Készült: 2024.09.19.02:42:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön azt a kérdést tette fel, hogy kipusztítható-e dumával a parlagfű. A válaszom határozottan nem, de a képviselő asszonynak erre négyéves tapasztalata van, hiszen négy év alatt egyetlen fillért sem költöttek parlagfű-mentesítésre (Közbeszólás a Fidesz soraiból. - Taps az MSZP soraiban.), így nyilvánvaló, hogy most lelkiismeret-furdalása van, és a tavalyi fordulatot próbálja meg beszürkíteni, befeketíteni annak érdekében, hogy a semmittevését leplezze.

 

(12.10)

Nézzük a tényeket duma helyett, képviselő asszony! 2004-ben az Országgyűlés határozatának megfelelően megalakult a parlagfű-mentesítési tárcaközi bizottság. Ez a bizottság 700 millió forintot használhatott fel. Így, hogy semmi nem történt ez ügyben, úgy gondolom, a képviselő asszony állítása egyértelműen téves. Senki nem vett el egyetlen fillért sem, a felajánlás nem kizárólag parlagfű-mentesítésre szólt. Így úgy gondolom, hogy a semmihez képest a 700 millió forint érdemi intézkedésekre adott lehetőséget.

Nézzük, hogy milyen intézkedések történtek! Közmunka szervezésére 345 millió forint került elköltésre. 274 településen 1286 ember kapott munkalehetőséget, hogy részt vegyen a parlagfű irtásában. Növényvédelmi közérdekű védekezésre 39,8 millió forint lett elkülönítve. Valóban, itt többet szerettünk volna elkölteni, a fennálló, törvényes feltételek nem tették lehetővé, hogy a védekezés e vonatkozásban még nagyobb mértékű legyen. Oktatási intézmények parlagfű-mentesítési tevékenységére 20 millió forintot fordítottunk. Az aerobiológiai hálózat fejlesztésére, a mérés kiépítésére 94 millió forint került felhasználásra - így most már egzakt módon lehet mérni, évenként összehasonlítani, hogy miképpen alakul a parlagfű-mentesítés -, kommunikációs, oktatási célra 61,5 millió forint. A megmaradt forrásokkal, 136,2 millió forinttal több száz önkormányzatnak és civil szervezetnek lehetővé tettük, hogy különféle fűkaszákat, parlagfű-mentesítési eszközöket vásároljanak.

De ezen kívül szeretném elmondani, hogy például a közútkezelő társaságok 630 millió forintot fordítottak parlagfű-mentesítésre. A hatóságok, a Földművelésügyi Minisztérium és a BM intézményei százezer egyedi, konkrét hatósági intézkedést hoztak azért, hogy hatékonyabb legyen a védekezés. Ezen belül bírságokat szabtak ki, melynek az összege meghaladta a 70 millió forintot. 1336 hektáron közérdekű védekezést rendeltek el, ahol a tulajdonos nem végezte el a védekezést. Ha megnézzük a tényeket, képviselő asszony, akkor két körzet kivételével hosszú idő után csökkent a parlagfű koncentrációja a tavalyi esztendőben. Több mérőállomás tekintetében 30 százalékos volt a csökkenés. Tehát hogy 2004-ben fordulat állt-e be e tekintetben, úgy gondolom, az adatok egyértelműen mutatják.

Az idei évre elkészült a program. Nyilvánvaló, a parlagfű-mentesítés időpontjáig - hisz ezt virágzás előtt kell megkezdeni - még számtalan feladat van, a tulajdonosok felhívása, az emberek felvilágosítása, a zöld szám működtetése (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hisz mindenkinek, aki a környezetében ilyen problémát észlel, lehetősége van arra, hogy bejelentést tegyen, és ennek megfelelőn még hatékonyabb legyen a védekezés.

Köszönöm, elnök asszony, a lehetőséget. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai