Készült: 2024.04.26.07:52:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 8. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engem is meglep, hogy régi vitákat folytatunk mind a mai napig, holott már a státustörvény megvalósításának végső stádiumában vagyunk. Érthetetlen, hogy mi értelme van annak, hogy unos-untalanul belpolitikai vitákat kell folytatnunk olyan kérdésekről, amelyekben egyébként meglehetősen egyértelmű útmutatással látott el bennünket a közelmúltban számos nemzetközi szervezet, így például a velencei bizottság is.

 

 

(8.50)

 

Triumfálnak egyesek az ellenzékben, hogy lám, bebizonyosodott, hogy a státustörvény ellentétes az európai normákkal. (Bauer Tamás: Így van!) Szeretném felhívni ezúton is az ő figyelmüket, hogy nem jól olvassák a nemzetközi szervezetek állásfoglalását, a vélemény kialakítását. A velencei bizottság egyértelműen igazolta a státustörvény mögött meghúzódó filozófiát, nevezetesen, hogy az anyaországnak jogában áll, sőt morális kötelessége (Bauer Tamás: Ezt csak te olvasod bele!) a határon túli magyarok támogatása, legitimnek és pozitív tendenciának minősítette a velencei bizottság a státustörvényt és a státustörvényhez hasonló jogszabályokat.

Azért is fontos ezt aláhúznom, mert Eörsi Mátyás ellenzéki képviselő úr nemzetközi szervezetben a napokban éles támadást intézett a státustörvény ellen, ami már több, mint jogelméleti vita. Azt gondolom, hogy az alapvető politikai, nemzeti lojalitás kérdéséről van itt szó. Akkor, amikor nemzetközi színtérre visszük ki egy meglehetősen kiélezett helyzetben a belpolitikai vitákat, akkor, azt hiszem, egyáltalán nem megalapozatlan egy ilyen magatartás kifogásolása.

A státustörvénnyel kapcsolatban a képviselő úr úgy fogalmazott, hogy ha a kisebbségi jogokat biztosították volna, nem lett volna szükség a státustörvényre. Vitatkoznék ezzel; Európában számos példa van arra, hogy a státustörvénynek akkor is van létjogosultsága, ha viszonylag jól biztosítják a kisebbségi jogokat, hiszen az anyaországok és a határon túli nemzetrészek kapcsolattartása az aktuális politikai helyzettől függetlenül is indokolható.

Az RMDSZ-szel kapcsolatos kijelentésével kapcsolatban szeretném biztosítani a képviselő urat, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kiállása a státustörvény mellett mindenféleképpen fontos. Az elmúlt időszakban nagyon sokat segített a státustörvénnyel kapcsolatos román álláspont módosulásán az RMDSZ egyértelmű fellépése. Bízunk abban, hogy az elkövetkezendő időszakban az említett kvázi koalíciós tárgyalások során is kellő eréllyel fogja tudni a kérdést az RMDSZ felvetni.

Hadd hívjam fel a figyelmét arra is, hogy a felügyelő testületben is az RMDSZ tevékeny szerepet vállal, együtt a civil szervezetekkel és az egyházakkal. Tehát én bizakodó vagyok e tekintetben. Végső soron a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezte a státustörvény megalkotását, tehát a pozitív magatartásuk érthető és logikus is.

A 250 eurós intézkedéssel kapcsolatban szeretném tájékoztatni önt arról, hogy a minap a román belügyminiszter kilátásba helyezte, hogy ezt az összeget csökkenteni fogják. Valóban egy rendkívül elgondolkodtató rendelkezésről van szó. Az RMDSZ egyébként szóvá is tette ezt a rendelkezést, és hadd hangsúlyozzam, hogy kilátásba helyezte a román belügyminisztérium, hogy csökkenteni fogják ezt a napi 50 eurós, illetőleg minimum 250 eurós összeget. Mi ezt a magunk részéről üdvözölnénk.

A vízummentesség és a big bang összekapcsolásával viszont nem tudok egyetérteni, tisztelt képviselő úr. A big banggel kapcsolatban a magyar kormány álláspontja egyértelmű, nem támogatjuk. Ugyanakkor a vízummentesség Románia számára szerepel a Magyar Köztársaság kormányprogramjában is, és mi a magunk részéről üdvözöljük, hogy Románia képes volt teljesíteni azokat a kritériumokat, amelyek által vízummentessé válhatott az Európai Unió országaiban, és azt hiszem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), hogy ez Románia minden állampolgára számára, így Magyarország számára is egy rendkívül pozitív fejlemény.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai