Készült: 2024.09.23.19:55:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 244. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Talán képviselőtársaim is megtapasztalták már, hogy az élet rossz időszakaiban, nehéz helyzetekben, akkor, amikor az ember nem elhordozni akarja a keresztjeit, hanem inkább megszabadulni tőlük, amikor minden reménytelennek látszik, mindig jön egy apró fénysugár, egy kedves mosoly, egy találkozás, egy jó hír, valami, amibe bele tudunk kapaszkodni, ami új erővel tölt el minket, ami miatt elhisszük, hogy érdemes folytatni, hogy megéri a küzdelem. Ha ez így van a mi életünkben, akkor így van a családok, de a nagyobb közösségek életében is, sőt egy nemzet életében is. Küzdelmes éveket élünk, sokszor rossz szellemekkel harcolunk, gyötrődünk mindennapi keresztjeink alatt, és talán hajlanánk elhinni azt, hogy nem lesz jobb, hogy nem lehet jobb. De igenis jobb lesz! Sőt, most, ezekben a nehéz, viharos időkben is lehetünk mi a világ példaképei, lehetünk mi azok, akik utat mutatnak másoknak.

Én ezt éreztem tíz nappal ezelőtt Párizsban, ezt éreztem az UNESCO-székházban, a Szentágothai-Solti emlékév ünnepi eseményein. A tudomány és a zene ünnepe nemcsak két kiváló magyarnak, Szentágothai János professzornak, képviselőtársunknak és nemcsak Solti György zeneszerzőnek, karmesternek állított emléket, hanem egész nemzetünk előtt tisztelgett.

"A magyarok valóban egy másik bolygóról jöttek. Talán a Marsról. Boldogok vagyunk, hogy a mi bolygónkon élnek." Ezeket a mondatokat nem egy tudományos-fantasztikus könyvben olvastam, hanem ezek voltak Gretchen Kalonji, az UNESCO főigazgató-helyettesének köszöntő szavai. "A tudomány gyönyörű, és a magyarok ezt nagyon jól művelik." Ezt Rodolfo Llinas professzor, akadémikus mondta a New York-i Egyetemről. Az ő szavait erősítette, egészítette ki Colin Blakemore professzor az Egyesült Királyságból, aki úgy fogalmazott, hogy nem is érti igazán, mitől vagyunk olyan jók, hiszen ellentmondás van a tudományban elért kitűnő eredményeink és a kis lakosságszám között. Ő Szentágothai Jánost Leonardóval, Ramón y Cajallal és Golgival együtt emlegette. Hasonlóan nyilatkozott Bert Sakmann Nobel-díjas német akadémikus és Jean-Pierre Changeux is a párizsi egyetemről. Pedig az előző évszázad viharos évtizedeiben nem volt könnyű megélni sem az egyszerű hétköznapokat, sem a tudomány hétköznapjait, de "Magyarország meg akarta mutatni a világnak intellektuális nagyságát" - Réthelyi Miklós fogalmazott így. Ehhez azonban hit kellett, hazaszeretet és hűség. Pálinkás József elnök úr is utalt erre, amikor Solti Györgyre emlékezve kiemelte, hogy ő egész életében ragaszkodott a szülőhelyéhez és a magyarságához, bárhol is járt a világban, mert meg akarta mutatni, hogy "egy géniusz mindenhol géniusz, és hatással van a környezetére".

De nemcsak a múltról, hanem a jelenről is szó volt Párizsban, hiszen előadást tartott Nusser Zoltán, Szentágothai János egyik tudományos örököse, a program elnöke pedig Gulyás Balázs professzor úr, Szentágothai János tanítványa volt.

A napot egy Solti György emlékére szervezett koncert koronázta. A koncert után a fogadáson több, a nemzetközi zenei élet meghatározó személyisége érdeklődött csodálattal és némi csodálkozással az est zenekaráról, a Budapesti Filharmonikusokról. Tudták, a Vásáry Tamás által vezényelt koncertek, mint az aznapi is, híresek arról, hogy szinte improvizációszerűen, ott és akkor születik meg a mű. Végül abban maradtak, hogy ilyen gondtalan és mosolygó rögtönzést ritkán látnak, azt is csak a legnagyobb zenekaroktól.

Ókovács Szilveszter köszöntő szavai pedig most is a fülemben csengenek: "Ne higgyenek a fülüknek, amikor Magyarországról hallanak. Hallgassák a zenét, vagy jöjjenek el, és nézzenek körül a saját szemükkel, annak higgyenek."

Hálás vagyok a Gondviselésnek ezért az ünnepért, és köszönettel gondolok Bogyai Katalin és munkatársai szervezőmunkájára. Jó átélni, hogy a viharos idők közepette is lehetünk mi a világ példaképei, hogy utat mutathatunk másoknak. Azt kívánom mindannyiunknak, hogy ebből merítsünk erőt, hitet és mindenekfeletti reményt mindennapi küzdelmeinkhez.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai