Készült: 2024.05.10.18:35:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): A történeti alkotmány vívmányai témához szeretnék hozzászólni. Valóban megdöbbentő számomra, hogy Szakács Imre képviselőtársam és most államtitkár úr is csatlakozott hozzá, tulajdonképpen tényleg megpróbálják relativizálni, legalábbis újraértelmezni a történeti alkotmány vívmányait ebben az összefüggésrendszerben. Egyébként az Alkotmánybíróság határozata szerintem államtitkár úrnak is vállalhatóan azt üzeni a 79. pontjában, hogy a bírói nyugdíjazási törvény, az 1871. évi IX. törvénycikk tekintetében azt mondja, hogy jogalkotói alázat tetszik ki ebből a törvényből meg egy másikból is, ami a bírói hivatal viselőit 1869 óta immár egy önálló álladalmi státus betöltői iránt megnyilvánul. Ez a törvényhozói attitűd biztosan a történeti alkotmány vívmányaként értékelhető. (Dr. Répássy Róbert: Nem az 1871. éviben van benne.)

Erre a bizonyos attitűdre utal, ami nem azt mondja... - nyilván az alaptörvény így alakult, ahogy alakult, tehát az általános nyugdíjkorhatárhoz kötötték a bírók szolgálati idejét, viszont az átmenet szabályairól van szó. Tehát tulajdonképpen az egész vita abból fakad, ami eredetileg... - meg kell mondanom őszintén, ezt beszéltük házalelnök úrral, Balczó képviselő úrral, hogy mi annak idején azért a koncepciót támogattuk, tehát hogy legyen egy nyitás, legyen egy tisztítás, legyen vérfrissítés újra a bírói karban. Viszont sajnos az átmeneti szabályok miatt a gyors, radikális bevezetését, ezt a 3 hónapos szabályt, a rövid határidejű bevezetést tettük mi is vitássá.

A másik, amit államtitkár úr mond, szintén nagyon gyorsan meg lehet oldani, tehát csatlakozom Schiffer Andráshoz. Az, hogy most nyugellátást élvező személyek látnak el ítélkezési tevékenységet, ezt a vonatkozó nyugellátási jogszabályok megfelelő módosításával meg lehet oldani, de ettől még nem szabad és nem kell úgy belenyúlni az igazságügyi rendszerbe, hogy az számunkra egyébként - nem sokra tartjuk a külföldi szervezetek véleményét, de - folyamatos pergőtűzbe teszi Magyarországot. Tegnap is kénytelenek voltunk ott elmondani az Európai Parlament LIBE-bizottságának, hogy a magyar történeti alkotmány (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) vívmányai alapján hozott alkotmánybírósági határozat az irányadó ebben az ügyben, és ebbe a külföldi beleszólást nem tiszteljük, és nem engedjük.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

(11.10)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai