Készült: 2024.09.22.07:29:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

342. ülésnap (2014.02.13.),  293-296. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   289-292   293-296   297-300      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lengyel Szilvia képviselő asszony, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Milyen szempontok alapján osztották szét az önkormányzatoknak az 1967/2013. (XII. 17.) kormányhatározattal átcsoportosított támogatásokat?" címmel. Lengyel Szilvia képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

LENGYEL SZILVIA (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! A kormány 2013. december 17-én megjelent, 1967/2013. számú határozatával 28,5 milliárd forintot csoportosított át 63 vidéki település számára egyes önkormányzati feladataik támogatása érdekében. A legmagasabb összeget, 2 milliárd forintot Miskolc kapta, de Hódmezővásárhely, Kaposvár és Veszprém is másfél-másfél milliárd forintban részesült, Zalaegerszeg, Székesfehérvár, Eger és Debrecen támogatása is elérte vagy meghaladta az egymilliárd forintot. A kormányhatározat nem ad magyarázatot arra, hogy mi áll ennek a döntésnek a hátterében. Különösen érdekes a kérdés, ha a kormányhatározattal szétosztott összegeket a szigorú eljárásrend alapján önhikis pályázatokra kiosztott összegekkel és az ezekből részesülő önkormányzatok számával vetjük össze.

2012-ben szintén kormányhatározattal majdnem 33 milliárd forintot osztottak szét 37 település között. Ezen települések vezetői közül, azt látjuk, hogy 35 jelölt a Fidesz színeiben vezeti a települését, 2 pedig független. Ebben az évben az önhiki által több mint 1600 település kapott mindösszesen 28 milliárd forintot. 2013-ban pedig - mint ahogy említettem a felszólalásom elején - 28,5 milliárd forintot osztottak szét 63 település között. Itt azt látjuk, hogy 58 fideszes településről és 5 független településvezetőről van szó. 2013-ban ugyanígy az önhiki által több mint 1900 település kapott mindösszesen 30 milliárd forintot. Én azt gondolom, látszik, hogy itt milyen aránytalanságok vannak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy ki és mi alapján döntött arról, hogy mely települések részesülnek ebből az átcsoportosításból. Milyen szempontok alapján határozták meg, hogy mely település mekkora összegű támogatásban részesül? A települési önkormányzatok értesültek-e arról előzetesen, hogy lehetőség van többletigények finanszírozására? Értesítették-e a települési önkormányzatokat arról, hogy milyen feltételek alapján lehetnek jogosultak az átcsoportosításból származó forrásokra?

Köszönöm, és várom válaszát. (Dr. Józsa István tapsol.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra Tállai András államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Az év folyamán a tárcákhoz az önkormányzatok jelzik fejlesztési igényeiket, így a Belügyminisztériumnak, a Miniszterelnökségnek, a Fejlesztési Minisztériumnak, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. Több önkormányzat keresi meg a kormányt, illetve a szaktárcákat a tekintetben, hogy milyen fejlesztési célkitűzéseik vannak, illetve hogy milyen működési nehézségekkel küzdenek. A kormány év végén összegyűjti azokat a forrásokat, amelyek más előirányzatokon megmaradnak, és ebből a forrásból részesít önkormányzatokat alapvetően fejlesztési támogatásban. Ennek tehát ez a pénzügyi háttere.

A jogi hátterét pedig az államháztartási törvény 33. § (1) bekezdése adja, ami följogosítja arra a kormányt, hogy ilyen támogatást bármely önkormányzatnak megítéljen, legyen az - még egyszer mondom - akár fejlesztési, akár működési. Az 1967/2013. (XII. 17.) kormányrendelet is ezt teszi, ezzel a jogával él a kormány, tehát a kormány döntött ezekről a támogatásokról. Természetesen ezekről az önkormányzatokat nem kellett értesíteni, hiszen ez egy nem előre eltervezett forrás, ez egy pénzmaradvány, amelyről a végén, év végén vagy egy adott szaktárca, egy miniszter vagy pedig a kormány dönt.

A politikai célzatú vádjait, hogy esetleg kormánypárti önkormányzatok kapták alapvetően ezt a támogatást, én visszautasítom, mondok önnek három példát erre. Egy: az önkormányzatok több mint 1200 milliárdos konszolidációja teljesen politikamentesen minden önkormányzatot érintett. Ugyanúgy érinteni fogja az adósságkonszolidációban részt nem vett önkormányzatokat, ebből 1176 van az országban, ők 50 milliárdot fognak kapni; a konszolidációból egyébként 2000 önkormányzat részesült. És az az 1900 önkormányzat, amely az elmúlt évben szintén több mint 30 milliárd működési támogatásban részesült, normatív és alanyi jogon kapta. Én úgy gondolom, hogy a kormány jogszerűen és törvényszerűen döntött akkor, amikor meghozta ezen döntését.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   289-292   293-296   297-300      Ülésnap adatai