Készült: 2024.09.22.23:30:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2020.02.20.), 4. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban az iparűzési adónak, a helyi adónak nagy jelentősége van az önkormányzatok finanszírozásában, hiszen a rendszerváltás utáni bevezetése óta az iparűzési adó meghatározó bevétele lett az önkormányzati rendszernek. Csak két számot mondanék: 2010-ben még 443 milliárd forint folyt be ebből az adónemből, 2020-ra már 827 milliárdot terveztek az önkormányzatok. Ez azt jelenti, hogy tíz év alatt az iparűzésiadó-bevétel megduplázódott az önkormányzatok költségvetésében, ez azt jelenti, hogy évente átlagosan 10 százalékos növekménnyel lehet számolni.Az önkormányzatoknak, legyen az kistelepülés, kisváros vagy megyei jogú város, vagy éppen a főváros és kerületei, jelentős tételt jelentenek a költségvetésükben a helyiadó-bevételek. A helyiadó-bevételek mellett azonban az állami támogatás összege is jelentős, ez az önkormányzati finanszírozás tekintetében eléri az 50 százalékot. 2010 után a jelenlegi Fidesz-KDNP-kormány átalakította az önkormányzatok finanszírozását, bevezette a feladatfinanszírozást, megnevezte, hogy melyek azok a kötelező, állam által, törvény által biztosított feladatok, amelyeket az önkormányzatoknak el kell végezni.

Az önkormányzatok attól függően persze, hogy mennyi helyiadó-bevételt tudtak beszedni, és ez nagyon változó az ország területén…  egyes önkormányzatok igen magas helyi adót tudnak realizálni, mások pedig sajnos nem tudnak olyan összeget, amelyet szeretnének, vagy egyáltalán nem tudnak. Ezért aztán az önkormányzatok gazdálkodása terén teljesen eltérő kép alakult ki. Azok, akik közel két évtized alatt jelentős iparűzési-, helyiadó-bevételhez jutottak, teljesen más szolgáltatást tudnak nyújtani a lakosoknak.

Valóban úgy van, ahogy a képviselő úr mondja, nem a kormány, nem az Országgyűlés, hanem a Versenyképességi Tanács tárgyalta a helyi adó rendszerének minimális átalakítását. Azért minimális, mert összesen arról tárgyalt a Versenyképességi Tanács, hogy az értékcsökkenési leírás levonható legyen az adóalapból, ez a költségek mintegy 10 százalékát jelenti, a kutatás-fejlesztési feladatok ötszöröse legyen levonható, és a társasági adóhoz illesztve a decemberi 90 százalékos feltöltési kötelezettség szűnjön meg.

A Versenyképességi Tanács feladata az, hogy a kisvállalkozások helyzetét ítélje meg, és vállalkozási szempontból értékelje a helyi adó rendszerét. Ebből a szempontból elfogadható az az álláspont, hogy ők egy új, más, egy versenyképesebb helyiadó-rendszert szeretnének. Jelzem önnek, hogy 2017-es nyilatkozata alapján még ön is foglalkozott azzal, hogy Magyarországon a vállalkozások versenyképességi helyzete nem megfelelő. Akkor nem önkormányzati szempontból közelítette meg ezt a kérdést, hanem versenyképességi szempontból. Akkor teljesen más volt a véleménye, egyezett a Versenyképességi Tanács véleményével. (Burány Sándor közbeszól.)

Jelzem egyébként önnek, hogy nem a Fidesz-KDNP-kormánytól kell félteni az önkormányzatok finanszírozási rendszerét és az önkormányzatok helyzetét. Emlékeztetem önt, hogy 2010-ben ez a kormány csődhelyzetben vette át az önkormányzatok helyzetét (Arató Gergely: Nem mondasz igazat, hazudsz!), és ebből a csődhelyzetből kellett mintegy 1400 milliárd forint hitelátvállalással és támogatással helyrehozni az önkormányzatok helyzetét. Egyébként pedig a kormány nem von el, nem kíván elvonni, a helyi adó, az helyi adó marad az önkormányzatok számára, éppen hogy önök akarják a kormány kezéből kivenni az európai uniós forrásokat, és direkt önkormányzati célra felhasználni. (Arató Gergely: Bizony, bizony, hogy ne lopjátok el.  Az elnök csenget.)

Szeretném továbbá emlékeztetni önt, hogy önök ingatlan-, vagyonadót kívántak bevezetni az önkormányzati rendszerbe, sújtani a lakosságot, a lakásokra adót kívántak bevezetni, amit aztán az Alkotmánybíróság kétszer törölt el. (Nacsa Lőrinc: Így van!) Összességében tehát nem a Fidesz-kormánytól kell félteni az önkormányzati rendszer finanszírozhatóságát, hanem leginkább önöktől, a baloldali kormányoktól. Mi éppen hogy az önkormányzatok helyzetét rendeztük, és ez így lesz a jövőben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(9.40)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai