Készült: 2024.04.26.07:11:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2017.10.17.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nagyon köszönöm, hogy ön is méltatta ezt az új alkalmazást, a Szív City alkalmazást. Ez tipikusan az, amire az internetes közösségi technológiákat kifejlesztették, hiszen ha van valaki a környéken ötszáz méteres körzetben egy újraélesztési helyzet esetén, és oda tud futni, oda tud sietni, vissza tudja jelezni a mentőszolgálatnak, hogy úton van, elindult, és közben még instrukciókat tud kapni, bízzunk benne, hogy ezzel az alkalmazással tényleg sikerül életeket menteni, vagy sikerül teljes értékű életeket megmenteni a következő években. Ezt már több ezren letöltötték, s bízunk benne, hogy még többen fogják. Én is azt hiszem, hogy érdemes ezt promotálnunk. Köszönjük mindazoknak, akik segítenek az újraélesztés technikáját kinek-kinek újra elsajátítani vagy begyakorolni. Ezzel a későbbiekben tényleg életet menthetünk, és végre a digitális technológiának egy konkrét ilyen hasznát is láthatjuk, és az egymásnak való segítésnek.

Abban is teljes mértékben egyetértek képviselő úrral, hogy a mentők számára egyrészről megfelelő munkakörülményeket kell garantálni, másrészről pedig az anyagi és erkölcsi megbecsülést egyaránt növelni kell az ő irányukban. Ha megnézzük, hogy 2010-ben a mentőszolgálatnak az egészségügyi költségvetésen belül mekkora része volt, azt láthatjuk, hogy ez 22,5 milliárd forint volt, ez a jövő évi költségvetésben 39,7 milliárd forint. Tehát 22-ről 39 milliárd forintra emelkedett a mentés költségvetése. Ez 76 százalékos emelkedés, jóval nagyobb, mint az infláció, jóval nagyobb, mint a GDP növekedése, mert ebben benne van az egészségügyi béremelés is, illetőleg benne vannak az új mentőautó-beszerzések is természetesen, hisz az elmúlt években ebben is nagy fejlesztéseket vittünk véghez. Ne feledjük el, hogy ötszáz új mentőautó beüzemelése mellett 30 új mentőállomás jött létre, 97 mentőállomást pedig sikerült megújítanunk.

Nagyon fontos az a kérdés is, amit képviselő úr említett, hogy milyen jövedelemre számíthatnak azok, akik a mentésben dolgoznak, s itt mondott összehasonlításokat. Engedje meg, hogy én is elmondjam azokat az összehasonlításokat, hogy 2012-ben mennyit keresett valaki átlagosan, aki a mentésben dolgozott, és mennyit keres 2018-ban, amikor már elindult ‑ tavaly kezdődött, az idén folytatódik és jövőre a mentősök számára ez kétszeres emelést is jelent ‑, a jövő évben pedig folytatódik az egészségügyi béremelés, és egy plusz 10 százalékos, a szakdolgozókon belüli, az OMSZ munkatársaira vonatkozó emelés is.

Egy mentőgépkocsi-vezető 2012-ben 180 ezer forintot keresett, ő 307 ezer forintot fog keresni a jövő évben. A mentőápoló, mentésirányító átlagos bére 2012-ben 185 ezer forint volt, ő január 1-jétől 340 ezer forintot fog keresni. Egy mentőtiszt átlagos bére, amire ön is utalt, képviselő úr, 242 ezer forint volt a kormányzásunk kezdetekor, jövő évben pedig, a két kormányzati ciklusunk végén 460 ezer forintot fog keresni a 242 ezer forint helyett. Egy mentőorvosnak pedig az átlagos bére a kormányzásunk kezdetekor 390 ezer forint volt, ez kormányzásunk második szakaszának a végére, jövő év január 1-jére 390 ezerről 645 ezer forintra fog emelkedni.

Azon fogunk dolgozni, hogy megteremtsük a további emelések fedezetét. Ennek a következő ütemére, még egy 8 százalékos emelésre 2019-re kötelezettséget is vállaltunk. Ezen tehát fog dolgozni a kormány. De mindemellett azt mondom, ez olyan eredmény, amit sikerült elérnünk, amely mutatja az anyagi megbecsülést is a mentésben dolgozók iránt. Szerencsére Magyarországon most már egy év alatt az átlagos béremelkedés is 10 százalék fölött van, ha az elmúlt 12 hónap számait nézem, ettől függetlenül ezek az emelések mutatják, hogy a kormány megbecsüli a mentésben dolgozók munkáját. S nyilván arra is törekszünk, hogy akár előmeneteli rendszerben és minősítésben is segítséget nyújtsunk, akár kétéves gyorsított és könnyített érettségimegszerzési lehetőséggel, vagy más módon, amit ön is említett. A továbbképzéseket mi is minden esetben támogatjuk, és a munkaruha, a munkaruha tisztítása terén is igyekszünk a napi körülményeket mindenki számára biztosítani.

Ezek azért nem csak ígéretek, mert ott van mögöttük az a többlet, ami a mentésben jelentkezett, amit említettem az elején, 22 milliárd forintról 39 milliárd forintra. Ezek már olyan többlettételek, amikből tényleg lehet segítséget nyújtani a mentésben dolgozók számára.

S az is fontos, hogy hova viszik azokat a betegeket, akiket valahonnan az utcáról vagy máshonnan a mentőautóval beszállítanak. 77 olyan kórház van, amely felújításra került az elmúlt években, emellett fontos, hogy 54 rendelőintézet is, és az is fontos, hogy 30 új mentőállomás mellett 23 új rendelőintézet is épült, ebben az évben pedig 40 milliárd forintból indul el 17 budapesti és 6 Pest megyei kórház fejlesztése felerészben műszerekben, felerészben pedig későbbi nagyobb fejlesztések megtervezésében. Ez is segítheti a mentésben dolgozók munkáját. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai