Készült: 2024.09.20.13:15:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.), 315. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr, és köszönöm államtitkár úrnak, hogy ilyen kései órán is szíves volt idefáradni, és talán választ is ad arra a kérdésre, melyre minden győri ember együtt keresi a választ.

Valószínűleg mindenkinek élénken él az emlékezetében a “több pénzt az önkormányzatoknak, több pénzt az embereknekö című szlogen, hiszen megannyi helyen láthattuk, olvashattuk és hallhattuk. Mára azonban mindez köddé vált, és képletesen szólva sok-sok önkormányzat érezheti úgy, hogy gatyára vetkőztették, hiszen még a fejlett és jó helyzetben lévő önkormányzatok egy jelentős része is hitelfelvételre szorul, ráadásul már nem beruházási és fejlesztési hitelfelvételről van szó, hanem sokkal inkább a működést kell finanszírozni a hitelekből. Az idei évi költségvetés nem azzal hozta nehéz helyzetbe az önkormányzatokat, hogy a közalkalmazotti és köztisztviselői bért megemelte, hanem azzal, hogy ennek a fedezetét nem biztosítja az önkormányzatok számára, ráadásul a személyi jövedelemadóból származó önkormányzati céltartalékok mintegy 60 százalékát is zár alá vette.

Győr a kedvező földrajzi fekvése, az egymást keresztező kereskedelmi útvonalak, valamint az ott élők tehetsége és szorgalma okán az egyik leggyorsabb ütemben fejlődő nagyvárosa volt hazánknak mindeddig.

(21.30)

Mára azonban egyre több győri érzi úgy, hogy sokkal nagyobb lehetne a lendület, sokkal több dolog történhetne, mint amennyi történik valójában. S a győri embereknek, lássuk be, igazuk is van, a feltételek egy sokkal nagyobb ütemű előrehaladást tennének lehetővé Győr számára. Adódik a kérdés, hogy akkor vajon hol a hiba. A város jelenlegi polgármestere, szocialista országgyűlési képviselő, 2002-ben úgy kampányolt, hogy milyen remek lehetőség lesz majd a város számára az ő kettős pozíciójából adódó hihetetlen lobbizási képesség és érdekérvényesítő potenciál. Ezzel szemben azt kell tapasztalnunk, hogy a Győr városát pozitívan érintő ellenzéki indítványok sorra történő leszavazása után és mellett a kormány egyre több pénzt visz el a folyók városából. Az adóerő-képesség miatti lefölözés címén a legutóbbi három esztendő folyamán 3,3 milliárd forintnyi kormányzati elvonás sújtotta a várost úgy, hogy 2002 előtt ilyen címen nem vittek el pénzt Győrből. 2003-ban ez az összeg 304 millió, 2004-ben 1 milliárd 340 millió volt, az idén pedig az előrejelzések szerint 1,7-1,8 milliárd forint lesz. Ennyit visz tehát el az államkassza Győrből ezen a címen.

A város adóerő-képessége azonban, tisztelt államtitkár úr, higgye el, mégsem annyira rózsás, mint amilyennek látszik, hiszen ezen mutató alapján úgy állapítják meg a lefölözést, hogy egy kalkulált összeget vesznek alapul az iparűzési adóból, és nem a konkrét befizetéseket. Győr városa esetében 11 milliárd forintra kalkulálták ezt az összeget, ehhez képest 6 milliárd forint folyik be különböző nagymértékű kedvezmények miatt a város kasszájába iparűzési adó formájában. Városunk polgármestere, a képviselő úr mégis rendkívül optimista, és ennek nemcsak hangot, hanem számot is adott, mégpedig 732 millió forint formájában és a városi költségvetés bevételi oldalán. De hogy mit is jelent ez pontosan: a város ennyi pénzt utalt át az államnak az idén még a tavalyról hátramaradt befizetési kötelezettség címén. Polgármester úr azonban most valamifajta magas körökből származó ígéretet emleget, és éppen ezért ezt a már kifizetett tételt bevételi oldalon is szerepelteti a költségvetésben, bízva abban, hogy ezt az összeget a zárszámadáskor majd visszakapja a város. Erre azonban - ezt nyilvánvalóan mind a ketten tudjuk, és mindenki, aki ilyen ügyekkel foglalkozik, az tudja - törvényi kötelezettség nincsen, és volt már számos ígéret az elmúlt időszakban, akár a 800 kilométer autópálya vagy a 10 ezer új kollégiumi férőhely vagy az ingyen tankönyv, amelyek már köddé váltak.

Mindezek után egy városáért aggódó győri embernek alapvetően két kérdése lehet. Az egyik az, hogy valóban remek lobbierőt jelentett-e vagy remek lobbierőről tesz-e tanúbizonyságot ez a három év alatt foganatosított 3,3 milliárd forintos elvonás. A másik pedig az, hogy vajon tényleg megígérte-e valaki Győrnek magas körökből ezt a 732 millió forintot, és ha igen, akkor vajon ki volt az. Mi azt reméljük, hogy ez az ígéret valóban megszületett; ha államtitkár úr ebben, mondjuk, megerősít, mert van felhatalmazása rá, netán tudja, hogy ki volt az ígérő fél, akkor annak örülnénk. Mi egy dologról biztosíthatjuk önöket vagy önt vagy az ígérőket és a város polgármesterét, hogy ennek az ígéretnek a betartása, ha a parlamenten múlik, akkor rajtunk nem fog múlni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Erdős Norbert tapsol.)




Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai