Készült: 2024.09.23.01:38:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 131. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az előttünk fekvő bizottsági jelentés közvetlen előzménye az, hogy Rogán Antal képviselő úr interpellált a gazdasági miniszterhez a Budapesti Közlekedési Vállalat által közzétett diszkriminatív álláshirdetéssel összefüggésben.

Szeretném elmondani, hogy bár ez az álláshirdetés az idősebb korosztályokat diszkriminálta, és sajnos gyakori tapasztalatunk az, hogy több cég, nemcsak a fővárosi tulajdonú Budapesti Közlekedési Vállalat, hanem magántulajdonú cégek is gyakran élnek az idősebb munkavállalók diszkriminálására utaló szándékú álláshirdetés közzétételével, mégis az idősebb munkavállalók foglalkoztatási helyzete az elmúlt időszakban jelentősen javult, hiszen ezen korosztályban a Bokros-csomag utáni időszakban ugrott meg jelentősen a munkanélküliség. Az elmúlt években azonban mintegy 15 százalékkal sikerült ezen korosztály, idősebb korosztály munkanélküliségét csökkentenünk, így ma 25 ezerrel többen tudnak ebből a korosztályból dolgozni, mint a megelőző időszakban.

A magyar jogrendszer több ponton is tiltja a diszkriminációt, így maga az alkotmányunk is megfogalmazza a diszkrimináció tilalmát mint alapvető elvet, de a munka törvénykönyve is azonos előírásokat tartalmaz. Sőt, az új munka törvénykönyve, amelyet nemrég fogadtunk el, a diszkrimináció tilalmának alkalmazását kiterjeszti a munkaviszony létrejöttét megelőző időszakban foganatosított intézkedésekre, eljárásokra is, így tehát az új munka törvénykönyve alapján, amelyet nemrég fogadtunk el, a diszkrimináció tilalmát alkalmazni kell a munkaviszony létrejöttét megelőző időszakban, így tehát a hirdetések tekintetében is.

A probléma abban áll - és ez az ügy arra világított rá nagyon élesen -, hogy az általános tartalmú tiltások nem minden esetben szankcionálhatók megfelelőképpen. Így míg például a foglalkoztatási törvény előírja, hogy ha valaki diszkriminatív eljárást folytat le, abban az esetben van lehetőség arra, hogy ha munkaügyi támogatásért fordul az adott cég a munkaügyi hivatalhoz, akkor erre való hivatkozással elutasítsák ezt a kérelmét; nem minden esetben fordul elő azonban az, hogy egy ilyen cég ilyen irányú támogatásért is folyamodik.

Viszont, ahogy Rogán Antal képviselő úr elmondta, az egyes személyekkel alkalmazott diszkriminációval szemben föllépni csak akkor van lehetőség, ha van panaszos is, és ebben az esetben, mint Rogán képviselő úr említette, nem volt panaszos, így tehát egyetlen állami hatóságnak sem volt lehetősége arra, hogy kellő eréllyel föl tudjon lépni a fővárosi tulajdonú Budapesti Közlekedési Vállalattal szemben.

Ezt a gondot oldaná meg az a módosító javaslat, amelyet Rogán képviselő úr az elmúlt órákban benyújtott, amelynek célja éppen az, hogy ha a munkaviszony létesítését megelőző időszakban, például a hirdetés során diszkriminatív intézkedés történik, akkor a munkaügyi felügyelőség eljárhasson az ilyen hirdetést közzétevővel szemben, és akár 3 millió forintig terjedő munkaügyi bírságot is megállapíthasson. Vélhető, hogy ez a jogi szabályozás jelentős mértékben visszaszorítaná a diszkriminatív hirdetések közzétételét, és megoldja azt a problémát, amelyet a bizottság a jelentésében fölvetett.

 

 

(14.20)

 

Természetesen fontos lehet a reklámtörvény felülvizsgálata is; erre ugyan a bizottság a jelentésében nem utalt, de egy, az igazságügy-miniszterhez írott levelében a bizottság fölvetette, nagyon helyesen utalva arra, hogy az adott kérdésben a vonatkozó jogi szabályozást 1997. szeptember 1-jétől helyezték hatályon kívül.

De természetesen, amikor erre mód lesz, akkor érdemesnek tartom felülvizsgálni a reklámtörvény jogellenes hirdetés közzétételére vonatkozó tilalmi rendelkezéseinek helyreállítását annak érdekében, hogy az ilyen magatartást (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a jövőben komolyabban lehessen szankcionálni.

Úgy érzem, hogy a BKV ügye mindannyiunk számára fontos példaként szolgál, ezért szeretném megköszönni Rogán Antal képviselő úr e tárgyú fáradozását és a bizottság jelentését, melyet elfogadásra javaslok.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  131  Következő    Ülésnap adatai