Készült: 2024.09.21.05:17:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.),  153-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:   149-152   153-156   157-162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyed Zsolt, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: "Katasztrofális helyzetben a katasztrófavédelem" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

EGYED ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Úgy látom, hogy államtitkár úr fog a kérdésemre válaszolni; előre is köszönöm a válaszát. Abban bizonyára mindenki egyetért, hogy a legfontosabb dolog az emberi élet; az emberi élet, amely bizonyos esetekben rendkívül sérülékeny, és vannak olyan krízishelyzetek, amikor bizony percek is számítanak a segítség megérkezéséig.

Magyarországon számos civil szervezet működik, amely speciális mentéssel foglalkozik, és páratlan eredményeket értek el ezen a területen. Sajnos, az is jellemző ezekre a szervezetekre, hogy a profizmus és az áldozatos munka ellenére a működési fedezet nem megoldott, az adó 1 százalékok kivételével semmilyen forrásra nem számíthatnak. Számos ilyen csoport menti meg évente emberek százainak életét, otthon vannak az alpintechnikai feladatokban, a búvárkeresésben, és speciálisan kiképzett kutyákkal keresik meg a bajbajutottakat. A teljesség igénye nélkül meg kell említeni itt - s mint miskolci, kötelességemnek tartom, hogy megemlítsem -, hogy külföldi természeti katasztrófáknál végzett mentés kapcsán volt olyan magyar csoport és volt olyan magyar kutya, amely világhírnévre tett szert. Az említettek ellenére sajnos ők is küzdenek a puszta fennmaradásért, és ezt a nemes feladatot a saját pénzükön, a szabadidejüket feláldozva végzik, adott esetben évtizedek óta.

A félreértések elkerülése végett szeretném leszögezni, hogy ezek a szervezetek nem az országos katasztrófavédelem kenyerét kívánják elvenni, hanem vele közösen kívánják szolgálni a közösség érdekét. Köztudott, hogy sok olyan képességgel, eszközzel rendelkeznek, amely egyedülálló, és ami adott esetben életeket ment, mint például egy speciálisan kiképzett mentőkutya, amelynek a kiképzése évekig tart, és folyamatos tréningelést igényel. Véleményünk szerint azok a szervezetek, amelyek már bizonyítottak, megérdemelnék, hogy állami finanszírozásban részesüljenek. Szakmai véleményünk szerint megyénként öt-hat emberrel tökéletesen megoldható lenne a rendszer, és a megmentett emberi életekben lenne mérhető a hatékonyság. Ez azért is lenne indokolt, mivel speciális esetben a katasztrófavédelem is ezekhez a szervezetekhez fordul segítségért.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tervezi-e a kormány, hogy megoldja a speciális mentéssel foglalkozó egyesületek finanszírozását, és ezáltal pontot tesz-e egy több mint húsz éve megoldásra váró ügy végére? Várom válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormányzat is úgy gondolja, ahogy azt ön elmondta, hogy a civil önkéntes szervezeteknek a katasztrófavédelembe való bevonása fontos állami érdek, állami feladat. Azonban ezeknek a szervezeteknek meg kell felelni egy minősítési rendszernek, ezért hozta létre az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a nemzeti minősítő rendszert, amelyben folyamatosan próbálja minősíteni az önkéntes mentőszervezeteket, amelyeknek egy minimális elvárásnak meg kell tudni felelni. Egy ilyen csoportnak sikerült ENSZ-szakértők előtt is már vizsgát tenni, tehát nemzetközi szinten az Európai Unió égisze alatt is tudnak majd ilyen munkát végezni.

Nagyon fontos az ebben részt vevők erkölcsi elismerése, ezért az OKF minden évben központi ünnepi rendezvényen kitüntet ötven olyan önkéntest, aki az adott évben részt vett ilyen feladatban. Természetesen anyagilag is támogatja az OKF ezeket a civil szervezeteket. Legutóbb például 63 millió forint értékben volt kiírva pályázat, ezen belül 444 darab eszközhöz jutottak az önkéntes mentőszervezetek, ruházathoz, védőfelszereléshez, szállítóládához, nagy értékű fúróhoz és szerszámokhoz 5 millió forint értékben. A 2012. november 30-án kiírt pályázatban negyven szervezet jutott anyagi támogatáshoz, de támogatta a kormányzat a nemzetközi mentőkutyás szervezet által szervezett világbajnokságot is, amely Hollandiában volt, és októberben Hajdúszoboszlón egy együttműködési gyakorlatot végeztek el, amelyen külföldi mentőcsapatok is részt vettek.

Tisztelt Képviselő Úr! Azt tudom mondani, hogy önnel egyetértésben a kormánynak is fontos, hogy bevonjuk az önkéntes mentőszervezeteket, és azokat a kormány a lehetőségeihez mérten támogatja.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   149-152   153-156   157-162      Ülésnap adatai