Készült: 2024.09.18.23:54:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 231. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Minden felvetett kérdésre most nem kívánok válaszolni, majd a zárszóban a szavazás előtt, de néhány kérdésre engedjék meg, hogy most válaszoljak.

Mindenekelőtt van itt a felvetések között politikai jellegű téma és vannak szakmai jellegű témák. Alapvetően politikai jellegű az, ami az önkéntes haderőre való áttérés feltételeit taglalja, és meghatározott időponthoz kívánja ezt kötni az SZDSZ részéről. Teljesen nyilvánvaló, hogy amikor az elmúlt évben az Országgyűlés meghozta azt a határozatot, amely a haderő-átalakításra vonatkozik, egyértelműen úgy fogalmazott, hogy meg kell teremteni a professzionális haderőre átállás feltételeit. Tehát akkor, amikor az Országgyűlés azt mondja, hogy meg kell, ez azt jelenti, hogy ez kötelező. Tehát ha a haderő-átalakítás tíz évre vonatkozik, teljesen egyetértek azzal az észrevétellel, hogy akkor legkésőbb a tizedik évben ezt végre kell hajtani. Ugyanúgy, mint ahogy a kormányprogram meghatározta azt, hogy a sorkatonai szolgálat idejét hat hónapban kell meghatározni 2002. január 1-jétől, tehát ebben a ciklusban ezt végre kellett hajtani. Ezért is került sor ennek a módosításnak a benyújtására és ennek alapján a sorkatonai szolgálat csökkentésére.

Az önkéntes haderőre való áttérésnek alapvetően anyagi feltételei vannak, mint mindennek, hiszen Bauer Tamás mondta, hogy mi, már idősebbek tudjuk azt, tanultuk sokszor, hogy a lét határozza meg a tudatot, ennek alapján nem lehet a levegőbe beszélni, itt komoly pénzügyi feltételei vannak mindennek. Ezt nem lehet szerződéses katonák nélkül megvalósítani, a szerződéses katonák létszámát pedig csak akkor tudjuk növelni, ha megfelelő anyagi feltételek vannak. Nemrég Győrben jártam, ahol az Audi a laktanya mellett van. Azt mondta nekem a parancsnok - aki azóta sajnos tragikus körülmények között elhunyt -, hogy 40 ezer forintot keresnek a szerződéses katonák, nem sokáig vannak itt, miniszter úr, mert itt van a kerítés, átlépnek a kerítésen, és az Audiban háromszorosát keresik meg abban a pillanatban. Tehát addig, amíg mi nem tudunk a szerződéses katonának legalább 120 ezer forintot fizetni, addig lehet szép álmokat kergetni, a realitás azonban az, hogy nem tudjuk feltölteni ezt a létszámot ilyen gyorsan. Tehát fokozatosan lehet ezt csak elérni, remélem, hogy tíz év alatt ezt meg tudjuk valósítani mi, akik itt vagyunk és erre ráhatással vagyunk.

Fölvetődik egy másik kérdés is ezzel kapcsolatban. Nem lehet csak a szerződéses katonák illetményét növelni, mert a nemzetgazdaságban más rétegek is vannak. Vannak pedagógusok, óvónők, szociális munkások és egyéb területen dolgozók, akiknek a bérét ugyanerre a szintre kellene emelni. De mondok mást: a hadseregen belül vannak olyan rétegek, akiknek a fizetését abban a pillanatban fel kell emelni, ha a szerződéses katonák illetményét felemeljük, tehát a hivatásos tisztek, tiszthelyettesek illetményét is olyan szintre kellene emelni, ami felülmúlja a szerződéses katonákét. Tehát iszonyatos terheket jelentene ez a nemzetgazdaságnak, ezt egyik évről a másikra nem lehet megvalósítani, nem lehet határidőhöz kötni sem, tisztelt képviselő úr. Nem lehet határidőhöz kötni, ez egy folyamatos fejlődésnek lesz az eredménye, reméljük, minél előbb, és a tizedik évben ez mindenképpen megvalósul.

Bauer Tamás és Mécs Imre felvetéseire. Bauer Tamás úr azt mondja, hogy nem kell mindenkit behívni, nincs mindenkire szükség, kisebb létszámú haderőt kell alkalmazni. Ugyanakkor Mécs Imre képviselő pedig azt mondja, azt kéri számon, hogy minek alapján nem hívnak be mindenkit. Elnézést, azért szóltam közbe, hogy beszéljék ezt meg egymás között, mert ha egyikük azt javasolja, hogy kisebb létszámot kell behívni, a másik képviselő meg azt, hogy minek alapján lehet majd differenciálni, minek alapján nem lehet mindenkit behívni, akkor erre is kérnék javaslatot talán az SZDSZ részéről, hogy ilyen formában mi az, aminek alapján differenciálni lehet majd, vagy kit nem kell behívni. Erre valamilyen javaslatot kellene kidolgozni!

Tehát marad az, ami a kormány álláspontja, hogy mindenkit be kell hívni, be lehet majd hívni, fokozatosan csökken a felhalmozott létszám. Abban a 484 ezerben, amit Mécs Imre képviselő úr mondott, benne vannak a véglegesen és az ideiglenesen alkalmatlanok, tehát az egészségügyi okokból alkalmatlanok, ez jelentős számot tesz ki; de benne vannak a halasztottak is, akik szolgálathalasztásban részesülnek, és ez is óriási létszám.

 

(21.50)

 

Tehát akkor, amikor csökken a szolgálati idő, nő a forgási sebesség, az egy azonos időtartam alatt kiképzettek száma növekszik, és ennek alapján fokozatosan elfogy a várakozók száma. (Mécs Imre: Ez lehetetlen matematikai következtetés, bocsásson meg, miniszter úr!) De természetesen, aki véglegesen alkalmatlan egészségügyi okokból, az a létszám is benne van abban, amit a képviselő úrnak írásban megküldtem. Tehát így kell ezeket a körülményeket értékelni. Egyébként majd részletesen válaszolok a felvetett kérdésekre.

Még talán Lezsák Sándor képviselő úr egyik felvetésére is válaszolnék, hogy ne csak az első diploma idejére kapjon halasztást, hanem maradjon az eredeti, a hatályos törvény rendelkezése. Az ide vonatkozó észrevételen túlmenően felhívnám tisztelt képviselőtársam figyelmét, hogy a tervezet 17. § (2) bekezdésében van egy olyan rendelkezés is, hogy a honvédelmi miniszter az oktatási miniszterrel egyetértésben kiadott rendeletben meghatározhatja, hogy az ebben a bekezdésben említett esetekben a szolgálathalasztást kérelemre kötelezően engedélyezni kell. Tehát egészen messze elmentünk abban az engedményben, ami ide vonatkozik. Ez a rendelkezés olyan megengedő, amit ha akár egy egészen halvány ok is van arra, amit az előző szakasz ír, hogy a sorkatonai szolgálatra való behívás aránytalan nehézséggel vagy hátránnyal járna, ezen túlmenően még a két miniszter egy együttes rendeletben előírhatja, hogy mikor kell kötelezően engedélyezni a szolgálathalasztást. Nem tudom, hogy ezek után fenntartja-e majd a képviselő úr azt, amit javasolt, de úgy gondolom, hogy ez a rendelkezés egészen kimunkálta ezt a kérdéskört.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az FKGP és a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai