Készült: 2024.05.10.21:53:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2013.02.25.),  152-155. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:   148-151   152-155   156-159      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Bene Ildikó, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Megindulhat-e a közeljövőben Tószeg település és térségének védelmét szolgáló végleges árvízvédelmi töltés építése?" címmel. Bene Ildikó képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. BENE ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tószeg község önkormányzata több évtizedes nyugodt időszak után 1999-ben szembesült először egy olyan mértékű tiszai árhullámmal, mely komoly védekezést igényelt.

(16.10)

Ekkor még a település körül nem volt olyan magasságú állami védvonal kiépítve, amely az akkori szintnek, a 975 centiméternek megfelelő védelmet biztosíthatta volna. Ezért az önkormányzat mintegy 5,5 kilométer hosszú ideiglenes gátat épített a település köré, amely az állami védvonal része.

2000-ben rekordszinttel tetőzött a Tisza, 1041 centiméteren, és emiatt a teljes ideiglenes védvonalat magasítani kellett. 2006-ban a Vásárhelyi-terv keretében az ideiglenes védvonal mintegy felén elkészült a végleges töltés, ám a teljes 5,5 kilométer hosszú szakaszból mintegy 2,5 kilométeren még mind a mai napig csak a 2000-ben felépített ideiglenes védvonal szolgál az árvíz elleni védekezésre. Ez az ideiglenes töltés azonban rendkívül gyenge, 1999-2000-ben az idő rövidsége miatt nem lehetett kialakítani a felépítmény megfelelő alapját, és a gátszakasz anyaga és tömörsége sem megfelelő a biztonságos védekezéshez. Minden egyes árvíz alkalmával jelentősen megrongálódik a töltés, s 2010 tavaszán ez a víz általi alámosás olyan mértékű károsodást okozott, hogy egy újabb árhullám esetén már kétséges, hogy kellő védelmet tud-e majd nyújtani ez a védvonal.

A problémát fokozza, hogy az ideiglenes védvonalnak mintegy 500 méteres szakaszán, az úgynevezett rétparti részen a tulajdonosok, tulajdonosi jogaik korlátozására való hivatkozással, már több alkalommal is elbontották a gátat, így ott gyakorlatilag semmilyen védvonal nem védte a községet. A gátat ezen a helyen minden egyes árvízkor, 2000-ben, 2006-ban, 2010-ben is teljesen az elejéről kezdve kellett újjáépíteni.

A tószegi polgárok nevében tisztelettel kérdezem államtitkár urat: jelenleg hol tart a védvonal megépítése, és mikor reménykedhetünk a végleges védvonal elkészítésében?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban úgy van, ahogy ön elmondta, Tószeg község az 1999. évi árvízi védekezés során került lényegében nagyon komoly bajba. Ezt követően épült meg egy ideiglenes töltés, amit aztán 2000-ben, 2001-ben, majd 2006-ban is tovább kellett erősíteni. A végleges megoldást a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésének keretén belül kellett megtalálni, és itt hat ütemre osztotta a munkát ez a terv, amelyből négy ütem megvalósult, és megépült 2190 méter előírás szerinti fővédvonal. Az V., VI. ütem megvalósítása azonban, ahogy ön is elmondta, elmaradt.

Erre vonatkozóan 2012 szeptemberében az előkészítésre irányuló Start-mintaprogramban indult fejlesztés a terület igényének biztosítása érdekében. A területek feletti rendelkezési jog megszerzése után a vízjogi létesítési engedély kiadásának nem lesz akadálya. A gátszakasz megépítése az érvényes vízjogi engedély birtokában lesz majd lehetséges. A Start-mintaprojekt I. ütemében a konkrét kivitelezési munka előkészítése is megtörtént, a közfoglalkoztatottak az anyagnyerőhely nád- és cserjeirtási munkáit, valamint a töltés előterein tereprendezési munkákat végeztek, melynek költsége 62,6 millió forint volt.

A minisztérium most is keresi annak a lehetőségét és persze az összeget, több mint 300-350 millió forint forrását, hogy 200 fő közfoglalkoztatott bevonásával 8 hónapon keresztül a Start-mintaprogram II. ütemében a következő 500 méteres szakasz kivitelezési munkái is elkészüljenek. Erre minden esély megvan, azonban a hátralévő munkálatokat az Európai Unió 2014-2020-as költségvetési ciklusának forrásából kell majd megvalósítani. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   148-151   152-155   156-159      Ülésnap adatai