Készült: 2024.09.19.02:43:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2001.05.11.), 42. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Miután Béki Gabriella kitűnően ismertette önökkel a Szabad Demokraták Szövetsége elképzeléseit a szegénység elleni fellépésben, rám szokás szerint az a feladat hárult, hogy azzal foglalkozzam egy kicsit, mit is képvisel a jelenlegi kormánykoalíció és mit mi.

"Szívére veszi terhünk, gondunk. / Vállára venni nem bolond..." József Attila háromnegyed évszázaddal korábban előre látta, hogy a Fidesz majd kormányra kerül. (Derültség az MSZP soraiban. - Dr. Csáky András: Nagy költő volt!) Tisztelt Képviselőtársaim! Mert bizony azt mondta a Fidesz ellenzékből, hogy ő majd szívére veszi a szegények gondjait, és amikor kormányra került, akkor kiderült, hogy vállára venni nem bolond. Ehelyett kormányon is, három évvel a kormányváltás után is Harrach miniszter úrnak az volt a kiindulópontja itt, hogy a Bokros-csomagot támadja. És abban a szennyiratban (Moraj a Fidesz soraiban.), amit a kormány nevében itt szétosztottak, azt mondják, hogy felesleges rombolás. Mondják arra, aminek köszönhetik azt, hogy önöknek van mit osztaniuk! Ez a fölösleges rombolás azt jelentené - és ezt sokszor elmondták, Orbán Viktortól Harrach Péterig -, hogy arra nem volt szükség, hogy fölöslegesen, indokolatlanul csökkent abban az időszakban a magyar társadalom életszínvonala.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, nekem ne higgyenek! De kezemben van a "Heti Válasz" című hetilap (Felmutatja.), amit a jelenlegi kormány, a jelenlegi pártállam ad ki, amelynek 3. számában Tóth István György, az önök által oly gyakran idézett Tárki vezérigazgatója a következőket írja önökről. (Olvassa.) "Csak az ostobák és a gonoszok mondhatták azt, hogy a tapasztalt mértékűnél lényegesen kisebb veszteségekkel át lehetett volna vészelni egy önsorsrontó, működésképtelen rendszer átalakítását." Azt, aki azt mondja, hogy ezek a veszteségek, ez az életszínvonal-csökkenés elkerülhető lett volna - a Fidesz ugyanis ezt mondja -, ostobáknak és gonoszoknak minősíti kiváló szociológus kollégám, Tóth István György, a Tárki vezérigazgatója.

Mást is mond ebben a cikkben, amit javaslok önöknek elolvasni. Azt mondja: "Összességében azonban, noha az egyenlőtlenségek növekedése - Lezsák képviselő úr, figyeljen! (Lezsák Sándor dr. Csáky Andrással konzultál, majd mosolyogva néz Bauer Tamásra.) - két, egy évtizedfordulós nagyobb és egy évtizedközepi kisebb lépcsőben következett be", semmilyen mérce szerint nem tekinthető kirívónak. Szemben azokkal az állításokkal, amelyeket a Fidesztől most már hat éve, a Bokros-csomag kezdete óta hallunk (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És még nincs vége!), ez a nagyon szomorú életszínvonal-csökkenés és jövedelemkülönbség-tágulás megfelel a Magyarországhoz hasonló fejlettségi szintű országokban tapasztalhatónak. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És akkor ez megmagyarázza?)

Pokorni Zoltán, a Fidesz most választott elnöke, aki a választások előtt egy évig frakcióvezetőjük is volt, fontosnak tartotta egy napirend előtti fölszólalásában az előző Országgyűlésben azt állítani, hogy tizennégyszeresére nőttek a jövedelemkülönbségek. Már akkor szóltunk, hogy ez, kérem szépen, valótlan állítás. Aztán amikor kormányra kerültek, akkor önök is rájöttek, hogy nyolcszorosra. Sok a nyolcszoros, ebben igazuk van, de nem volt tizennégyszeres - ez egy hazugság volt. És amikor egy éve már kormányon voltak, akkor a Tárki kimutatta, hogy az első évben tovább nőttek ezek a különbségek, és akkor a miniszterelnök beszéde előtt itt szétosztottak egy papírost, amibe az volt írva, hogy ez a piacgazdaság természetes velejárója. (Derültség az MSZP soraiban.)

(12.30)

 

Aztán eltelt még egy év, most már csökken - hála a növekedésnek -, de még mindig nagyobb, mint a kormányváltáskor.

Tisztelt Országgyűlés! Az igazi kérdés az, hogy mi a valódi kérdés. A valódi kérdés az, hogy mit kell csinálnia a szociálpolitikusnak akkor, amikor, mint a '90-es évek első felében, a gazdaság hanyatlik. Nem azért hanyatlik, mert az MDF került kormányra, hanem azért, mert összeomlott a régi rendszer. Mit kell csinálnia olyankor egy kormánynak? És utána mit kell csinálnia egy kormánynak olyankor, amikor a gazdaság nő? Tisztelt Országgyűlés! Én azt gondolom, hogy ha Harrach Péter miniszter úr azt mondja, hogy a legrosszabb dolog, ha bankár csinál szociálpolitikát, azt kell mondanom, hogy az a bizonyos bankár jobb szociálpolitikát csinált, mint a fideszes szociálpolitika kereszténydemokrata apostola. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Mert miről szólt, tisztelt képviselőtársaim, a Bokros-csomag szociálpolitikai része? Mert a gazdaságpolitikai része arról szólt, hogy indítsuk újra a gazdasági növekedést, és az elmúlt hat év bebizonyítatta, hogy ez sikerült. Miről szóltak a Bokros-csomag jövedelempolitikai intézkedései? Arról szóltak, hogy ha már csökken a gazdaság teljesítménye, ha már az eladósodás megállítására átmenetileg vissza kell fognunk az életszínvonalat - mert vissza kellett -, a fideszesek, mielőtt a mi kormányunk megalakult volna, ezt többször elmondták; elmondta az Országgyűlésben Urbán László, elmondta az Országgyűlésben Kövér László, a választásokat megelőzően elmondta a nyilatkozataiban Orbán Viktor - ők is tudták!

Ha ez elkerülhetetlen, akkor mit kell csinálni? Akkor olyan lépéseket kell tenni a jövedelempolitikában, hogy megóvjuk a legalacsonyabb jövedelműeket, és ha már el kell venni, akkor elsősorban a gazdagoktól vegyünk el. A Bokros-csomag erről szólt. A bankár szociálpolitikájára mi valamennyien, akik megszavaztuk, büszkék lehetünk! (Perlaki Jenő, tüsszentés után: Igaz! - Derültség a Fidesz padsoraiból.) És mi történt utána, amikor elindult a növekedés? Amikor elindult a növekedés, akkor a szocialista-szabad demokrata koalíció első dolga az volt, hogy a családi pótlékot jelentősen megemelje - ezt csináltuk '97-98-ban.

És mi történt, amikor jött a fideszes szociálpolitika, a maga kereszténydemokrata apostolával? Amikor a növekedés tovább folyik, akkor önök azt csinálják, hogy elsősorban onnan vesznek el, a munkanélküli-ellátás szűkítésével és a családi pótlék elértéktelenítésével, ahol a legjobban rászorulnak. És oda adnak, a magasabb jövedelműeknek a családi adókedvezménnyel, a családi pótlék meg a gyes alanyi jogúvá tételével (Szabó Sándorné: Így van!), meg az összes lakásépítési akciójukkal, oda adnak elsősorban, ahol a legkevésbé vannak rászorulva. Ez a fideszes úgynevezett szociálpolitika. (Perlaki Jenő közbeszól.)

Azt mondják önök, tisztelt képviselőtársaim, hogy mindenki, még a szocialista szavazók is támogatják az önök intézkedéseit, mert 91 százalék támogatja a tandíj megszüntetését, 79 százalék a családi adókedvezményt - ez igaz. Mindenki támogatja azt, hogy kapjon. De azt is szeretném megkérdezni, hányan támogatják azt, hogy 50 milliárdot elvettek a nyugdíjasoktól. Hányan támogatják a családi pótlék elértéktelenítését? (Szabó Sándorné: Így van.) Hányan támogatják a magánnyugdíjpénztárak befagyasztását? - és így tovább. (Perlaki Jenő: Akkor miről beszéltél?) Mert a két kérdést együtt kell feltenni. Ha csak a kérdés egyik felét teszik fel, hogy hol adnak pénzt abból, aminek a lehetőségét mi megteremtettük, persze hogy ez támogatást kapna. De minden kormánynak választania kell, hogy hova ad és honnan vesz el. Önök adtak is, de el is vettek, és erről, hogy elvettek, hallgatnak.

Tessék ezt is megkérdezni, és kíváncsi vagyok, hogy azok a szocialista szavazók, akik örülnek annak, hogy adókedvezményt kapnak, annak is örülnek-e, hogy a családi pótlékot elértéktelenítik, hogy a nyugdíjasoktól 50 milliárdot elvettek, és így tovább - annak is örülnek-e? (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Jaj!) Tessék korrektül kérdezni, és akkor majd komoly válaszokat fognak kapni!

Azt gondolom, annál a bankárnál ma Magyarországon nincs jobb szociálpolitikus (Perlaki Jenő: Szobrot neki!) - lesz neki, higgye el -, de hogy önök között nincs, abban egészen bizonyos vagyok. (Derültség és taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy nekünk nincs miért szégyenkeznünk. Csak egy dologtól óvnám szocialista képviselőtársaimat; azt mondta Baráth Etele abban a beszédében, amiben nagyon sok helyes dolgot mondott, hogy a Fidesz, miközben ócsárolja, ostorozza a Bokros-csomagot, közben azt folytatja. Kérem kedves szocialista képviselőtársaimat, hogy véletlenül se mondjanak ilyet! (Derültség a Fidesz padsoraiból.) Két szempontból sem; egyrészt ne mondjanak azért, mert a Bokros-csomag perspektívát teremtett a magyar gazdaság számára, s az, amit ők csinálnak, a perspektívát megöli. (Perlaki Jenő: Egyik szabályt a másikkal ütik. - Derültség a Fidesz padsoraiból.) És ne mondjanak azért sem, mert a Bokros-csomag a szegényeket támogatta (Derültség a Fidesz padsoraiból.), és ha valakitől elvett, akkor a gazdagoktól vett el, egy válsághelyzetben, tisztelt fideszes képviselőtársaim, amikor valakitől el kellett venni ahhoz, hogy a jövőt megalapozzuk... (Koltai Ildikó közbeszól. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Hány szószék van itt? - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: 386! - Szabó Sándorné: Csak 30 vagy 40!) Tisztelt Képviselőtársaim! Azt a társadalompolitikát, amit Bokros Lajos szocialista bankár és pénzügyminiszter képviselt, azt ők soha nem fogják folytatni.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai