Készült: 2024.09.20.13:36:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2011.11.14.), 215. felszólalás
Felszólaló Jávor Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az országgyűlési határozati javaslat, amelyet benyújtottunk az Országgyűlésnek, és amelynek a tárgysorozatba-vételéhez a támogatásukat kérjük, arról szól, hogy Magyarország egyik legnagyobb finanszírozási igényű és legfontosabb beruházásáról az elkövetkezendő két évtizedben ne hiedelmek, ne a színfalak mögött meghozott alkuk keretében szülessen döntés, hanem nyílt társadalmi vita folyjon arról, hogy Magyarországnak szüksége van-e a paksi telephelyen két új atomerőművi blokk létesítésére, ez a környezetileg, energetikailag és pénzügyileg leghasznosabb módja-e az állam energiapolitikára rendelkezésre álló forrásainak az elköltésére.

Tudjuk, ebben komoly nézetkülönbség van köztünk és a parlament többi pártja között, hogy vajon az atomenergia mennyire kívánatos, és mennyire fenntartható módja a hazai energiaigények kielégítésének. Ugyanakkor azt gondolom, egyetlen demokratikus párt sem futamodhat meg az elől a kihívás elől, hogy ezt a vitát, ezeket a kérdéseket a társadalom széles nyilvánossága előtt folytassuk le, és az ehhez szükséges információk a társadalom rendelkezésére álljanak. Egész egyszerűen, az emberek, akiknek az adófizetői forintjaiból ez a beruházás jórészt meg fog valósulni, egyetértenek-e ezzel a döntéssel, avagy sem?

A javaslatunk alapvetően a paksi bővítéssel kapcsolatos információk nyilvánosságra hozatalát írja elő. Ez a nyilvánosság jelen pillanatban nem valósul meg. Az elmúlt években folyamatosan bírósági perek sorozatával lehetett csak a Paksi Atomerőművet, illetve a Magyar Villamos Művek Zrt.-t rávenni arra, hogy a bővítéssel kapcsolatos információkat a nyilvánosság számára elérhetővé tegyék. Úgy tűnik, a jelenleg hatályos információnyilvánossági szabályozás nem elegendő ahhoz, hogy a Villamos Művek, illetve a legnagyobb villamosenergia-cégünk, a Paksi Atomerőmű Zrt. ezeket az információkat nyilvánosságra hozza, tehát jogalkotási lépésre van szükség annak érdekében, hogy ezek az információk elérhetőek legyenek a választópolgárok számára.

Fontosnak tartjuk, hogy az így nyilvánosságra hozott információk birtokában induljon el egy olyan nyilvános vita, amely a lehetséges alternatívákat is szem előtt tartva és az egyes alternatívák megvalósulásának a költségfedezetét is szem előtt tartva folytassa le ezt a vitát. A közelmúltban a Magyar Országgyűlés elfogadta a nemzeti energiastratégiát, azonban ennek vitája során nem láttuk kellőképpen alátámasztva gazdasági számításokkal azt a szcenáriót, amely mellett végül a kormány letette a voksát. Paks ügyében, azt gondoljuk, sokkal nagyobb nyilvánosság és sokkal nagyobb társadalmi részvétel az, amire szükség volna, és ennek a nyilvánosságnak, ennek a társadalmi vitának az elindítását javasolja, írja elő ez az országgyűlési határozat. (Moraj.)

Azt kérem, hogy ebben a rendkívül fontos kérdésben, amely a képviselők jelentős részét a jelek szerint különösebben nem izgatja fel, ebben a rendkívül fontos kérdésben járuljanak hozzá, hogy legalább vitázhassunk a parlamentben arról, hogy a társadalomnak joga van-e vitázni a Paksi Atomerőmű bővítését illető döntésekről.

Kérem, abban az esetben is, amennyiben tudjuk, hogy a Paksi Atomerőmű működését, bővítését illetően tartalmilag eltérnek az álláspontok, a demokratikus vita lehetőségét, ideértve adott esetben a népszavazás kiírását is ebben a kérdésben, az Országgyűlés nem a megújuló energiaforrások támogatása érdekében, nem az atomenergia elutasítása érdekében, hanem a demokrácia érdekében támogassa. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai