Készült: 2024.04.26.04:31:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

273. ülésnap (2013.04.30.), 62. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fenntartható fejlődés bizottsága
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS, a fenntartható fejlődés bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház, Elnök Úr, Miniszter Úr! A fenntartható fejlődés bizottsága április 29-én tartott ülésén megtárgyalta a T/10748. számú, a fémkereskedelemről szóló törvényjavaslatot, és viszonylag rövid, de tartalmas vita után ellenszavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta.

Fontosnak tartom kiemelni, hogy a vitában lehetőséget kapott Sárosi Eszter asszony, a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének képviselője arra, hogy megszólaljon, kifejtse véleményét, és elmondja a törvénnyel kapcsolatos álláspontját. Ezzel együtt az az általános vélemény alakult ki a bizottságban, hogy a törvényjavaslat tartalma arra irányul, hogy megkísérelje pontosabbá, átláthatóbbá, követhetőbbé tenni a fémkereskedelem gyakorlatát, és könnyebbé tenni a hatósági ellenőrzés módját.

A törvényjavaslat fontos értékének tartották a bizottságban elhangzott vélemények szerint az ellenzéki és a kormánypárti képviselők is azt, hogy az átláthatóság mentén igyekszik törekedni arra, hogy a fémkereskedelem gyakorlatában megjelenő eddigi tapasztalatokat is beépítse a törvény szabályozásába, és olyan gyakorlatot alakítson ki, amely nem nehezíti összességében a legális fémkereskedők tevékenységét. Elhangzott a vitában az is, hogy ez a törvényjavaslat elfogadása esetén nem fogja 100 százalékosan lefedni azt a kört, amely az illegális fémkereskedelmet folytatja. A dolog természeténél fogva lehet ez így, mert aki legálisan dolgozik, az a törvény hatálya szerint, szabálya szerint jár el, aki illegálisan dolgozik, az nyilvánvalóan azon kívül fejti ki tevékenységét.

Ennek ellenére nyilvánvalóvá vált a bizottsági tagok előtt az is, hogy egy jól szabályozott törvény viszont a könnyebb ellenőrzésen keresztül egyre plasztikusabbá és nyilvánvalóbbá teszi az illegális tevékenység helyét, az eredőjét, azok mozgatórugóit és azt is, hogy milyen módon lehet az ilyen illegális tevékenységekkel szemben küzdeni. Fontosnak tartjuk, s a bizottság ebben is egyhangú véleményen volt, hogy erősíteni kell az illegális tevékenységek felderítésére vonatkozó és azt célzó hatósági munkát, rendőrhatósági munkát, a NAV tevékenységét és a Környezetvédelmi Hatóság illegális tevékenységeket üldöző tevékenységét.

(14.20)

Fontos az is, hogy az életszerűség jegyében könnyebbé teszi az építési és bontási tevékenységből származó hulladékok felvásárlását és továbbértékesítését a legális fémkereskedők felé, és az egyéni, tehát a természetes magánszemélyek ingatlanán tárolt, a fémkereskedelmi törvény hatálya alá tartozó fémeknek a mennyiségét is rögzítve ez a lépés alkalmassá teszi arra, hogy a hatóság kövesse az adott ingatlanon elhelyezett fémmennyiséget, és ha megismétlődik a három köbméternyi mennyiséget meghaladó, a törvény hatálya alá tartozó fémek tárolása, akkor abból joggal és alappal lehet következtetni, hogy ott nem egy eseti dologról van szó, hanem egy rendszeres illegális tevékenység folytatásáról, illetőleg fenntartásáról.

E tekintetben az is elhangzott, és ebben egyet kellett értenünk úgy egymás között a bizottságban, hogy itt a természetes személyek három köbmétert meghaladó fémelhelyezésével kapcsolatban van egyfajta szankcionálási hiány, ezt a bizottság módosító indítvánnyal javasolja korrigálni.

Ettől függetlenül, ahogy említettem volt, a fenntartható fejlődés bizottsága általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot, és ezt követően javasolja a Háznak is elfogadásra.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai