Készült: 2024.04.26.10:27:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (1999.12.08.), 281. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Hadd kezdjem ott, ahol Körömi Attila. Egész sokáig azt hittem - indított egy szép mondattal , hogy a részletes vitát kéne folytatni, aztán hosszú perceken keresztül általános vitát folytatott, a végén meg kétségbe ejtett. Hadd mondjam azt, képviselőtársam, hogy tisztelettel kérem, legyen olyan kedves - még megéri -, nézze át ezt a 391 módosító indítványt. Én már kikértem azt a kapcsolódót, amiről ön beszélt, és azt is megnéztem. Nem gyógyítja meg azokat a problémákat - és most ajánlási pontonként haladok, mert szeretnék rávilágítani arra, hogy amiről ön beszélt, az valójában egészen más, mert ma már előttünk van, legalább ebben a 391 pontban - a kormány által támogatott indítványok sora, ami homlokegyenest ellentétes az önével. Ebből gondolom azt, hogy ön nem nézte meg, hogy itt mely pontok vannak az ön képviselőtársai nevével - Rigler és Babák névvel - jelezve és a kormány által támogatva. Ezek közül fogok most néhányat kiemelni.

De előtte szeretném azt mondani, hogy valószínű, hogy nem vett részt a vitában vagy egy másik teremben ült. Az én egészségügyi példámban a kötelező díj csak addig szólt, hogy befizetjük. A példa arról szól, hogy az egészségügyi intézménynek akkor is működni kell, ha egy beteg sincs. Mert ha egyszer jön valaki, nem akkor megyünk az egyetemre, és nem akkor építünk kórházat. Ugyanígy van ez a kamarával. Ezt mondtam el, ehhez ma is ragaszkodom.

A szolidaritási elvről: kedves képviselőtársam, az általános vitában elmondtuk, hogy a tagdíjak több mint 85 százalékát a nagyvállalatok, tehát a Gazdasági Kamara tagkörének körülbelül 5 százalék fizeti be. Ők tartották fönn, ők fizették. Ez egyfajta szolidaritás a kicsikkel szemben, akik fizették a 3-5 ezer forintos tagdíjat.

De mostantól kezdve nézzük pontosan az ajánlási pontokat! Hogy mennyire furcsa az - miközben arról tetszettek beszélni, hogy önkéntes lesz, fejlődik és majd jó lesz -, hogy azt a javaslatot, ami egyetlenegy van bent, hogy a közfeladatok átadásával összhangban együtt kell dönteni a finanszírozási feltételekről, a kormány nem támogatja. 34. számú ajánlási pont.

Mondom a következőt. Az 50. pontnál van a legdurvább beavatkozás, mert azt mondjuk - és itt sokan egyetértettünk -, hogy a kamarák valahol csatlakozzanak egymáshoz, legyen kevesebb kamara. De nem engedjük meg a tagkörnek, hogy közgyűlésen vagy taggyűlésen döntse el - mindegy, hogy hogy hívják majd, de ők dönthessék el a küldötteik útján -, hogy hogy fognak egyesülni, milyen feltételekkel, milyen gazdasági kondíciókkal. Nem! Erőszak! Ez sincs támogatva!

Mondom a következőt. A megszűnés körülményeiről - ami arról szól, hogy lehetőség szerint, ha megszűnik, rendezni kell a tagsági díjat, rendezni kell a kötelezettségeket, amelyek fennállnak, a vagyonról valamilyen formában rendelkezni kell, és rendelkezni kell a feladatok ellátásáról.

(14.50)

Ezek közül a pontok közül - 59., 62. és a 85. - egyik sincs támogatva. Azt hiszem, hogy így elég furcsa.

Tovább folytatom: a fióktelepek kérdése nagyon sok vitát váltott ki más törvények kapcsán is. Nagy nehezen rendeztük társaságiadó-ügyben is, a helyi iparűzési adó kérdésében. Ebben a törvényben több képviselő tett kísérletet arra, hogy bele kell fogalmazni, de egytől egyig mind el van utasítva.

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Folytatom: a 79. pont, amely a tagdíjmentességre vonatkozik, számunkra azért fontos, mert mi az automatikus tagságról beszélünk. Ezek után - miután ezt a kormány nem támogatta - tudomásul kell venni, hogy elvetik.

Mondom a következőt: a 78. pont, a díjak és hogy a kamara miből fogja fenntartani magát. A szolgáltatással kapcsolatos díjakat a Rigler-Babák-féle indítvány annullálja a törvényjavaslatból, a kormány megtámogatta. Ettől kezdve el sem tudom képzelni, hogy a rendszer majd hogyan működik tovább.

Aztán az ön által említett ellenőrzés számunkra is rettentően fontos, de az arra vonatkozó indítványokat, hogy egy teljesen legitim ellenőrző bizottság működjön, és annak legyen feje, a kormány nem támogatja, kormánypárti képviselő nem adott be ezekhez a pontokhoz indítványt.

A könyvvizsgálat kérdése: itt döbbentem meg leginkább. Kedves Képviselőtársam! Mi olyan indítványt adtunk be, hogy évente kell, a másik javaslat továbbra is fenntartotta azt, ami volt az eredeti javaslatban. Azt hiszem, hogy ez az, amiről tényleg érdemben lehet beszélni, mert számunkra is rettentően fontos, hogy folyamatos legyen, és bizony, kellene az, hogy az ellenőrző bizottság pályázat útján kijelöljön jó nevű könyvvizsgáló céget, amelyik folyamatosan ellenőrzi a kamarák gazdálkodását ugyanúgy, mint a működő gazdálkodó szervezetekben.

Még néhány dolgot hadd emeljek ki! A 316. pontban indítványoztuk azt, hogy amennyiben az érdekegyeztetés folyamatában a kormány és a kamarák között lényeges eltérés van, arról legyen köteles az adott törvényjavaslat előterjesztője a tisztelt Házat is tájékoztatni, mert azt hiszem, hogy így lett volna korrekt. Ez egy gesztus, egy üzenet lenne akár az önkéntesen működő kamarai tagsággal rendelkező kamarának is, hogy a kormány, a parlament kíváncsi a véleményükre. Ez az indítvány szintén nincs támogatva.

A végére hagytam a mazsolát: a tagdíj kérdését, a tagdíjhátralékot és a következő évek gazdálkodását. A törvényjavaslatból nem sikerült kiemelni, hogy csak a 2000. évi tagdíjhátralékokat kell rendeznie a tagoknak, a korábbiakat nem. Azt hiszem, hogy egy olyan országban, amikor arról beszélünk, hogy jogkövető magatartást várunk el mindenkitől, évek óta - és megint a tb-t hozom - bizony, itt, a Házban is többször szerepelt napirenden, hogy hogyan és milyen formában lehet rendezni az előző évi hátralékokat akár még esetleg kedvezmény árán is. Ebben a törvényjavaslatban ezt módosítóval sem sikerült megoldani, mert továbbra is az marad, hogy csak a 2000. évi tagdíjnak vannak olyan következményei, hogy azt minden körülmények között be kell fizetni.

Azzal, hogy szóba se kerül vagy került, nem is lehetett tárgyalni arról, hogy esetleg a 2001. évi költségvetésnél - mert az eredeti törvényjavaslat marad, ami azt jelenti, hogy megszűnik a kötelező tagdíj, a kötelező tagság -, önök, kedves képviselőtársam, arra operáltak, hogy az eddig befizetett díjakból továbbra is finanszíroznák a közfeladatokat. Ezt megerősítette a Rigler-Babák-féle indítvány, mert ők sem változtatták meg, hogy majd csak a 2002. évi költségvetésnél lennének hajlandók arról tárgyalni, hogy ki és hogyan finanszíroz közfeladatokat.

A mi meggyőződésünk szerint ezzel a kaotikus állapottal fejezzük be ezt a részletes vitát, és indulnak neki a bizottságok feltehetően késő délután és holnap annak a munkának, hogy kísérletet tegyünk arra, hogy ebből a törvényjavaslatból és ebből a most már biztos, hogy négyszázat messze meghaladó módosító indítványból valahogyan csináljunk egy jó törvényt a magyar gazdaság, a gazdálkodók, a vállalkozók érdekében. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai