Készült: 2024.09.24.19:03:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 72. felszólalás
Felszólaló Kristyánné Aknai Erzsébet (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Arra kaptam lehetőséget, hogy a 7 szocialista párti nem szavazatot indokoljam, mert az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság augusztus 30-án megtartott bizottsági ülésén a szocialista frakció tagjai nemmel szavaztak az adótörvényekre.

Miért szavaztunk nemmel? Az adórendszer változása azt emeli ki, hogy a családok támogatását akarja elősegíteni, és azt emeli ki, hogy a kis- és középvállalkozások működési feltételeit kívánja javítani. Ami viszont az adótörvényekben van, az a tehetős családok támogatását jelenti, és a kis- és középvállalkozások adócsökkentési százalékait elolvasztja az egészségbiztosítási járulék megemelése. Tehát tulajdonképpen itt tehercsökkentésről nincs szó.

Amiért szólni kívánok, magam nem vagyok adószakértő, nem értek különösebben az adórendszerhez, de mint az emberi jogi bizottság tagja, kicsit a gyermeki jogok és az esélyegyenlőség oldaláról szeretném megközelíteni azt a kérdést, amit a bizottságban is elmondtam. A miniszterelnök úr napirend előtti szavai is megerősítettek abban, hogy az a tendencia, hogy a tehetős családokat segítjük, kedvezményhez juttatjuk, az cél, ugyanakkor a szegény családokat nem tudjuk kedvezményhez juttatni, ők nem tudnak élni ezekkel a kedvezményekkel, vagy csak részben tudnak élni a kedvezményekkel. 2000-ben a háromgyerekes családok 20 százaléka nem tudta igénybe venni az adókedvezményt, 2001-ben már 25 százaléka nem fogja tudni egyáltalán igénybe venni; valamint 2001-ben 200 százalékkal lesz magasabb a tehetősebb családok támogatása, mint az elmúlt évben volt. Ezért nem tudtuk támogatni ezt a törvényjavaslatot, ezért érezzük azt, hogy növeli az esélykülönbséget, sért bennünket, mert különbséget tesz gyerek és gyerek között, nemcsak amikor megszülettek, hanem már a magzati élet idején is.

Ismét visszatérek a miniszterelnök úr napirend előtti szavaihoz, amikor azt hangoztatta, hogy a gyermekvállalást akarják ösztönözni a tehetősebb családokban. A pszichológusok, az orvosok szerint a gyermekvállalási kedvet nem az anyagiak ösztönzik, ennek egészen más és tágabb összetevői vannak. Valamennyien tudjuk, hogy a gazdag társadalmakban a gyermekek száma csökken; minél civilizáltabb egy társadalom, sajnos annál kevesebb gyerek születik, tehát ez sokkal összetettebb kérdés annál, semhogy anyagiakkal lehessen segíteni. Ez nem zárja ki, hogy kedvezményeket természetesen nyújtani lehet nekik és támogatni kell őket, de akkor az esélyegyenlőség biztosításával szeretnénk ezt a támogatást. S ehhez látjuk jobbnak a családi pótlék emelését, és nem az adókedvezmények ilyen mértékű növelését.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai