Készült: 2024.04.26.07:53:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2000.05.03.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Pálinkás József
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Tudom, hogy május van, május 1-jén pedig szakszervezeti nagygyűlések, ahol beszédeket mondanak; beszédeket arról, hogy mi minden nem teljesült. Nos, a kormány oktatáspolitikáját tekintve ön azt mondja, ha jól idézem, hogy itt valamiféle tervteljesítésekről szóló beszámolók lennének a Fidesz parlamenti képviselőinek vagy a kormány tagjainak felszólalásában. Én ilyenről nem tudok. Kétségtelen, hogy figyelemmel kísérjük a kormányprogram megvalósulását, és úgy gondolom, az ígéreteinket a több lépcsőre vonatkozó felzárkóztatásra továbbra is tartjuk.

Nézzük a számokat! 1999-ben a közoktatásban foglalkoztatott pedagógusok átlagos havi keresete 78 300 forint volt, ez 22,5 százalékkal magasabb az előző évinél. Mielőtt belekezdenénk abba a vitába, hogy a márciusi béreket összehasonlítjuk a februári keresetekkel, és ilyen szómágiába keveredünk, állításom az, hogy ha vesszük az összes pedagógust, az 1998-as adóbevallásukból kivesszük azt a számot, hogy mennyi volt a jövedelmük, ugyanezt megtesszük a '99. évi adóbevallással, akkor 22,5 százalékkal magasabb a jövedelem. 10 százalék volt az infláció, képviselő úr, ez jelentős reálbér-növekedést jelent.

Még egy számot hadd mondjak el önnek, amit ön is nagyon jól tud: a 2000. évi költségvetésben az előző évhez képest 21,6 százalékkal növekedtek a közoktatási normatívák. A normatívákból nagyobbrészt a bért fedezik. Azt most nem tudom megmondani önnek, hogy 2000-ben mennyi lesz a teljes bérnövekedés, de bizton állíthatom azt, hogy ez a bérnövekedés 8 százalék fölött lesz a közoktatásban. Amennyiben az infláció nem marad meg abban a sávban, amelyben ezt a költségvetés elfogadásakor feltételeztük, akkor természetesen korrekcióra itt is lehetőség lesz.

Azt állítom tehát, hogy a pedagógusok esetében az elmúlt két évben reálnövekedés következett be. Ledolgoztuk azt a jelentős, mintegy 16 százalékos reálbércsökkenést, amely a korábbi években bekövetkezett. A 2001. évi költségvetésben, úgy képzelem, hogy a pedagógusok reálbérének emelésére ismét lesz lehetőség. 2000-ben, képviselő úr is nagyon jól tudja, ez a terület kiemelt béremelést nem kapott. A 8 százalék béremelésre lehetőség van, ennek a fedezete megvan, részben a normatívákban, részben az önkormányzatoknál. Magyarországon a közoktatás önkormányzati rendszerben működik, természetesen az önkormányzatoknak kell ennek a fedezetét előteremtenie; hozzáteszem, a költségvetésből kapott normatívával, amely egyre jelentősebb szerepet kap ebben.

A felsőoktatásban a béremelkedéssel kapcsolatban, amikor 5 százalékról beszél a képviselő úr, föltehetően nem veszi figyelembe a Széchenyi-ösztöndíjak következtében bekövetkező növekedést, hiszen a felsőoktatásban tavaly is 20 százalék fölötti béremelkedés következett be, s számításaink szerint idén is 13-14 százalék körüli béremelkedés lesz a felsőoktatásban, amely a felsőoktatásban jelentős bérnövekedést tesz majd lehetővé. A felsőoktatásban a bérek, az átlagbér 110 ezer forint körül van, ami megfelel a szellemi foglalkoztatottak átlagjövedelmének. Azt hiszem tehát, hogy nincs lényeges elmaradásunk a kormányprogramban vállaltakhoz képest.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai