Készült: 2024.04.26.07:07:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 189. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:43


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A vita egy korábbi szakaszához kapcsolódott, amit el akartam mondani, de azt hiszem, itt egy olyan kör zajlott a vitában, amely már bezárult.

Az előttünk lévő javaslat, amely, jól tudjuk, nem nagy terjedelmű, de mégiscsak fontos, több szempontból is, így az önkormányzatoknak, a helyi lakosoknak is az ország különböző pontjain. Eddig többnyire dunántúli példák voltak, én az ország keleti részéből származó példát szeretnék felhozni arra, hogy mit jelentett a külföldiek, ez esetben a szovjetek és a Varsói Szerződés csapatainak gyakorlatozása a térségünkben az elmúlt 40 esztendőben, hiszen a karcagi, kunmadarasi és beregfürdői lakosok azok, akik igazán tudják, hogy milyen volt ott élni, milyen volt ott gazdálkodni, iskolába járni, pihenni, ugyanis ezeknek a településeknek a határában található a kunmadarasi bombatér, amely Kelet-Európa egyik legnagyobb légi gyakorlótere, egyébként a Hortobágyi Nemzeti Park egyik legszebb részét foglalja el.

Hogy néhány káreseményt idézzek az állandó pusztai tüzeken kívül: például azért nem lett egy darabig a Hortobágyi Nemzeti Park a világörökség része, mivel akkor még működött igen intenzíven ez a bombatér. Ma már sokkal kisebb az igénybevétel és sokkal környezetbarátabb, nagyobb odafigyeléssel zajlik a gyakorlatozás, amely töredékévé vált a korábbinak.

Hogy milyen károkat okozott, még egy példával szeretném illusztrálni. Például a környék népszerű üdülőhelyén, Beregfürdőn kétemeletesnél nagyobb épület 30-40 évig nem épülhetett, így komoly szálloda sem települt oda, és a külföldiek mozgását, különösen a nyugatiakét, igyekeztek szemmel követni, illetőleg korlátozni azok, akiknek akkor ez volt a szívügyük és feladatuk. Tehát elmondható, hogy nagymértékben visszavetette a táj fejlődését ez az igazán intenzív igénybevétel.

Ma viszont, ahogy már említettem, sokkal kisebb a gyakorlatozás, és a tájon a regenerálódás jelei is megfigyelhetőek. Biztos azonban, hogy az az 5 százalék keret, amelyet környezetvédelmi feladatokra fordítanak, még hosszú ideig felhasználható lesz ebben a térségben, hiszen visszamaradt egy olyan holdbéli táj, amelynek a megszüntetése mindenképpen szükséges.

Ami pedig az önkormányzatok részére jutó hányadot illeti: nyilván minél több jut az adott területre, az annál jobb. De mindenképpen fontos, hogy ez az összeg most megemelkedik, és 15 százalékos szintet ér el, hiszen így az önkormányzatok, ha kisebb, ha nagyobb fejlesztéseket is, de végre tudnak hajtani a területen. Egyfajta pszichikai hatása van ennek a dolognak a lakosságra, amely igazán alapos figyelemmel kíséri ezt a honvédelmi és gyakorlatozási tevékenységet.

 

 

(20.30)

 

Fontos az, hogy az ő helyzetük javuljon, és érezzék, hogy nem pusztán honfiúi kötelességből vagy egyéb tolerancia okán kell eltűrniük, elviselniük azt a gyakorlatozást, ami ott van. A lakosság elfogadja és tudomásul veszi, hogy a Magyar Honvédségnek ezekre a területekre szüksége van, és elfogadja azt, hogy szövetségeseink is igénybe veszik. De nyilvánvaló, hogy nekik is valamilyen segítséget a terület fejlesztésében, a települések helyzetének jobbításában szükséges nyújtani.

Minderre tekintettel a frakciónk részéről is támogatjuk a javaslatot. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai