Készült: 2024.05.04.00:41:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 98. felszólalás
Felszólaló Kocsis-Cake Olivio (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS-CAKE OLIVIO, a Párbeszéd képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Próbálok én is nem ismételni, hanem új elemeket felhozni. Csak rá tudok erősíteni az ellenzéki képviselőtársaim által elmondottakra, hogy ez a törvény a csimborasszója a fideszes jogalkotásnak. Tisztázzuk, hogy mi hogyan gondoljuk a parlament működését itt a veszélyhelyzetben, mert ezt többször Font Sándor képviselő úr is, államtitkár úr is, meg rendszeresen más fideszes képviselők is félremagyarázzák, illetve úgy tűnik, hogy nem értik.

Tehát az, hogy önök most a nemzetközi felháborodás miatt látszatként használják a parlamentet, mint hogyha ez működne, csak azért, hogy mutassák, hogy működik, az nem ugyanaz, mint amit mi mondunk.

(15.20)

A mi javaslatunk az, hogy minden, a veszélyhelyzet kapcsán megtárgyalandó javaslatot, amennyire csak lehet, amikor van rá lehetőség  nyilván van egy csomó olyan intézkedés, amit gyorsan el kell dönteni és végre kell hajtani, de ezeket is utólag meg lehet vitatni , vitassunk meg itt a parlamentben, ülésezzen a parlament. Ezért is javasoltuk azt, hogy ne legyen határidő nélküli az a felhatalmazás, legyen lehetősége a parlamentnek a kontrollra. Ez nem ugyanaz, mint az, hogy önök a veszélyhelyzet alatt ilyen necces javaslatokat behoznak, nyilvánvalóan azért, mert ezzel most kevésbé foglalkoznak az emberek, kevésbé foglalkoznak a szakmai szervezetek, a különböző érdekképviseletek, és így szépen suttyomban ezeket a javaslatokat el tudják fogadni. Ez két különböző dolog, úgyhogy ne magyarázzák ezt félre, hogy mi most itt meg vagyunk lepődve, hogy működik a parlament, közben meg előtte azt mondtuk, hogy nem fog működni. Nekünk pont azzal van bajunk, hogy önök ezeket a javaslatokat hozzák be egy ilyen helyzetben ahelyett, hogy arról beszélnénk tényleg, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akik elveszítették az állásukat, és milyen megoldások vannak. Az egy értelmes vita. Önök azt mondják, hogy nem őket kell támogatni, mi meg azt mondjuk, hogy igenis őket kell támogatni, önök azt mondják, hogy inkább munkahelyeket kell teremteni. Ilyen kérdéseket kellene megvitatni a parlamentben, ehelyett ezt tesszük.

Az államtitkár úr elsődleges célnak nevezte a függő hatályú döntések kivezetését, illetve a nemzeti emlékhellyé nyilvánításokat. 14 percet beszélt erről, úgyhogy valószínűleg tényleg ez a törvényjavaslat első célja  akkor itt álljunk is meg! Mindent vegyenek ki, ezt hagyják benne, és akkor szerintem elfogadjuk. A Párbeszéd részéről, de talán a többi ellenzéki párt részéről is ez kimondható, és akkor tényleg el lehet fogadni. Ha tényleg ez a törvény elsődleges célja, akkor legyen benne ez, és el tudjuk fogadni. De nyilván nem, mert mindig ezt csinálják, és ez a másik folyamatos félreértés köztünk, illetve elbeszélünk egymás mellett, a salátatörvények. Önök azt csinálják, hogy csinálnak egy salátatörvényt, amiben vannak jó javaslatok, amelyek elfogadhatóak lennének  itt az előbb mondtam, hogy ebben mik lennének ezek , és mellé szépen berakosgatják ezeket az aknákat, amik nyilvánvalóan elfogadhatatlanok. És ha mi ezt nem szavazzuk meg, akkor arra hivatkoznak, hogy mi nem támogattuk az előremutató javaslatokat. Ez annyira átlátszó! Ez annyira átlátszó, amit művelnek, tényleg! És tényleg a parlamentarizmus megcsúfolása az, hogy így elbeszélünk egymás mellett.

Akkor térjünk rá a konkrét javaslatokra! A katasztrófavédelmi törvény kapcsán, amit visszavontak, az önkormányzati hatáskörök csökkentésénél igazából csak fölmerül a kérdés, hogy egyáltalán miért gondoltak erre, hogy ezt meg kell lépni. Nekem kezd az az érzésem lenni, hogy önöknek Karácsony Gergely-mániája kezd lenni. Szerintem jobb, ha előbb-utóbb lejönnek erről, tehát nem tudom, hogy miért ennyire allergiásak az új főpolgármesterre, szerintem ez egy veszélyes út. Most már csak dacból hoznak be ide olyan dolgokat, amelyek szembemennek a főpolgármesterrel, szerintem ez nem túl szerencsés. Először az a cinikus indok volt, hogy ezt azért hozzák be, mert az ellenzék kérte, hiszen, ugye, mi panaszkodtunk annak kapcsán, hogy Szekszárdon, Komlón, Nagykanizsán az ottani fideszes polgármester mit művelt, majd amikor látták, hogy hát, azért ez tényleg nagyon cinikus, hogy a fideszes polgármesterek miatt kell önöknek törvényt módosítani, akkor megváltoztatták, és arra hivatkoztak, hogy pár ellenzéki polgármester kijárásitilalom-szerűt rendelt el bizonyos városokban, és ezért kell ez a törvénymódosítás. Azért a két dolgot nem hasonlítanám össze, amikor egy polgármester valóban túlterjeszkedik a saját hatáskörén annak érdekében, hogy az embereket megvédje, és amikor egy fideszes polgármester meg azért terjeszkedik túl, hogy a saját hatalmát bebetonozza vagy az ellenzékkel kiszúrjon. Tehát ez nagyon-nagyon nem szerencsés megközelítés. Én remélem, hogy lemondanak erről a javaslatról végleg.

Ezzel függ össze a Liget-projekt esete, mely eltörölné a nemrég a területre hozott változtatási tilalmat. Volt egy önkormányzati választás, ahol az ellenzék, a főpolgármester legfontosabb választási ígérete az volt, hogy a városligeti beruházásokat leállítja, nem engedi beépíteni a Városligetet. Ez volt a legfontosabb választási ígéret, és ezzel nyerte meg a választást. Tudom, hogy ez az önök számára ismeretlen, hiszen önöknek jó ideje nincs választási ígérete  tehát nem tudjuk, hogy mit fog majd megvalósítani a kormány , önök ezt nem ismerik; nekünk volt. Ennek a megvalósítását hajtja végre Karácsony Gergely, illetve a Fővárosi Közgyűlés, ennek a megvalósítása érdekében hoznak intézkedéseket. A kormány által hozott intézkedések szembemennek azzal, amit a budapesti választópolgárok többsége akar. Önök hivatkoznak nagyon sokszor a választók többségére, hogy önöknek itt kétharmada van, és ez igazolja az önök döntéseit, az időkorlát nélküli felhatalmazási törvény kapcsán is sokszor elmondták ezt. Érdekes, amikor fordított logika van, akkor ez nem működik.

Orbán Viktor is kijelentette itt az Országgyűlésben, hogy „Magyarország Kormánya nem kíván olyan fejlesztéseket végrehajtani Budapesten, amit Budapest felelős vezetői nem akarnak.” „Ha azt mondják, hogy nem kell a Liget-beruházás, akkor nem lesz Liget-beruházás.” Ezt itt mondta el 2019 októberében. Akkor minek kell ez a módosítás? Minek kell? Az államtitkár úr arra hivatkozott, hogy ez azért kell, mert a zöldfelület fejlesztése így gátolva van. Hát, ez konkrétan nem igaz, ez kamu! A főpolgármester és a főkertész is külön nyomatékosította, hogy a növényzet telepítésére a tilalom nem terjed ki, tehát innentől kezdve kamu, amit önök mondanak. Egészen elképesztő, hogy ilyen szinten beszélgetünk a parlamentben erről, hogy egyszerűen konkrétan nem igaz dolgokat hoznak be. Menjünk tovább!

Ez a közalapítvány részére történő ingyenes vagyonjuttatás, nyilván azt gondoljuk, hogy megalapozatlan. Tavaly 23 milliárdot kapott, idén már 3 milliárd plusztámogatást kapott ez az intézmény, most két olyan ingatlant kap meg, ami Budapest legdrágább területén található. Nyilván a Fidesz nagyvonalú a hozzá kötődő közalapítványhoz. Most itt a vita közben csak felütöttem a XXI. Század szakmai munkásságát kicsit, hogy nézzük, hogy miken dolgozik az utóbbi időben a XXI. Század; kiadtak pár nyilatkozatot, megállapítást. Ilyeneket például, hogy az ellenzéki képviselők viselkedése miatt kell kialakítani a szankciórendszert a parlamentben  ez volt az egyik szakmai véleményük. A másik: az ellenzéki előválasztást konfliktusforrásnak tartjuk, mellyel a pártok egymás alkalmatlanságára hívják fel a figyelmet  ez még szakmailag is rémes megállapítás. De akkor itt jön a hab tortán: a XXI. Század elemzője állapította meg az önkormányzati választáskor, hogy Tarlós István győzelme várható a mostani vasárnapi önkormányzati választáson, becslésük alapján pedig jó eséllyel a Fővárosi Közgyűlés is kormánypárti többségű lesz. Na, hát nagyon komoly szakmai munkát végez ez az intézet, gratulálok hozzá tényleg! Hozzá kell tennem, Schmidt Mária egyébként egy jó történész, engem tanított, és nagyon élveztem az előadásait, de ez a szakmai munka kritikán aluli. Úgyhogy önök ezt az intézetet támogatják, nyilvánvalóan azért, mert azt szajkózzák, amit önök adnak a szájukba. Érdekes módon van a Politikatörténeti Intézet, amelyet pikkpakk kiraktak innen az Akadémia utcából, ők nem kaptak semmilyen ingatlant vagy támogatást. Szóval, legyenek olyan kedvesek, ha már ennyire támogatják ezeket az intézményeket, akkor támogassák a kormánykritikus intézményeket is!

Végül, a nemváltoztatás jogának eltörlése: tényleg nem értjük, hogy ez hogy jön ide, meg miért fontos ez a veszélyhelyzet alapján, erre már tényleg nagyon nehezen tudunk mit mondani. De nekem az jutott eszembe, hogy igen, egy nagy változás a nemváltoztatás, de talán ha önöknek belefér az, hogy a Liberális Internacionáléból mostanra már  mert most fogják önöket, ugye, a Néppártból is kivágni  lassan európai szélsőséges pártok táborába fognak tartozni, hát akkor, azt gondolom, hogy a nemváltoztatás ennél sokkal kisebb dolog. Úgyhogy ha így nézzük, akkor önök is nagyon hajlamosak a változtatásokra.

Minden problémás ponthoz benyújtunk egy módosító javaslatot, és nyilván ha ezeket elfogadják, akkor tudjuk támogatni ezt a törvényjavaslatot, de ha ebben a változatlan formában tartják fenn, akkor természetesen nem. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai