Készült: 2024.09.26.15:08:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2007.06.11.), 279. felszólalás
Felszólaló Dr. Kondorosi Ferenc
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONDOROSI FERENC igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A tárgyalt törvényjavaslat vitája során nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar menekültügyi szabályozás megújítása olyan elengedhetetlen lépés, amellyel, mint ez kitűnt, és ez örvendetes, valamennyi parlamenti politikai erő egyetért. Az újraszabályozás szükségességét egyrészt az Európai Unió menekültügyi politikájának kiteljesedése, másrészt a hazai menekültügyi eljárás tapasztalatai támasztják alá. E tapasztalatoknak a nemzetközi gyakorlatot is szem előtt tartó értékelésében is és továbbfejlesztésében kiemelkedő szerepet vállal az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és több más társadalmi szervezet.

Az Európai Unió politikái között mind nagyobb hangsúlyt kap a menekültügyi terület, s ezzel együtt az Európai Bizottság munkájában előtérbe került a menekültügyi tárgyú irányelvek átültetésének ellenőrzése. Az elismerés minimumszabályait rögzítő kvalifikációs irányelv átültetésének késedelme miatt hazánk ellen jelenleg is folyik az Európai Bizottság által az előző év őszén megindított kötelezettségszegési eljárás. Az újabb kötelezettségszegési eljárások megindításának megelőzése, valamint hazánk pozitív nemzetközi megítélésének megóvása érdekében az európai közösségi jogi szabályozásnak megfelelő hazai jogszabályok megalkotása egyre sürgetőbb feladat.

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a menekültügyi rendszernek a jövőben új trendekkel és kihívásokkal kell szembenéznie. Ebben közrejátszik a világ és Európa menekülési útvonalainak átalakulása, a hazánkba érkező menekültek összetételének megváltozása, valamint a nemzetközi együttműködési formák fejlődése is. Magyarország a jövőben kevésbé számíthat a környező országokból érkező menekültek beáramlására, ugyanakkor az európai menekültügyi politika fontos elemét képező szolidaritás jegyében is eljuthatnak Magyarországra olyan külföldiek, akik védelemre szorulnak. Az alapvető emberi jogok messzemenő tiszteletben tartása mellett a törvényjavaslat hatékony eszközökkel kíván fellépni a menedékjog intézményével visszaélőkkel szemben. Ennek érdekében számos olyan megoldást honosít meg, amely kizárja, hogy a külföldi az elismerés iránti kérelmet kizárólag a tartózkodás legalizálására használja fel.

A javaslat célja, hogy egyensúlyt teremtsen az eljáró hatóság rendelkezésére álló eszközök, valamint az elismerését kérőt megillető eljárási garanciák és az őt terhelő kötelezettségek között.

A Magyar Köztársaság alkotmánya a menedékjog tárgykörét minősített többséggel elfogadott törvényben rendeli szabályozni, ezzel is hangsúlyozva a jogintézmény jelentőségét. Az új törvény elfogadása széles konszenzust igényel. A kormány örömmel fogadta, hogy a parlamenti frakciók együttműködési készségüket és jobbító szándékukat a vita kezdetétől fogva nyilvánvalóvá tették, majd azt a törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatok útján is kifejezték.

Külön köszönöm a módosító indítványokat benyújtó képviselők segítségét és támogatását. Őszintén remélem, hogy a szavazáskor valamennyi parlamenti frakció képviselői támogatni fogják a törvényjavaslatot, hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy a hazai menekültügyi szabályozás összhangba kerüljön a közös európai menekültügyi politikával, és ez megfeleljen az egyetemes emberi jogok követelményeinek, a XXI. század jogalkalmazási kihívásainak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai