Készült: 2024.09.22.23:25:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.), 293. felszólalás
Felszólaló Szabó József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ JÓZSEF, a gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény alapján évente részletes beszámoló kerül az Országgyűlés elé az atomenergia hazai alkalmazásának biztonságáról. A benyújtott 2001., 2002., 2003. évi beszámoló átfogó képet ad a nukleáris biztonság és a sugárvédelem helyzetéről, a biztonságot szolgáló jogi szabályozás alakulásáról, a hatósági rendszer működéséről, a radioaktív hulladékok elhelyezéséről, az ember és a környezet védelméről, a nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségek végrehajtásáról és nem utolsósorban az Európai Unióhoz való csatlakozás előkészítéséről.

A sugárvédelemmel foglalkozó fejezetek legfontosabb megállapítása, hogy a sugárveszélyes munkakörben dolgozó és rendszeresen ellenőrzött mintegy 15 ezer személy egyikének a sugárterhelése sem éri el az évi dóziskorlátot. Hasonlóan megállapítható, hogy a lakosság mesterséges forrásokból eredő sugárterhelése is lényegesen a hatósági korlát alatt marad. A jelentés a nemzetközi kapcsolatokat is elemzi, külön kiemelve a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, az OECD Nukleáris Energia Ügynökségével és az Európai Unióval való együttműködést. Magyarország mindig élen járt a nemzetközi nukleáris biztonsági és sugárvédelmi ajánlások alkalmazásában, ennek köszönhetően nem okozott gondot az uniós csatlakozáshoz szükséges jogszabályi háttér megteremtése.

A 2002. év legjelentősebb eseménye a Paksi Atomerőműben '96-ban indult középtávú terv befejezése volt. A '96. évi bázisáron 60 milliárd forintos program nagyobbik részében a biztonság növelésére irányult. Eredményeként az ionos sérülési kockázat egy nagyságrenddel csökkent, nőtt az erőmű földrengésbiztonsága, a biztonsági rendszerek megbízhatósága. Az Európai Unió szakértőinek megállapítása szerint a biztonságnövelő intézkedések megvalósításával a Paksi Atomerőmű biztonsága nem marad el a hasonló korú nyugat-európai atomerőművekétől. A 2002-es jelentés egyik mondata figyelmeztet, idézem: “Általános és folyamatos kedvező tapasztalatok mellett a bekövetkezett események a biztonsági kultúra színvonalának emelésére irányuló üzemeltetői és hatósági tevékenység fokozásának szükségességét jelzik.ö

2003-ban a Paksi Atomerőműben súlyos üzemzavar történt. Az üzemzavar körülményeit a Paksi Atomerőmű saját hatáskörben elemezte, majd az Országos Atomenergia Hivatal készített értékelést, végül az Országos Atomenergia Bizottság kérésére a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség független szakértői csoportja is kivizsgálta. A jelentés alapján megállapítható, hogy a súlyos üzemzavar minősítés helytálló, az esemény komoly gazdasági kárt okozott, de a lakosságot és a környezetet nem veszélyeztette. Az esemény súlyosságát nem vitatva és a következmények jelentőségét nem lebecsülve indokolt arra is rámutatni, hogy a súlyos üzemzavar nem az atomerőmű technológiai berendezéseiben, hanem egy külföldi cég által tervezett és üzemeltetett tisztítótartályban következett be, így a tanulságok az atomerőmű mint műszaki létesítmény biztonsági értékelését nem változtatták meg.

A jelentés kitér azokra az intézkedésekre is, amelyeket a biztonság növelésére az erőműben, illetve a hatóságnál léptettek életbe. Az üzemzavar következtében az atomerőmű lakossági elfogadottsága átmenetileg mintegy 10 százalékot esett, majd egy fél év után visszaállt a régi szintre.

A gazdasági bizottság megállapította, rendkívül fontos, hogy a hatóság a biztonsággal ellentétes érdekektől eredő külső befolyásolás nélkül teljesíthesse küldetését, az emberi élet, az egészség és a környezet védelmét. A kiégett fűtőelemek Oroszországba történő visszaszállítása továbbra is bizonytalan, az atomerőmű mellett létesített átmeneti tárolóban történő elhelyezéssel párhuzamosan folynak a hazai végleges elhelyezésre irányuló kutatások.

A gazdasági bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy az atomerőművi kis és közepes aktivitású hulladéktároló kapacitás rövidesen megtelik, és ebből adódóan nagyon fontos az újabb tároló helyének mielőbbi kijelölése, illetve a tároló létesítésének megkezdése.

A gazdasági bizottság javasolja, hogy a három beszámolót és a vonatkozó országgyűlési határozattervezeteket az Országgyűlés fogadja el.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai