt mondta az imént Molnár képviselőtársam, hogy reformra van szükség, és bízik abban, hogy e tekintetben mi is partnerek leszünk. Államtitkár Úr! Molnár Képviselő Úr! Hát nem hoztak még ilyet! Vegyék észre, hogy már három éve kormányoznak! Mikor akarják ezt perfektuálni? Mikor lesz ennek az adóreformnak meg államháztartási reformnak hatása? Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mindenki tudja, ha most elfogadná a tisztelt kormány, hogy csökkentsük a munkabért terhelő járulékokat, minimum fél év kell ahhoz, hogy ennek a hatása érződjék, ha nem egy év. Tetszenek érteni? Tehát önök a késlekedéssel a jövőt élik fel. Amikor nem reagálnak világgazdasági és versenykihívásokra, akkor ennek a hátránya két-három évre húzódhat el és érezhetjük majd a hatását, és a jövő feléléséről van szó.

Államtitkár úr, minden racionalizálás után, amit eddig végeztek, mindig nőtt az államháztartás hiánya. Tessenek már valamilyen reformot előterjeszteni - hisz három éve kormányoznak -, és ne csak semmittevéssel töltsék az időt! Ezek mind csak látszatintézkedések! Már abban sem hiszek, hogy önök tényleg akarnak adóreformot. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség azért javasolta, hogy lássunk hozzá a gazdaság segítéséhez és élénkítéséhez, az emberek szolgálatához, hogy a különböző terheket csökkentve megadjuk a belső mozgást, az intenzitást, a lendületet - amiről önök beszélnek állandóan - a magyar gazdaságnak, a magyar társadalomnak. A magyar társadalom jobban akar élni, kevesebb teherrel többet dolgozik, és a többletmunkájáért szeretné megkapni a pénzt.

Munkát kér és követel önöktől, hiszen önök munkahelyeket ígértek. Ha most arról beszélnek, hogy ezt majd valamikor megteszik, akkor önök mellébeszélnek, és nem akarnak semmit tenni! Ez nem lendület, csak lejtő lefelé!

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 373 2005.04.18. 2:08  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Gondolva és nem ellenkezve önnel, elnök úr, hátha hölgyek is hallgatják a rádiót, még annyit az előző vita lezárása kapcsán részemről, ha megengedi: ha valami rossz az országnak, az ellenzéknek is rossz; ha rosszabbul megy, annak mi nem tudunk örülni.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, a mi megnyilvánulásunk az adótörvények kapcsán: pontosan a kormány bejelentett szándékait - lehet, hogy komolytalan szándékait - szeretnénk komollyá változtatni, mégpedig azért, hogy segítsük a magyar gazdaságot, segítsük a megélhetést és a munkahelyek létrehozását azzal, hogy különböző adócsökkentő javaslataink vannak. Ez a mostani tárgyalási szakaszra is vonatkozik, hogy javasolunk további eljárási könnyítéseket. Ugyanis úgy véljük, az a feladatunk, mint ahogyan már többször mondtam, hogy számon kérjük önöktől az ígéreteket, ugyanakkor e tekintetben progresszív, együttműködő, konstruktív ellenzék kívánunk lenni.

Higgyék el: önök, Molnár képviselő úr, három éve kormányoznak, és nem tudom, komolyan gondolják-e az elosztórendszerek reformját, kiigazítását vagy sem, de eddig tüneti kezeléseket alkalmaztak, és semmiféle átütő sikerű kérdést nem tud tapasztalni a Magyar Köztársaság állampolgára, mert nem él jobban, ugyanakkor a terhek növekedtek számára, vagy legalábbis sok esetben stagnál a jövedelme, különösen a gazdaságilag depressziós térségben.

Fontosnak tartjuk tehát a most benyújtott adótörvény-javaslat utolsó tárgyalási szakaszában is kezdeményezett módosításainkat, pontosan azért, hogy jobban éljenek Magyarország állampolgárai, segítsük a reálszférát, a reálgazdaságot, a munkahelyteremtést és az adóval kapcsolatos intézkedéseket.

Molnár Képviselő Úr! Fontolják meg, mert annak hatása, amelyet önök még majd be fognak nyújtani, nem érik meg. Benne van a bukásuk is, tudják-e? Ha nem teszik meg azt, amit maguktól a magyar társadalom vár - megígérték, hogy adókat csökkentenek -, megbuknak.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 385 2005.04.18. 8:12  224-392

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kormánypárti oldalról elég kevesen vannak, mert csak Molnár képviselőtársam védi itt a placcot. (Pettkó András: A védhetetlent.) A védhetetlent... Államtitkár úr, úgy gondolom, tudjuk, az élet nem mindig fekete és fehér színű, hanem közben szürke. De higgye el, hogy mi nem a feketét szeretjük, hanem a fehérebbet, és ezért vannak javaslataink, hogy ne csak az élet… - mert tudjuk, a felhők fölött mindig kék az ég, és szeretjük a világos színt, nem a sötétséget. Nem azt mondom, hogy önök a sötétséget képviselik, de úgy gondolom, hogy jobb a világosság, a napfény. Nos, ez ügyben adót kellene csökkenteni.

Úgy gondolom, az sem helyénvaló, tisztelt államtitkár úr, hogy 2002. év végi adatot vesz számításba, miután tudja, hogy 2002-ben mi történt a májusi kormányváltás után. Önök nagyon megnövelték az államháztartás kiadásait, hol jól, hol rosszul, de az önök lelkén szárad mindez. Nos, ezt sem korrekt összehasonlítani, és 2002-vel kezdeni a számokat, ön is tudja, hogy miért nem igaz, nagyon jól tudja. Gondoljon csak a sok konszolidációs ügyre, és mindjárt tisztább képe lesz. Ezek az átlagok, amelyek sok alkalommal eltakarják a lényeget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Úgy gondolom, hogy van némi ingerültség bennünk. Kérem, bocsásson meg érte. Sőt, néha még türelmetlenség is van, épp azért, mert velünk is türelmetlenek. A Magyar Köztársaság percei drágák, akik ma élnek, szeretnének jobban élni. Épp ezért az aktív és lendületes kormányzást kérjük önöktől a benyújtott törvényjavaslat kapcsán is, amely, úgy gondolom, nem egyéb, mint látszatcselekvés és pótcselekvés. Mi próbáljuk az önök szándékai szerint, az önök elhatározása, ígérete szerint módosítani a magyar törvényeket, adótörvényeket, mégpedig azért, mert van egy világgazdasági kihívás, van egy európai uniós csatlakozásunk, amelynél nekünk föl kell zárkózni, esélyt kell adni a magyar gazdaságnak, esélyt kell adni a magyar embereknek, a magyar vállalkozásoknak, a magyar munkavállalóknak, hogy minél többet dolgozhassanak, és bizony nagyon sok tekintetben változtatásra van szükség.

Önök a kényelmes megoldást választották, benyújtottak egy adótörvényt, most, az utolsó tárgyalási szakaszban is olyan kérdéseket terjesztenek elő többek között a Televízió támogatásával kapcsolatban, amit mi nem tudunk szívből elfogadni, nem tudunk jó szívvel elfogadni. Tudniillik ez megint csak a kiadásokat növeli, és nem tudom, hogy akkor miért nem tesznek mellé akár egy üzleti tervet, mit akarnak ezzel csinálni. Államtitkár úr, e törvény kapcsán nem adták az orrunk elé, hogy ha tényleg arról van szó, hogy a magyar köztelevíziót… - amely tudjuk nagyon jól, hosszú évek óta feneketlen kút, lehet beledönteni a pénzt, lehet, hogy most a kormány politikáját szolgálja a Magyar Televízió, amit mi nem tartunk jónak és helyesnek, mert nézze meg az ORTT kimunkálását, hogy mikor kap az ellenzék szót a Magyar Televízióban, nem tartjuk indokoltnak e támogatást. Önök ezt szívességből teszik, úgy gondolom, hogy politikai szándékkal, és ezt mi nem tartjuk helyesnek. Ha ez szakmai javaslat lenne, tisztelt államtitkár úr, én fejet hajtanék, és azt mondom, hajtsák végre. De önök nem tették mellé, mert nincs üzleti terv arra vonatkozóan, hogy miért kapna a Magyar Televízió 75 milliárdot.

Visszatérve: szeretnénk segíteni, mert erőtlenek, bizonytalanok, bátortalanok, és mint mondtam, az idő pénz. Nemcsak én mondom, hanem mondja mindenki, mégpedig a pénz nagyon sok tekintetben a nagyobb jólétet is biztosítja.

(22.40)

Lendület kell ennek az országnak, különösen az uniós csatlakozásunkat követően nem lehet paternalista típusú és csak elosztogató államháztartás. Az önök ígéreteit próbáljuk alátámasztani a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség adójavaslatával, és alkalmat adtak arra az adótörvény benyújtása kapcsán, hogy önök elé tárjuk elképzeléseinket. Kérem, önök mindig visszafelé, a múltba mutogatnak, bírálják az elmúlt kormányzati ciklust, a polgári kormány idejét. Teljesen más körülmények voltak, tisztelt államtitkár úr. Úgy gondolom, hogy háború, világgazdasági válság, árvíz, belvíz sújtotta akkor a Magyar Köztársaságot - és magas munkanélküliség, a gazdaság erőtlensége. Annak idején fontos dolgok történtek, mégpedig a magyar gazdaság erősítése, a kis- és középvállalkozások segítése különböző adócsökkentésekkel is és támogatásokkal.

Nos, önök nem ezt teszik. Még egyszer szeretném felhívni a szíves figyelmüket az utolsó tárgyalási szakasz kapcsán is, hogy a Magyar Köztársaság kihívások előtt áll, versenyben van. A környező országokkal áll versenyben: ki él jobban, ki tud jobban felzárkózni a fejlett Európához? Úgy gondolom, hogy amikor ön arról beszél, hogy a munkanélküliségi ráta az Unióhoz képest Magyarországon elfogadható, igen, államtitkár úr, csak egy fontos kérdésről ön feledkezik: arról, hogy a magyar ember dolgozni szeret, másrészt pedig Európában a munkanélküli-segélyből meg lehet élni. Nálunk viszont felkopik az álla, nem tud megélni az ember.

Alkalmazkodni kell, és önök ezt az alkalmazkodást három éve halogatják. Beszélnek, beszélnek, beszélnek, mondják, képviselőtársaim, duma, duma. Igen, jó lenne a cselekvés mezejére lépni, intézkedni. Ezeknek az intézkedéseknek a hatása időt vesz igénybe. És ha önök ezt az időt elvesztegetik, akkor a Magyar Köztársaság esélyeit vesztegetik el. Lemorzsolódunk, leszakadunk, ha nem lépünk. Ez a mi ingerültségünk, ez a mi türelmetlenségünk oka, és ezért bocsánatot kérek mindenkitől, mert nekünk, még egyszer mondom, nem jó, ha valami rosszul megy. Ez az ország nem visel el rossz kormányzatokat. Önök pedig rosszul teszik a dolgukat, és ez káros a magyar állampolgároknak.

Éppen ezért kérem önöket, hogy e törvény kapcsán is figyeljenek oda, és fontolják meg, különösen az új pénzügyminiszter úrral azokat a módosító javaslatokat, amelyeket a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselői javasoltak önöknek. Mind a magyar gazdaság élénkítése, fehérítése, versenyképessége érdekében fogantatott. Kérem, vegyék komolyan! Tisztelettel kérem önöket, alázattal kérem önöket, szolgálattal kérem önöket, hogy figyeljenek oda arra, amiről beszéltünk, amit mondunk. Ezek az ellentmondások, az önök kormányzásában lévő ellentmondások nap mint nap kézzelfoghatóak, a reformokról és a munkáról nem beszélni kell, hanem cselekedni kell. Önök pont a cselekvést halasztják el.

Ezért mondjuk azt, hogy az önök szavai és tettei különválnak. Sőt, mi több, alkalmasint retorikával próbálják az országot kormányozni, sokszor egy kézzel adnak, és kettővel vesznek el. Ezt mindennap megtapasztaljuk, különösen szegény vidéken, mert ezt a gazdagabb vidékeken, az ország gazdagabb tájain kevésbé veszik észre. De ott, ahol szűke van mindennek, a kicsi rosszat is nagyobbnak érzékelik. Jó, ha ezt is tudják, és ez nem egyezik a statisztikai átlagokkal, amelyet ön nagyon kedvesen szokott néha a szemünkre vetni. Ott minden jobban fáj, azokon a területeken, ahol leszakadás tapasztalható. És mi attól félünk, hogy leszakadunk, lemaradunk, elmaradunk, és versenyképtelenné válunk.

Úgyhogy még egyszer megismétlem: a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség törvénymódosító javaslatait, adómérséklési javaslatait, pontosan a magyar gazdaság élénkítése céljából és a magyar gazdaság és a Magyar Köztársaság versenyképessége érdekében vegyék fontolóra. Nem kérjük azt önöktől, hogy a miénket fogadják el, de tegyenek helyettük újat, még jobbat, precízebbet a saját kútfejükből, vagy éppen másolják át, vagy írjanak más előterjesztői címet, de kérem, cselekedjenek, mert a türelmetlenségünknek, néha picit érzékenyebb beszólásainknak ez a mögöttes indítéka.

Kérem, szándékainkban és tisztességünkben ne kételkedjenek, mert úgy gondolom, e Ház falai között néha illik igazat is mondani, és illik jó célokat is képviselni. Mi ezt próbáltuk megtenni a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség részéről.

Köszönöm, elnök úr, hogy szólhattam. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
226 64 2005.05.18. 7:57  17-71

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Megmondom őszintén, Jauernik képviselőtársam indított arra, hogy szóvá tegyem azt, amit mondott. Úgy gondolom, hogy kiemelni e jelentésből az önkormányzatok gazdálkodását és az ezzel kapcsolatos anomáliákat talán nem helyes. Sokszor szokták mondani, hogy a végén csattan az ostor. Úgy gondolom, hogy sokszor kormányzati, állami költségvetési problémák csapódnak le alkalmasint az önkormányzatoknál. Mondom ezt azért, mert - ha egy példát is mondhatok - a kistérségekkel kapcsolatos költségvetés a mai napig késik, mégpedig azért, mert a bevételi oldal nem tisztázott. Hogy lehet költségvetést készíteni egy kistérségnél, ha a társulások bevétele még nem tisztázott? Ennek persze objektív akadályai vannak, mert olyan későn történt erre vonatkozólag az állami költségvetésben rendelkezés, majd ezt követően a kormányzati döntés, amelyre az igények rosszul jöttek be, és még mindig várat magára például a szociális ellátással kapcsolatos normatíva.

Úgy gondolom, igaztalan, hogy csak az önkormányzatok hibáit emlegetik, bár ettől függetlenül azt mondom, hogy a hiba az hiba, és legyen bár az a végén, az önkormányzatoknál, a közpénzzel akkor is átlátható módon, elszámolható módon, ellenőrizhető módon kell gazdálkodni. Ne mutogassunk e Házból az önkormányzatokra, amikor a tisztelt Házban olyan szabályokat hozunk - hoz a kormány -, amelyek szintén nem átláthatók. Nagyon fontos lenne, ha a végeken tisztességes és törvényes, átlátható pénzügyi gazdálkodást követelünk, akkor itt a tisztelt Házban és az aktuális kormánynak is átlátható pénzügyeket kell generálnia, emellett olyan törvényeket kell hoznia, amelyek a végeken is úgy motiválják a körülményeket. Nagyon fontos, hogy e Háznak a Számvevőszék jelentése kapcsán el kell gondolkodnia azon - ami már többször szóba került -, hogy miket is kell az önkormányzatoknak vállalniuk, és hogyan lehet még átláthatóbbá tenni az állami közpénzeket és pénzügyeket.

Nézzük még egyszer a dolgok lényegét! A vagyonnal kapcsolatos megjegyzésre: úgy gondolom, hogy a rendszerváltást követő tizenötödik évben az önkormányzatoknak tudniuk kellene, hogy mi az övék. Ez nagyon fontos lenne. De higgye el, kedves képviselőtársam, először ebben a Házban és a kormány tájékán kellene rendet rakni ahhoz, hogy pontosan leltározzák az önkormányzatok a vagyonukat. Valószínűleg jobban tudják, hogy mijük van, mint a Magyar Köztársaság, és ez nagy hiba. Nyilvánvaló, hogy ezekben vannak hibák, de úgy gondolom, hogy lényegesebb rend uralkodik az önkormányzati vagyonleltárokban, mint gondolnánk. Viszont nem mondhatom el ezt a tisztelt parlament és a kormány tájékán.

Nagyon fontos az, hogy egy költségvetés időre be legyen nyújtva. Tisztelt képviselőtársam, én még emlékszem a tavalyi évre, amikor a Magyar Köztársaság miniszterelnöke azt mondta, hogy itt az állami költségvetés, de én ezt nem mutatom meg. Parlamenti képviselőnek nem mutatta meg! Beszélt arról, hogy összehasonlítható legyen az elszámolás, azaz a zárszámadás és a költségvetés; sőt mi több, két költségvetés is. Hát a magyar parlament nem kap ilyen költségvetést, tisztelt képviselőtársam!

Úgy gondolom, hogy nagyon lényeges kérdéseket említettek mindannyian, de igaztalan lenne, ha mutogatnánk e Házból lefele, itt pedig nem tartunk megfelelő rendet, nem tart a kormány sem és nem tart a parlament sem. Átláthatóbb szabályokat, tartósabb szabályokat kell alkotni e tekintetben, és lehetővé kell tennünk azt is, hogy azok, akik a végeken fontos közpénzekkel foglalkoznak, képzettek, jól képzettek legyenek, és ismerjék az itt született törvényeket.

Azt szokta mondani a nagyanyám, hogy az okos ember mindig a más kárán tanul. Nyilvánvaló, hogy osztom képviselőtársaimnak azt a véleményét, hogy a Számvevőszék jelentését, sőt mi több, a vizsgálati jelentéseit - amelyeket adott településeken, így például a városunkban is végeznek - ismerjék meg a gazdálkodók.

(12.30)

Ismerjék meg az intézményvezetők, mert fontos megállapítások vannak benne. Nemcsak egy polgármesternek, egy képviselő-testületnek, egy jegyzőnek kell a szabályokkal tisztában lennie, hanem mindazoknak, akik a közpénzt kezelik, mozgatják, forgatják, elköltik és közbeszereznek. Én úgy gondolom, fontos tehát, és ebben nem baj, ha a szabályokat, mármint a régi, szakmai szabályokat betartjuk, és betartja mindenki - jelentés, záró tárgyalás, és sorolhatnám az ezzel kapcsolatos vezetői intézkedéseket.

Úgy gondolom, hogy az állami pénzügyek, a közpénzekkel való gazdálkodás tekintetében jelentős változás várható. Én nem gondolom azt, hogy a kistérségi belső ellenőrzésre alakult társulások nem segítik elő ezt a munkát, igenis elősegítik. Személyes tapasztalatom is van arról, hogy egy kistérségben 6-7-8 település megfelelő szintű, színvonalú és képzettségű szakembert tud alkalmazni ahhoz, hogy a társult települések pénzügyi munkája áttekinthető legyen. Nézze, én polgármesterként amondó vagyok, hogy nagyon fontos számomra minden ellenőrzés, hisz nem jó a hibák és a gondok felszaporodása után esetleg komoly következményekkel járó intézkedéseket hozni. Azt hiszem, nagyon sok polgármester és nagyon sok képviselő-testület tisztában van azzal, hogy a hibákat jó idejekorán észrevenni, megállítani a folyamatokat, és rendet tenni.

Nos, mondandómnak végül is az a célja, hogy rendet tenni az állami pénzügyekben, mert ezt elvárja tőlünk minden tisztességes magyar állampolgár. Elvárják azt, hogy a kormány által beterjesztett költségvetés, zárszámadás és minden más törvény átlátható, érhető legyen, egyszerű, hosszú távú és megbízható szabályok legyenek, hisz ha az ember nem tudja, hogy hol sárga, hol piros a közlekedésirányító lámpa, akkor nem igazán tud hozzá alkalmazkodni. De ha tudjuk valamiről, hogy zöld, sárga vagy piros, akkor tudunk hozzá alkalmazkodni. Ezért a jogalkotásnak is e tekintetben jobban szakmainak, átgondoltabbnak és hosszú távra szabályozónak kell lennie.

Én az Állami Számvevőszék jelentéséből sok tanulságot vontam le. Szeretném kérni azt, hogy a kormány tagjai és a Pénzügyminisztérium ebből megfelelő tapasztalásokat, tapasztalatokat vonjon le. Azt is mondta képviselőtársam, hogy problémák és hibák ismétlődnek. Tisztelt Képviselő Úr! Vannak olyan számvevőszéki jelentések többek közt a zárszámadásról, amelyekben lévő hibák 6-7 éve ismétlődnek. Azt hiszem, ideje lenne rendet tenni a tisztelt Háznak, és az aktuális kormánynak is vannak e tekintetben feladatai.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Elnök Úr! Jómagam is amondó vagyok, hogy az Állami Számvevőszék jelentése szakszerű, korrekt és előremutató. Ugyanakkor azokat a hibákat, amelyeket rögzített és figyelmünkbe ajánl, úgy gondolom, az aktuális kormánynak is tudomásul kell vennie, és cselekednie kell. Tegyék a dolgukat!

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 198 2005.06.06. 2:05  181-219

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szóval, azt le kell szögeznem az elején - és Mádi képviselőtársamnak is hasonló a véleménye -, hogy a gazdaság fehérítése közös célunk, legyen az ellenzéki vagy kormánypárti képviselő. Ebben nincs köztünk különbség. Én úgy gondolom, hogy ezt nagyon fontos deklarálni.

De az a bajom, és a most beterjesztett javaslatnál is úgy gondolom, hogy nem ez a cél a kormány oldaláról, vagy legalábbis palástolják ezt a szándékot, ugyanis egy törvénynél mindig meg kell keresnünk azt, hogy mit is akar ezzel a kormány. Énszerintem most a fizetésimérleg-hiány vonatkozásában a hiányzó bevételeket kívánja pótolni, és kiválasztotta az építőipart. Ha nem így van, kérem, győzzenek meg róla! Ezért mondja Mádi képviselőtársam, hogy az építőipart diszkrimináljuk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretném elmondani, hogy magam hosszú éveken keresztül, harminc éven keresztül építőiparos voltam, és nem a feketegazdaság jellemző csak az építőiparra, és úgy gondolom, hogy nem adócsaló az építőipar. Azt, hogy előfordulnak anomáliák, el kell ismernem, hiszen úgy gondolom, hogy ha nem beszélnénk róla, akkor nem lenne napirendünk.

A Fidesz Polgári Pártnak, Szövetségnek javaslata van, mégpedig az, hogy kérem, fontolják meg az Építőipari Munkaadók Szövetségének javaslatát, amely az ágazati minimálbérek kidolgozására tesz majd javaslatot. Ebből több befizetés, több bevétel lehet, és az adócsökkentésnek is megjelenhet a formája. Ezenkívül úgy gondoljuk, hogy tényleg csökkenteni kell a bérterheket és a közterheket a gazdaságot illetően; ösztönzőre van szükség, ahogy Mádi képviselőtársam mondta volt.

A harmadik javaslatom pedig az ellenőrzések hatékonysága, tisztelt hölgyeim és uraim, mert úgy gondoljuk, hogy ha vannak állami szervek, tegyék a dolgukat, és a feketegazdaságot ők maguk is fehérítsék. Nem ezt tapasztaljuk, tisztelt hölgyeim és uraim!

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 202 2005.06.06. 2:02  181-219

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, tisztelt elnök úr, a szót. Köszönöm az iménti hozzászólást, mert nem hiszem, hogy szabad megbélyegezni egy ágazatot.

A magyar gazdaság, tisztelt hölgyeim és uraim, nem fehér, ezt mindenki tudja, sőt mi több, alkalmasint szürke és sok helyütt fekete. Nem különbözik persze ettől az építőipar sem. De úgy gondolom, hogy a tisztes építőipar, a mesteremberek nevében és a cégek nevében is ki kell kérnem azt, hogy bűnbakká, ügyeletes bűnbakká nevezzük ki, diszkriminálva az építőipart. Ebben szerintem egyetértünk.

Azt, hogy vannak e tekintetben hullámok, nagyobb a megrendelés, és ilyenkor előfordul, hogy feketedik vagy szürkül ez a gazdaság, mármint az építőiparban, ez nyilvánvaló tendencia, és ez másutt, más iparágakban is tapasztalható. Szóval nem hiszem, hogy célkeresztbe kell venni az építőipari munkást, az építőipari vállalkozást, hanem úgy gondolom, hogy helyes megoldást kell keresnünk a gazdaság fehérítésére.

És az a véleményünk, és ebben a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségnek az a vélekedése, azt támogatjuk, hogy a bérterheket és a vállalkozások terheit csökkenteni kell. Éppen ezért fontos lenne, hogy az ott dolgozók és általában a gazdaságban dolgozók minimálbérét önök nem emelték, holott ez nyilvánvalóan jelentős többletbevételt jelentene, hisz annak idején, a polgári kormány idején pont elég kritikát hallgattunk önöktől, amikor háromszorosára emeltük a minimálbért. Tegyék meg önök is, mert Európában magasabbak a bérek, és a magasabb béreknél lehet a járulékokból engedményt adni, lehet csökkenteni!

És én továbbra is fontosnak tartom, hogy ne egy gazdasági ágazatot emeljünk ki és emeljen ki a tisztelt kormány, hogy ott most gazdaságot fehérít. Ezt én szeretném kikérni, bár gondolom, hogy önök nem sértegetni kívánják a magyar építőipari dolgozókat és vállalkozásokat, hanem cselekedni, ebben pedig felajánljuk az együttműködésünket, Mádi képviselő úrral is, tudunk javaslattal előállni.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 208 2005.06.06. 2:08  181-219

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tehát a lehetséges cél az adóbevétel növekedése, a büdzsé problémáinak megoldása azzal, hogy gazdaságfehérítésre hivatkozva többletbevételt kívánnak önök kasszírozni. De nem leszek én sanda, és azt mondom, nem ezt akarják. Ha a gazdaság fehérítését kívánja a tisztelt kormány, egyetértünk vele, csak úgy gondolom, hogy akkor ösztönző foglalkoztatási és adópolitikát kell végrehajtani, és azt kell törvénybe iktatni.

A minimálbérről csak annyit, tisztelt képviselőtársam, hogy minden béremelés - az átlag 50 százalékos béremelés, sőt az idei béremelés is - a kassza bevételeit növeli. Jó, ha tudja. Az átlag 50 százalékos béremelésnek is a Pénzügyminisztérium, az államkassza látta a hasznát, az önkormányzatok viszont csak kiadást könyvelhettek el. De most nem akarok ebbe a kérdésbe belemenni.

Úgy gondolom… (Kormánypárti oldalról érkezett közbeszólásra reagálva:) Ne tessék már mondani, hát nem finanszírozták le! Úgy gondolom, kiszámíthatóbb szabályozás is kell az építőiparban, amiről Mádi képviselőtársam beszélt: áfa-visszaigénylés, áfával kapcsolatos ügyek, központi és kormányzati beruházások kifizetése. Volt olyan beruházás, ahol egy év múlva sem fizette ki sok esetben a támogató kormány vagy annak valamilyen sufniszervezete a megítélt korábbi pályázati összeget.

Az alvállalkozókról egy szót hadd ejtsek, tisztelt képviselőtársam. Én úgy gondolom, hogy az alvállalkozás a klaszter típusú gazdaságban teljesen reális és normális folyamat. Aki azt mondja, hogy alvállalkozók nem kellenek, és ez a felelősséget mossa el, az nem ismeri magát az építőipart. Ha valaki egyszer szerződött, ő felel az egészért, és rajta számon lehet kérni a minőséget is, a mennyiséget is, sőt a szavatosságot is. Így gondolom, tehát az alvállalkozók kérdése a szabad piaci vállalkozás kérdése, úgyhogy az téves pálya, amiről ön beszélt.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 212 2005.06.06. 2:01  181-219

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nehogy megbántsam, miniszter úr, a kormányt, ha a szándék a gazdaság fehérítését illetően határozott és tiszta, akkor úgy gondolom, hogy partnerekre fog találni. Itt a módszerben van a különbözőség köztünk, mert mi azt javasoljunk - mint ahogyan az előttem szólók már elmondták -, hogy sommázni kell azokat a betartható szabályokat, amelyek betarthatók, és változtatni kell azokon, amelyeket a magyar gazdaság képtelen betartani, és ösztönzőket kell alkalmazni, hogy a gazdaság fehéredjen. E nélkül nem fog menni, tisztelt miniszter úr. Tessék megérteni, szükségeltetik ösztönzőket alkalmazni, s nyilvánvalóan emellett szankciókat is kell alkalmazni, azokat be kell tartani és ellenőrizni kell. E tekintetben, úgy gondolom, ha ezek mentén megyünk végig, akkor nincs köztünk vita; hangsúlyozom még egyszer: ha feltételezem, tisztességes és korrekt a kormányzat szándéka.

De nem hiszem, hogy ez a törvény és ez a beterjesztett szándék alkalmas lesz arra, hogy az aktatáskás vállalkozókat a piacról likvidálják. Úgy gondolom, arra sem alkalmas, és nem is szabadna, ha beavatkoznánk a piaci folyamatokba. És arra sem lenne alkalmas, hogy a magyar gazdaság nagyon jeles hazai szereplőit esetleg likvidáljuk a piacról, mert úgy gondolom, hogy a hazai kis- és középvállalkozások az építőiparban is nagyon nagy jelentőséggel bírnak, munkaadók, az ő feltételeiket kell kiszámíthatóvá tenni, ösztönözni, és ha hibát követnek el, úgy gondolom, akkor szankcionálni.

E tekintetben köztünk nincs vita, de ezek a beterjesztett szabályok nem felelnek meg ezeknek az elvárásoknak. És akkor tételezzék fel rólunk, ellenzékiekről, hogy nagyon tisztességes a szándékunk, szeretnénk, ha jó törvény születne, ha helyesen befolyásolná a magyar gazdaságot, és a magyar gazdaság fehéredne e törvény kapcsán is.

Köszönöm szépen, hogy megértettek.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 132 2005.06.08. 2:12  89-147

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Békés megyei képviselő révén kezdem azzal, hogy a mi megyénkben nőtt a munkanélküliség, katasztrofális, duplájára nőtt, és tragédiaként élik meg azok az emberek, akiknek nincsen munkahelyük. És kezdem azzal, hogy jó, hogy a kormány most, kormányzásának negyedik évében foglalkozik a pályakezdők és az 50 év felettiek munkába állításával és foglalkoztatásával. Ez helyes.

Tisztelt hölgyek, urak, azt viszont el szeretném mondani, hogy önök a kormányzásuk megkezdése előtt 400 ezer új munkahelyet ígértek, és nem kaptuk meg. Kedves Gúr Képviselő Úr! Lehet arról szó, hogy a foglalkoztatás nőtt - de Békés megyében nem nőtt, és nőtt a munkanélküliek száma. És azért szólok, azért emeltem szót, hogy ne magyarázzuk meg a nem megmagyarázhatót, azt, hogy a 400 ezer új munkahelyből kormányzati eszközökkel nem lett semmi Békés megyében. Én tudom önnek bizonyítani, hogy Békés megyében egyetlenegy munkahely nem létesült kormányzati támogatásra és intézkedésre. Egy felmérésig jutottunk el Békés megyében. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Nem jutottunk el, kérem, szíveskedjék listázni, fogékony vagyok rá, és ha tévedtem, elnézést fogok kérni, és megköszönöm.

Száz szónak is egy a vége: negyedik éve kormányoznak, a 400 ezer új munkahelyből Békés megyében nem kaptunk, nem észleltük ezt a támogatást, segítséget, és katasztrófaként élik meg azok az emberek Békés megyében, akiknek a munkanélküliség szegénykenyerét kell enniük. Aki ezt fogyasztja, annak van empátiája. Kérem, próbáljanak meg a munkanélküli-segélyből, alamizsnából megélni! Ugyanakkor ez a megye nem kap külön támogatást a közhasznú foglalkoztatásra, és még a parlagfűirtási program sem indult be. Tehát még ezt a lehetőséget sem adták meg, hogy időlegesen csökkentsük a munkanélküli-támogatást.

Köszönöm, hogy szólhattam.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
235 138 2005.06.08. 2:05  89-147

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm, elnök úr, a szót. Szeretném ismételten deklarálni, nagyon fontos számunkra - mint Békés megyei képviselőnek és az ott lévő fiataloknak - a pályakezdők, valamint az 50 éven felettiek munkába állítására és foglalkoztatására tervezett kormányzati támogatás.

Ezt fontosnak tartjuk és helyes dolog. Csak ami elhangzott mellette: azt szeretném még egyszer megerősíteni, Gúr képviselő úr, lehetséges, hogy az országos statisztikák mutatnak bizonyos foglalkoztatási növekményt, de ez nem boldogítja a Békés megyei munkanélkülieket, soha nem látott mértékű a munkanélküliség, és nem létesültek új munkahelyek.

Tisztelt Képviselő Úr! A Barnevánál elbocsátások voltak, a malomipar megszűnt Békés megyében, a húsipar, valamint a konzervipar katasztrofális foglalkoztatási és működési gondokkal küzd. Ez mind az elmúlt három évben történt, képviselő úr, nem beszélek a régi privatizációs csökkenésekről.

Békés megyében óriási a baj. Szeretném kérni a tisztelt kormány támogatását, mert azon kívül, hogy felmérték a munkahelybővítés lehetőségeit, és mi pedig számtalanszor szóltunk a 44-es fő közlekedési út autópályává építése kapcsán, nem változott a helyzet. Ez katasztrófa, nagy a baj! Higgyék el nekem, nagyon sokan élik Békés megyében, többen, mint valaha, a munkanélküliség kenyerét, és ez nagyon rossz kenyér, nagyon keserű kenyér.

A tüneti kezelésekhez is kérjük a támogatásukat, nem csak az új munkahelyek létesítéséhez, mert addig is meg kell élni valamiből az ott lakó embereknek, mégpedig szeretnének becsületesen, munkából megélni, akár közmunkából, akár más, támogatott, az önkormányzat által szervezett munkákból. Én úgy gondolom, hogy kormányzati eszközökkel kell Békésben - és ezt az alkalmat is megragadom - a munkahelyeket bővíteni és létesíteni.

Még egyszer nagyon szépen kérem, alázattal kérem önöket, figyeljenek oda a kérésünkre; hálás vagyok érte. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 38 2005.10.04. 2:15  17-179

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nálunk a piacon sok minden elhangzik kedden, pénteken és szombaton. A történet úgy szokott lejátszódni, hogy Pista megszólal az egyik asztalnál, és azt mondja, hogy igaza van Ádernak, mert ezek csak dumálnak, és közben öt-tíz évről beszélnek előre, és nem tesznek semmit sem, a mai gondokkal sem bírnak, ezért ilyen magas a zöldségár.

Jutka néni megszólal a másik oldalról: Misikém, drága - Jutka nénire oda kell figyelni, mert ő mindenről tud, és mindenről véleménye van -, és azt mondja, hogy igen, ígértek ezek nekem hetet-havat, Mihály, a választáskor, gyorsforgalmi utat Békéscsabától Kecskemétig 2006-ra, munkahelyet a fiamnak, lakást az unokámnak, óvodát, iskolát, eurót és villanykapcsolót is. No de mi történt? Lett helyette gyógyszeráremelés, villanyáremelés, adók, áfa. És soroljam? Ne, mert a szívgyógyszer ára is magas, úgyhogy az sem ingyen van.

Lendvai meg lassan mondta, én is megértettem - mondja Jutka néni -: nem lesz gázáremelés, aztán már lassan a duplájánál tartunk. Pénteken azt mondja a Gyurcsányi - bocsánat, miniszterelnök úr -, hogy nem lesz gázáremelés. Szombaton meg azt mondja az a balf Batiz (Sic!), hogy 19 százalék, oszt gyorsan mellétette, hogy ez engem nem érint. Hát, kisfiam! Hát ezek nem értik a dolgot! Hát úgy begyűrűződik ez nekem majd az árakba, mint a molyirtóba a molylepke, a naftalinba! Nem értik a dolgukat! (Moraj az MSZP soraiban.) Mi az, hogy engem nem érint? - mondja nekem Jutka néni. Hát megemelkedik a pékáru, megemelkedik a konzerv és minden, ami energiát fogyaszt. Ők nem tudják? Nekem kell tudnom? Mégiscsak borzasztó!

Aztán azt is mondja Jutka néni, hogy a napköziben a térítési díj is megemelkedik, meg a fürdőben a gyógyfürdő. De támogatják a panelfűtést, mondja Jutka néni. No de, mi van az én százhúsz négyzetméteres vályogházammal? Azt meg ki a csuda támogatja? Hát csukjam be? Ne fűtsek? Mégiscsak borzasztó!

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kérem szépen, szíveskedjék Jutka néni kérdésére választ adni, mégpedig arra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy mi az, hogy nem érint engem a gázáremelés. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)