Készült: 2024.05.11.23:42:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2000.04.11.), 192. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:18


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! A kisvárosi kórházak esélyei jók. Az egészségügyi program, amely leírja a biztonságot adó sürgősségi hálózatot, ma már harmadik árnyalását kaphatja. Az első volt a perinatális intenzív centrumok kérdése, amellyel kapcsolatban a MIÉP-es képviselő asszonynak adtam választ; a második a mentőszolgálat, a biztonságos szállítás, amit Kelemen képviselő úr kérdésére válaszoltam; és most jön egy harmadik árnyaló kérdés, hogy hogyan oldható meg egy 60 ezres lakosú térség sürgősségi ellátása, milyen szerepet kaphat egy olyan kórház, amelynek ágyszáma arányos az ellátandó lakossággal, de nem teljes spektrumú, néhány szakmát nem képvisel maga a kórház.

Azt kell mondjam, hogy a kormányprogram értelmében úgy szeretnénk kiépíteni a sürgősségi rendszert, hogy teljes vertikummal, teljes diagnosztikával és gyógyító kapacitással a megyei kórházak nagyságrendjét egy-egy térségben talán két-három intézmény fogja tudni teljesíteni. Az olyan kórházak, mint amilyen a makói kórház is, eddig is láttak el sürgősségi beteget, ezután is el fognak látni, de talán más rendszerben, egy állapotstabilizáló feladattal, és egy egynapos tevékenységnél megjelenő szövődményelhárítás szintjén.

Milyen lehet a lehetőség a fejlesztésre? Nyilván kettős. Az egyik az önkormányzati tulajdonból adódóan a címzett támogatások igénybevétele, és a címzett támogatásokra fordítható összeg az, amely meghatározza a fejlesztés ütemét.

A másik a tárca pénzeszközeinek a felhasználása. El kell mondjam, hogy erre kevésbé számíthatnak a kis intézmények, mert úgy, ahogy a mentőszolgálatnál van egy ütemezési, egy szakaszolt tervünk, úgy a tárca pénzeit elsősorban a regionális centrumok fejlesztésére szeretnénk fordítani. Ennek ellenére Makó esetében is részfejlesztésekre, pályázati pénzek hozzáférésére látunk módot.

A rendelkezésre álló szűkös egészségügyi források szükségessé teszik a pontos feladat-körülhatárolást. Mindenképpen szeretnénk a betegutakat lerövidíteni és optimálissá tenni. Azt gondolom, hogy a sürgősségi betegellátás területén marad feladata Makónak is, ez egy jól körülhatárolt feladat lesz. Hogy ezt milyen ütemezésben lehet kiépíteni, a rendelkezésünkre álló forrásoktól fog függeni.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai