Készült: 2024.09.23.10:00:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2000.05.05.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ, az alkotmány- és igazságügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az alkotmány- és igazságügyi bizottság ülésén kisebbségi vélemény is kialakult, ráadásul az a különleges helyzet állt elő, hogy e törvényjavaslat esetében nemcsak a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetségének frakciója, hanem a MIÉP képviselője sem értett egyet az előterjesztéssel, sőt a bizottság független tagja is, bár megszavazta az általános vitára való alkalmasságát, osztotta valamennyi aggályunkat. Aggályok pedig - ahhoz képest, hogy egy hat paragrafusból álló törvényjavaslatról van szó - szép számmal akadnak.

A javaslat lényegesen korlátozza az elítéltek véleménynyilvánítási szabadságát, az előzetes letartóztatásban lévők, tehát nem jogerősen elítéltek véleménynyilvánítási szabadságát, ugyanakkor a sajtószabadságot is. Teszi mindezt megfelelő alkotmányos indokok nélkül. Az indokolás a római egyezményre hivatkozik, az azonban nem szól külön az elítéltek jogairól, pontosabban jogaik korlátozásáról.

Az Európai Emberi Jogi Egyezmény védendő tárgyakként a következő tárgyakat sorolja fel: a nemzetbiztonság, a területi sérthetetlenség, a közbiztonság, a zavargás vagy a bűnözés megelőzése, a közegészség vagy az erkölcsök védelme, mások jó hírneve vagy jogai védelme, a bizalmas értesülés közlésének megakadályozása vagy a bíróságok tekintélyének és pártatlanságának fenntartása. E tárgyakat azonban a magyar jogrend védi, függetlenül attól, hogy ki sérti vagy veszélyezteti azokat. Felesleges tehát a büntetés-végrehajtási parancsnokot részben cenzori, részben bírói feladatokkal ellátni. Nem az ő dolga például eldönteni, hogy egy nyilatkozat sérti-e mások jogait.

Kifogásként merült fel a bizottság ülésén az is, hogy a javaslat nem szab határidőt a parancsnok eljárására. Elfogadhatatlan továbbá, hogy az ügyész eljárása ellen nincs lehetőség a bírói út igénybevételére. Emiatt ráadásul kedvezőtlenebb helyzetbe kerül az előzetesen letartóztatott személy, mint a jogerősen elítélt.

Végül semmi sem indokolja, hogy az elzárásukat töltők vonatkozásában szigorodjanak a kapcsolattartás szabályai.

Mindezek alapján a bizottsági ülésen kis különbséggel kisebbségben maradt képviselők nem támogatták az előterjesztés általános vitára való bocsátását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai