Készült: 2024.09.19.18:19:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2003.04.28.), 225. felszólalás
Felszólaló Schmidt Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  225  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMIDT FERENC, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az emberi jogi bizottság az április 15-ei ülésén napirendjének megfelelően megtárgyalta a T/3560. számot viselő törvényjavaslat-tervezetet. A bizottság 8 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül és 10 tartózkodással nem támogatta az általános vitára való alkalmasságát a benyújtott módosításoknak.

Az előterjesztő képviselője által ismertetett intézkedéscsoport témáival - amivel a törvényjavaslat foglalkozik -, a közigazgatás személyi állományának az úgynevezett ügykezelők köztisztviselői törvény hatálya alá történő visszaszervezésével, a 2001-től, a kiszervezés időpontjától elveszített bizonyos járandóságok, a jubileumi jutalom, a ruházati költségtérítés, továbbá az illetménykiegészítések tervezett differenciálásával, valamint a nyelvpótlék rendszerének megváltoztatásával, úgy hiszem, valamennyien egyetérthetünk, tekintettel arra, hogy ezen intézkedések mind-mind az e területen dolgozók anyagi, erkölcsi elismerésének javulását vonják maga után.

Amiért mégis a többség tartózkodott a törvényjavaslat ilyen formában történő általános vitájának lefolytatásától, az az egy, igen nyomós érv, hogy a törvényjavaslat ezen intézkedések anyagi vonzatát, vagyis a finanszírozást nem teljes körű központi költségvetési forrás átcsoportosításával, a tartalék terhére történően kívánja biztosítani, hanem például a ruházati költségtérítés fedezetét a tárgyévtől adómentessé vált, de eddig is fizetett, ilyen költségtérítésekre alapozott fedezettel kívánja megoldani. Mindenki előtt ismert, hogy az önkormányzatok közalkalmazottainak múlt évi bérfejlesztését a tárgyévben önerőből kellett előteremteniük, megfinanszírozása szintén minden önkormányzatot nehéz gazdasági helyzetbe hozott. Ezért ezen pluszforrást a 2003. évi költségvetésük összeállításánál, ha szabad így fogalmaznom, már felélték a veszteségeik rendezésére az önkormányzatok. Tehát az önkormányzatok e törvényjavaslat végrehajtásával csak újabb feladatot kapnak forrás biztosítása nélkül.

A másik, igen kényes téma a polgármesterekre vonatkozó intézkedési csomag. Az üdvözlendő, hogy a javaslat egyáltalán hozzányúl e kérdéshez, az e területen fennálló konfliktushelyzetekhez - ahogy a miniszter asszony is említette -, a polgármesterek és a jegyzők közötti illetménykülönbségekhez, viszont ennek az illetménykülönbségnek a megszüntetése a testületekre történő bízása… - az előterjesztő is úgy jellemezte, hogy a törvényjavaslatnak csak az a célja, hogy az idevonatkozó rendelkezéseket megnyissa, és tulajdonképpen előkészítse a négypárti konszenzusra, egy későbbi időpontban történő megállapodásra. Tekintettel arra, hogy még egyeztetés sem történt e témakörben, úgy éreztük, hogy ezen szakaszt a súlyánál fogva külön kellene választani e javaslattól, mert az egyeztetések elhúzódása esetleg veszélyezteti a törvényjavaslat július 1-jei hatályba léptetésének lehetőségét. Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  225  Következő    Ülésnap adatai