Készült: 2024.09.22.01:40:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2008.10.27.),  246-255. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 15:15


Felszólalások:   244-245   246-255   256-285      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Képviselőtársaim! A módosító javaslatról várhatóan következő ülésünkön határozunk.

Most pedig soron következik az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája Az előterjesztést T/6217. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/6217/13. számon kapták kézhez a képviselők.

Indítványozom, hogy a részletes vitára két szakaszban kerüljön sor. Az első szakaszban az ajánlás 1., 2. és 3. pontjainak megvitatására kerül sor, amelyek a büntető törvénykönyv e rendelkezéseit módosítják.

(19.40)

A második szakaszban pedig az eljárási törvények szabályait megváltoztató indítványokat vitatja meg az Országgyűlés az ajánlás 4-7. pontjai szerint. Kérem, hogy aki ezzel a javaslatommal egyetért, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a vita szakaszolását elfogadta.

Most pedig megadom a szót Salamon László képviselő úrnak, KDNP.

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. A törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslataink közül az ajánlás általam jegyzett 1. és 2. pontjához szeretnék hozzászólni, és rögtön a hozzászólásom elején egy ígéretet tenni arra, hogy mivel az itt érintett kérdések - bejegyzett élettársi kapcsolat mint hozzátartozói pozíció, illetve a kettős házasság, ahol megjelenik a kettős házasság fogalmi körében a bejegyzett élettársi kapcsolat is - a kérdés alapját illetően az előző napirend keretében oly mértékben és oly részleteiben megtárgyalásra kerültek, erre tekintettel ígéretet teszek, hogy lehetőség szerint két percen belül maradok a felszólalásomat illetően. Tudniillik két mondatot, két rövid mondatot kell hogy mondjak. Egyrészt az előző napirend kapcsán elmondottakat változatlanul fenntartom, és kérem a mostani vitában is előadottnak tekinteni - ez az egyik.

A másik pedig, ami új, amit nem tudtam elmondani az előző napirendnél, hogy nem értek egyet a bejegyzett élettársi kapcsolat házassággal szemben vagy más bejegyzett élettársi kapcsolattal szemben történő megkötésének bűncselekménnyé nyilvánításával. Úgy gondolom, hogy nincs olyan társadalmi veszélyessége ennek a magatartásnak, amely büntetőjogi üldözést indokolttá tenne, különös tekintettel arra, hogy ma is lehet a házasság mellett büntetlenül élettársi kapcsolatot létesíteni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MDF soraiból.)

ELNÖK: Most kétperces felszólalás következik, megadom a szót Bárándy Gergely képviselő úrnak, MSZP.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Megpróbálok még rövidebb lenni, mint Salamon képviselőtársam. Hiszen én is kezdeném azzal, hogy az előző előtti napirendi pontnál a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó álláspontot és véleményt fönntartom. Sőt, még utalnék arra is, hogy ezt a vitát lefolytattuk Salamon képviselőtársammal mintegy egy-másfél órában a bizottsági ülésen, és értelemszerűen nem volna okos és indokolt dolog ezt most a plenáris ülésen megismételni.

Én úgy gondolom, és továbbra is tartom azt az álláspontom, aminek a lényege az, hogy részben, és hangsúlyozottan részben éppen a házasság intézményének a védelme érdekében tartom szükségesnek azt, hogy a kettős házasság bűncselekménye kiegészüljön azzal, hogy ha valaki bejegyzett élettársi kapcsolatot köt, és utána lép házasságra valakivel, akkor az ugyanúgy szankcionálható legyen, mintha egy korábbi fel nem bontott házasságát követően lép házasságra vagy esetleg bejegyzett élettársi kapcsolatra valakivel. Én úgy hiszem, hogy ha és amennyiben a házasság esetében ez indokolt, és a társadalomra veszélyessége megvan, márpedig az én álláspontom szerint megvan, akkor ugyanez a védelem megilleti a házasságot a bejegyzett élettársi kapcsolattal szemben, és ugyanez fordítva is igaz. Egyébként pedig még visszautalok, és ezt elmulasztottam, az általános vitában is ezt a kérdést megvitattuk, azt is kérem most elmondottnak tekinteni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, hogy a vita e szakaszában, azaz az első szakaszban kíván-e még valaki szólni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok, így a vita e szakaszát lezárom.

Most pedig megnyitom a részletes vita második szakaszát az ajánlás 4-7. pontjaira, azaz az eljárási szabályok módosítására vonatkozóan. Megadom a szót 6 perces időkeretben Hankó Faragó Miklós képviselő úrnak, SZDSZ.

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ez a törvényjavaslat nagyjából két részre bontható. Az egyik része az, amely a büntető törvénykönyvet az összbüntetés, a hozzátartozó fogalmára, a kettős házasság vagy kettős bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére vonatkozó tényállást módosítja, illetve egy második rész, amely a büntetés-végrehajtásról szóló törvényerejű rendeletet, az elítéltnek sajtó útján történő nyilatkozattételére, közzétételére vonatkozó rendelkezéseit szabályozza újra.

Az a módosító javaslat, amelyet én benyújtottam, az ajánlás 4. pontjában található. Ez viszonylag egy rövid javaslat, de elég egyértelmű következményekkel járna, hiszen az én javaslatom szerint az 5-11. §-okat, azaz éppen ennek a nyilatkozattételi jognak a szabályozására vonatkozó rendelkezéseket elhagyni javasolom.

Úgy gondolom, hogy az elmúlt napokban, hetekben lefolytatott vita eredményeként, szakértőkkel történő egyeztetés eredményeként valószínűnek látom, hogy szükség van arra, hogy valamilyen módon újraszabályozzuk ezeket a rendelkezéseket. Ma egy alkotmányellenes helyzet áll fönn, ezt az Alkotmánybíróság egy 2001-ben született határozatában részletesen ki is fejti, és ebben a tekintetben mi mulasztásban vagyunk, hiszen ezt már korábban is újra kellett volna szabályozni.

Afelől is bizonyos vagyok, hogy egy kicsit bonyolultra és terjedelmesre sikerült ez a szabályozás. De talán ha abból kell kiindulnunk, hogy mérlegre kell tennünk azt, hogy a jelenlegi szabályozás maradjon-e fenn, vagy az Alkotmánybíróság döntésének minden bizonnyal jobban megfelelő, és semmi kétségem afelől, hogy a kormányzat törekvése ennek az alkotmánybírósági döntési igénynek a kielégítésére irányult, tehát egy az Alkotmánybíróság döntésének jobban megfelelő szabályozás lépjen hatályba, akkor azt gondolom, hogy ez utóbbi a helyesebb út.

Azt is elmondtam az általános vitában, és ez a véleményem sem változott meg, hogy a megoldást nem ennek a részkérdésnek a szabályozásában látom, hanem úgy gondolom, hogy arra az új Bv.-törvényre lenne feltétlenül szükség, amelyről tudom, hogy évek óta előkészítés alatt áll, és valamilyen stádiumban biztosan most is tart a dolog. Feltétlenül szükséges lesz, hogy ez a Bv.-törvény elénk kerüljön. Azt sem vitatom, hogy nagy valószínűséggel a büntető törvénykönyv újraszabályozandó általános részével összefüggésben kell ezekről a dolgokról beszélni, vagy azt követően érdemes. Ezért talán el tudom fogadni azt, hogy esetlegesen egy Btk. általános rész, azt követően pedig egy Bv.-törvény, de egyébként szorosan egymást követően mindenképpen indokolt megszületnie.

Tehát el tudnám fogadni a frakciónk nevében azt a megoldást, hogy addig, amíg nem születik az új Bv.-törvény, addig ez a viszonylag bonyolultabb szabályozás, ami egyébként szerintem ki is játszható, és ez megint nem feltétlenül lehet célja a törvényjavaslatnak, de ha egy kicsit bonyolultabbra és terjengősebbre is sikerült, talán megfelelő helyzetet teremt az Alkotmánybíróság igényei szerinti követelmények tekintetében. Ezért valószínűleg ezt a 4. számú pont alatt előterjesztett, az ajánlás 4. pontjában szereplő módosító javaslatomat vissza fogom vonni, és ezzel - a törvény egyéb részeit egyébként is támogathatónak tartottuk, ezt korábban is elmondtam az általános vitában - így a törvényjavaslat valószínűleg számunkra elfogadhatóvá válik. Köszönöm szépen a figyelmet. (Dr. Avarkeszi Dezső tapsol.)

ELNÖK: Most megadom a szót Bárándy Gergely képviselő úrnak, MSZP.

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A következő felszólalásom is jóval rövidebb lesz, mint terveztem, hiszen Hankó Faragó Miklós képviselőtársam végül úgy döntött, hogy ezt a módosító javaslatot visszavonta. Amikor én gombot nyomtam, akkor ezt én még előre nem tudtam.

Egyetértek egyébként képviselőtársammal abban, hogy szükség van az új büntető- vagy új Bv.-kódex megalkotására. Valóban egyébként, és ezt szerettem volna és szeretném most is kiemelni, ha úgy tetszik, általános érvénnyel, hogy ezt én csak az új Btk. vagy legalábbis az új Btk. általános részének az elfogadása után tartom lehetségesnek, és ilyenformán most már azt tudom mondani, nem cáfolva őt, hanem egyetértve vele mondom, hogy ugyanakkor a jogalkotónak kötelessége, hogy a nemzetközi szerződéseknek egyrészről, amiről most itt nincs szó, másrészről viszont az Alkotmánybíróság határozatának eleget tegyen, és ennek megfelelő jogi környezetet alakítson ki.

Ezért bár mi is és én is jónak látom, és jobbnak látnám azt, hogy ezeket az átfogó problémákat egy új kódexben szabályozzuk, de a jogrendszerünk megköveteli azt, hogy most ezt egy novelláris módosítás keretében tegyük meg. Úgyhogy üdvözölni tudjuk képviselőtársamnak a tervét, hogy visszavonja ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet.

(19.50)

ELNÖK: Köszönöm. Megkérdezem, hogy a részletes vitában kíván-e még valaki szólni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok, így a részletes vita e szakaszát és az egészet is lezárom.

Megadom a szót Avarkeszi Dezső államtitkár úrnak.

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az én feladatomat is megkönnyítette Hankó Faragó Miklós képviselő úr, őszintén köszönöm ezt a döntését.

Ahogy ez elhangzott a részletes vitában is, az előttünk fekvő törvényjavaslat tulajdonképpen két jól elkülöníthető részből áll. Az első a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó szabályokat tartalmazza, illetve néhány módosítást, a második rész pedig a büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló törvényerejű rendelet módosítása, amelyet valóban az Alkotmánybíróság határozata tett számunkra kötelezővé.

A javaslathoz összesen kilenc módosító javaslat került benyújtásra. Ezek közül egy visszavonásra került, és ezek szerint elképzelhető, hogy még egy visszavonásra kerül. A kormány támogatta azokat a módosító javaslatokat, amelyek a normaszöveg pontosítását, könnyebb érthetőségét célozták, illetve szintén támogatta a Bvtvr. pontosítására vonatkozó, valamint több kisebb, a büntetőeljárási törvényt érintő módosító javaslatokat, illetve támogatta a szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése tényállását még pontosabban meghatározó módosító javaslatokat is. Nem támogattuk volna azt a módosító javaslatot, amely a teljes törvényi szintű elhagyást javasolta volna, és nem fogok többet visszatérni rá, de azért örömmel hallottam Hankó Faragó Miklós képviselő úr hozzászólását.

Azért azt szeretném elmondani, hogy mi is egyetértünk azzal, hogy indokolt lenne egy új büntetés-végrehajtási kódex megalkotása. Picit bizonytalan vagyok abban, hogy ez mennyi időt venne igénybe, de mindenképpen azt fogom javasolni a kormánynak, hogy gondoljuk át, hogy az elkövetkezendő időszakban ez milyen módon valósítható meg.

A kormány nem támogatja a bejegyzett élettársi intézmény Btk.-ban való megjelenítésének elhagyásához kapcsolódó módosító javaslatokat, részben azért, mert 2009. január 1-jén hatályba lép a bejegyzett élettársi kapcsolatokról szóló törvény, és akkor nem állhat elő olyan helyzet, hogy a büntetőjog nem reagál megfelelően erre a jogintézményre, és a felmerülő jogsértési formákat nem ismeri; másrészt teljesen egyetértek Bárándy Gergely képviselőtársammal, aki ma is, de ha jól emlékszem, korábban is kifejtette, hogy ez a szabályozás pont a házasság intézményét is védi, amikor kiterjeszti a büntetőjogi szabályozást a kettős házasságon kívül a kettős bejegyzett élettársi kapcsolatra, illetve a kettő különböző variációjára.

Az előbbiekre kifejtetten is szeretném megerősíteni, hogy a kormány minden, a törvényjavaslatot pontosító, szakmailag indokolt módosításra nyitott volt, és változatlanul az a meggyőződésem, hogy a törvényjavaslat kizárólag szakmailag indokolt módosításokat tartalmaz. Erre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a kormány által támogatott módosító indítványokkal együtt támogatni szíveskedjen a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   244-245   246-255   256-285      Ülésnap adatai