Készült: 2024.09.19.00:09:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2007.06.11.), 285. felszólalás
Felszólaló Dr. Kondorosi Ferenc
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  285  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONDOROSI FERENC igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mindenekelőtt szeretném megköszönni a törvényjavaslat általános vitája keretében kifejtett sok-sok álláspontot. Tekintettel arra, hogy az általános vita során az úgynevezett civilesítéssel kapcsolatban fogalmazódott meg számos észrevétel, így most különös figyelemmel ezekre reagálnék.

Amint az az expozéban is kifejtésre került, a hivatásos szolgálati jogviszony különleges közszolgálati jogviszony. A Hszt. jelen módosítással nem érintett rendelkezése értelmében a szolgálati jogviszonyban állók önkéntes vállalás alapján, élethivatásként, szigorú függelmi rendben, adott esetben életük és testi épségük kockáztatásával végzik tevékenységüket.

A hivatásos szolgálati viszony létesítése együtt jár egyes alkotmányos alapjogok korlátozásával is. A civilesítés tehát a szolgálati viszony tartalmán, valamint alkotmányos szempontokon alapul. A civilesítés célja, hogy azok álljanak szolgálati jogviszonyban, akiknek tevékenysége magán viseli ezeket a speciális jegyeket, továbbá akiknek tevékenysége az említett korlátozások létét, mondjuk így, eltűrését feltétlenül szükségessé teszi.

A törvényjavaslat a Hszt. hatályos rendelkezéseit kiegészítve nemlegesen is megfogalmazza, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyek különösen nem minősülnek a szolgálati jogviszony jellegét meghatározó, speciális körülmények között végzett ténykedésnek. A miniszter arra kap felhatalmazást, hogy a tevékenység tartalmának vizsgálata alapján a hivatásos beosztásokat rendeletben meghatározza.

A törvényjavaslat a jelenlegi állomány védelme érdekében egyértelműen kimondja, hogy a szolgálati beosztás szolgálati jellegének megszűnése az abban a munkakörben foglalkoztatott hivatásos állomány tagjának e munkakörben való további foglalkoztatását, szolgálati jogviszonyát, előmenetelét nem érinti, azaz az érintett személyek továbbra is a szolgálati jogviszony keretében látják el feladataikat. Mivel a rendelkezés a javaslatban nem átmeneti szabályként szerepel, ez azt is jelenti, hogy a védelem arra az esetre is vonatkozik, ha az elkövetkező években esetlegesen további beosztások civilesítése válik indokolttá.

A civillé vált beosztást betöltők tehát továbbra is szolgálati jogviszonyban állnak; a hivatásos pályán előmenetelük a jelenlegi szabályoknak megfelelően biztosított. A jogviszony megszűnése, azaz a beosztás megüresedése esetén azonban a munkakör betöltésére már csak közszolgálati, illetve közalkalmazotti jogviszony lesz létesíthető. A Hszt.-ben jelenleg szereplő áthelyezés intézménye a szervezeti egységen belüli, a szervezeti egységek közötti, illetve a miniszterek megállapodása alapján a fegyveres szervek között megvalósuló, de mindhárom esetben kizárólag a hivatásos szolgálati jogviszonyok közötti áthelyezést jelenti.

(22.30)

A törvényjavaslat a Ktv. és a Kjt. szabályaihoz való kapcsolódás érdekében egyebekben a katonák jogállásáról szóló törvénnyel azonosan teremti meg a jogviszonyváltást eredményező áthelyezés intézményét. Emellett a jövőben az eltérő státuson való foglalkoztatás lehetőségének megszűnése miatt a fegyveres szerven belül civil területre való átmenetel is csak jogviszonyváltással lesz lehetséges, ezért az e területek közötti átjárhatóság érdekében a törvényjavaslat a fegyveres szerven belüli civil területre való átmenetel esetében is lehetővé teszi a jogviszonyváltással járó áthelyezés alkalmazását. Ez pedig háromoldalú megállapodást igényel. Erre tehát akkor kerülhet sor, ha a hivatásos állomány tagja akarja a jövőben a szolgálati viszony megszűnésével egyidejűleg civil területen folytatni pályáját.

A vitában említésre kerültek olyan területek, ahol úgymond vegyes feladatellátásra kerül sor. Erre példaként Karsai Péter képviselő úr említette a büntetés-végrehajtás területét. Az észrevételekben a szervezetek működőképességének szempontja is fölmerült. Szeretném ismét jelezni, hogy a hivatásos beosztások meghatározására az ellátott tevékenység tényleges tartalma alapján kerül sor. A törvényjavaslat emellett kifejezetten biztosítja annak lehetőségét is, hogy a miniszter civil munkaköröket is hivatásos beosztásként határozzon meg, ha ez a fegyveres szerv biztonságos működésének garantálása, illetőleg adott területen a rendvédelmi ismeretek meglétének igénye miatt elengedhetetlenül szükséges.

Tisztelt Országgyűlés! Bízom abban, hogy az elmondottak alapján sikerül a civilesítés célját egyértelművé tenni, és az ezzel kapcsolatosan megfogalmazott aggályokat elhárítani.

Mindezek alapján kérem a tisztelt képviselőket, hogy támogassák a Hszt. módosítására vonatkozó törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  285  Következő    Ülésnap adatai